Zasto je bas pravoslavlje trun u oku svim zapadnim sektama????

LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
E, ovo mi je zanimljivo. Dakle, prvo pitanje za ispovist pred pričešće glasi: Da li si sa nekim u zavadi? Ovo je vrlo indikativno i poučno za svakoga pravog vjernika. To znači ako si sa nekim u zavadi, ne možeš se pričestiti ispunjen mržnjom prema bilo kome. To bi u stvari i trebala biti osnovna poruka i poduka svake prave vjere, pa i pravoslavlja - ljubav a ne mržnja.
Mene sada zanima kako se osjećaju oni "pravoslavci" koji ispoljavaju otvorenu mržnju i netrpeljivost prema drugim vjerama i narodima, i šta oni odgovaraju na ovo pitanje, kada dođu u ispovijednicu?
 
Član
Učlanjen(a)
02.11.2009
Poruka
303
Каже Господ да кад донесеш свој дар олтару, па се сетиш да си у завади са братом својим, остави дар и помири се с братом, јер не можеш волети Бога кога не видиш, а мрзети ближњег кога видиш.
Нико православнима не наређује да мрзе друге народе, нити смо ми познати по неком геноциду кога смо направили. Ствари су обрнуте.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Nije riječ o tome da li neko nekome naređuje da nekoga mrzi, niti to ima veze sa poentom moga pitanja. Govorim o ljudima koji mrze zato što su sami odlučili da mrze, i to još u ime vjere, s jedne, a s druge strane, ne govorim u tom kontekstu o Srbima kao narodu nego o pojedincima.
 
Član
Učlanjen(a)
25.03.2010
Poruka
224
E, ovo mi je zanimljivo. Dakle, prvo pitanje za ispovist pred pričešće glasi: Da li si sa nekim u zavadi? Ovo je vrlo indikativno i poučno za svakoga pravog vjernika. To znači ako si sa nekim u zavadi, ne možeš se pričestiti ispunjen mržnjom prema bilo kome. To bi u stvari i trebala biti osnovna poruka i poduka svake prave vjere, pa i pravoslavlja - ljubav a ne mržnja.
Mene sada zanima kako se osjećaju oni "pravoslavci" koji ispoljavaju otvorenu mržnju i netrpeljivost prema drugim vjerama i narodima, i šta oni odgovaraju na ovo pitanje, kada dođu u ispovijednicu?

Нико није достојан причешћа телом и крвљу нашег Господа Исуса Христа апсолутно нико , међутим ми се причешћујемо не по достојности нашом већ по милопшћу Божјом , а Господ види у нама наш труд да се променимо у боље људе.

Ти можеш видети када сам пао у искушење и починио грех, и за тај мој грех можеш ме осудити или пак прећутати, то је на теби ,али никада не можеш видети моје покајање е то моје покајање само Господ види, па тако и на исповест ако се ми исповедамо ради исповести а не ради покајања ,ништа нам не вреди јер смо лицемерни , и такво причечће наm је веома тежак суд .
 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Nije riječ o tome da li neko nekome naređuje da nekoga mrzi, niti to ima veze sa poentom moga pitanja. Govorim o ljudima koji mrze zato što su sami odlučili da mrze, i to još u ime vjere, s jedne, a s druge strane, ne govorim u tom kontekstu o Srbima kao narodu nego o pojedincima.

Jure, opet moram reći da me zadiviš kako dobro razumiješ samu bit i srž kršćanstva. To je ljubav, ne mržnja.
Ja mislim da razlog mržnji nije uvijek zloća, čovjek koji mrzi ne mora biti zao, ali svakako nije zahvaćen ni ispunjen Kristovom ljubavlju. Opterećen je prošlošću, nije oprostio, ima predrasude, neznanje, zatvoren je u svoj svijet, možda frustriran zbog nečega...uglavnom, ne gleda na svoje grijehe ili pogreške, nego su mu isključivo krivi drugi.

Ako na narušene odnose među pojedincima ili narodima gledamo s vjerom, onda to u prvom redu znači da moramo živjeti ono što molimo u Očenašu: "Oprosti nam duge naše kako i mi otpuštamo dužnicima našim. Ili ovo:
"Tko je bez grijeha neka prvi baci kamen"..."Bog je ljubav i tko ostaje u ljubavi, u Bogu ostaje..." da ne spominjem "Ljubi i neprijatelja svoga." Tako nas je Isus učio i to smo dužni nastojati kao kršćani.
"Po tome će znati da ste moji učenici, ako se budete međusobno ljubili."


Neki ljudi nikada neće shvatiti ni prihvatiti tu najveću zapovijed ljubavi, a upravo po ljubavi će nam biti suđeno...
Znamo da vjera i razum moraju ići zajedno, ako se isključi razum preostaju samo osjećaji koji lako poprime negativni naboj pa se u ime Boga i vjere počnu mrziti drugi ljudi.

 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.12.2010
Poruka
1.538
sta sve ljubav moze da ucini od coveka xD sta ti je ljubav i emocija? koliko je to mocna "stvar"
 
Član
Učlanjen(a)
31.12.2011
Poruka
1.534
@gerakules

Molim te odgledaj ovaj video do kraja, koji ce ti mnogo pomoci.

Glas Razuma - YouTube
Hvala brate za video!posebno mi se svidela istina:Matvej6:19-20,10:23

Sve sto mogu reci takvi smo mi srbi,gori smo od jevreja!jevrweji ne psuju Boga a mi da,odnosno ne JA I TI ali nas narod.

Volim te i postujem,vidim ja da si pravi pravoslavac,a mislim da si i ti shavatio da sam i JA pravi pravoslavac,koji nikog ne mrzi ovde na forumu a samo zeli da zna istinu i nista vise.

Pozdrav od Gere.
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
17.11.2012
Poruka
3.066
Infamous a znas li sta su radili pravoslavci slovenima? Znas li da tvoji preci su prihvatili pravoslavlje 1000 godina posle hrista, ili hoces da kazes da vode poreklo od jevreja, dece Izrailja, koje je Jahve izabrao da spasi? Da li znas da bi te ranije spalili na lomaci, ortodoksni vernici, samo sto citas bibliju na svome jeziku?

Koliko ja znam mnogo pravoslavnih vernika u svetu niko ne dira, i ne mrzi, i ne unistava. Ako uzmes Grcku za primer, a da ti odmah odgovorim, ako je tako sta je onda sa Kiprom, Portugalom, Spanijom? Sta je sa Pravoslavcima u Albaniji, Bugarskoj, Rumuniji, pa cak i japanu, ko dira koptske pravoslavce? Ko njih unistava?
Kada su nacije nastajale, Srbija je bila turski vazal, zato srbi nemaju svest o naciji vec je vezuju za pravoslavlje, pravoslavac iz Grcke je Grk, iz Rusije, Rus, iz Rumunije, Rumun, iZ bugarske Bugarin, iz Amerike, Amerikanac, a iz Japana, japanac, a nikako Srbin. Sto se tice te "mrznje" prema svemu pravoslavnom, koja se odnosi na 3-4 miliona pravoslavnih vernika iz srbije okacite to macku o rep, bar 75 posto ljudi na svetu i nema pojma da postojite.... Ne znaju ni sta je ni gde je Srbija, ni ko zivi u njoj... Znaju koliko i vi o Liberiji, Komori i Dzibutiju.... To sto zapadnim silama je potrebna neka strateska tacka, radi postavljanja vojnih baza, ne znaci da iko od njih uopste i zna ista o vama, niti vas voli niti mrzi, isto koliko i vi brinete o mravinjaku kada preuredjujete vrt, o korovu koji pocupate iz dvorista da bi posadili cvece... Mrzite li mrave, ili jednostavno mislite da vam ne trebaju ud voristu jer bi vam cisto nekada mogli zasmetati?

Sto se tice raskola u hriscanstvu, oba pravca se toliko razlikuju od prvobitnog da je nepotrebno govoriti o tome. Zar vam nije dovoljno sto su se prve razlike javile tek par stotina godina posle Hrista, a do tada je bilo isto, zar vam nije dovoljno sto je u pocetku istocno rimsko carstvo bilo uredjeno gotovo isto kao i zapadno? Razlike nastaju kada Istocno pod uticajem grcke, nehriscanske filozofije pocinje da razmatra hriscanstvo sa filozofske strane, a zapadno, elitisticko, takodje u neskladu sa prvobitnim hriscanstvom, se trudi da zadrzi hriscanstvo za odabranu elitnu klijentelu, samo za odabrane. Od tada da bi ocuvale svoj uticaj i jedna i druga strana izmisljaju gomilu stvari da bis e razlikovale jedna od druge.

Smesno je govoriti o nadmetanju Pravoslavlja, i Katolicanstva. Kao prvo i jedni i drugi gube vernike, na ustrab drugih religija, i ateizma, ni jedni ni drugi ne gube vernike od suprotne strane, prema tome objasni kako ce se to spasiti od ispravnog pravoslavnog uticaja kada i jednih i drugih ima sve manje. Pre bih rekao da ih ugrozava islam, kao i navala novih, new age religija, i naravno ateizam, koji sve vise dobija na snazi u tehnoloski i naucno najrazvijenijim drzavama. Uglavnom, pravoslavlje je tu borbu odavno izgubilo, minorna 4 procenta na svetu od ukupno 33 hriscanskih od cega je 17 Katolicanstvo a ostalo protestanti i uglavnom katolicke sekte +jehovini svedoci adventisti i ostalo, a sada i svobuhvatno hriscanstvo polako gubi bitku, na primer broj ateista je samo 1 procenat manji od broja katolika. Zar ne mislis da bi Katolicanstvo se pre bavilo ateistima i muslimanima, nego sa odavno porazenim protivnikom?
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top