U pripremi i veliki onlajn rečnik srpsko-engleskog jezika
Ministarstva ne daju podršku
Za samo nekoliko meseci od kako se odrednice Vukovog Srpskog rječnika objavljuju na „Fejsbuku”, preko 8.600 ljudi svrstalo se u obožavaoce te stranice. Delovi iz Rječnika mogu se čitati i na sajtu „Tviter”, a sve to deo je projekta „Reklakazala” Centra za digitalne humanističke nauke (CDHN). Srpski jezik je i dalje daleko od modernih tokova i njegovi rečnici ne mogu se naći u elektronskom obliku; stoga je taj projekat od izuzetne važnosti za razvoj jezičke kulture i njenu promociju u inostranstvu. Centar za digitalne humanističke nauke priprema i veliki onlajn rečnik srpsko-engleskog jezika.
- Vukov jezik je arhaičan. Mi za tvrdoglavog čoveka danas ne kažemo da je jednoumac, niti se, kada se nečim ponosimo, vrkočimo niti se pak zimi, na poledici, žalimo na razbiguz. Ali nas fascinira - i često zabavlja - plastičnost izraza u Vukovom Rječniku i to što nam on služi kao prozor u jedan zaboravljeni, čudesni svet mađionika, bajalica, jedogonja i đedovih baba. „Reklakazala” je projekat vesele leksikografije i mislim da naši posetioci sa nama dele upravo tu radost otkrivanja zaboravljenog u jeziku - kaže Toma Tasovac, osnivač Centra za digitalne humanističke nauke.
Tasovac je diplomirao slavistiku na Harvardu, trenutno radi na doktoratu iz komparativne književnosti o ruskoj ornamentalnoj prozi na Prinstonu i živi u Berlinu. Kao jedan od osnovnih motiva da započne rad na ovom nesvakidašnjem projektu, Tasovac navodi činjenicu da sopstveni jezik slabo poznajemo. Zato Vukov Rječnik treba čitati pažljivo i kritički, smatra on, a posetioci sajtova mogu da analiziraju i komentarišu članke, dodaju svoje primere i učestvuju u opštem razgovoru.
- Poznavanje sopstvenog jezika je vezano za svest o njegovom bogatstvu, ali i granicama. Nije dovoljno uzvikivati parole o savršenstvu fonetskog pravopisa, voditi jalovu borbu protiv stranih reči i mahati ćirilicom, a pri tome biti polupismen, nedorečen i prost. Za poznavanje sopstvenog jezika je važno negovati kulturu rečnika, ali i učiti strane jezike. Jedino tako kroz prizmu drugog možemo da uočimo razlike između naših smisaonih svetova, da vidimo u čemu smo posebni, šta nas deli, a šta spaja.
Srbiji danas nedostaje svest o važnosti rečnika kao oruđa kulture, smatra naš sagovornik:
- Iako kroz rečnike svako pismeno društvo pokušava da ocrta svoj jezik i sagleda svoj misaoni svet, srpska leksikografija u novom milenijumu kuburi između autizma i letargije - ukazuje on.
U želji da nešto promeni na tom polju, Tasovac zajedno sa koleginicama Irenom Marinski iz Beograda i Natalijom Ermolaev sa Kolumbijskog univerziteta u Njujorku već godinama priprema onlajn rečnik srpsko-engleskog jezika. On će obuhvatiti reči iz književnih, naučnih, dramskih i publicističkih tekstova, ali će se, za razliku od svih dosadašnjih rečnika, u njemu naći i novije reči srpskog jezika, naročito one koje se upotrebljavaju na internetu. Onlajn rečnik će funkcionisati po jednostavnom principu: kliknete na reč i automatski se pojavi odrednica iz rečnika koja sadrži definicije reči na srpskom, prevod na engleski, promenu reči po padežima ili vremenima, njene sinonime i antonime… Rečnik će biti ilustrovan fotografijama i živim citatima, odnosno novijim primerima koje na internetu pretražuje „Tviter”.
- Ovo je veliki posao i radimo ga samo nas troje zbog dobro poznatih finansijskih (ne)prilika. Ali neke stvari jednostavno ne mogu da se završe pomoću štapa i kanapa. Sada je potrebno samo i isključivo da dobijemo finansijsku podršku koja bi nam omogućila da proširimo tim saradnika i dovršimo našu ambicioznu softversku platformu - tvrdi Tasovac.
Projekat onlajn rečnika srpskog jezika je u oktobru odbijen na konkursu Ministarstva za dijasporu, a od Ministarstva kulture nikada nisu dobili odgovor.
- Trenutno, kao dodole, iščekujemo da vidimo da li će naše „pjesme” uslišiti bar neko u Sekretarijatu za kulturu grada Beograda - kaže Tasovac.
Elektronski rečnici jako spretnih pojedinaca
- U Srbiji nema zvaničnih elektronskih rečnika iza kojih stoje institucije kao što su Srpska akademija nauka i umetnosti ili Matica srpska. Postoje samo nezvanične elektronske verzije postojećih rečnika. Iza njih stoje preduzimljivi pojedinci koji se prihvataju posla iz entuzijazma, zbog razumevanja potrebe za takvim rečnicima, radi zarade od prodaje kompakt diskova… - kaže za „Blic” dr Rajna Dragićević, profesor leksikologije na Filološkom fakultetu u Beogradu.
A blagodeti onlajn rečnika su višestruke, napominje ona. Posmatrano iz ugla korisnika, lakše je koristiti se rečnikom preko interneta nego kupiti, na primer, 17 tomova Rečnika SANU. Štampana verzija rečnika je naročito nepraktična kada je korisnik u inostranstvu i kada ne može da ponese rečnike sa sobom. Iz ugla tvoraca rečnika, onlajn verzija je siguran put do mnogo većeg broja korisnika, čime se stvara mogućnost da se govornici lingvistički obrazuju. Stručnjacima za jezik onlajn rečnici bi pomogli u brzom pretraživanju rečničke građe, za planiranje jezika, praćenje promena u njemu.
- Onlajn rečnici se mogu svakodnevno ažurirati, dok se štampani rečnici retko ažuriraju ili se to nikada ne događa, kao što je slučaj sa jednojezičkim rečnicima srpskog jezika. Autori Vebsterovog rečnika engleskog jezika redovno ažuriraju onlajn verziju rečnika i stalno navode spiskove novih reči u engleskom jeziku. Leksikografi koji izrađuju New Oxford American Dictionary čak biraju reč godine! To znači da pažljivo prate sve reči koje su ušle u engleski jezik u toku jedne godine, unose ih u svoj rečnik, a zatim skreću pažnju korisnicima rečnika na jednu reč koja se, prema njihovom mišljenju, frekventno koristi i koja ima šanse da se dugo zadrži u jeziku. Za reč 2009. godine izabran je glagol „unfriend”. Taj glagol u engleskom jeziku znači ukloniti nekoga sa spiska prijatelja unutar mreže kao što je „Fejsbuk”. U našoj sredini malo se pažnje posvećuje rečima koje nastaju. One se ne neguju niti se proteruju (prema zasluzi), već se pušta da se stihijski izbore za svoj status u leksičkom sistemu - ukazuje Rajna Dragićević.
Autor: Manuela Graf