Adventizam i Trojstvo [da li su rani adventisti verovali u Trojstvo?]

Učlanjen(a)
27.03.2023
Poruka
737
Ja imam tu knjigu Daniel i Otkrivenje. Da li je zvanična crkva izbacila retke od Urije Smita koji su arijanski ne znam 100%, neki vele da jesu. E sada ako me sjećanje ne vara, ja sam kupio knjigu od male zajednice, pa može biti da su ti retci još unutra. Ako znaš na kojoj stranici da tražim napiši mi ovdje.

Nisam imala odmora u duhu u kući brata Urije. Izašla sam iz kuće govoreći sebi: To je bezbožna kuća. Vidjela sam ni manje ni više nego četiri zla anđela koji kontroliraju članove obitelji. {Lt3-1869}
 
Učlanjen(a)
27.03.2023
Poruka
737
Ja imam tu knjigu Daniel i Otkrivenje. Da li je zvanična crkva izbacila retke od Urije Smita koji su arijanski ne znam 100%, neki vele da jesu. E sada ako me sjećanje ne vara, ja sam kupio knjigu od male zajednice, pa može biti da su ti retci još unutra. Ako znaš na kojoj stranici da tražim napiši mi ovdje.
Sam je on mijenjao mišljenja jer je samo čovjek, ljudsko biće. Nije se dobro osloniti na drugog čovjeka... Trebamo poštivati tuđe mišljenje, ali osloniti se na Boga.
Svako dobro
---
Stajalište Urije Smitha na temu odnosa između Krista i Oca bilo je šire objavljeno zbog uključivanja u njegove sveske Daniela i Otkrivenja i gledanje u Isusa. Prvi broj njegovog komentara na Otkrivenje izašao je iz tiska 1865. godine pod naslovom, Misli kritične i praktične na knjizi Otkrivenja. Govoreći o Kristu u svom komentaru na Otkrivenje 3:14-22, Smith je napisao:

Štoviše, on je "početak stvaranja Boga". Ne početnik, već početak stvaranja, prvog stvorenog bića, koje datira njegovo postojanje daleko prije bilo kojeg drugog stvorenog bića ili stvari, pored samopostojećeg i vječnog Boga. O ovom izrazu Barnes daje sljedeće značajno priznanje: »ako bi se iz drugih izvora pokazalo da je Krist zapravo stvoreno biće i prvo koje je Bog stvorio, ne može se poreći da bi taj jezik na odgovarajući način izrazio tu činjenicu.«

U izdanju Misli o Danielovoj knjizi i Otkrivenju iz 1882. godine, ova je izjava izmijenjena tako da isključi sugestiju da je Krist stvoren u običnom smislu pojma. Izdanje istog djela iz 1899. ponovno je izmijenilo izjavu tako da je sada naznačila da je mišljenje autora da Krist nije stvoren u običnom smislu, već da je postojalo vrijeme kada On nije postojao:

Drugi, međutim, i ispravnije mislimo, uzimaju riječ da znači "agent" ili "učinkovit uzrok", što je jedna od definicija riječi, shvaćajući da je Krist agent po kojem je Bog stvorio sve, ali da je on sam nastao na drugačiji način, kako ga nazivaju "jedinim rođenim" Ocem. Činilo bi se krajnje neprikladnim primijeniti ovaj izraz na bilo koji stvoren u običnom smislu pojma

izvor: ASD teolog Erwin R. Gane, M.Div., M. Th.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Sam je on mijenjao mišljenja jer je samo čovjek, ljudsko biće. Nije se dobro osloniti na drugog čovjeka... Trebamo poštivati tuđe mišljenje, ali osloniti se na Boga.
Svako dobro
---
Stajalište Urije Smitha na temu odnosa između Krista i Oca bilo je šire objavljeno zbog uključivanja u njegove sveske Daniela i Otkrivenja i gledanje u Isusa. Prvi broj njegovog komentara na Otkrivenje izašao je iz tiska 1865. godine pod naslovom, Misli kritične i praktične na knjizi Otkrivenja. Govoreći o Kristu u svom komentaru na Otkrivenje 3:14-22, Smith je napisao:

Štoviše, on je "početak stvaranja Boga". Ne početnik, već početak stvaranja, prvog stvorenog bića, koje datira njegovo postojanje daleko prije bilo kojeg drugog stvorenog bića ili stvari, pored samopostojećeg i vječnog Boga. O ovom izrazu Barnes daje sljedeće značajno priznanje: »ako bi se iz drugih izvora pokazalo da je Krist zapravo stvoreno biće i prvo koje je Bog stvorio, ne može se poreći da bi taj jezik na odgovarajući način izrazio tu činjenicu.«

U izdanju Misli o Danielovoj knjizi i Otkrivenju iz 1882. godine, ova je izjava izmijenjena tako da isključi sugestiju da je Krist stvoren u običnom smislu pojma. Izdanje istog djela iz 1899. ponovno je izmijenilo izjavu tako da je sada naznačila da je mišljenje autora da Krist nije stvoren u običnom smislu, već da je postojalo vrijeme kada On nije postojao:

Drugi, međutim, i ispravnije mislimo, uzimaju riječ da znači "agent" ili "učinkovit uzrok", što je jedna od definicija riječi, shvaćajući da je Krist agent po kojem je Bog stvorio sve, ali da je on sam nastao na drugačiji način, kako ga nazivaju "jedinim rođenim" Ocem. Činilo bi se krajnje neprikladnim primijeniti ovaj izraz na bilo koji stvoren u običnom smislu pojma

izvor: ASD teolog Erwin R. Gane, M.Div., M. Th.

Znaci menjali su i reci pionira, ili je on sam menjao.. Ne znamo.. Pa ovo je da ti pamet stane.. Sta je istina a sta laz.. Blagi uzas.. Ja bi se svega toga ostavio i citao bibliju, koje su to gluposti..

Rekao sam, ako je EGW stvarno Rec Bozja, onda niko ne bi mogao to da promeni! Ili ces prihvatiti to kako stoji danas napisano, ili ces odbaciti kao laz i uzeti bibliju!

Treceg nema!
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
27.03.2023
Poruka
737
Znaci menjali su i reci pionira, ili je on sam menjao.. Ne znamo.. Pa ovo je da ti pamet stane.. Sta je istina a sta laz.. Blagi uzas.. Ja bi se svega toga ostavio i citao bibliju, koje su to gluposti..

Rekao sam, ako je EGW stvarno Rec Bozja, onda niko ne bi mogao to da promeni! Ili ces prihvatiti to kako stoji danas napisano, ili ces odbaciti kao laz i uzeti bibliju!

Treceg nema!
Mire vjerujem da su ovdje ljudi pročitali Bibliju i ne samo jednom, ne slažem se s tobom, smijemo čitati i ostale knjige.
Nisu knjige krive što su razni ljudi kvarni.

Što se tiče pionira isto tako se ne slažem. Ne razumijem što s tim ako je mijenjao mišljenje dok je nešto proučavao. Bio je samo čovjek kao i mi, nije bio Bog. Ne vidim neki problem... ja se s tim ni ne bavim tko je što prekrojio već neki drugi ljudi.

Zato sam i rekla Kainosu treba se osloniti na Boga kroz molitvu, to ne znači da ne smijemo čitati i proučavati druge knjige.

Biblija i samo Biblija, to je isto kao neko programiranje uma. Smatram da nije strašno čitati Ellen White ako ne radimo od nje Mojsija kao i ostale duhovne knjige, ponavljam ona je odavno umrla i nije kriva za postupke raznih ljudi prema drugima. Svi ćemo odgovarati na sudu Božjem ako smo radili zla drugima, kao i razni ljudi koji su se skrivali iza njenih knjiga radeći zapravo zlodjela.
Mnogi su pozvani, ali malo je odabranih.
Poštujem tvoje mišljenje ali se ne slažem.

Lijep pozdrav!
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
27.03.2023
Poruka
737
Kako su godine prolazile, pioniri su rasli u svom razumijevanju Božanstva. Kellogg NIJE uveo koncept Trojstva u SDA crkvu. Mnogi crkveni vođe tog vremena već su vjerovali u to ili su bili u tranziciji - Ne zbog bilo kakve zavjere, već iz onoga što su vidjeli u svetim spisima. Na primjer, pismo J.H. Waggonera Jamesu Whiteu 1879. u kojem on iznosi svoje unutarnje misli u vezi s određenim biblijskim odlomcima o Duhu, dajući prednost Osobi Duha. Još jedan primjer - ponovno objavljivanje E.J. Waggonera (1892.) članka "Biblijska doktrina Trojstva". Ima mnogo drugih primjera. Stoga su se koncepti Trojstva pojavili PRIJE Kelloggove panteističke verzije trojstva. Kellogg je prvo objavio svoju knjigu "Živi hram" koju je Generalna konferencija na kraju odbacila. Međutim, nakon toga Kellogg je želio ponovno objaviti revidiranu verziju knjige - OVO je bilo VRIJEME, kada je Kellogg usvojio svoju verziju trojstva kako bi očistio svoju knjigu i pokušao je učiniti prihvatljivijom.

Kada nas Ellen White uputi, na primjer, da čuvamo stare znamenitosti i da držimo svoje noge na čvrstom temelju o osobnosti Boga i Krista; ona ne kaže da se držimo podalje od biblijske doktrine o Trojstvu. Umjesto toga, ona kaže da se držite podalje od mjesta kamo vode Kelloggova učenja; koji bi bio neosobni Bog koji je jednako neosoban kao gravitacija i kao kišna oluja. Kelloggova učenja svela su Boga jednostavno na "silu" i boga koji je i dobar i zao. Ako je Bog, na primjer, u štetnom tornadu, onda bi slijedilo da bi Bog bio odgovoran za svako uništenje koje je prouzročio, zar ne? To je ono na što je Ellen White upozoravala.

Bilo je upozorenje protiv Kellogga gdje je rekla "Postoje tri žive osobe nebeskog trija", a ne neosobna sila u cijeloj travi, drveću, gravitaciji itd. Ellen White je zapravo vjerovala u božanstvo od tri osobe u KONTRASTU na Kelloggove zablude.

Duh Sveti je...
.
Treća osoba božanstva. (Duh Proroštva) Onaj koga je Krist poslao "umjesto sebe (na Kristovo mjesto)" (DP) Onaj koji 'personificira Krista IPAK je posebna osobnost (DP). Onaj koji je 'osoba onoliko koliko je Bog osoba' (DP). Onaj koji je, uz Oca i Sina, na početku bio 'probuđen suosjećanjem prema čovječanstvu' (DP).

Ellen White je rekla "Mi želimo Duha Svetoga, koji je Isus Krist" (Lt 66, 1894) Biblija kaže "Sada je Gospodin taj Duh" (2 Kor 3:17), White je također rekla da Duh Sveti "personificira Krista , ipak je posebna osobnost" (ms 93, 1893 par,8) Biblija kaže "A onaj koji ispituje srca zna što je mišljenje Duha, jer on posreduje za svete po volji Božjoj." Rimljanima 8:27 White je ponovno napisala: "Božanstvo je bilo potaknuto sažaljenjem prema rasi, a Otac, Sin i Duh Sveti dali su se u izradu plana otkupljenja" (CH 222) Biblija kaže " Jer troje je što svjedoči na nebu, Otac, Riječ i Duh Sveti: i ovo troje je jedno. 1. Ivanova 5:7 Postoji smisao u kojem je Duh Sveti odvojena i individualna Božanska Osoba; Njegov oblik, značajke ili izgled nisu otkriveni. Ipak, Njemu su pripisane sposobnosti mišljenja, inteligencije, suosjećanja, vodstva; On može otkriti, On može pretraživati, može posvetiti itd. Također postoji smisao u kojem Duh Sveti je sam Krist. Isus govori o sebi kao da je osobno prisutan sa svojim narodom - "Neću vas ostaviti sirotne, doći ću k vama". Ili. Gdje su dvojica ili trojica okupljeni u Moje Ime, tu sam JA usred njih" ili čak "Evo stojim na vratima i kucam". Dakle, nekako, kada Duh djeluje na srce, to je sam Krist koji djeluje. Duh nam je sposoban nekako "prenijeti" Kristovu nefizičku prisutnost na takav način da ide daleko dalje od oponašanja ili imitacije - To je sam Krist. Stoga, nekako, Prisutnost Duha JEST Prisutnost Krista, ali oni su, na neki način, različite božanske osobe. Opet, priroda Duha ili njegova pojava nije poznata. Čini se da on nema oblik ili bilo kakve uočljive prividne značajke koje možemo vidjeti ili ikada vidjeti, ali on je Osoba. To je očito nešto što ne možemo shvatiti nakon određenog trenutka, a i ne trebamo.

Toliko o tome, lijep pozdrav!
 
Učlanjen(a)
27.03.2023
Poruka
737
Duh Sveti uzvisuje i slavi Spasitelja. Njegova je dužnost predstaviti Krista, čistoću Njegove pravednosti i veliko spasenje koje imamo kroz Njega...Duh istine jedini je učinkovit učitelj božanske istine. Kako Bog mora cijeniti ljudski rod, budući da je dao svoga Sina da umre za njih i svoga Duha da bude čovjekov učitelj i trajni vodič!” - Koraci do Krista 91,2

“Gospodin nije sakrio od svojih sljedbenika plan bitke... Djeca Božja surađuju s nevidljivom vojskom svjetla. I više od anđela je u njihovim redovima; Duh Sveti, predstavnik kapetana vojske Gospodnje, silazi da upravlja bitkom...”. Pismo 102a, utakmica 9, 1896

„Duh Sveti, Tješitelj, za kojega je Isus rekao da će ga poslati u svijet, je taj koji mijenja naš karakter u sliku Kristovu; a kada se to ostvari, odražavamo, kao u zrcalu, slavu Gospodnju.” Pregled i glasnik, 5. prosinca 1912.

"U planu obnavljanja božanske slike u ljudima, bilo je predviđeno da Sveti Duh djeluje na ljudske umove i bude poput Kristove prisutnosti, sredstvo oblikovanja ljudskog karaktera". RH 12. veljače 1895., par.5

Krist, naš Posrednik, i Duh Sveti neprestano posreduju u korist čovjeka, ali Duh ne zagovara za nas kao Krist, koji prikazuje svoju krv, prolivenu od postanka svijeta; Duh djeluje na naša srca, izvlačeći molitve i pokore, slavljenja i zahvaljivanja. Zahvalnost koja teče s naših usana rezultat je udara Duha na užeta duše u svetim sjećanjima, budeći glazbu srca." - Odabrane poruke Vol 1 str. 344

„Dok su sveci u Božjem kraljevstvu prihvaćeni u ljubljenom, čuju: „Dođite, blagoslovljeni Oca mojega, primite u baštinu kraljevstvo koje vam je pripravljeno od postanka svijeta.“ A onda se dotaknu zlatne harfe, i glazba poteče kroz sve nebesko mnoštvo, i oni padnu i poklone se Ocu i Sinu i Duhu Svetom. {Ms139-1906.32}
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Pitanje za dobre poznavaoce spisa Ellen White:

"Ako je Ellen White verovala u trojstvo i to smatrala uslovom spasenja, zašto nije ukorila svog supruga Jakova White-a što nije verovao u trojstvo, i zašto nije napisala da je on izgubljen ako je to uslov spasenja?

Još više, zašto današnja Adventistička crkva koja veruje u trojstvo ne posvedoči da je Jakov White izgubljen, ako je to uslov spasenja?"

Hvala!
 
Učlanjen(a)
27.03.2023
Poruka
737
A to vidimo iz tvoje laži 'da se Ellen White razvela od muža.
A zašto se JEllena razvela od Jamesa Whitea?
Možda nije točno tim riječima kojim ti je Slap napisao da su se baš razveli, ali oni jesu živjeli razdvojeno neko vrijeme samo su se u pomirili. Znači jesu živjeli neko vrijeme razdvojeni i nisu razgovarali, no na kraju su se pomirili.

Što se tiče James White -- a što bi crkva znala oni nisu bogovi već samo ljudi kao ja i ti... Ako je radio zlodjela i na štetu drugome, onda znamo gdje ide to je jednostavno tako sve drugo je zavaravanje. Ako je živio pravedno i pomagao drugima ne radeći im zlo, ako nije iskorištavao, maltretirao druge, vrebao i slično možemo pretpostaviti gdje ide, jer zli će činiti zlo a nijedan zlotvor neće razumjeti, već mudri će razumjeti to.
Uostalom, on se nije ponašao kao današnji antitrinitarci, nije smatrao da ljudi koji vjeruju u Trojstvo krše prvu zapovijed i vjerovao je da je Duh Sveti doslovno drugi Tješitelj, kao što sam već tu napisala, pa da ponovim:

Dakle, vaš pionir adventizma sedmog dana James White nije vjerovao u to što vam danas govore i uče vas vaši antitrinitarci da je atak na zdravi razum vjerovati u treću osobu ili lice Božanstva i da je Duh Sveti doslovno isto što i Kristov duh tj. da Sveti Duh nije Drugi Tješitelj.
Postoje mnoga videa i pisani članci kako ti učitelji to govore, zato moli vas nemojte negirati da to ne uče => svim lažljivcima udio je u jezeru što gori ognjem i sumporom. To je druga smrt." (Otk 21:8)
Kao što je vrebanje, i maltretiranje djelo koje rade sotonine sluge , jer pisano je:
Kradljivac dolazi samo da ukrade, zakolje i uništi: ja sam došao da imaju život, i to da ga imaju u izobilju.
Ja sam dobri pastir: dobri pastir polaže svoj život za ovce. Ivan 10:10-11
Isus mu reče: "Što me zoveš dobrim? Nitko nije dobar doli Bog jedini!“
(Mk 10,17-18)
Isus nas u ovom svom kratkom odgovoru podučava jednoj stvari – da je samo Bog istinski DOBAR. I da je svaka dobrota u čovjeku zapravo dio, odsjaj Božanske dobrote. Bez Boga, čovjeku je teško biti dobar. Te nam kaže tko je zaista On.

The Coming and Kingdom of our Lord Jesus Christ (1870),James White:

Jesus also assured them that the Father would give them " another comforter," even the Spirit of truth, which should dwell With them, and be in them. Chap. 14 :16, 17. The words; another comforter, suppose two, at least. The one was the person of our divine Lord. The other is the Spirit of truth. Both were comforters of the church. Christ was such in a special sense while with his disciples. The other was to abide with. the church, to administer the blessings and gifts of the Holy Spirit to the church...

Isus ih je također zajamčio da će Otac dati njima "drugog tješitelja", čak i Duha istine, koja bi trebala stanovati s njima i biti u njima. Riječ drugi tješitelj, pretpostavlja barem dva. Jedan je bio osoba našeg božanskog Gospodina. Drugi je Duh istine. Obojica su bili tješitelji crkve. Krist je bio takav u posebnom smislu dok je bio sa svojim učenicima. Drugi je da prebiva u crkvi, da dijeli blagoslove i darove Duha Svetoga crkvi... James White, The Coming and Kingdom of our Lord Jesus Christ (1870)


James White o baptistima sedmog dana:

Glavna razlika između dvaju tijela je pitanje besmrtnosti. Adventisti sedmog dana drže Kristovo božanstvo tako blisko trojstvenom, da ovdje ne vidimo nikakvo suđenje. Razlike među nama su takve prirode, a zajedničko nam je tako široko polje rada s onima koji se s nama razlikuju u poštivanju temelja, o kojima ovisi sudbina ovog svijeta koji leži u zloći, da adventisti sedmog dana i baptisti sedmog dana si ne mogu priuštiti polemiku o doktrinama koje niti ne smatraju testom kršćanskog karaktera." [James White, RH 12. listopada 1876.]

Vjerujemo u jednog jedinog živog i istinskog Boga, koji tajanstveno postoji u Ocu Sinu i Duhu Svetom, i da su ova trojica jedno.
Gore navedeno vjerovanje bilo je temelj ove [baptističke] crkve sedmog dana više od 20 godina" [RH 1855. veljače]
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Nisu se razveli.

Možda nisu živeli zajedno zbog okolnosti i potrebe službe, ali raveli to ne.

A možda i ovo nije istina što sam napisao "da nisu živeli zajedno"
 
Učlanjen(a)
27.03.2023
Poruka
737
Nisu se razveli.

Možda nisu živeli zajedno zbog okolnosti i potrebe službe, ali raveli to ne.

A možda i ovo nije istina što sam napisao "da nisu živeli zajedno"
Slažem se s tobom u tom djelu da se nisu zvanično bili razveli, već živjeli razdvojeno jedan period, a i vrlo važno pa oni su bili samo ljudi, nisu bogovi. Slobodno budi uvjeren u svoje, ako ti je tako lakše...

Lijep pozdrav
 
Natrag
Top