Zanimljivosti i dešavanja iz oblasti kulture i umetnosti

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Spomen-ploča Gligoriju Vozaroviću

Spomen-ploča Gligoriju Vozaroviću


Novosti

Otkrivanje ploče izdavaču i knjižaru Gligoriju Vozaroviću. Obeležje će biti na zgradi u kojoj se nalazila naša prva knjižara


Gligorije Vozarović

PRVOM srpskom knjigovescu, knjižaru, izdavaču, meceni, Gligoriju Vozaroviću, u sredu će u 11 časova, u okviru kulturnog poduhvata “Vratimo dug piscima”, biti otkrivena spomen-ploča. Ovo šesnaesto obeležje koje postavljaju zajednički Ministarstvo kulture, “Večernje novosti” i beogradske opštine biće postavljeno na mestu gde je Vozarović otvorio prvu knjižaru-čitaonicu u Beogradu, u Ulici kralja Petra 4. Svečano će ga otkriti Predrag Marković, ministar kulture, i Mirjana Božidarević, predsednik opštine Stari grad, dok će Vozarovićeve tekstove čitati glumac Mihailo Lađevac.

Za razliku od prethodnih, ova spomen-ploča neće biti na kući u kojoj je književni velikan živeo, jer ona više ne postoji. Na mestu njegove, kako su je savremenici opisivali, “evropski zidane kuće, sa vrlo visokim krovom, kakvih je bilo nekoliko u njegovom susedstvu, a po ugledu na nemačke provincijske varoši”, podignute 1837, danas se u Pop Lukinoj 18 nalazi - benzinska pumpa.
Iako je u potpisu, iza imena i prezimena, najčešće skromno stavljao knjigoprodavac i knjigovezac, jedan od najvećih pregalaca širenja pismenosti u Srbiji 19. veka se, kako beleži Jovan Pejčić u delu “Zanosi Gligorija Vozarovića”, svem učenom srpstvu obraćao najčešće sa “izdavatelj”. Od devedeset knjiga koje je štampano u našoj prvoj štampariji (od 1832. do 1839.), dvadeset je finansirao Vozarović. U njegovom izdavačkom opusu sigurno su najznačajnija sabrana dela Dositeja Obradovića i “Istorija naroda serbskog” Dimitrija Davidovića.

Celokupna Dositejeva dela, koja su bila i prva sabrana dela jednog srpskog pisca, Vozarović je objavio u deset tomova, povodom pola veka od izlaska iz štampe prve knjige velikog prosvetitelja. U ondašnjoj Srbiji, značajan otpor je izazvalo objavljivanje Dositejevog “Života i priključenija”. Negativan odnos prema ovom izdavačkom poduhvatu zauzele su verovatno dve u to vreme najznačajnije ličnosti našeg jezika i kulture - Vuk Karadžić i Petar Petrović Njegoš.

“Da sam ja cenzor u Srbiji, ja to ne bih dopustio, jer su se kaluđeri u Srbiji, osobito od kako je Miloš obvladao, već gotovo sasvim zatrli i onako, a post i mošti svetije i crkvene običaje ljudi nauče i sami od sebe prezirati”, piše Vuk Lukijanu Mušickom.
Njegoš je bio još oštriji u privatnom pismu knezu Milošu, tvrdeći da su Dositejeva dela “gorka i opora”, “razvrat”, “javno podruganije s blagočestijem”, “zlo sjeme”, uz molbu srpskom vladaru ne samo da zabrani njihovo štampanje, već i čitanje i posedovanje. Ovo Vozarovića nije obeshrabrilo, naprotiv.

- Vozarević je predano skupljao knjige, pisma i slike Dositejeve - beleži Pejčić. - A kada je 1837. godine rušena mitropolijska crkva da bi se na starim temeljima izgradila saborna, pa knez Miloš pozvao rodbinu da se postara za grobove svojih mrtvih sahranjenih oko hrama, i prenese ih na groblje do Crkve sv. Marka, nije bilo nikoga - ni od rođaka, ni od sledbenika među tadašnjom beogradskom i uopšte, srpskom iteligencijom - da povede brigu i izvrši akt prenošenja seni velikog učitelja i rodoljuba. Toga se setio i s najvećim je pijetetom taj čin obavio Gligorije Vozarović, čovek “malago učenija ali skroz pošten i sav Srbin”.

Zanimljivo je i da prvi srpski knjigovezac i knjižar, kao izdavač, nijednu knjigu nije štampao Vukovim pravopisom.

CRVENI KRST
IZ Vozarovićeve knjižare-čitališta pokrenuta je inicijativa da se Sveti Sava zvanično proglasi zaštitnikom srpske škole i nauke. Od njega je potekla ideja da tačno utvrdi mesto spaljivanja moštiju prvog srpskog svetitelja. Kako u tome nije imao uspeha, na Vračarskoj poljani za osam dukata kupuje njivu na kojoj se odranije nalazio veliki drveni krst, koji su svi Beograđani vezivali za Svetog Savu. Da bi tu uspomenu sačuvao, Vozarović postavlja novi krst, a taj deo Beograda i danas nosi naziv - Crveni krst.


 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
U užem izboru za NIN 17 romana

[h=1]U užem izboru za NIN 17 romana
[/h] Izvor: Tanjug

Žiri NIN-ove nagrade saopštio je 21. decembra da je za najbolji roman u 2011. godini od 33 knjige u uži izbor uvrstio 17 naslova.

19065868744ef213e6960e2959286953_orig.jpg
U užem izboru nalaze se knjige "Venecija" Vladimira Pištala u izdanju "Agore", "Bremasoni" Mirjane Ðurđević (Laguna), "Tito je umro" Mirjane Novaković (Laguna), "Bernardijeva soba" Slobodana Tišme (Kulturni centar Novog Sada), "Kontrolni punkt" Davida Albaharija (Stubovi kulture), "Sasvim skromni darovi" Uglješe Šajtinca (Arhipelag).

Takođe i romani "Ðorđoneova kletva" Laure Barne (Zavod za udžbenike), "Mein Kampf" Svetislava Basare (Laguna), "Almaški kružoci lečenih mesečara" Franje Petrinovića (Akademska knjiga), "20 sati" Branka Čankovića (Laguna), "Krf" Borivoja Adaševića (Stubovi kulture), "Ugarak" Zorana Petrovića (Geopoetika), "Ej" Krste Popovskog (Mono i Manjana).

Tu su i "Oda manjem zlu" Voje Čolanovića (Mono i Manjana), "Ko je rekao živeli" T. H. Raiča (Mono i Manjana), "Viktorija" Marka Krstića (Mono i Manjana) i "Prekomerna upotreba sile" Vide Crnčević-Basara (Dereta).

Na sastanku NIN-ovog žirija, 19. decembra, kojem su prisustvovali Vasa Pavković (predsednik), Ljiljana Šop, Vladislava Gordić Petković, Mileta Aćimović Ivkov i Mića Vujčić, razmatrano je devet romana koji su prispeli posle određivanja najšireg izbora, i tom prilikom jednoglasno odlučeno da se, kao 33. roman, u širi izbor uvrsti delo Vide Crnčević-Basara.

U međuvremenu, na adresu NIN-a pristigli su i sledeći romani: "Truman Kosovske rane" Miodraga Jovanovića (izdanje autora, Smederevo), "Emigrant" Miloša Sečujskog (KOS), "Piši tiše Andrićevo ime" Milenka Stojičića (RTRS), "Paralelni život" Slobodana Nikolića (autorsko izdanje, Kruševac), "Preko crte" Borka Veljkovića (Treći trg) i "Sklapanje pejzaža" Vladana Matića (Altera).

Ove romane će članovi žirija pročitati do narednog sastanka. Odluku o najužem izboru žiri će doneti na sledećem sastanku, 26. decembra, a poslednji rok za predaju romana koji bi mogli da se nađu u trci na NIN-ovu nagradu je 31. decembar.

 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Uručena nagrada "Ranko Radović"

[h=1]Uručena nagrada "Ranko Radović"
[/h] Izvor: Tanjug

Nagrada "Ranko Radović" za arhitekturu, koja se po šesti put dodeljuje u tri kategorije, uručena je 21. decembra u maloj sali Kolarčeve zadužbine u Beogradu.

12154484594ef1fc070bfcf385936533_orig.jpg
Nagrada "Ranko Radović" u kategoriji kritičko-teorijski tekstovi o arhitekturi, urbanizmu i gradu uručena je mr Ireni Kuletin Ćulafić za knjigu "Estetička teorija arhitekture Marka-Antoana Ložijea", koju je objavio Arhitektonski fakultet u Beogradu.

Odluku je doneo žiri u sastavu: teoretičar kulture Ratko Božović (predsednik), dipl. inž. arhitekture Vladimir Mako i dipl. inž. arh. Dubravka Đukanović.

U kategoriji televizijske emisije, izložbe, multimedijalne prezentacije nagrađeni su Centar za nove medije kuda.org iz Novog Sada i Stealth.unlimited iz Beograda i Roterdama za izložbu, koja je deo šireg projekta - "A(u)kcija - registar novosadskih prostora izmedju ličnih interesa i javnih potreba", u Galeriji SULUV-a (Novi Sad).

Tim projekta "A(u)kcija - registar novosadskih prostora između ličnih interesa i javnih potreba" čine: Aleksandar Bede, Branka Ćurčić, Ana Džokić, Svetozar Krstić, Mark Nilen, Zoran Pantelić, Borka Stojić i Nataša Vujkov uz podršku Orfeasa Skutelisa i Predraga Nikolića.

O laureatima je odlučivao žiri, koji su činili dipl. inž. arh. Danica Jovović Prodanović (predsednik), dipl. inž. arh. Maja Lalić i dipl. inž. arh. Dejan Babović.

Nagrada "Ranko Radović" u kategoriji realizovano arhitektonsko delo pripala je Dijani Novaković, Maji Trbović, Aleksandri Nikitin, Dušanu Nenadoviću, članovima Studija "Autori" za objekat "B - Terra Panonica" u Mokrinu.

Odluku je doneo žiri koji je radio u sastavu: dipl. inž. arh. Darko Marušić (predsednik), dipl. inž. arh. Jelena Ivanović Vojvodić i dipl. inž. arh. Borislav Petrović.

Na konkurs je stiglo ukupno 37 radova - 14 za prvu kategoriju, 12 za drugu i 11 za treću kategoriju.

Nagradu dodeljuje Udruženje likovnih umetnika primenjenih umetnosti i dizajnera Srbije u saradnji sa Arhitektonskim fakultetom u Beogradu, Fakultetom tehničkih nauka u Novom Sadu, Institutom za arhitekturu i urbanizam Srbije, Urbanističkim zavodom Beograda, Inženjerskom komorom Srbije, "Potisjem Kanjiža" a.d. i Kolarčevom zadužbinom.

Nagrada se sastoji od povelje, plakete i novčanog iznosa od 50.000 dinara po kategoriji. Svi radovi prispeli na konkurs predstavljeni su na zajedničkoj izložbi, koja je danas otvorena u Muzičkoj galeriji Kolarčeve zadužbine, a posetioci će moći da je pogledaju do 24. decembra.

 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Dvostruki jubilej u JDP-u

[h=1]Dvostruki jubilej u JDP-u
[/h] Izvor: PR

U ponedeljak, 26. decembra, na Velikoj sceni “Ljuba Tadić”, Jugoslovenskog dramskog pozorišta, biće izvedena 100. predstava “Skakavci”, a iste večeri, u Teatru “Bojan Stupica”, predstava “Švabica”, imaće 50. izvođenje.

5731754204ef4630d46fba018842980_orig.jpg
Predstava ”Skakavci” Biljane Srbljanović u režiji Dejana Mijača, prvi put je izvedena na Velikoj sceni 26. aprila 2005. godine. U predstavi igraju: Isidora Minić, Boris Isaković, Aleksandra Janković, Svetozar Cvetković, Maša Dakić/Suzana Lukić, Jasmina Avramović, Voja Brajović, Miodrag Radovanović, Vlasta Velisavljević (zamenio Radeta Markovića koji je igrao u origialnoj postavi), Nikola Simić i Renata Ulmanski.

Predstava je višestruko nagrađivana u zemlji i inostranstvu, pa su tako laureati bili Biljana Srbljanović (dramski tekst) Dejan Mijač (režija), Isidora Žebeljan (muzika), Isidora Minić. Renata Ulmanski (gluma), a Jugoslovensko dramsko pozorište je osvojilo Sterijinu nagradu Okruglog stola kritike 51. Sterijinog pozorja za najbolju predstavu za izvođenje predstave i Jubilarno priznanje Sterijinog pozorja.

3348642394ef4630dcc4d5394130531_orig.jpg
Predstava “Švabica“ Laze Lazarevića, u dramatizaciji i režiji Ane Đorđević, premijeno je izvedena 15. marta 2009. godine na sceni Teatra “Bojan Stupica”. U predstavi igraju: Radovan Vujović, Marija Vicković, Bojana Maljević, Milena Vasić, Nebojša Milovanović i Bojan Lazarov.

“Švabica“ je takođe osvajala nagrade u zemlji u inostranstvu: Lana Cvijanović (kostimografija), Radovan Vujović, Marija Vicković (gluma), Ana Đorđević (Režija), a Jugoslovensko dramsko pozorište je dobilo Nagradu za najbolju predstavu na Međunarodnom pozorišnom festivalu “Vršačka pozorišna jesen“.

 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Stručnjaci traže od muzeja da sahrani kostur "irskog džina"

Stručnjaci traže od muzeja da sahrani kostur "irskog džina"


Beta |


Kostur Čarlsa Birna - "Džina iz Irske" koji je živeo u 18. veku, treba iznet iz muzeja i sahraniti u moru po njegovoj poslednjoj želji, rekli su danas stručnjaci.

200528_irski-dzin-carls-birn-afp_f.jpg


Medicinski etičar Len Dojl i advokat Tomas Muinzer objavili su članak u časopisu "Britanski medicinski žurnal", u kojem su naveli da za izlaganje Birnovog kostura ne postoji dobar naučni razlog i osudili taj čin kao moralno neispravan.


Birn je bio visok 2,3 metra, a umro je u 22. godini 1783. Njegov kostur, koji je nabavio naučnik, hirurg i anatom Džon Hanter, izložen je u Hanterovom muzeju u Londonu.


Upravnik muzeja Sem Alberti rekao je da je kostur još važan za nauku i da je Birnova DNK korišćena za razvoj lekova protiv akromegalije, hormonskog poremećaja od kojeg je patio.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Seli se Otvorena biblioteka

Seli se Otvorena biblioteka

IZVOR: SEECULT.ORG

Otvorena biblioteka, prva te vrste u Beogradu, nedavno je osvanula iscrtana crvenim grafitima neprimerene sadržine, a Goethe-Gerila, na čiju je inicijativu i pokrenuta, odlučila je da odgovori na to akcijom “Graffiti vs Grafitti” i ujedno preseli Biblioteku tokom zime na plato ispred Filozofskog fakulteta.





13425946964ef5b5002032b046408173_orig.jpg



Akcija “Graffiti vs Graffiti” biće održana 25. decembra u podne na Platou, gde će Otvorena biblioteka dobiti nov izgled, za šta će se postarati street-art umetnik Alone.

U isto vreme će se odvijati akcija Goethe-Gerile i Udruženja studenata andragogije Filozofskog fakulteta u Beogradu koja će Otvorenoj biblioteci ponovo obezbediti sadržaj, a ljubiteljima knjige pružiti mogućnost da aktivno učestvuju u razmeni knjiga, saopštio je Goethe-Institut i pozvao sve zainteresovane da se priključe toj akciji i ponesu knjigu sa sobom.

Otvorena biblioteka postavljena je pre nešto više od mesec dana u Knez Mihailovoj ulici, preko putaGoethe-Instituta, a osmišljena je kao prostor sa policama za knjige koje je moguće razmenjivati - svi koji vole da čitaju mogu da uzmu šta žele i drugima ostave knjige koje ne žele.

Nema registracije, roka do koga knjiga mora da se vrati, niti je broj knjiga koji se može uzeti ograničen, već se sve zasniva na uzajamnosti: jednu
uzetu knjigu treba zameniti nekom svojom ili je vratiti nakon čitanja.

Otvorena biblioteka je, međutim, ostala ovih dana bez knjiga. Knjige koje se ostavljaju mogu se i obeležiti imenom, datumom, rečju ili nečim drugim, kako bi se poslala poruka budućem vlasniku ili korisniku knjige.

Otvorena biblioteka, za koju nije potrebna članska karta, pripada svojim korisnicima i Beogradu. Ona je zajednička, a takva bi trebalo da bude i briga o njoj, jer njeno stanje zavisi od toga kako se održava i kako se razmenjuju knjige.

“Ovo je prva ‘Otvorena biblioteka’ u Beogradu, nadamo se ne i poslednja”, poručio je Goethe-Institut povodom te inicijative koja je realizovana kao projekat Goethe-Gerile, grupe mladih ljudi između 20 i 25 godina koji u kreativnoj saradnji sa Goethe-Institutom predlažu i organizuju programe sa ciljem da mladima u Srbiji približe nemački jezik i kulturu na drugačiji i direktniji način nego što je to uobičajeno.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Jerusalim: Pronađen glineni pečat star 2.000 godina

Jerusalim: Pronađen glineni pečat star 2.000 godina


Tanjug


Izraelski arheolozi pronašli su drevni glineni pečat koji smatraju prvim pisanim dokazom rituala praktikovanih u jevrejskom hramu u Jerusalimu


Glineni pečat star 2.000 godina
Foto: REUTERS


TEL AVIV - Izraelski arheolozi pronašli su drevni glineni pečat koji smatraju prvim pisanim dokazom rituala praktikovanih u jevrejskom hramu u Jerusalimu, pre 2.000 godina.

Pečat je veličine dugmeta, a na njemu su ispisane reči na aramejskom "Daka Le Ya", što u prevodu znači "čisto za Boga", kako su objasnili.

Oni veruju da je taj pečat iz doba pred kraj drugog jevrejskog hrama, sličan onome koji se opisuje svetim jevrejskim knjigama.
Tim arheologa, takođe, veruje da je taj mali pečat stavljan na predmete koji su određeni da se koriste u hramu i zato moraju biti čisti, prenose izraelski mediji.

Pečat je nađen kraj jevrejskog svetog mesta Zida plača, a arheolog Roni Rajh sa univerziteta Haifa rekao je da potiče iz doba prvog veka pre naše ere do 70. godine, kada su Rimljani ugušili jevrejsku pobunu i uništili drugi od dva jevrejska hrama.
Malo je predmeta koji se mogu povezati sa hramom do sada otkriveno. Mesto na kome su hramovi stajali Jevreji zovu Brdo hrama, a muslimani Haram al Ssarif, Uzvišeno utočište i ono nije dostupno arheolozima zbog verske i političke osetljivosti.
Arheolozi kažu da je pečat verovatno korišćen da se odobri upotreba ulja ili neke životinje namenjene žrtvovanju.

Svi materijali koje su koristili sveštenici u hramu morali su ispunjavati stroge propise čistoće navedene u jevrejskim pravnim tekstovima, koji takođe pominju upotrebu takvog pečata, navodi AP.
Pečat je zapravo nađen na glavnoj ulici koja prolazi kroz drevni Jerusalim u blizini Brda hrama.
Našli su ga arheolozi iz Izraelske uprave za antikvitete.

Iskopavanje se vrši u okviru šireg istraživanja nalazišta Davidov grad, gde arheolozi proučavaju najstariji deo Jerusalima.
To arheološko nalazište locirano je u palestinskom kvartu Silvan i finansira ga jevrejska grupa koja podržava naseljavanje Jevreja na okupiranoj palestinskoj teritoriji.

To je ujedno najkontroverznije iskopavanje u Izraelu.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Preminuo dizajner Sori Janagi

[h=1]Preminuo dizajner Sori Janagi
[/h] Izvor: Beta

Japanski dizajner Sori Janagi (Sori Yanagi), čije su stolice i kuhinjske posude uvele jednostavnost japanskog dekora u svakodnevnicu ljudi širom sveta, umro je u 97. godini

452436114ef83fed55a43156801942_orig.jpg

Foto: Beta
Pionir japanskog industrijskog dizajna umro je u nedelju, 25. decembra, od upale pluća u bolnici u Tokiju, saopšteno je iz njegove kancelarije.

Janagijev "leptir dvonožac" nagrađen je 1957. na Trijenalu u Milanu, a japanski dizajner je potom stekao svetski ugled. To delo kasnije je dospelo u stalnu postavku Muzeja moderne umetnosti u Njujorku.

4278569964ef83fed90ceb724310995_orig.jpg
Janagijeve linije istovremeno su bile tipično japanske i univerzalne, zbog čega je širom sveta postao prepoznatljiv po posudama za čaj i keramičkim soljama.

Janagi je karijeru dizajnera odabrao inspirisan stvaralaštvom arhitekte Le Korbizijea.

Japanski dizajner kreirao je izgled mostova i olimpijske baklje, kao i motocikala i igračaka.

 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Uručena nagrada “Milan Rakić”

[h=1]Uručena nagrada “Milan Rakić”
[/h] Izvor: Tanjug

Pesnicima Draganu Lakićeviću i Zorici Arsić-Mandarić svečano je, 26. decembra u prostorijama Udruženja književnika Srbije, uručena književna nagrada “Milan Rakić” za najbolju pesničku knjigu u protekloj godini.

9814879354ef8a1037ed89600196061_orig.jpg

www.novosti.rs

Arsić-Mandarić nagradu je dobila za zbirku pesama “Činije zvezdanog pirinča” dok je Lakićević nagrađen za zbirku “Snežni vrt”. Dobitnici su zahvalili na nagradama, koje se sastoje od plakete i novčanog dela, a potom su pročitali nekoliko svojih pesama.

Književnik Miloš Janković, koji je, po odluci žirija, takođe trebalo das a pomenutim pesnicima ravnopravno podeli nagradu za knjigu "Manastirnik", kao što je ranije saopšteno, odustao je od priznanja.

Predsednik Udruženja književnika Srbije, Radomir Andrić izjavio je da ova nagrada ukazuje na najvrednija književno-pesnička ostvarenja u 2010. godini, i da je obaveza svakog pisca da tu meru koju je Milan Rakić postavio svojim delom na određeni način dostigne.

“Ovom nagradom pisci zaista mogu da se ponose i ona je putokaz prema delima, koja su vredna”, smatra Andrić.

Jednoglasnu odluku o nagrađenima doneo je žiri koji je radio u sastavu: predsednik Srba Ignjatović i članovi - Miroljub Todorović, Adam Puslojić, Radomir Stojanović i Zoran M. Mandić.

U širem izboru žirija bile su knjige Srbe Ðorđevića (Stranac u grlu), Jevrosime Ristović (Molitva za Irinu), Vladana Rakića (U svetlo upisan), Blagoja Svrkote (Čekajući brod u Jerisosu), Milunike Mitrović (Listopadne i druge) i Slobodana Škerovića (Crna kutija).

Nagrada “Milan Rikić” dodeljuje se svake godine isključivo članu Udruženja književnika za najvredniju pesničku knjigu objavljenu u prethodnoj godini. Ovo priznanje ustanovljeno je 1838. godine i dodeljuje se za pesničko ostvarenje jednom autoru. U pravilniku se navodi da se izuzetno, ako se ustanovi da iz prispelih prijava na konkurs ima više podjednako vrednih pesničkih ostverenja, žiri može odlučiti da istu nagradu ravnopravno prime dva autora. Ovogodišnja odluka žirija bila je izuzetak, jer je nagradu trebalo da dobiju tri književnika, što je i bio razlog da Jankovića odluči da se povuče.

 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Klinika za "bolesne" knjige u Italiji spasava dela nastala pre 10 v

Predani posao na očuvanju istorije


Klinika za "bolesne" knjige u Italiji spasava dela nastala pre 10 vekova


I.S. |


U Rimu se nalazi Centralni institut za konzervaciju i restauraciju oštećenih knjiga. Tu se drevni rukopisi tretiraju kao pacijenti.

201229_restauracija-foto-13-afp-alberto-pizzoli_f.jpg


Pojedine stare knjige delimično su pojeli termiti, a stručnjaci u Rimu su obrađivali štiva poput “Svitaka s Mrtvog mora” i najstarijeg sačuvanog primerka Kurana.


Institut u Rimu je jedna od najstarijih institucija na svetu posvećenih konzervaciji i restauraciji kulturnog nasleđa.

201230_restauracija-foto-09-afp-alberto-pizzoli_f.jpg


Neke od knjiga koje stručnjaci pokušavaju da "poprave" stradale su tokom Drugog svetskog rata. Tako su na knjigama koje su oštećene tokom bombardovanja manastira Montekasino i dalje vidljivi tragovi metaka.


201231_restauracija-foto-12-afp-alberto-pizzoli_f.jpg


Oštećene strane memoara oca Franćeska Zazare iz 1600. godine popravlaju se stranu po stranu.


201232_restauracija-foto-11-afp-alberto-pizzoli_f.jpg


Stručnjaci sa velikom pažnjom pokušavaju da sačuvaju i obnove sačuvane rukopise i izdanja.

201234_restauracija-foto-17-afp-alberto-pizzoli_f.jpg


Konzervator radi na putopisima Ćezarea Paskvarele koji datiraju iz 1200. godine.


201235_restauracija-foto-18-afp-alberto-pizzoli_f.jpg


Ovaj dokument svedoči o blaženju San Filipa Nerija u XIV veku.


201236_restauracija-foto-06-afp-alberto-pizzoli_f.jpg


Naučnik pokazuje restauriran rukopis koji datira iz 1200. godine


201240_restauracija-foto-08-afp-alberto-pizzoli_f.jpg


Naučnici na isnstitutu pokazuju kako na monitoru izgelda uvećana plesan sa korica jedne od knjiga koje pokušavaju da spasu.
 
Natrag
Top