Koristite zastareli pregledač. Možda neće pravilno prikazivati ove ili druge veb stranice. Trebali biste nadograditi ili koristiti alternativni pregledač.
Čuveno delo jednog od najvećih naučnika sveta Isaka Njutna (1643 - 1727) "Matematički principi prirodne filozofije", prevedeno prvi put na srpski jezik posle 324 godine od prvog izdanja.
Ovo delo biće predstavljeno u utorak, 3. aprila u Ogranku SANU u 18 sati u Novom Sadu.
Kako je saopštio izdavač - novosadska "Akademska knjiga“, o knjizi koja je obeležila istoriju nauke i civilizacije, a do sada nije bila prevedena ni na jedan od južnoslovenskih jezika, na promociji će govoriti akademik Ðorđe Šijački, prof. dr Mirko Aćimović, prof. dr Ðura Paunić i prof. dr Milica Pavkov Hrvojević.
Engleski fizičar, matematičar, astronom, alhemičar i filozof prirode Njutn jedna je od najvećih ličnosti u istoriji nauke a njegovi "Matematički principi prirodne filozofije'' postavili su temelje klasične mehanike, posluživši i kao primer za nastanak i razvoj drugih modernih fizičkih teorija.
Njutn je bio prvi koji je pokazao da se kretanja tela na Zemlji i kretanja nebeskih tela potčinjavaju istim fizičkim zakonima.
Time je postalo jasno da jednostavni matematički zakoni mogu objasniti veliki broj naizgled nepovezanih fizičkih činjenica, pružajući nauci jednostavna objašnjenja za kojim je od davnina tragala.
Njutnovo nastojanje da matematički opisuje fizičke pojave postavilo je standarde koje savremena fizika i danas sledi.
Svečanom akademijom i dodelom specijalnih medalja "Jovan Đorđević", u Srpskom narodnom pozorištu u Novom Sadu u sredu uveče je obeleženo 150 godina postojanja jedne od najstarijih kulturnih institucija u našoj zemlji.
Specijalne medalje "Jovan Đorđević" za dugogodišnju, pa i vekovnu saradnju sa SNP-om, dodeljene su Matici srpskoj, Gradskoj biblioteci Novog Sada, Narodnom pozorištu iz Beograda i Hrvatskom narodnom kazalištu.
Upravnik SNP-a Aleksandar Milosavljević rekao je na proslavi da se misija pozorišta koje vodi nije promenila od one koju su imali i njegovi osnivači, ali da je savremeni zadatak da u pozorište dođu i novi umetnici.
"Dužni smo da, pored edukovanja naroda, očuvanja tradicije i privlačenja nove publike u pozorište, posebno kada su opera i balet u pitanju, negujemo nove naraštaje mladih umetnika, da otvorimo ove scene za nove dramske pisce, koreografe, kompozitore, muzičare, glumce, baletske igrače", objasnio je Milosavljević i dodao da je dužnost pozorišta i da "reprezentuje državu, njenu kulturu i umetnost širom sveta".
Predsednik Vlade Vojvodine Bojan Pajtić okupljenima se obratio citirajući Lazu Stanojevića sa obeležavanja 25 godina postojanja SNP-a i između ostalog rekao da je "doživelo i preživelo naše pozorište dosta lepih i svetlih, ali ujedno dosta mutnih i sumornih dana, pa ipak, i u najnezgodnijem dobu i u najsudbonosnijem času nije ga požrtvovanje, naklonost i ljubav naroda napustila, a kamoli izneverila".
Pajtić je dodao da ove reči i danas zvuče i znače isto i čestitao pozorišnim stvaraocima veliki dan i praznik. Uoči početka svečane akademije, u holu SNP-a otvorena je izložba posvećena jubileju, kao i bista nekadašnjeg upravnika pozorišta Miloša Hadžića.
Umetničkom programu i dodeli specijalnih medalja proslavi 150 godišnjice SNP-a, pored Pajtića, prisustvovali su i gradonačelnik Novog Sada Igor Pavličić, predsednik Skupštine grada Aleksandar Jovanović, predstavnici pokrajinske i gradske vlasti, kao i veliki broj umetnika i drugih uglednih građana.
Omažni program pod nazivom "Sećanje na Živana Saramandića" (1939-2012) održaće se u podne u ponedeljak 2. aprila , na dan rođenja operskog velikana, na Velikoj sceni Narodnog pozorišta na kojoj je bio do poslednjeg daha.
Pored tekućeg repertoara Saramandić se spremao i za obnovu "Don Karlosa" koji je izveden 4. februara, a preminuo je 30. januara u rodnom Beogradu, u 73. godini.
O Saramandiću će govoriti upravnik Narodnog pozorišta Božidar Ðurović, muzikolog Branka Radović i dramski umetnik Tanasije Uzunović. U okviru programa, biće emitovani i inserti iz opera u kojima je Saramandić tokom duge i bogate karije ostvario značajne uloge basovskog faha.
Saramandić je pevao u operama "Knez Igor" (Končak, Galicki), "Moć sudbine" (Gvardijan), "Faust" (Mefisto), "Nabuko" (Zaharija), "Seviljski berberin" (Don Bazilio), "Knez od Zete" (Ivo Crnojević), "Ernani" (De Silva), "Don Karlos" (Filip, Veliki Inkvizitor), "Porgi i Bes" (Kraun), "Evgenije Onjegin" (Knez Grjemin).
Naslovne uloge pevao je u operama "Boris Godunov", "Ivan Susanjin", "Don Kihot", ovaj veliki umetnik, gotovo do asketizma posvećen umetnosti, nastupao je na najlepšim i najznačajnijim operskim scenama u svetu, poput Boljšog teatra i Karnegi hola.
Gostovao je na prestižnim scenama u Sofiji, Atini, Budimpešti, Pragu, Varšavi, Kijevu, Odesi, Lenjingradu, Barseloni, Berlinu, Parizu, Dablinu.
Prvi korak na putu ka velikim operskim ulogama, bilo je školovanje kod jedne od najvećih operskih pevačica tog vremena, Zdenke Zikove. Nakon polaganja audicije za Operu Narodnog pozorišta pred komisijom koju su činila velika muzička imena: Čangalović, Danon, Pivnički, debitovao je na otvaranju sezone, 21. septembra 1966.godine u ulozi Kralja Egipta u Verdijevoj "Aidi" a 1968. godine je bio primljen u stalni angažman.
Bio je i vrstan interpretator crnačkih duhovnih pesama - gospela, a naročito je bio poznat po svojim interpretacijama ruskih narodnih pesama iz repertoara Šaljapina, koje je pevao i u SSSR-u, na više od 500 koncerata. Dobitnik je velikog broja značajnih nagrada kao i Posebnog priznanja za doprinos kulturi Srbije.
Rad Leonarda Da Vinčija "Devica s detetom i Svetom Anom" u četvrtak će, posle dugačke i sporne restauracije, biti predstavljen javnosti u pariskom muzeju Luvr, a publici će slika biti dostupna do 25. juna.
Restauracija, koja je trajala 18 meseci, dala je slici Device Marije s njenom majkom Svetom Anom i detetom Isusom jake boje i detalje.
Restauracija je dovedena u pitanje kada je dvoje francuskih stručnjaka dalo ostavku u savetodavnom odboru Luvra, jer su bili nezadovoljni preteranim radom na slici koji je Da Vinčijevoj slici trebalo da da svetlinu, iako to, prema njihovom mišljenju, nije bila namera autora.
Na izložbi "Device s detetom i Svetom Anom", na kojoj je Da Vinči radio 20 godina do svoje smrti 1519. godine, biće predstavljeno 130 pripremnih crteža i studija umetnika i njegovih učenika.
Kustos Vensan Delijeven rekao je da je istraživanje tih crteža poput "policijske istrage" kojom se prati zamisao slike i njen razvoj u poslednjih 20 godina Da Vinčijevog života.
"Izložba je poput naučne radionice", rekao je Delijeven objašnjavajući da je za Leonarda da Vinčija umetnost zasnovana na teoretskom poznavanju prirode.
Matematičke skice pokazuju kako je tokom nekoliko godina Da Vinči marljivo proučavao odbijanje svetlosti od tamnih predmeta, što omogućava uvid u tehniku po kojoj je bio poznat.
Luvr je pre 17 godina odustao od pokušaja da očisti sliku iz straha da će hemikalije loše delovati na sfumato - tehniku po kojoj je Da Vinči čuven, a kojom se oblici na slici predstavljaju kao da prelaze jedni u druge bez upotrebe jasnih linja.
Pogledajte u našoj galeriji još slika "Device Marije s njenom majkom Svetom Anom i detetom Isusom" u Luvru.
Galerija Remont organizuje 31. marta “Foto bazar” u okviru koga će desetak umetnika ponuditi publici svoje radove.
U programu “Dan za kupovinu umetničke fotografije”, od 12 do 16 časova, umetnici će ponuditi svoje fotografije po simboličnoj ceni od 500 do 5.000 dinara.
Autori su: Ivan Petrović, Aleksandrija Ajduković, Katarina Radović, Mihailo Vasiljević, Srđan Veljović, Ivan Zupanc, Viktor Šekularac, Mirjana Boba Stojadinović, Goran Mičevski i Dragan Petrović.
Budući da fotografija spada u lako dostupan umetnički medij, raznovrsnost pristupa, tema i poetika radova koji će se naći u galeriji Remont, omogućiće svakom da napravi svoj izbor.
U Remont-u je do 6. aprila otvorena izložba “Fotografi nove generacije”, koja predstavlja radove troje autora nastale na početku njihovih sada već bogatih opusa.
Reč je o predstavnicima specifične generacije fotografa koji baziraju rad na konzistentnim preispitivanjima granica samog medija, njegovih žanrovskih određenja, tehničkih mogućnosti i potencijala kao prenosnika i nosioca ideja.
Remont je izložbom “Fotografi nove generacije” započeo projekat “Preslišavanje”, kojim će rezimirati umetničku scenu u Srbiji nakon 2000. godine.
Nakon četvrogodišnje pauze, podzemna železnica u Njujorku je u okviru programa "Poezija u pokretu" (Poetry in Motion) ponovo uvela stihove poznatih pesnika u svoje kompozicije.
Putnicima je, za početak, ponuđena pesma "Graduation", američke pesnikinje Doroteje Taning koja je nedavno preminula u 101. godini.
Svaka tri meseca, po dve nove pesme, zajedno sa slikom nekog umetničkog dela, biće objavljene na posebnim panoima u vagonima. Stihovi i slika će, takođe, biti odštampani i na poleđini otprilike svake desete karte.
"Od 1992, kada je pokrenut program 'Poezija u pokretu' i istaknut odlomak iz pesme ''Crossing Brooklyn Ferry'' Volta Vitmana, putnici metroa su mogli da tokom vožnje pročitaju više od 200 pesama i odlomaka i uživaju u jednom vanvremenskom trenutku koji ova dela pružaju", kazao je za AFP jedan od zvaničnika njujorškog metroa.
Alice Quinn iz organizacije “Poetry Society of America“ je rekla da pesme ne smeju biti preduge. Jednom prilikom je posmatrala ženu koja je vozeći se pokušavala da memoriše pesmu i smatra da je to bilo vrlo dirljivo.
“To je pesma koja može beskonačno puta da se čita sa zadovoljstvom, pesma koju će ljudi želeti da nauče napamet i nose je sa sobom“.
Rembrantovo ulje na platnu "Stari rabin" biće ove nedelje predstavljeno javnosti u opatiji Voburn u Bedfordširu
Rembrant van Rijn
LONDON - Rembrantovo ulje na platnu "Stari rabin" biće ove nedelje predstavljeno javnosti u opatiji Voburn u Bedfordširu, prenosi danas BiBiSi (BBC).
Za ovo delo se veruje da je polovina dvojnog portreta umetnika i njegove supruge Saskije, budući da su obe slike urađene 1643. godine i slične su konstrukcije i stilu.
Portret je poslednji put bio izložen 1950. godine i više od pola veka nalazio se u privatnim rukama.
Ernest van de Vetering, vodeći ekspert za umetnike 17. veka koji je prošle godine pozvan je da prostudira ovaj rad rekao je da je slika ''izvanredan primerak Rembrantovog rada''.
"Veoma smo uzbuđeni što možemo ovu izvanrednu sliku da predstavimo javnosti, pogotovo jer će posetioci ovom portretu moći da priđu na samo par centimetara", izjavio je glavni menadžer opatije Džonatan Irbi.
Izložba dela koja će se naći na aukciji "Madl-arta"
Izložba dela koja će se naći na aukciji "Madl-arta"
S. P. |
Na aukciji "Madl-arta" 8. aprila, najveću početnu cenu imaće slike Nadežde Petrović i Jovana Bijelića
Mrtva priroda - Jovan Bijelić
PORED vrednih, antologijskih dela prikupljenih u zemlji, na aukciju "Madl-arta", koja će se održati 8. aprila, stigle su i sjajne slike čak "preko okeana". U tom dobro zaštićenom sanduku najznačajnija su dela Nadežde Petrović: "Breza i jela" iz 1900. i "Mlada žena" iz 1907. Obe su ponuđene na prodaju po početnoj ceni od po 28.000 evra.
U nedelju se na uglu ulica Kneginje Zorke i Mekenzijeve otvara predaukcijska izložba na kojoj budući kupci, ali i ljubitelji umetnosti mogu videti dva Nadeždina dela, ali uz njih i "Cveće" Zore Petrović koje je stiglo u istom "paketu". Ove vredne umetnine su iz zaostavštine advokata Nenada Popovića.
Sa delima Nadežde Petrović i Zore Petrović iz kolekcije advokata Popovića na aukciju "Madl-arta" stigla je i slika "Glava žene" Mališe Glišića, jednog od prvih i najznačajnijih srpskih impresionista. To je jedan od njegovih ranih radova, još uvek "minhenovski" zatamnjene palete. U sanduku sa dragocenim "teretom" bila je, a naći će se i na aukciji, i slika "Cveće" Nadeždine sestre - Ljubice Petrović Luković. Ljubica nije bila ni blizu talentovana kao Nadežda, ali se njeno delo našlo u Popovićevoj zaostavštini verovatno zato što je Nadeždine slike svojevremeno otkupljivao upravo od Ljubice Petrović Luković.
Po početnoj ceni koju će imati na aukciji, od 27.500 evra, odmah iza slika Nadežde Petrović, sledi "Velika mrtva priroda" Jovana Bijelića iz 1933. godine. Reč je o pravom muzejskom eksponatu.
Među bezmalo 200 umetničkih i predmeta primenjene umetnosti, naći će se i slike jednog od najznačajnijih hrvatskih slikara druge polovine 20. veka - Oskara Hermana. Najbolja od tri ponuđene je "Pariski restoran" (1.800 evra), a najskuplja - "Cveće" (2.400 evra). Od dva rada na papiru Ivana Tabakovića, onaj jeftiniji, iz ciklusa "Skriveni svetovi" (400 evra), predstavlja bolju investiciju, jer je reč o značajnijem umetničkom iskoraku. Omiljena tema Peđe Milosavljevića - Dubrovnik - na ovoj izložbi zastupljena je pod nazivom "Tramuntana" (9.800 evra), a iz perioda koji je prethodio socrealizmu Bože Ilića, ponuđen je "Portret" iz 1942. godine.
ULAZAK ROMANOVA U MOSKVU
POSLEDNJIH godina je primetno da bogati Rusi kupuju na aukcijama dela svojih umetnika koji su se posle Oktobarske revolucije rasuli po Evropi. U ponudi koja bi ih mogla interesovati, na aukciji "Madl-arta," nalazi se i "Ulazak Romanova u Moskvu" iz 1935. Afanasija Šeleumova.
Први сајам културе и едукације у Новом Саду, који је намењен повезивању локалне заједнице са институцијама и организацијама у области културе, едукације и спорта, одржаће се 1. априла у Новом Саду, најављено је данас из Фонда за комуникације.
Сајам ће се одржати у новосадској школи Прва војвођанска бригада, где ће у амбијенту декорисаном у виду ботаничког врта, употпуњеним фолклорним ношњама и играма, као и музиком класичних инструмената и електричних гитара, деца и родитељи моћи да се упознају са туристичком понудом и забавним потенцијалима града и околине.
На сајму ће бити представљене и тематске радионице градских музеја, галерија, културних центара, а на сајму ће учествовати КУД Соња Маринковић, Музеј Војводине, Галерија Матице српске, Француски и Италијански културни центар, Културни центар Новог Сад, Дечији културни центар и Амерички кутак, а новосадски бенд БаоВау одржаће концерт.Улаз на сајам културе и едукације, како је наведено у саопштењу, биће бесплатан и отворен од 10 до 14 сати.Сајам у школи Прве војвођанске бригада је први од укупно пет колико је предвиђено да се одржи до 29. априла.Сајмови се одржавају у оквиру пројекта "Хабитат - комуникациони центар", који се односи на процес стандардизације рада и унапређење функционалних капацитета месних заједница Новог Сада, као ниже инстанце градске власти и модернизацијом канала комуникације, додаје се у саопштењу.
[h=1]Benksijeva dela prodata za 600.000€[/h] Izvor: B92
Zbirka radova poznatog britanskog "uličnog umetnika" Benksija (Banksy) postigla je na aukciji u londonskom "Bonamsu" cenu od 400.000 funti (580.000 evra).
Girl and Ballon (Bonhams)
"Girl and Ballon", jedno od ukupno 18 dela prodatih na aukciji urbane umetnosti 'Urban Art Sale' u "Bonhamsu" u četvrtak, prodato je za 73.250 funti, gotovo petostruko više od procenjene vrednosti.
Delo je naslikano na pozadini kartona rama za slike švedske kompanije Ikea. Pored Ikeinog imena Benksi je dodao i reč "kvalitet".
Leopard and Barcode (Bonhams)
Platno "Leopard and Barcode" (2002), koje prikazuje leoparda koji je pobegao iz kaveza predstavljenog kao bar-kod, postiglo je cenu od 75.650 funti. To je delo urađeno 'stencil' tehnikom i to je ujedno i prvi put da se našlo ponuđeno na aukciji.
Na aukciji, koja je obuhvatila rekordan broj Benskijevih dela, našla su se i radovi "Bomb Hugger" (2002), "Love is in the Air" (2002), grafika britanskog supermodela Kejt Mos (Kate Moss) (2005), kao i "CND Soldiers" iz 2006, "Trolleys" iz 2007, "Morons" iz 2007. i "Nola (Pea Green/Blue Rain)" iz 2008.
Kate Moss (Beta/AP Photo/Alastair Grant)
Poznati britanski crtač grafita nikada nije otkrio svoj pravi identitet. Njegovi satirični i duhoviti grafiti postali su simbol otpora kapitalizmu i tražena roba među kolekcionarima umetnosti.