Religija (Crkve), ratovi i politika

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Niko nikog ne optuzuje, vec sagledavamo sve aspekte dogadjaja.

Pitam se sta bi jedan Bogumil rekao kao svoju odbranu.

Dakle, u svakom slucaju neko mora biti razapet na krst.

Ponavljam.

Da bi neko nesto cinio - on mora biti osvedocen od Boga i vodjen od njega, kao sto je to bio Izrailj.

U suprotnom moze biti nošen cisto verskim i nacionalnim ponosom, neosvedočen direktno od Boga u svoja uverenja.

Ja nigde u zitijima nisam procitao licna iskustva - da je neko posvedocio "I RECE MI GOSPOD, URADI TO I TO" ili "GOSPOD MI ZAPOVEDI"

U slucaju Izrailja, svaki slucaj tece tim tokom.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.260
Onda Srpska istorija laze da je podizao manastire, i da je Sv Sava bio prvi arhiepiskop Pravoslanme crkve.
Pravoslavlje je svakako postojalo, ali istorija kaze da je bogumilska jeres bila dominantna u tom periodu, a srbi su vecinom bili cak i pagani.

Sto se nije priklonio nekoj od tih vera?
Kazes nacionalno - verski ponos, svasta!

Ja nigde u zitijima nisam procitao licna iskustva - da je neko posvedocio "I RECE MI GOSPOD, URADI TO I TO"

Jeste sad bas mora da pise tim recima , cepidlacite. Pise da je to ucinio u Bozje ime. Mozda i pise da mu se javio Bog , pa nisi nasao..
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.260
Evo sta kaze Stefan Nemanja:
(Dakle nije tacno da mu se nije obratio Bog)

"Čeda moja vazljubljena i od mene othranjena, evo znano je svima vama, kako Bog svojim promislom postavi mene da vladam nad vama, i kakvu ozlobljenu zemlju našu primih u početku, i pomoću Božjom i presvete Vladičice naše Bogorodice, koliku moć imađah, ne oblenih se niti pokoja dadoh sebi, dokle sve ne popravih. I Božjom pomoću dodadoh vam u dužinu i širinu, što je znano svima. A sve vas, kao i svoju decu, othranih, sve do sada, i naučih vas da se držite vere pravoverne. "A mnogi inoplemenici ustadoše na me i opkoliše me kao i pčele sat, no imenom Gospodnjim protivljah im se i odoleh njima"(7). Zato i vi, čeda moja vazljubljena, ne zaboravljajte učenja svoga i pravovernoga zakona, koji sam ja ustanovio. Jer, držeći ovo, imaćete Boga kao pomoćnika sebi i presvetu Gospođu Bogorodicu, i moju, iako grešnu, molitvu. A mene sada otpustite, vladara svoga s mirom, da vide oči moje spasenje, koje je spremio pred licem sviju, svetlost za otkriće narodima i u slavu(8) vama, pastvi mojoj. Jer vidimo kako je "sve ljudsko što posle smrti ne ostaje, sujeta;
neće ostati bogatstvo, niti će sići slava,
jer kada smrt dođe, sve ovo će uništiti."
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Evo sta kaze Stefan Nemanja:
(Dakle nije tacno da mu se nije obratio Bog)

"Čeda moja vazljubljena i od mene othranjena, evo znano je svima vama, kako Bog svojim promislom postavi mene da vladam nad vama, i kakvu ozlobljenu zemlju našu primih u početku, i pomoću Božjom i presvete Vladičice naše Bogorodice, koliku moć imađah, ne oblenih se niti pokoja dadoh sebi, dokle sve ne popravih. I Božjom pomoću dodadoh vam u dužinu i širinu, što je znano svima. A sve vas, kao i svoju decu, othranih, sve do sada, i naučih vas da se držite vere pravoverne. "A mnogi inoplemenici ustadoše na me i opkoliše me kao i pčele sat, no imenom Gospodnjim protivljah im se i odoleh njima"(7). Zato i vi, čeda moja vazljubljena, ne zaboravljajte učenja svoga i pravovernoga zakona, koji sam ja ustanovio. Jer, držeći ovo, imaćete Boga kao pomoćnika sebi i presvetu Gospođu Bogorodicu, i moju, iako grešnu, molitvu. A mene sada otpustite, vladara svoga s mirom, da vide oči moje spasenje, koje je spremio pred licem sviju, svetlost za otkriće narodima i u slavu(8) vama, pastvi mojoj. Jer vidimo kako je "sve ljudsko što posle smrti ne ostaje, sujeta;
neće ostati bogatstvo, niti će sići slava,
jer kada smrt dođe, sve ovo će uništiti."

Lupaš bevzeve, od kada je lično uvjerenje dokaz da mu se obraća Bog?

Ti ovdje iznosiš tešku bogohulnu nauku da je nečije uvjerenje mjerilo. Biblija je mjerilo i smisao teksta iZakon, a ne nečije lično uvjerenje. To je idolopoklonstvo da smo mi sami sebi bogovi.

Pa nema ko nije uvjeren da je upravu.

Sav ti je arg. ONI MISLE da su upravu JS i svi drugi.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.260
Lupaš bevzeve, od kada je lično uvjerenje dokaz da mu se obraća Bog?

Ti ovdje iznosiš tešku bogohulnu nauku da je nečije uvjerenje mjerilo. Biblija je mjerilo i smisao teksta iZakon, a ne nečije lično uvjerenje. To je idolopoklonstvo da smo mi sami sebi bogovi.

Pa nema ko nije uvjeren da je upravu.

Sav ti je arg. ONI MISLE da su upravu JS i svi drugi.

Nisam ni rekao da nije Biblija merilo. Jeste merlio, ali je problem tumacenja ono sto vi izvrcete tvrdnjom da je nase verovanje pogresno.

To je induvidualno misljenje.

Izvrtali su i bogumili..

Ako on kaze da mu se Bog obratio i da je to promisao Bozja, i ako je pravoslavna nauka u skladu sa pismom, a jeste, ja mu verujem!

Ti mu nemoj verovati.
To je tvoje pravo!

Ali nemoj satanizovati i izvrtati namerno!

Laodikeja je trazio dokaz "licnog uverenja", i da mu je "Bog pruzio vodjstvo". Ja sam to i dao!

Ti veruj kako zelis.
Ali mi nemoj sa licno ljudskog stanovista i sa ljudskih merila satanizovati, vec teoloski!
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Nisam ni rekao da nije Biblija merilo. Jeste merlio, ali je problem tumacenja ono sto vi izvrcete tvrdnjom da je nase verovanje pogresno.

Jesi čim govroiš da je lično uvjerenje mjerilo i to ti je još arg. da je SN mislio da radi ispravnu stvar, i da je JS misle da je ispravno što ne uzimaju krv.

To je induvidualno misljenje.

Koje si stavio kao mjerilo, čak si ga uporedio sa onima iz SZ što su ratovali.

Ako on kaze da mu se Bog obratio i da je to promisao Bozja, i ako je pravoslavna nauka u skladu sa pismom, a jeste, ja mu verujem!

Vjeruje se po smislu i razumu, a ne zato što je to rekao taj i taj čovjek ili žena svjedno.

1. Jovanova 5,20A znamo da sin Božij dođe, i dao nam je razum da poznamo Boga istinoga, i da budemo u istinome sinu njegovom Isusu Hristu.

Svi kažu da im je nauka usklađena sa Biblijom, to nije nikakvo mjerilo. Svi od 30.000 vjerskih zajednica hrišćanskih.

Ti mu nemoj verovati.
To je tvoje pravo!

Ali nemoj satanizovati i izvrtati namerno!

Ti si više puta kao mjerilo stavio svoje ili nečije uvjerenje i naravno da ću da napadnem takvo mišljenje. Pa Biblija baš govori suprotno od onoga što govoriš ti ili PC.

Kada ti se daju dokazi ti kažeš "Ja kažem nije tako i tačka". Za JS si posebno naglašavao šta oni misle o trans.krvi.

Laodikeja je trazio dokaz "licnog uverenja", i da mu je "Bog pruzio vodjstvo". Ja sam to i dao!

kasnije sam vidio taj, ali svejedno si isticao svoje mišljenje i JS kao mjerilo.

Pa zato sam i dao stih Jovan 6 koji govori o tome.

Jovan 16,2 Izgoniće vas iz zbornica; a doći će vrijeme kad će svaki koji vas ubije misliti da Bogu službu čini.

I njega je ispunio baš Stefan N.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.260
Nisam stavio induvidialno misljenje i iskustvo kao merilo, to je uradio Laodikeja, jer on vrednuje iskustvo i osvedocenje kao nesto bitno, i po tome sam mu i odgovorio, a ja to ne smatram.

Jako si naporan i dosadan, neprestano optuzujes ljude i neprestano izvrces tudje reci da bi se nastavljao!

Koji je tvoj problem?
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Nisam stavio induvidialno misljenje i iskustvo kao merilo, to je uradio Laodikeja, jer on vrednuje iskustvo i osvedocenje kao nesto bitno, i po tome sam mu i odgovorio, a ja to ne smatram.

To jeste bitno, ali nije mjerilo lično mišljenje o nekoj temi.


Jako si naporan i dosadan, neprestano optuzujes ljude i neprestano izvrces tudje reci da bi se nastavljao!

Koji je tvoj problem?

Ja sam tvoj problem.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.260
Ja sam tvoj problem.

Ti si humor a ne problem :)

Samo dokazujes nemir u sebi.
Mislis da je tvoja duznost nekog pobediti? Ne znam samo za koga se boris i za sta?

Umesto da normalno razgovaras kao covek.

Kao dete si, skaces da das odgovor i pre nego sto znas o cemu se prica, samo da se istaknes..

Napao si me, a posle i sam kazes kako si video da nisi trebao. Pa suludo se ponasas!
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Ti si humor a ne problem :)

Samo dokazujes nemir u sebi.
Mislis da je tvoja duznost nekog pobediti? Ne znam samo za koga se boris i za sta?

Umesto da normalno razgovaras kao covek.

Kao dete si, skaces da das odgovor i pre nego sto znas o cemu se prica, samo da se istaknes..

Napao si me, a posle i sam kazes kako si video da nisi trebao. Pa suludo se ponasas!

Bio sam upravu svjedno ti je mjerilo tvoje uvjerenje.

Biblija je tvoj najveći problem.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Natrag
Top