Koja Crkva spasava?

Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Mire, nema nista lose u ispitivanju, i neka ti Bog da da prepoznas, i prihvatis istinu.

Dobro brate, necu te ni u sta ubedjivati, ja samo smatram da kad s nekim razgovaram moram se staviti u njegovu poziciju da bi dao najbolji moguci odgovor.

A jedino u sta covek treba biti 100% uveren je u Hrista i njegovu rec, dok crkve trebamo ispitivati, cak i svoje crkve (crkva se moze iskvariti, to i biblija kaze).

Dakle nisam ja govorio o kolebanju.

Bog te blagoslovio.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Tačno, slažem se, treba biti 100% uveren u Hrista i njegovu reč, i da treba ispitivati čak i učenje svoje crkve na osnovu pisma.

Danas nažalost mnogi iz razlićitih crkava tvrde da su uvereni u reč Božju, i ako ja smatram - da ipak više veruju crkvi kojoj pripadaju, nego reči Božjoj.
 
Član
Učlanjen(a)
25.03.2010
Poruka
224
Црква не спашава, црква је само средство ка спасењу !
Спашава вера у Бога а примере имамо доста у Светом Писму:

"Иди, и како си веровао нека ти буде." (Матеј 8,13)

"Не бој се, кћери; вера твоја помогла ти је." (Матеј 9,22)

"По вери вашој нека вам буде." (Матеј 9,29)

"О жено! Велика је вера твоја; нека ти буде како хоћеш." ( Матеј 15,28)

"Који узверује и покрсти се, спашће се; а ко не верује осудиће се." ( Марко 16,16)

"Кажем вам: ни у Израиљу толике вере не нађох." ( Лука 7,9)
...

А вера без љубави не бива, а љубав увек иде са надом !
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Ipak pravoslavci ugl. misle da ih crkva spasava.

Jedan mi napisa "Vrati se u pravoslavlje bićeš izgubljen".
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Misle da nema spasenja van nauke koja se propoveda u crkvi, a ne da je spasenje u crkvi.

Tako veruju svi, da njihova crkva uci istinu. Nije lepo izvrtati...

A da ima i formalista, koji veruju da ce ih formalna pripadnost crkvi spasiti ima i toga i sa jedne i sa druge strane..
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Misle da nema spasenja van nauke koja se propoveda u crkvi, a ne da je spasenje u crkvi.

Ipak misle da je spasenje u crkvi, a i ovo je pagansko. Nikoga nauka ne spasava.

Tako veruju svi, da njihova crkva uci istinu. Nije lepo izvrtati...

Ma nemoj to, a ja samo čujem drugačije. Vrati se, vrati se.

A da ima i formalista, koji veruju da ce ih formalna pripadnost crkvi spasiti ima i toga i sa jedne i sa druge strane..

Kako da ne misle kada obožavaju hramove.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Ma nemoj to, a ja samo čujem drugačije. Vrati se, vrati se.

Kazi mi koji to pravoslavac uci da pripadnost crkvi spasava?

Misli se na nauku crkve, a ne na pripadnost.

Ako i postoji koji tako govori, to nije stav crkve.

Ti po obicaju ne gledas ucenje crkve, nego sta neka baba govori.

Kad bi ja slusao babe adventistkinje, svasta bi mislio o adventistima sto nije istina!

Kako da ne misle kada obožavaju hramove.


I jevreji su imali hram i isli na hodocasce, i imali su praznike, tu nema niceg loseg, to nije obozavanje mesta, vec obozavanje osobe (Boga) koji je na tom mestu.

Zasto je Bog inace zapovedio da se zrtve prinose samo u hramu a ne bilo gde drugde? Po tebi je onda Bog ucio ljude da obozavaju hram.

Gluposti!

Ne radi se tu o hramu kao mestu, vec se radi o tome da Bog svoje prisustvo vezuje za posebna mesta, pa cak i za predmete, kao sto je kovceg zaveta...

To je tako jer zeli da ga ljudi traze i da mu dodju, zeli akciju od njih (hodocasce), zato hodocasca i postoje. A ne zato sto Boga ne mogu obozavati kod kuce!

Hristos znajuci da je obozavanje predvidjeno da se vrsi na jednom mestu, kaze: "ide vreme i vec je nastalo kada se necete moliti Bogu ni na ovoj gori ni u jerusalimu.. Bog je Duh i koji mu se mole, Duhom i istinom treba da mu se mole".

Ovo izvrcete, kao da je Hristos bio protiv hrama a on je tu govorio o "razorenju Jerusalima" 70. n.e, tj. da hrama vise nece biti, pa ce njegov narod biti rasejan. Nece vise postojati hram, pa im zato kaze da mu se mogu moliti bilo gde.

Vi niste u pravu, tekst kaze da ce na novoj zemlji "postojati odredjeno mesto" odnosno hram, gde ce se svi narodi skupljati i dolaziti da se poklone Bogu!

To pise u svim prorockim knjigama!!!

To nije obozavanje mesta! Vi sve izvrcete!
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Misle da nema spasenja van nauke koja se propoveda u crkvi, a ne da je spasenje u crkvi.

Tako veruju svi, da njihova crkva uci istinu. Nije lepo izvrtati...

A da ima i formalista, koji veruju da ce ih formalna pripadnost crkvi spasiti ima i toga i sa jedne i sa druge strane..


Nisam izvrnuo, već sam izneo ono što sam čuo lično od zvaničnika Pravoslavne crkve.

Kao mlad tragaoc za istinom - jednom prilikom sam prisustvovao predavanju u crkvi Svete Petke na Kalemegdanu, na kome je sveštenik iznosio temu o monaštvu, i izrekao jednu tvrdnju - koju sam već gore citirao "da se Duh Sveti daje jedino na liturgiji, i to posredstvom Episkopa"

Jedna mlada devojka koja je tada bila prisutna je upitala "gde da nađe tog Episkopa" a ovaj sveštenik je odgovorio "u manastiru"

Godinama kasnije - kada sam spoznao istinu, često sam se prisećao ovog događaja - pa čak i danas, i tada me obuzme žalost zbog ljudi koji lutaju ovim svetom - tragajući za smislom, sa ciljem da utole duhovnu žeđ za Bogom, i obraćajući se ljudskim autoritetima, a ne tražeći na izvoru koji jedino može tu žeđ da utoli, a to je reč Božja, i lična zajednica sa Hristom.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Nisam izvrnuo, već sam izneo ono što sam čuo lično od zvaničnika Pravoslavne crkve.

Laodikeja, cuo sam i ja svasta od vasih propovednika u sta tvoja crkva ne veruje.

Na primer da Bog nije licnost, vec puka energija, da je "znak drugog dolaska" u stvari krst planeta koji je trebao da se formira ne znam kog datuma na nebu (zaboravio sam datum).

Sta hoces da kazes, da je ono sto kaze pojedinac merodavno, a ne ono sto kaze zvanicno crkveno ucenje?

Ja stvarno, ali stvarno ne razumem!
Cemu ovo vase pisanje, sem ako necete namerno da izokrecete istinu???

Imate li vi savesti kad tako izmisljate?

Inace, Sveti Duh se prima i tokom liturgije, nema tu nista pogresnog, ali ne prima se samo tada! Prima se i polaganjem ruku i u slicnim prilikama, sto ovaj svestenik nije naveo, a to ne znaci da crkva to ne veruje, svi mi imamo licna misljenja, a postoji i neznanje...
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top