Poreklo porodica i prezimena

Član
Učlanjen(a)
26.02.2012
Poruka
3
Dali neko zna poreklo prezimena MALINIĆ,selo Miska Glava,Republika Srpska.Krsna slava Sveti Nikola.
 
Član
Učlanjen(a)
07.02.2011
Poruka
60
Dali neko zna poreklo prezimena MALINIĆ,selo Miska Glava,Republika Srpska.Krsna slava Sveti Nikola.

Prezime Malinic je verovatno nastalo po imenu voca..kao i prezimena Visnjic,Jagodic itd.
Sto se tice porekla Malinica u Bosanskoj krajini,najverovatnije da oni poticu iz Raske i Hercegovine,kao i vecina rodova u Bosanskoj krajini,Malinica ima i u Dalmaciji,koja je bila jedna od etapa prilikom ovih migracija.
Negde sam procitao da im je dalje poreklo negde izmedju Pive i Tare u staroj Hercegovini.
 
Član
Učlanjen(a)
07.02.2011
Poruka
60
Evo ovako Vucko,dacu Vam par podataka prvo o Vasem kraju,tj kako je izgledalo naseljavanje tih krajeva.Pa ako znate kad su vasi dosli u taj deo RS,mozete na osnovu ovog sto cu Vam napisati da zakljucite iz kog kraja poticu.

U prvoj polovini XVIII veka,doseljenici u ovaj kraj bili su poreklom iz srednje Hercegovine i CG.U prvoj polovini 20. veka doseljenici su iz severne Hercegovine uglavnom.I na kraju doseljenici iz druge polovine 20. veka su iz obliznjih krajeva.
Generalno najvise doseljenika ima iz Limske doline,pa CG,zatim Hercegovine,Starog Vlaha,a samo par porodica je iz Bosne poreklom.Takodje je veoma mali broj starosedeoca.

Zanimljivo je da u nekim krajevima ima Jevreja iz Ugarske,a posto mi je Vase prezime zvucalo kao da je stranog porekla,npr Francuskog,pogledao sam podatak o nekim jevrejskim prezimenima i nasao sledeci podatak.
Ovako je nastalo mozda i Vase prezime.

"Rafailović - Romano - Ruben / Rubenović - Ruso."

Naravno,ukoliko znate kako Vam je glasilo ranije prezime,(ako ga je bilo)mozda je bolje po njemu da potrazimo,a ako ne,mozda ova prica ima veze sa Vama.

Ako nadjem neke nove podatke javicu.

Vucko,nasao sam podatak da su Srbi ranije za nekog ko je crven,ili ridj govorili da je rujan,ili rus.
Pa pretpostavljam da je Vase prezime ipak tako nastalo,ne treba ga dovoditi u vezu sa jevrejskim,ili francuskim prezimenima.
Znaci ostaje da su se Vasi u taj kraj naselili najverovatnije iz Limske doline,odakle je bilo najvise doseljenika u tom kraju.
Sto ce reci da su takodje iz Stare Raske.Slava sv. Arandjel se ne kosi sa tim,setimo se da i Vasojevici slave sv. Arandjela,a postojbina im je u okolini Lima.
 
Član
Učlanjen(a)
07.02.2011
Poruka
60
Postoji prezime Sijak u Hercegovini?Ima ih i muslimana i Srba.Poreklom su iz okoline Capljine,Srbi slave Djurdjevdan.
Ne znam koliko ovo prezime ima veze sa Vasim?Ako nesto vise pronadjem o prezimenu Siljak,poslacu.

Ево неких података о презимену Шиљак :

Шиљака има у више села у средњем Полимљу и у Потарју,а пореклом су из села Бличкова.
Слава им је св. Аранђел.
 
Učlanjen(a)
05.03.2012
Poruka
1
posto sam saznao nesto o poreklu sokica,o babi soki koja ubi turcina i da je sokicima krsna slava durdevdan sto je i moja slava . pa bi molio sve koi znaju vise da mi pisu zahvalan zeljko sokic

dali bi neko mogao da mi pomogne da saznam poreklo moje familije sokic. slavim durdevdan.
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
21.03.2012
Poruka
1
poreklo po prezimenu

intresuje me odakle je došla porodica Miletić iz sela Lebina kod Paraćina u Srbiji,to jest njihovo poreklo?
 
Natrag
Top