Velika razlika u pomanjkanju nastala je u posljednjem nizu nepovoljnih godina, a dio manjka pčela se odnosi i na zimske gubitke. Kako je 2012. godina i u Americi bila za pčelarstvo vrlo nepovoljna ove godine upitno je koliko će pčelinjih zajednica biti ugovorno dostavljeno na oprašivanje u plantaže badema. Ondašnji su poljoprivrednici sa nasadima badema na rubu očaja, ali i pčelari kojima je nestanak odnosno kontinuirano smanjenje broja zajednica sve skupa postalo prava "nočna mora".Plantažeri sa nasadima badema u Kaliforniji vrlo skupo plačaju oprašivanje, u prosjeku po 150,00$ no ni to ne može jamčiti da će im se dostaviti potreban broj pčelinjih zajednica na nasad. Pčelari zbog duže zime jednostavno ne stgnu osposobiti dostatan broj novih kolonija kako bi pokrili "rupu" odnosno nedostatak u onima koje će uspješno prezimiti. Puna cvatnja badema se očekuje 14 veljače, iako se iz svih krajeva zemlje transportiraju medonosne pčele, još uvjek se ne zna koliko će ih nedostajati prema najavama vrlo mnog
ko 7. - 10. ožujka je zadnji rok za oprašivanje nasada badema u Kaliforniji. Tako da će neki od pčelara raditi dvostruka oprašivanja s obzirom na različitu cvatnju u određenim područjima.
Bademi su u Kaliforniji bitna izvozna grana, po nekima i najveća. Ove godine se predviđa rekordna proizvodnja, u vrijednosti od oko tri milijarde dolara. 80% globalne opskrbe badema se inače uzgaja u Kaliforniji, a oko 70 posto kalifornijskih usjeva se prodaje u inozemstvo.