Koja Crkva spasava?

Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Hrišćanin mora biti otvoren da sasluša druge, ali ne dopustiti sebi da ga drugi uče,

To je taj pogresni fundamentalizam o kojem ti ja pricam, pa me ne slusas.

Dok Pavle kaze da trebamo savetovati jedni druge, i ispravljati jedni druge, i cak ukoravati za grehe jedni druge, ti kazes "ne trebas dopustiti da te drugi uce"..

Fundamentalizam znaci drzati se Biblije i Hrista, a ne znaci odbacivati sta drugi govore kao da smo samo mi sveznajuci i da "sve znamo", jel onda Bog ne bi imao proroke po crkvama niti ucitelje da nas vode, niti bi mogao uticati na nase srce, i ne bi onda Pavle rekao "ako sagresi brat tvoj.. pokaraj ga, pa ako te poslusa dobio si nazad svog brata"...

Po tebi takav ne bi trebalo da poslusa brata...
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Ja mislim da je kršćansko ili hrišćansko vjerovanje, kao i vecina muslimana, prošlo kroz ruke raznih filozofa i teologa koji su naklapali suprotno onome što svako osjeća, a to je da je Bog Jedan.

Samo kratko da odgovorim na ovu konstataciju našeg Oblakide. Bog jeste jedan i hrišćani to veruju. S tim što Hrišćani na osnovu učenja Svetoga Pisma veruju da je to jedinstvo Boga u tri ličnosti: Oca, Sina i Svetoga Duha. Pošto Biblija kao sveta knjiga tako uči a sam Muhamed s.a.w.s je ukazao da je Pismo Starog i Novog Zaveta(Tevrat i Indžil) od Boga nadahnuto onda mi verujemo upravo ono što bi i sam Muhamed savetovao. Mi verujemo ono što uči Tevrat i Indžil.:). I ne zaboravimo da u Kuranu stoji da su Božije Reči nepromenjive i da ih Bog(Allah) čuva. To važi i za Tevrat i Indžil. Dakle sve što je tamo zapisano je od Boga tako da tu nema ljudske filozofije.

Pozdrav i svako dobro
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Mire, kod mene nema nikakvog ličnog ispitivanja u reči - da li sam ja u pravu ili ne, jer kada bi to bilo tako - to znači "da ja još nisam siguran i utvrđen u istini, i da se još kolebam da li je istina koju posedujem prava"

Ja nisam napisao "da ja ne mogu nešto novo da saznam u trenutcima diskusije sa nekom osobom" ali to se ne tiče znanja biblijskog teksta ili biblijske istine kao takve, jer meni je biblijski tekst dobro poznat, i istina kao takva, već se to može ticati nekog tumačenja i uverenja koje neko iznosi, ili nekih podataka o njegovoj crkvi, istorijskim podacima, i saznanja iz globalne svetske Hrišćanske svakodnevice.. itd..

"Saslušati nekoga da bi sagledao njegove stavove i dao adekvatan odgovor" tu se potpuno slažem.

Sećam se jednog prijatelja ASD koji je godinama išao u crkvu, ali posećivao i druge crkve, kada sam ga posle toliko godina upitao "šta je njegova odluka u odnosu na istinu koju je spoznao?" on mi je odgovori - da još istražuje, i ako je od kada je prvi put došao u crkvu - prošlo dosta godina.

Istraživati tolike godine, i ne spoznati istinu - nego se kolebabati, i smatrati sebe istražiocem, je pravi promašaj, jer nije loše istraživati, ali čovek mora u jednom trenutku reći sebi "ah da, to je ono što sam tražio ceo život, to je istina"

Potpuno utvrđenje u istini je vrhunac duhovnog iskustva.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Mire, kod mene nema nikakvog ličnog ispitivanja u reči - da li sam ja u pravu ili ne, jer kada bi to bilo tako - to znači "da ja još nisam siguran i utvrđen u istini, i da se još kolebam da li je istina koju posedujem prava"

Ja nisam napisao "da ja ne mogu nešto novo da saznam u trenutcima diskusije sa nekom osobom" ali to se ne tiče znanja biblijskog teksta ili biblijske istine kao takve, jer meni je biblijski tekst dobro poznat, i istina kao takva, već se to može ticati nekog tumačenja i uverenja koje neko iznosi, ili nekih podataka o njegovoj crkvi, istorijskim podacima, i saznanja iz globalne svetske Hrišćanske svakodnevice.. itd..

"Saslušati nekoga da bi sagledao njegove stavove i dao adekvatan odgovor" tu se potpuno slažem.

Sećam se jednog prijatelja ASD koji je godinama išao u crkvu, ali posećivao i druge crkve, kada sam ga posle toliko godina upitao "šta je njegova odluka u odnosu na istinu koju je spoznao?" on mi je odgovori - da još istražuje, i ako je od kada je prvi put došao u crkvu - prošlo dosta godina.

Istraživati tolike godine, i ne spoznati istinu - nego se kolebabati, i smatrati sebe istražiocem, je pravi promašaj, jer nije loše istraživati, ali čovek mora u jednom trenutku reći sebi "ah da, to je ono što sam tražio ceo život, to je istina"

Potpuno utvrđenje u istini je vrhunac duhovnog iskustva.
Brate ja o nikakvom kolebanju nisam govorio. Jovan je dobro shvatio sta sam rekao.
Procitaj jos jednom sta sam napisao od pocetka pa ces razumeti.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ja smatram da se kolebaš, jer si to i sam prokomentarisao unekom od ranijih postova, ( parafraziram ): "da si razapet između Pravoslavlja i Adventizma.

Ja te nikako nisam osudio, već su moji komentari usmereni više ka tome - da čoveka podstičem - da istinu koju je spoznao primeni, ili da se moli Bogu da mu je otkrije i da mu da je razume.

Pozdrav!
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Ja smatram da se kolebaš, jer si to i sam prokomentarisao unekom od ranijih postova, ( parafraziram ): "da si razapet između Pravoslavlja i Adventizma.

Ja te nikako nisam osudio, već su moji komentari usmereni više ka tome - da čoveka podstičem - da istinu koju je spoznao primeni, ili da se moli Bogu da mu je otkrije i da mu da je razume.

Pozdrav!

Ja to nisam izjavio tim recima, to je bilo davno kada sam to rekao..

Pa i sada preispitujem ucenje adventizma i ucenje pravoslavlja da li je ono u skladu sa Biblijom i Hristovom naukom, sta je u tome lose?

Na to nas je pozvao Pavle i Jovan da proveravamo duhove i ucenja!

I u Pavlovo vreme su postojala lazna ucenja u crkvi, o obrezanju o zakonu i dr.

Seti se samo kako Hristos ukorava crkve u otkrivenju, kako Pavle ukorava crkve i prica o uciteljima koji zavode neuke..

Hristova crkva nije savrsena i nije nepogresiva, da bi smo joj poklonili bezuslovno poverenje. Ona se sastoji od nesavrsenih ljudi, koji grese..

Biti nesiguran u aspekte ucenja neke zajednice nije isto sto i biti nesiguran u ucenje Hrista i ucenje Biblije.

Zajednice mogu zastraniti, i adventisticka crkva je zastranila odavno, inace ti ne bi bio njen reformator, zato se zajednice i proveravaju.

To nema veze sa kolebanjem, niko ko je Hriscanin se ne koleba kada je u pitanju Hristos, Biblija i njegova nauka.

Fundament jeste Hristos i Biblija a ne tvoja crkva i tvoje uverenje (osvedocenje), jel tvoje uverenje moze biti pogresno!

Zato ja nikako nisam uveren ni u jednu crkvu 100% vec ih prosudjujem Biblijom.

Suvise se uzdas u crkvu umesto da pouzdanje i sigurnost potrazis u Hristu (steni).

To je po meni zaslepljenost, izjednacio si crkvu i bibliju "crkva = biblija", nestade ti "sola scriptura" pravilo, to rade i Jehovini Svedoci kao i ti, a to je pogresno.

Ako hoces u nesto biti osvedocen 100% budi osvedocen u Hrista a ne u crkvu, jel crkva je samo zajednica pogresivih ljudi, ne trazi brate istinu od ljudi, vec je trazi licno od Hrista!

A mi ovde uopste ne govorimo o Hriscanskom, vec o islamskom ucenju, pa kako onda mislis da se ja mogu kolebati?

Ja sam izuzetno posten, i tudje argumente sagledavam nepristrasno iz njegovog ugla, a ti ne znas sta to znaci.

Ja bi voleo da ti mogu objasniti, ali ti mene neprestano pogresno razumes.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Posle nezapamcenog unistenja uragana i poplave u Luiziani i Texasu, Udruzeni sa drzavnom organizaciju, CRKVE U Zapadnoj Americu udruzile su se u pomoci postradalima.
Sada je vreme kada hriscani treba da pokazu Hristov duh u pomaganju postradalima.

Na ovome linku mozete videti ucesce Hriscanskle adventisticke Crkve ADRA cije ekipe su stigle u razna mesta Texasa, posebno podrucje grada Houstona.

http://www.communityservices.org/news/2017/8/27/hurricane-harvey-slams-into-south-texas

http://imsda.org/wp-content/uploads/2017/08/TexasHurricaneHarvey_2up.pdf

https://www.adventist.org/en/service/humanitarian-work/
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Mire, nema nista lose u ispitivanju, i neka ti Bog da da prepoznas, i prihvatis istinu.
 
Natrag
Top