Zanimljivosti i anegdote iz života kompozitora

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Hendl

Georg Fridrih Hendl (1685-1759) nikad ne bi doživeo zrelost i postao veliki kompozitor da nije bilo jednog velikog dugmeta.

Hendl je bio tek na početku svoje karijere kada se posvađao s kompozitorom Matesonom koji ga je izazvao na dvoboj. Zaslepljen mržnjom Mateson je, još pre nego što je bio dat znak za početak dvoboja, nasrnuo mačem na Hendla. Srećom vrh njegovog mača pogodio je jedno veliko dugme na Hendlovom kaputu i dalje nije prodro.

Izvor: Politkin zabavnik
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Geršvin

Svaka čast Džordžu Geršvinu, ali ni njegovi biografi ne kriju: Džordž je sebe doživljavao kao centar svemira.

Geršvin je tako jednom kupio jednu Pikasovu sliku, a onda mu se odjednom učinilo da je u pitanju falsifikat. Brže-bolje je slikaru poslao fotografiju platna i pisamce u kome ga je molio da posvedoči da je slika zaista njegova.

Kako ni posle nekoliko nedelja nije doibo odgovor, Geršvin je poslao još jedno pismo. Ovoga puta Pikaso mu je odgovorio. Slika je, uveravao ga je, njegova i originalna…

Zadovoljni kompozitor je Pikasovo umirujuće pisamce pokazao jednom prijatelju.

- Pitam se zašto je čekao da mu dva puta pišeš, pre nego što ti je odgovorio – zapitao je ovaj.

- Pa to je bar jasno. Želeo je dva Geršvinova autograma. Šta drugo?

Izvor: Politkin zabavnik
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Borodin

Ruski kompozitor Borodin je, ako niste znali, bio izuzetno sposoban hemičar. Hemija je bila njegova prva ljubav, muzika usputno zanimanje. Prijatelji i kolege nisu krili šta o tome misle. Kad god bi ga sreli, pozdravljali su ga sa "Nadam se da si bolestan!" Samo tada Borodin nije odlazio u laboratoriju. Ostajao bi kod kuće i komponovao.

Izvor: Politikin zabavnik
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Berlioz

Za francuskog kompozitora Hektora Berlioza moglo bi u najmanju ruku da se kaže da je bio izuzetno ćudljiv, pa tako nikoga nije iznenadilo što se jednom, kada se ozbiljno razboleo, pozvao svog dobrog prijatelja da se natenane dogovore o pogrebu.

- Koga ćeš zamoliti da mi održi posmrtno slovo? – upitao je Berlioz.

Posle kraćeg razmišljanja prijatelj spomenu ime jednog manje poznatog kompozitora o čijem stvaralaštvu u umetničkim krugovima nije vladalo ni najmanje pohvalno mišljenje. Odgovor je Hektora razbesneo preko svake mere:

- Ne dolazi u obzir da mi on govori nad grobom! – povikao je iz sveg glasa. I posle nekoliko dana, na čudesan način, sasvim se oporavio.

Izvor: Politikin zabavnik
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Stravinski

Čitavog života ruski kompozitor Igor Stravinski držao se strogog plana rada koji je sastavljao danima unapred. Tačno je znao šta radi svakog sata svakoga dana…

Desilo se tako jednom prilikom da ga njegov izdavač zamoli da malo požuri sa komponovanjem dela na kome je upravo radio.

- Žao mi je – odgovorio je strogo isplanirani kompozitor – u mom planu nema vremena za žurbu.

Izvor: Politikin zabavnik
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Rosini

Mladi kompozitor koji je napisao dva muzička komada, obratio se velikom Đoakinu Rosiniju (1792-1868), tvorcu "Seviljskog berberina" i drugih slavnih opera, s molbom da ih sasluša i kaže koja mu se više dopada. Čim je odsvirao prvi komad, Rosini mu je rekao:

- Dragi mladiću, ne treba dalje da svirate. Više mi se sviđa onaj drugi.

Izvor: Politikin zabavnik

 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Rosini

Na jednoj večeri kojoj je prisustvovao poznati kompozitor Rosini, zamoliše neku mladu pjevačicu da otpjeva partiju iz jedne njegove opere.

- Ah! Maestro - reče ona uzbuđeno - kako se bojim!

- A tek ja! - uzvrati Rosini.

Izvor: Domaci.de

 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Zajc

Jedna zagrebačka dama dovela je svoga sina skladatelju Ivanu Zajcu i ponosno mu reče:

- Majstore, moj sin ima veliki dar za glazbu. Osim toga ima frizuru kao Beethoven. Molim vas, poslušajte kako svira na klaviru!

Zajc pogleda mladića koji je imao zaista veliku i bujnu kosu i zamoli ga da za klavirom pokaže što zna. Kada mladić završi ushićena majka upita skladatelja što da uradi sa sinom. Zajc ravnodušno odgovori:

- Dajte ga ošišati!

Izvor: HaHaBRE
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Betoven

Kad je bio potpuno gluv, Beethoven je takođe stvarao, pa su tako nastala mnoga značajna muzicka dela. Jednom je rekao:

- Mnogi misle da se sluša samo ušima. Ja sve tonove čak i vidim.

Izvor: Poezija.6forum.info

 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Betoven

U društvu nekih političara razgovaralo se o ratu i miru, a neko je nabrajao šta bi sve trebalo učiniti za očuvanje mira. Beethoven, koji je čuo ovaj razgovor, upadne:

- Gospodo, vjerujte mi, muzika je efikasnija od bilo kakve politike kad se radi o tome da narodi zavole mir.

Izvor. Karike.com
 
Natrag
Top