Adventizam i Trojstvo [da li su rani adventisti verovali u Trojstvo?]

Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
"Otac je sva punina Božanstva. U Sinu je otkrivena sva punina Božanstva..Utešitelj..jeste Duh u svoj punini Božanstva" EGW 463, Special Testamonies, Series B, NO7, pp.62.63, 1905

Ovo je tako antitrinitarna izjava Elen Vajt :).

Zaista? A na šta se onda odnosi ovo: ?

Kod:
http://www.restorationministry.com/literature/articles/some-facts-concerning-the-omega-heresy

ili ovo:

Kod:
https://thethirdangelsmessage.com/omega_deadly_heresies

A zar nisu nazivali Trojstvo "pagansko egipatskom izmisljotinom" u svojim casopisima? Mislim da je bas James to i pisao. Pa kako onda Trojstvo moze biti sastavni deo vere, ako pioniri govore protiv njega?

Pa i ne može. Sama ih je Ellen Gould Harmon udata White upozorila na tu "promenu", na šta ju je navela knjiga "Living Temple" - "Živi Hram", adventiste i lekara Johna Harvey-a Kellog-a, koji je u istoj počeo da naginje ka Trinitarizmu.

Naravno, ona je to svoje protivljenje Kellogu i njegovom naginjanju ka Trojstvu, uvila u "proročanstvo".
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.393
A zar nisu nazivali Trojstvo "pagansko egipatskom izmisljotinom" u svojim casopisima? Mislim da je bas James to i pisao. Pa kako onda Trojstvo moze biti sastavni deo vere, ako pioniri govore protiv njega?

Da Mire ali 1846 godine. Međutim 1876 te piše sasvim nešto drugo...Preskot takođe priznaje da je bio u zabludi oko ovog pitanja..to priznaje 1909 godine...ali mislim da je sve ovo pisanije oko vere ili ne vere u Trojstvo kod pionira Adventista zaista natezanje..jer šta se postiže sa tim. Baš ništa..jer oni koji time pokušavaju da recimo dokažu nešto protiv adventizma jeste pogrešan korak jer adventizm ponavljam nije nastao niti opstao na kontraverzi oko Trojstva. Realno danas Trojstvo izuzetno dobro brane Adventisti.možda bolje od svih drugih...ne kažem da je to sad nešto specijalno važno ali eto ako već se toliko insistira na tome.

Dakle niko ne spori da pioniri imaju takvo mišljenje..ne svi neki ga koriguju kasnije ali znamo odakle im takvo mišljenje..ne iz adventizma.
 
Član
Učlanjen(a)
26.02.2011
Poruka
974
Dobro onda..i Jovan, slap, Darth, Marko su veliki trojicari...evo vam domaci zadatak...koja od osoba trojstva je izgovorila ova dva teksta...izmedju tekstova ja sam umetnuo svoje misljenje...hajd da rijesimo ovu misteriju trojstva...

Hebrejima 10. 15-17 A to nam svjedoči i Duh Sveti. Pošto je doista rekao: »Ovo je Savez kojim ću se svezati s njima
nakon ovih dana«, Gospodin govori: »Zakone ću svoje staviti u njihova srca i upisati ih u dušu njihovu. I grijeha se njihovih i bezakonja njihovih neću više spominjati.«

Idemo sada pronaći referencu i vidjeti ko je taj Duh Sveti

Jeremija 31. 31-34 »Evo dolaze dani« – riječ je Jahvina – »kad ću s domom Izraelovim i s domom Judinim sklopiti novi savez. Ne savez kakav sam sklopio s ocima njihovim u dan kad ih uzeh za ruku da ih izvedem iz zemlje egipatske, savez što ga oni razvrgoše premda sam ja gospodar njihov« – riječ je Jahvina. »Nego, ovo je savez što ću ga sklopiti s domom Izraelovim poslije onih dana« – riječ je Jahvina: »Zakon ću svoj staviti u dušu njihovu i upisati ga u njihovo srce. I bit ću Bog njihov, a oni narod moj. I neće više učiti drug druga ni brat brata govoreći: ‘Spoznajte Jahvu!’, nego će me svi poznavati, i malo i veliko« – riječ je Jahvina – »jer ću oprostiti bezakonje njihovo i grijeha se njihovih neću više spominjati.«

Jasno da ne može biti ...Jahve je personificiran u SD...to nije nikakva treća posebna osoba...evo još jedan primjer

Djela 28. 25b-26 - »Lijepo Duh Sveti po Izaiji proroku reče ocima vašim: Idi k tomu narodu i reci mu: Slušat ćete, slušati – i nećete razumjeti; gledat ćete, gledati – i nećete vidjeti!

Izaija 6. 8-9 - Tad čuh glas Gospodnji: »Koga da pošaljem? I tko će nam poći?« Ja rekoh: »Evo me, mene pošalji!«
On odgovori: »Idi i reci tom narodu: ‘Slušajte dobro, al’ nećete razumjeti, gledajte dobro, al’ nećete spoznati.

Kada god naiđete na stihove npr. u Djelima ima dosta toga gdje se kaže Duh Sveti reče ili odluči....radi se o Bogu ili Kristu koji su prisutni svojim duhom svugdje. Ovo su gore samo dva primjera ima ih više. U ovim slučajevima pobornici trojstva jedino mogu pribjeći filozofiji i reći Bog Isus SD to je sve isto oni su jedno. Čekajte malo pogledajte ovu sliku. Na slici je prikazano trojstvo kako ga vjeruju svi. Svi su oni Bog. Ali pogledajte Otac nije Sin niti obrnuto. Otac nije Sveti Duh niti obrnuto. Znači po ovom gore stihovima ko je prorokovao. Sveti Duh ili Bog ili se radi o jednoj te istoj osobi......

trojst10.jpg
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.329
Član
Učlanjen(a)
26.02.2011
Poruka
974
Evo sto je Milos postavio na facebooku...i jos jednom, tripo nije Milos...

Službeno verovanje crkve se nalazi u službenom dokumentu zvanom "Crkveni pravilnik". Evo postavljam ovde prvo pitanje kršteničkog zaveta iz jednog starijeg i jednog novijeg crkvenog pravilnika:
1."Da li veruješ u Boga Oca, u Njegovog Sina Isusa Hrista i u Svetoga Duha?"
(Crkveni pravilnik, izdanje 1976, strana 61)

2."Da li verujete da postoji jedan Bog: Otac, Sin i Sveti Duh, kao jedinstvo tri večno postojeće božanske Osobe?"
(Crkveni pravilnik, izdanje 1990, strana 44)
Pitanje:
Da li postoji razlika između dve navedene rečenice, i da li neko može da objasni značenje prve i značenje druge rečenice?

Za Jovana ovo je mozda isto...ali evo ja cu protumaciti tacku 1.....Vjerujes li u Boga Oca...Biblija je jasna, pogotovo u Pavlovim poslanicama uvijek se govori o jednom Bogu i to Ocu...znaci u redu...u njegovog Sina...prvi adventisti i decenijama dalje su vjerovali u doslovnog Sina Bozjeg, a ako je doslovni onda je rodjen...Pavao u Rimljanima isto govori da Bog nije postedio VLASTITOG SINA...znaci i to je tacno...i u sv. Duha njihovog predstavnika...znaci sve je isto kao u onom credu iz 1872 godine...Znam da trojicari u tacki jedan vide opet trojstvo...

Tacka 2 - vjerujes li da postoji jedan Bog i onda dvije tacke...Otac, Sin , SD....e ovo je nesto novo...tipicno protestantsko ucenje....sto nikada u povijesti adv. crkve do 1980 godine nije bilo zastupano....
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.393
Evo sto je Milos postavio na facebooku...i jos jednom, tripo nije Milos...

Službeno verovanje crkve se nalazi u službenom dokumentu zvanom "Crkveni pravilnik". Evo postavljam ovde prvo pitanje kršteničkog zaveta iz jednog starijeg i jednog novijeg crkvenog pravilnika:
1."Da li veruješ u Boga Oca, u Njegovog Sina Isusa Hrista i u Svetoga Duha?"
(Crkveni pravilnik, izdanje 1976, strana 61)

2."Da li verujete da postoji jedan Bog: Otac, Sin i Sveti Duh, kao jedinstvo tri večno postojeće božanske Osobe?"
(Crkveni pravilnik, izdanje 1990, strana 44)
Pitanje:
Da li postoji razlika između dve navedene rečenice, i da li neko može da objasni značenje prve i značenje druge rečenice?

Za Jovana ovo je mozda isto...ali evo ja cu protumaciti tacku 1.....Vjerujes li u Boga Oca...Biblija je jasna, pogotovo u Pavlovim poslanicama uvijek se govori o jednom Bogu i to Ocu...znaci u redu...u njegovog Sina...prvi adventisti i decenijama dalje su vjerovali u doslovnog Sina Bozjeg, a ako je doslovni onda je rodjen...Pavao u Rimljanima isto govori da Bog nije postedio VLASTITOG SINA...znaci i to je tacno...i u sv. Duha njihovog predstavnika...znaci sve je isto kao u onom credu iz 1872 godine...Znam da trojicari u tacki jedan vide opet trojstvo...

Tacka 2 - vjerujes li da postoji jedan Bog i onda dvije tacke...Otac, Sin , SD....e ovo je nesto novo...tipicno protestantsko ucenje....sto nikada u povijesti adv. crkve do 1980 godine nije bilo zastupano....
To je Kainose vera Crkve Hrišćanske povezanosti..kako ne shvataš da to nema veze sa Adventizmom. Adventizam je mnogo širi pojam od pojedinačnim verovanja pojedinih njenih članova koje su "uvezli" iz ove crkve..i sličnih. Dakle to je relikt tih crkava kojima su pripadali pre Adventizam.
Moraš to razdvojiti...sama Elen kaže da su rano pioniri imali mnogo oprečnih mišljenja i da je bilo malo stvari oko kojih su imali usaglašeno mišljenje..zato je Biblija zaista pravi merilo ispravnosti.

A zašto su onda Adventisti u svoja vjerovanja Trojstvo uvrstili čitavih 65 godina nakon smrti Ellen White? :)

Ja najpre pitah zašto nisu pre toga uvrstili antitrinitarizam u osnov vere
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
U Bibliji se Bog poznaje po karakteru, a ne po Trojstvu, Dvojstvu ili nečem drugom.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.249
"Otac je sva punina Božanstva. U Sinu je otkrivena sva punina Božanstva..Utešitelj..jeste Duh u svoj punini Božanstva" EGW 463, Special Testamonies, Series B, NO7, pp.62.63, 1905

Ovo je tako antitrinitarna izjava Elen Vajt
Reci cu ti zasto to nije Trinitarana izjava!

Prvo nije, zato sto ces to isto cuti i od Kainosa! I on ce izjaviti a i Tripo da "veruju u neku vrstu Trojstva" ali to nije nase Trojstvo!

Naime po njihovom ucenju:

1) Otac je u potpunosti Bog (tu nema nikakvih izmena) !

2) Isus je "rodjen od Boga doslovno" i zato ima "Bozansku prirodu". Oni su verovali isto sto i neki jeretici da "rodjen od Oca" u bibliji znaci doslovno rodjen i da je "Sin" doslovno kako i pise. To za njih nisu bili antropomorfizmi!

3) Sveti Duh je u stvari Isus Hristos licno, koji se salje ljudima i naziva se "utesitelj" . To je njegov Duh - to je on licno! Posto je to Isus licno a on je "Bozanske prirode" kao i Otac, to je i "Duh Sveti punina Bozanstva" po njima!

Spoj sva tri i dobijas izjavu koju si naveo:

Otac je sva punina Božanstva. U Sinu je otkrivena sva punina Božanstva..Utešitelj..jeste Duh u svoj punini Božanstva".

Ali to nije nase Trojstvo!

To je Kainose vera Crkve Hrišćanske povezanosti..kako ne shvataš da to nema veze sa Adventizmom.

A kako je nastala crkva Hriscanske povezanosti, da li joj osnivac ima veze sa masonima? (siguran sam da ima). Problem i nije sam arijanizam, nego masonizam, koji je bio jako zastupljen u vrhu vase crkve, i to svedoci i sama EGW. Neko ko iz masonizma ulazi u Hriscanstvo nosi sa sobom i masonsko glediste i posmatra bibliju kroz prizmu masonizma. Ne moze se resiti toga. Po mom misljenju zato i povezivanje Trojstva sa egipatskim trijadama nije slucajno. To im je ostalo od maosna. A masoni to isto uce.

I jos nesto - EGW naime Mr. Faulkhead-u (jednom masonu) daje masonski znak rukama. Bog joj otkrio taj znak da ga uveri da je ona prorok. Medjutim zamisli da ja tebi pokazem djavolove rogove i tvrdim da mi je Bog rekao da ti to pokazem, to je to isto!

Dakle, ne da ovde nije upitno da li je ona bila mason, nego je gotovo sigurno da jeste!

Ali zasto je EGW onda govorila protiv masonizma? Odgovor lezi u cinjenici da su svi posetioci adv. crkve govorili da im sastanci adventista lice na masonske sastanke. O tome je pisao i njihov casopis opsirno. Prosto morali su to sakriti.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top