Jevrejima, glava 4

Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
Ne moze se odgovoriti sa 'da' i 'ne' , bar na prvo pitanje..

1 - Bolji put je put, gde covek ne pokusava vise svojom silom da odrzi zakon, vec ga drzi duhom iz srca i umom Hristovim.. Zajedno sa Gospodom on zivi zivot vere, gde je zakon sada sastavni deo njega samog, njegovog bica. I drzanje zakona je sada u njegovoj prirodi, pa ne moze pogresiti. Zakon se od sada drzi srcem, a ne umom. To se oseca dusom...
To je ono sto je Pavle trazio od Jevreja ali i pagana, i to je ''bolji put''.

Apostol se VERNIMA obraća i misliš da im nudi da srcem a ne umom drže subotu?
Zar se nije obraćao Jevrejima koji subotu neuporedivo bolje drže od danšnjih imitatora i po čemu je subota postala bolji put nego što je to bila pre i kome nagoveštava pokazivanje BOLJEG PUTA?
Sada bi ja tebe pitao da nam citiras gde on to govori o ''boljem putu''?

2 - Ako je upoznao Hrista i nacin njegovog zivota, kojim je nas Gospod ziveo, onda ce i njegov primer slediti u svemu.
Pa i u drzanju subote. Ako pak ne zna, nece propasti ako ne odmara subotom, jer nije ''slovo zakona mera spasenja'' , vec ono sto ''iz srca izlazi'' a to je ''volja i zelja da se Bogu ugodi''. To je ''drzanje zakona duhom'' i pravo ''Bogomoljstvo''.
Gde same zapovesti nisu vise merilo, vec ih treba duhovno shvatiti i ziveti srcem..
Bog nece ''formalno drzanje zapovesti'', vec da one ''budu u nasem srcu''.
Dok Bog svakog iskrernog coveka poucava i usmerava, pa i njegovo srce preobrazava.
To zavisi od spremnosti..

Ja upitah za direktan odgovor na sledeće:
1.O kojem boljem putu Pavle govori verujućima i šta spada pod taj bolji put za verujuće?
2.a)Da li mora paganin odmarati subotom?
b)Ako ne odmori subotom da li jespašen?
c)Da li je odmor subotom uslov spasenja?
a dobijam široke opise iz kojih trebam izvlačiti odgovor...


Dobro,subota nije uslov spasenja pa da li čini bolje onaj koji odmori subotom jer je poznao Božju volju ili ne?
Ono u vezi srca je diskutabilno zato što zakon stoji u srcu a srce bez razuma ništa ne može zato prvoOTVORI RAZUM da poznaju istinu i razumom je izaberu i usvoje da bi mogli vršiti istu.
SVAKI čovek u srcu ima zakon samo jepitanje želi li razum usvojiti to pravilo a ako razum ne usvoji srce ništa ne može.
Zato razum stoji kao centar koji po duhu prenosi ono šta je u nama duh pobune ili poslušnosti.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.259
Apostol se VERNIMA obraća i misliš da im nudi da srcem a ne umom drže subotu?
Zar se nije obraćao Jevrejima koji subotu neuporedivo bolje drže od danšnjih imitatora i po čemu je subota postala bolji put nego što je to bila pre i kome nagoveštava pokazivanje BOLJEG PUTA?
Sada bi ja tebe pitao da nam citiras gde on to govori o ''boljem putu''?



Ja upitah za direktan odgovor na sledeće:


Dobro,subota nije uslov spasenja pa da li čini bolje onaj koji odmori subotom jer je poznao Božju volju ili ne?
Ono u vezi srca je diskutabilno zato što zakon stoji u srcu a srce bez razuma ništa ne može zato prvoOTVORI RAZUM da poznaju istinu i razumom je izaberu i usvoje da bi mogli vršiti istu.
SVAKI čovek u srcu ima zakon samo jepitanje želi li razum usvojiti to pravilo a ako razum ne usvoji srce ništa ne može.
Zato razum stoji kao centar koji po duhu prenosi ono šta je u nama duh pobune ili poslušnosti.

Taramana, ja stvarno ne znam sta si ti ovde rekao gore ili sta si pokusao da mi kazes, ponovio si isto.
Ti hoces da ti ja odgovorim sa da i ne, a to je nemoguce, jer onda bi ti rekao: ''aha evo kontradikcije'', a tu nema nicega kontradiktornog kako sam ja objasnio...

Ali evo odgovoricu zbog tebe sa da i ne , da vidim na sta ciljas:


1.O kojem boljem putu Pavle govori verujućima i šta spada pod taj bolji put za verujuće?

-Meni nije poznato da je on govorio o ''boljem putu'' u tom smislu i na nacin koji ti ovde predstavljas.
Trazio sam od tebe te stihove gde je on spomenuo izraz ''bolji put'', jer ja zaboravih gde je tacno on to rekao, koji stih i gde.. Pa da onda analiziramo..



2.a)Da li mora paganin odmarati subotom?


DA (subota vazi i za pagane, ne samo za jevreje)




b)Ako ne odmori subotom da li jespašen?


DA (ako je nenamerno propustio da odmori, bice spasen)




c)Da li je odmor subotom uslov spasenja?


NE (nijedna zapovest nije uslov spasenja ukljucujuci tu i subotu[spasava samo Hristova krv], a zapovesti se drze zato sto su one nakon ''novorodjenja'' , postale ''covekova licnost'' i nalaze se u njegovom srcu. ''Hriscanin drzi zapovesti zato sto je spasen, a ne zato sto mu od toga zavisi spasenje'')


a dobijam široke opise iz kojih trebam izvlačiti odgovor...



Evo ti kratko, i sa objasnjenjima..
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
2.a)Da li mora paganin odmarati subotom?

DA (subota vazi i za pagane, ne samo za jevreje)

Mire, znaš li gdje se u Djelima apostolskim subota spominje zadnji put? Ovdje, evo vidi:

Dj 18,4-5: Svake je pak subote raspravljao u sinagogi i uvjeravao Židove i Grke. Kad iz Makedonije pristigoše Sila i Timotej, Pavao se potpuno posveti Riječi svjedočeći Židovima da Isus jest Krist.

A što misliš zašto? Evo ti odmah slijedećeg retka iz Djela apostolskih:

Dj 18,6: Kako se pak oni stadoše protiviti i huliti, otrese on haljine i reče im: "Krv vaša na glave vaše! Ja sam nedužan. Od sada idem k poganima."

Zašto više nema ni spomena od subote, nakon što Pavao ode k poganima? Što misliš?
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.259
Mire, znaš li gdje se u Djelima apostolskim subota spominje zadnji put? Ovdje, evo vidi:

Dj 18,4-5: Svake je pak subote raspravljao u sinagogi i uvjeravao Židove i Grke. Kad iz Makedonije pristigoše Sila i Timotej, Pavao se potpuno posveti Riječi svjedočeći Židovima da Isus jest Krist.

A što misliš zašto? Evo ti odmah slijedećeg retka iz Djela apostolskih:

Dj 18,6: Kako se pak oni stadoše protiviti i huliti, otrese on haljine i reče im: "Krv vaša na glave vaše! Ja sam nedužan. Od sada idem k poganima."

Zašto više nema ni spomena od subote, nakon što Pavao ode k poganima? Što misliš?

Jel tebi dobro?
Sta hoces reci, da Pavle nakon toga uopste vise nije drzao subotu?
Da je tako, fariseji bi ga ubili.
Sa druge strane kad su ga optuživali, sam je rekao: "niti zakonu jevrejskome, niti cezaru sto sagresih", kako bi ovo moglo biti istina, ako nije drzao subotu?
Dakle on sam svedoci za sebe da je zakon drzao, pa prema tome i subotu.
A sasvim je irelevantno da li su se i u koji dan sastajali Hriscani, jer nema dokaza niti da je to bila subota, niti da je bila nedelja, kaze se da su to cinili svaki dan...
Nedelja je svakako bila dan radosti za Hriscane, ali nigde se ne zapoveda njeno drzanje.
Trazili smo od tebe zapovest za nedelju, nema je, dakle to je tradicija i licni izbor svakoga, hoce li drzati ili nece..
Sto se tice subote, rekao sam, sasvim je sigurno da su Hriacani judeje svetkovali subotu..
Ti sad ovde nama kažes: "Pavle se nije sakupljao sa Hriscanima u subotu"?
Ok, moze biti da nije jasno zapisano , nigde ne piše ni da je to bila nedelja, vec si ti iskonstruisao, da je to morala biti nedelja, a oni nisu gledali koji je dan uopste, vec pise da su slavili Boga svakog dana. Slucajno je palo u nedelju, i ti si se toga uhvatio.
Dakle, jasno je svakom razumnom, da nema dokaza za ono sto ti pricas, a nema ni za ono sto adventisti pricaju, da je to morala biti subota. Ovakva priča i logika je glupa da gluplja ne moze biti , vi pokušavate da dokazete nedokazivo, i niko od vas u tome nece uspeti nikad, jer ovi tekstovi nisu pisani sa namerom da budu temelj dogme...

"odsad idem paganima" - i subota se vise ne spominje, pa normalno da nece vatati pagane subotom da im govori, kad su se oni u hramovima okupljali drugim danima.
Logika adventista je pogresna, ali i tvoja takodje..
Ovi tekstovi nisu pisani sa namerom da bi pruzili podrsku niti za subotu, niti za nedelju, a svaki od vas iz njih moze izvuci sta mu drago...
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Jel tebi dobro?

Meni je, a tebi?

Sta hoces reci, da Pavle nakon toga uopste vise nije drzao subotu?
Da je tako, fariseji bi ga ubili.

Možemo samo nagađati, nemamo točno zapisano. Ali ipak imamo nešto zapisano. Sveti Pavao piše:

1 Kor 9,20-22: Bijah Židovima Židov da Židove steknem; onima pod Zakonom, kao da sam pod Zakonom - premda ja nisam pod Zakonom - da one pod Zakonom steknem; onima bez Zakona, kao da sam bez zakona - premda nisam bez Božjega zakona, nego u Kristovu zakonu - da steknem one bez Zakona; bijah nejakima nejak da nejake steknem. Svima bijah sve da pošto-poto neke spasim.

Dakle, mogao je Pavao među Židovima i odmarati subotom, ali to je samo zbog toga da Židovima bude Židov. Među onima bez Zakona, nežidovima, čisto sumnjam da je Pavao odmarao subotom jer bi ispao licemjer, s obzirom da je njih učio da je subota sjena i najoštrije se suprotstavljao onima koji su tražili da kršćani iz nežidovstva opslužuju Zakon.

Sa druge strane kad su ga optuživali, sam je rekao: "niti zakonu jevrejskome, niti cezaru sto sagresih", kako bi ovo moglo biti istina, ako nije drzao subotu?
Dakle on sam svedoci za sebe da je zakon drzao, pa prema tome i subotu.

:mig:;) Pa i Pavao je samo čovjek, naravno da se brani i lukavstvom ako treba. Pavao piše: Gal 5,2: Evo ja, Pavao, velim vam: ako se obrežete, Krist vam ništa neće koristiti. Drži li se Pavao ovdje Zakona? Ili mu se čak suprotstavlja? Što Zakon kaže i propisuje o obrezanju?

A sasvim je irelevantno da li su se i u koji dan sastajali Hriscani,

Nevjerojatno!? Tebi je irelevantno što su apostoli prakticirali s kršćanima i kada su to činili. Čiji si ti sljedbenik? Deklariraš li se ti nasljedovateljem apostola? Ne možeš biti Isusov sljedbenik a ne biti nasljedovatelj apostola. Još tvrdiš kako je irelevantno što i kada su prakticirali apostoli i prvi kršćani.

jer nema dokaza niti da je to bila subota, niti da je bila nedelja, kaze se da su to cinili svaki dan...

Točno, činili su to svaki dan, ali su okupljanja nedjeljom bila brojnija i svečanija. I postoje dokazi za to.

Nedelja je svakako bila dan radosti za Hriscane, ali nigde se ne zapoveda njeno drzanje.

Razmisli dobro. Kada bi ti netko nedvojbeno vjerodostojnim argumentima pokazao i dokazao da su apostoli uveli praksu nedjeljnog okupljanja kršćana na Euharistiju, bi li i dalje inzistirao na zapovijedi? Bi li rekao, "Apostoli oprostite, ali ja za to što ste vi činili nemam zapovijed"?

Trazili smo od tebe zapovest za nedelju, nema je, dakle to je tradicija i licni izbor svakoga, hoce li drzati ili nece.

Nisu ni apostoli nikoga tjerali da dolazi na ta brojnija i svečanija okupljanja kršćana nedjeljom, pa ne tjera ni tebe. Tvoj osobni izbor.

Sto se tice subote, rekao sam, sasvim je sigurno da su Hriacani judeje svetkovali subotu..

Ali ne zbog toga što su postali kršćani, nego zbog toga što su bili Židovi. Nastavili su oni i djecu obrezivati, i hramski porez plaćati, i u Hram odlaziti, i židovske blagdane svetkovati, ... , i što onda?

Ti sad ovde nama kažes: "Pavle se nije sakupljao sa Hriscanima u subotu"?

Nije. Ne misliš valjda da su Pavlova okupljanja s kršćanima izgledala tako da bi kršćani nakon Pavlova navješćivanja Krista psovali i hulili, a onda ga ponekad još i "natamburali"? :mig:

Ok, moze biti da nije jasno zapisano , nigde ne piše ni da je to bila nedelja, vec si ti iskonstruisao, da je to morala biti nedelja, a oni nisu gledali koji je dan uopste, vec pise da su slavili Boga svakog dana.
Slucajno je palo u nedelju, i ti si se toga uhvatio.

Slučajno palo u nedjelju!? Ti zaista neozbiljno shvaćaš Sveto Pismo.
Možeš li zamisliti adventiste da u Bibliji slučajno imaju rečenicu: "U subotu kad se sabrasmo lomiti kruh ..."?

Ovakva priča i logika je glupa da gluplja ne moze biti , vi pokušavate da dokazete nedokazivo, i niko od vas u tome nece uspeti nikad, jer ovi tekstovi nisu pisani sa namerom da budu temelj dogme...

OK, moja priča i razumijevanje Svetog Pisma je glupo, a vrh pameti je razumijevati da je sveti Luka bio pisar kojeg je Pavao zadužio da bilježi gdje i kada je jeo.

"odsad idem paganima" - i subota se vise ne spominje, pa normalno da nece vatati pagane subotom da im govori, kad su se oni u hramovima okupljali drugim danima.

A što je s poganima koji prihvate Pavlovo navještanje, krste se i postanu kršćani? Oni su tada kršćani, jel'da mire. E vidiš, imaš kršćane, okupljaju se i nema spomena subote. Zašto?

Logika adventista je pogresna, ali i tvoja takodje..
Ovi tekstovi nisu pisani sa namerom da bi pruzili podrsku niti za subotu, niti za nedelju, a svaki od vas iz njih moze izvuci sta mu drago...

Sve pet.:)
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Zato su farizeji i htjeli ubiti Isusa. I oni su smatrali da Isus nema svijesti o svetosti i da zbog toga krši subotu.

Ne, oni su smatrali da Isus nema svest o njihovim ličnim pravilima koja su uveli u pogledu šta treba a šta ne treba raditi Subotom.
Hteli su ga ubiti zato što ne prihvata njihov autoritet i njihova pravila u pogledu Subote koja su nametnuli ljudima.

Danas u Judaizmu postoji oko sto osnovnih pravila šta treba a šta ne treba raditi Subotom.

Isus dakle nije kršio Subotu - već njihova lična pravila.
Isus je bio najveći reformator Subote - ukazujući na duhovnu prirodu Subote i zakona.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Ne, oni su smatrali da Isus nema svest o njihovim ličnim pravilima koja su uveli u pogledu šta treba a šta ne treba raditi Subotom.
Hteli su ga ubiti zato što ne prihvata njihov autoritet i njihova pravila u pogledu Subote koja su nametnuli ljudima.

A tko je Židovima zapovjedio - "Nikakva posla nemoj raditi"? Bog ili farizeji?

Isus dakle nije kršio Subotu - već njihova lična pravila.

Apsurdno je govoriti jeli Isus što kršio, pa Isus je Bog. A da je bilo koji Židov subotom činio ono što je činio Isus, to bi bilo kršenje subote po Zakonu. Sam Isus na prigovor farizeja da radi subotom kaže: "Otac moj radi sve do sada, pa i ja radim". Doista, Bog je Židovima zabranio bilo kakav rad subotom, pa čak i smrtnu kaznu propisao za one koji bi radili kakav posao u subotu. A Isus kaže, "Ja radim". Ovo Isusovo "Ja radim" nije Isusovo opravdavanje da ne krši subotu po Zakonu, nego čak svojevrstan "Isusov prkos" koji pokazuje prema ovim farizejima. Kao da im hoće reći, "Ja radim, kršim subotu, i što mi vi možete"? Na drugom mjestu će im i zaokružiti ovaj odgovor dodajući - "Sin Čovječji gospodar je subote".

Isus je bio najveći reformator Subote - ukazujući na duhovnu prirodu Subote i zakona.

Izjednačio je sa svim drugim danima.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
A tko je Židovima zapovjedio - "Nikakva posla nemoj raditi"? Bog ili farizeji?.

Bog je zapovedio "NIKAKVA POSLA NEMOJ RADITI" ali im nije zapovedio mnoge druge stvari koje su oni u ljudskoj mudrosti uveli.



Apsurdno je govoriti jeli Isus što kršio, pa Isus je Bog. A da je bilo koji Židov subotom činio ono što je činio Isus, to bi bilo kršenje subote po Zakonu. Sam Isus na prigovor farizeja da radi subotom kaže: "Otac moj radi sve do sada, pa i ja radim". Doista, Bog je Židovima zabranio bilo kakav rad subotom, pa čak i smrtnu kaznu propisao za one koji bi radili kakav posao u subotu. A Isus kaže, "Ja radim". Ovo Isusovo "Ja radim" nije Isusovo opravdavanje da ne krši subotu po Zakonu, nego čak svojevrstan "Isusov prkos" koji pokazuje prema ovim farizejima. Kao da im hoće reći, "Ja radim, kršim subotu, i što mi vi možete"? Na drugom mjestu će im i zaokružiti ovaj odgovor dodajući - "Sin Čovječji gospodar je subote".

Ako je Isus kršio Subotu onda je on slagao kada je rekao "JA ODRŽAH ZAPOVESTI OCA SVOJEGA" i "BOŽE MOJ ZAKON JE TVOJ MENI U SRCU"

Ali na sreću Isus nije kršio Subotu, već je činio samo ono što ne predstavlja kršenje Subote, i na taj posao je mislio, lečio je Subotom, objavljivao jevanđelje, putovao..

Ne postoji dokaz u bibliji - da je Isus Subotom radio fizičke poslove bilo koje vrste.

Izjednačio je sa svim drugim danima.

Upravo je suprotno, on je Suboti dao pravi smisao svojim primerom.
Ne samo to - već je dao još jedan aspekt rekavši "U SUBOTU VALJA DOBRO ČINITI"
 
Natrag
Top