Poreklo porodica i prezimena

Član
Učlanjen(a)
07.02.2011
Poruka
60
Miletici iz Lebina

Za Miletice imam vise podataka.Verovatno da vasi Miletici pripadaju jednoj od ove dve grane.

Naime,jedni su iz okoline Leskovca naselili deo Sumadije oko Rudnika.Dok druga grana vodi poreklo iz Hercegovine i naseljavala je istocni deo Sumadije,blize Pomoravlju.Doselili su se uoci Prvog srpskog ustanka.
Sklon sam misljenju da vasi pre imaju veze sa ovom drugom granom.Mada nije iskljuceno da su se (kao ova prva grana) iz doline Juzne Morave pomerili na sever u Pomoravlje i okolinu Paracina.

O Mileticima iz Leskovacke Morave :


" U dva predela, koja su omeđena planinskim masivima kao prirodnim branama - Levač planinama Kotlenikom i Juhorom, a Kačer Rudničkom planinom i Suvoborom - što ih je činilo teže pristupačnim i zaštićenim, prisustvo doseljenika iz Leskovačke Morave je više nego simbolično, jer je u njima naseljena samo po jedna porodica iz leskovačkog kraja. Tako je, čudnim putevima selidbe i bežanije, u Kačer dospela porodica Miletića (12 kuća u selu Reljincima), a u Levač porodica Kurandića (2 kuće u Sibnici). U predelu Takova, koji se plećima Suvobora i visovima Rudnika naslanja na Kačer, iz okoline Leskovca je, kako je ustanovio Milenko S. Filipović, sve do 20. veka takođe naseljena samo jedna porodica (1 kuća), a do sredine 20. veka, i to u Gornji Milanovac kao privredno središte, još tri porodice (ukupno 3 kuće).


Miletici iz Hercegovine :

" U Bošnjane, gde su zatekli Domanoviće, naselili su se preci Milivojevića, Milića, Reonića i Tatovića. Milivojevići, čiji su ogranak Vulovići, došli su od Sjenice, kao i Milići, čiji su ogranci Jeremići, Jovanovići i Milutinovići. Reonići su, kao i Domanovići, Hercegovci, a njihovi su ogranci MILETICI, Milosavljevići, Ivanovići, Srećkovići i Milanovići, dok su Tatovići, koji su se najviše razgranali (Obradovići, Nenadići, Vučetići, Mićkovići, Vaskovići, Mališići, Miloševići, Novičići, Todorovići, Vuletići, Novićevići, Glišovići, Gosići/Todorovići, Lazarevići, Milići, Milosavljevići, Petrovići, Srećkovići ), iz Osata (Bosna). "

Na kraju,evo podataka i o nekim starim prezimenima u Sumadiji,od kojih je nastalo prezime Miletic.

" Staro prezime Ognjanovića je Mihailovići, kako se prezivali Ognjan (r. 1797) i njegov stariji brat Marinko (r. 1791). Od Ognjanovog sina Hriste (r. 1819) će se odvojiti ogranak Ristića, a kasnije će se od njih razviti MILETICI, Petrovići zvani Trenići i Prvulovići (Terzići).
Paunkovići potiču od Paunka Milenkovića (r. 1787).
Rodonačelnik Petkovića je Petko Cvejić (r. 1749), a od njegovog potmka Branka (r. 1816) će se izdvojiti Brankovići, a kasnije i Nedeljkovići zvani Nešići.
Pešajići su prozvani po Petru, zvanom Peši, Cvejčinoviću (r. 1777), a od Pešinih sinova Milojka (r. 1809) i MILETE (r. 1817) nastaće ogranci MILETICA i Milojkovića. "


Nema na cemu Lazare,pozdrav...
 
Član
Učlanjen(a)
07.02.2011
Poruka
60
Pozdrav ,

Nemam puno podataka za srednju Bosnu,ali cu napisati ono sto sam nasao o Stankovicima.Poslacu Vam prvo legendu o tome kako je i gde nastalo Vase prezime,ali naravno to ne mora da se odnosi konkretno na Vase,zato sto je Stankovic ipak cesto prezime.

"Коровић: стариначка породииа у Бала-
банима у Зети о којој je Андрија Јовиће-
вић записао следеће предање: „Другог
пута je Зету раселила 'чума'. Тада je све
насеље угинуло, а само je остало двоје
деце, Коро и Станко и од н>их су постали
Коровићи и Станковићи."

Sklon sam ipak da poverujem da su i Vasi Stankovici iz Hercegovine,posto je velika vecina Srba iz Bosne odatle poreklom.Imam i dosta podataka o njima u jednom delu,ali trenutno ta knjiga nije kod mene.Cim ponovo dodjem do nje,napisacu konkretno.Naravno postoji sansa da su Vasi Stankovici u srednju Bosnu dosli iz Bos. krajine,ili Like,ali to opet najverovatnije znaci da Vam je dalje poreklo iz Hercegovine.
Javljam se kad budem imao vise podataka,pozdrav.


Kao sto sam i obecao,evo nekih podataka o Stankovicima,koji vode poreklo iz Hercegovine.

Prvi put se u dokumentima Stankovici pominju jos 1372. godine,u Hercegovini (Popovo Polje).
Dalje se za njih kaze da su Malesevci,iz Rudina i iz Gacka.Najcesce se javljaju u dubrovackim istorijskim izvorima u XIV I XV veku,zajedno sa Hrebeljanovicima,Milojevicima,Pokrajcicima i Veselijevicima,a za ove znamo da su Malesevci,nastanjeni izmedju Trebinja i Gacka.
Stankovici - Klapac i Stanoje bili su u Dubrovniku 1424. godine kao poslanici vojvode Sandalja u ime koga su preuzeli depozit iz dubrovacke ostave.Stanoje je bio istaknuti Malesevac i diplomata na Sandaljevom dvoru u Kljucu jos od 1372. godine.
Stankovici se pominju i kao stanovnici Potkljuca.Stankovici su imali svoj grb.

[TABLE="align: center"]
[TR]
[TD]
stankovic.jpg




[/TD]
[TD="class: text0, width: 250"]СТАНКОВИЋ
Грб ове племићке породице налази се у свим илирским грбовницима. Ова породица потиче из Вучевице код Пливе. Три сребрена копита на штиту одају рашко порекло.[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
 
Član
Učlanjen(a)
30.03.2012
Poruka
1
Pozdrav,i svaka cast na radu

Zanima me poreklo porodice Gavrilović. Deda(Gojko)je mlad došao u Beograd iz Čačka,imao je jedno dete-Zoran(otac).Ozenio babu(Vukosavu Veselinović). Krsna slava sv.Nikola. Znam da mi je neka rodbina,deo familije iz Guče-Dragačeva-Lučana. Ne znam da li je ovo tacno,ako jeste,odakle su došli,ili jel su tu bili starosedeoci. Konkretno za prezime sam uspeo da nađem, da se prvi put pominje u Crnoj gori, 1597 god. tu oko Nikšića.
Izvinjavam se sa na više postavljenih pitanja,ali imam puno rupa u znanju koje bih voleo da popunim.

Pozdrav,Hvala
 
Član
Učlanjen(a)
07.02.2011
Poruka
60
Pozdrav

Postoji vise grana Gavrilovica,nisu svi istorodni,a i veoma je cesto prezime,narocito u Sumadiji.
Konkretno,Gavrilovica je u okolini Dragaceva bilo u selu Vica,drugo prezime im je Sijakovic i slave sv. Arandjela.
Medju crnogorskim prezimenima postoji podatak o Gavrilovicima iz Donjeg Dragaceva,a kaze se da su poreklom sa Moracnika(Zeta).
Medjutim nesto severnije,u Valjevskom okrugu,ima puno Gavrilovica.
Recimo u selu Maljevic,gde su najstariji doseljenici upravo Gavrilovici doseljeni iz Virovca od tamosnjih Jankovica jos u II Austrijskom ratu.
Predak im se prizetio u Zivanovice i slavi Djurdjic i sv. Nikolu,njih je 3 kuce.Na njihovo imanje doselili su se kasnije i Grbici u toku I Srpskog ustanka.

Takodje u okolini Valjeva je bilo Gavrilovica,koji vode poreklo od Gavrila i njegova 4 sina,doseljena u Kocinu krajinu iz Rovaca u CG,a po nekima iz Pjesivaca(ova druga opcija je verovatnija).Gavrilo se naselio u Drocinama iznad Klicevca i od njega su Gavrilovici.
Ima ih 10 kuca i slave sv. Jovana.
U okolini se pominju i Zugici,koji su iz Drobnjaka i slave Arandjelovdan,a kao njihovi rodjaci se navode i neki Gavrilovici.
Ovo je isto jedna od opcija,zato sto je Drobnjacka preslava upravo sv. Nikola.

Postoje Gavrilovici i u Sokolskoj nahiji(Bosna),koji slave sv. Nikolu,a poticu od Dukica.
U Sumadiji ima nebrojeno puno Gavrilovica.Uglavnom vode poreklo iz Stare Srbije,sa Kosova,iz Prizrenskih krajeva,dok ima i onih koji vode poreklo iz Crne Gore.

Stvarno ima puno Gavrilovica,ali treba se raspitati u Dragacevskom kraju,ukoliko imate rodbine tamo.Siguran sam da ce te onda pronaci odgovor u vezi porekla.
Sto se tice pitanja,da li su naselili taj kraj,ili su tu starosedeoci.
Najverovatnijie da su se,kao i vecina stanovnistva,doselili tu,posto je Srbija jako opustela u XVII i XVIII veku.
Doseljenika je kao sto verovatno znate bilo iz svih krajeva.Crne Gore,Hercegovine,Bosne,Starog Vlaha.
Bitno je istrazivati etapno.Kada saznate iz kog mesta su stigli u okolinu Cacka,onda je sve lakse.

Nadam se da sam pomogao malo,ako imate jos pitanja,slobodno pitajte.Pozdrav.
 
Član
Učlanjen(a)
07.02.2011
Poruka
60
Evo nekih podataka o naseljavanju sela u okolini Cacka.

Doseljenici su bili iz :

Starog Vlaha - 33 porodice
Sjenice i okoline - 48 por.
Iz Uzickog i Rudnickog okruga - 63 por.
Stare Srbije - 19 por.
Bosne - 14 por.
Crne Gore - 11 por.
Raznih krajeva Srbije - 10 por.
Hercegovine - 11 por.
Nove Varosi i okoline - 3 por.
 
Član
Učlanjen(a)
07.02.2011
Poruka
60
da li postoji informacija o poreklu porodici lazovic doseljene u kursumliju

Izvinjavam se sto ranije nisam odgovorio,ali tek sad sam video pitanje,ne znam kako mi je promaklo.

Sto se tice Lazovica,za njih se,skoro u svim izvorima navodi da su iz Crne Gore.
Naime,postoji teorija da su se iz Kuca raseljavali i naseljvalai Juznu Srbiju i ostale krajeve.
Vi niste naveli slavu,ali za ove Lazovice se kaze da slave sv. Jovana.

Iskreno,ja nisam pristalica generalizovanja stvari,pa tako ne mora da znaci da poticete od tih Lazovica iz Kuca,pogotovu ako se zna da je njihova slava (plemena Kuci) sv Nikola.Dok je sv. Jovan karakteristican za doseljenike iz Stare Srbije.

Veci problem pretstavlja to,sto se vrlo malo radilo na istrazivanju porekla stanovnistva Toplickog kraja,izvori su jako siromasni.
Koliko je meni poznato,taj kraj su naseljavali uglavnom Srbi iz Ibarskog Kolasina.
Ako saznam nesto vise,javljam.Pozdrav.
 
Član
Učlanjen(a)
01.04.2012
Poruka
3
Ima li neko kakvih informacija o porijeklu prezimena Borić i Pilipović......
 
Član
Učlanjen(a)
07.02.2011
Poruka
60
Борић: многобројни примери по целом
српском и хрватском језичком подручју;
од личног имена Боро, Бора (1330.
година).

Pilipovica je bilo u sledecim mestima u Lici :

Pilipovic-23, 1)Boricevac-1, 2)Doljani(Lapac)-3, 3)Klanac(pazar.)-11, 4)G.Lapac-1,
5)G.Pazariste-7
"Filipovići (Pilipovići)sišli su na svetojakovsko područje, i tu
imaju blizu 30 kuća, a otuda su kasnije selili u Pazarišta."

Borici i Pilipovici iz Pounja :

Borici od Bogunovica,koji su poreklom iz Raske :

"U trecoj su Lickoj grupi MiLjuši-Obradovici i Krajinovici. Ima ih u ovoj oblasti: MiLjuši 26 k. u
13 naseLja; Obradovici 18 k. u 7 n.; Cvjeticani 27 k. u 11 n.; Poznana 7 k. u 4 n.; Borica 6 k. u 3 n.;
Krajinovica 10 k. u 6 n.;
Škundrica 6 k. u 4 n.; Vranješa 5 k. u 2 n.; i Rakica 1 k. Svega je bratstva Bogunovica u ovoj oblasti
396 kuca sa 22 prezimena i svi slave Sv. Jovana."
(k) su kuce,a (n) su naselja.

Borici sa Zmijanja i iz Like :

"Iz Zmijanja i Like u ovu oblast (Pounje) su došli ovi rodovi: Santraci 19 k. u 9 n.; Borici 10 k. u 6 n. i
Vukovici 5 k. Svi slave Sv. Panteliju, ognjeni svetac."



Pilipovici iz Bosanske krajine :

"Nagde od Jugo-Istoka dospela je preko severne Dalmacije grupa rodova: Pilipovic-Predojevic. Slave svi Sv.
Alimpiju. Ima ih u ovoj oblasti: Pilipovica 59 k. u 21 naseLja i od njih Bubale 2 k. ( priveden im
predak Bubale i po ocuhu prozvani, a zadržali svoju slavu), Predojevica 6 k. u 3 n., i od
njih Cojanovici 7 k. -,,Zakopina Pilipovica je Veliki Cvjetnic, a Predojevica je Predojevica Glavica
kod Lužackog PoLja."
 
Član
Učlanjen(a)
01.04.2012
Poruka
3
Hvala na odgovoru..... ali meni bi za porodicu Borić trebalo za lozu koja slavi slavu SV. Nikolu, moj cukundeda je dosao negdje iz Like tacnije Lickog ljeskovca, po nekim mojim informacijama ma da to nemora da bude tacno, u selo Bugar(selo kod Bihaća),pa bi te zamolio ako imas neku informaciju o toj lozi Borića da mi odgovoris...
 
Član
Učlanjen(a)
07.02.2011
Poruka
60
Borica je u Lici bilo u sledecim mestima :

"Boric-116, 1)Babin potok(Vrhovine)-36, 2)Brinje-4, 3)Gospic-1, 4)Kamenica(korenica)-
7, 5)Kriz polje(jezerane)-4, 6)kamenica (jezerane)-48, 7)Mogoric-6, 8)Radotic
selo(brinje)6, 9)Rizvanusa-3, 10)Zeljava-1."

Milsim da vasa grana Borica ima veze sa ovom iz Like i sa Zmijanja,a ne sa Bogunovicima.
Kao sto i sam kazes,cukundeda je iz Like dosao u krajinu,a to se slaze i sa onim sto sam ja pronasao o Boricima u Bosanskoj krajini,a pogotovu u okolini Bihaca.
Svi,bez izuzetaka,su stigli iz Like i slavili su sv. Panteliju.
Ne treba da te buni cinjenica da su u Pounju mozda premenili slavu.
 
Natrag
Top