Zanimljivosti i anegdote iz života kompozitora

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Ipak ga poznaje

Izvor: Zanimljivamuzika.com

Kada je, jednom prilikom, dirigovao svojom operom „Ifigenija na Aulusu“, Kristof Vilibald Gluk je na probama imao puno problema sa solistom koji je pevao deonicu Agamemnona. Naime, solista nikako nije mogao da tačno i čisto otpeva svoju deonicu. Pravdao se time da ne može da se uživi u ulogu, jer na probama nije obučen u kostim. Obećavao je nesrećnom Gluku da će, kada obuče kostim, pevati tako dobro da ga maestro neće prepoznati.

Došao je i dan premijere. Scena je postavljena, pevači su bili u svojim kostimima, spremni za generalnu probu. Agamemnon je tada započeo svoju ariju, ali nije puno prošlo, a Gluk je sa dirigentskog pulta povikao:

- „Prijatelju! Ipak te prepoznajem!“
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Zbunjeni violinista

Izvor: Zanimljivamuzika.com

Veliki umetnik Georg Fridrih Hendl jednom priliko je dirigovao na koncertu u Dablinu. Kao solista nastupao je izvesni violinista Duborg. Koncert je bio odličan sve do solo kadence, kada je gospodina Duborga iznenada izneverilo pamćenje!

Sav u panici, prelazio je iz tonaliteta u tonalitet, pokušavajući da se priseti teksta. Kada je najzad uspeo da se sredi i pronađe pravi tonalitet, Hendl mu se osmehnuo i dobacio:

- „Dobrodošli kući, gospodine Duborg!“
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Verni obožavalac

Izvor: Zanimljivamuzika.com

Kada je, na vrhuncu svoje evropske slave, Igor Stravinski došao u Barselonu, kako bi dirigovao izvođenju svojih kompozicija, na železničkoj stanici dočekala ga je horda obožavalaca. Jedan od njih uspeo je da se probije kroz gužvu i priđe kompozitoru.

Sav srećan, rekao je Stravinskom kako tu, u Španiji, svi obožavaju njegove Polovecke igre“ i „Šeherezadu“. Kompozitor se malo zbunio, a onda se i zahvalio mladiću. Nije imao srca da mu kaže da su to, zapravo, kompozicije Nikolaja Rimskog-Korsakova i Aleksandra Borodina…
 
Poslednja izmena:
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Spasonosni udarac

Izvor: Zanimljivamuzika.com

Poznati kompozitori su obično bili loši dirigenti. Jednom prilikom Dvoržak je dirigovao svojom kompozicijom na muzičkom festivalu u Engleskoj. Sala je bila prepuna, a muzičari su pomno pratili svaki njegov pokret.

Međutim, u sred dirigovanja, Dvoržaka je ponela muzika i on se potpuno zaneo. Nije više primećivao ni orkestar ni publiku, a njegovo dirigovanje postajalao je sve nejasnije. Tada se koncert-majstor odvažio, ustao i snažno udario dirigenta gudalom! To je pomoglo – Dvoržak se pribrao, zahvalno pogledao u koncert-majstora i nastavio da diriguje.
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Žensko lukavstvo

Izvor: Zanimljivamuzika.com

Poznati kompozitor Šarl Guno, iako srećno oženjen, imao je vrlo često sitne afere sa raznoraznim balerinama ili devojkama iz hora. Međutim, jednom prilikom, to i nije bilo baš tako bezazleno – kompozitor je bez reči napustio porodicu, kako bi pratio jednu mladu pevačicu na putu za London. Njegova žena je bezuspezno pokušavala da sazna gde je on, dok se nije najzad setila sigurnog načina da ga vrati kući.

Naime, tada je u Operi u Parizu Gunoov „Faust“ bio glavni na repertoaru. Gospođa Guno obratila se direktoru Opere, objasnila mu situaciju i zamolila ga za pomoć. Direktor joj je izašao u susret i uklonio „Fausta“ sa repertoara.

Nedelju dana kasnije, dok je porodica Guno mirno doručkovala, na vratima se pojavio nestašni kompozitor, sa rečima: „Ju-hu, draga, stigao sam!“ Istog dana „Faust“ se vratio na scenu Opere…
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Raštimovani klavir

- Jednom prilikom slavni pijanista Artur Rubinstajn (1887-1981) priredio je veceru u cast svog cenjenog kolege i kompozitora Sergeja Rahmanjinova (1873-1943). Kao sto je i moglo da se ocekuje, svi su govorili o muzici. Ruski kompozitor tada je naglasio kako je Grigov klavirski koncert po njegovom misljenju najlepsi klavirski koncert ikada napisan.

• Kakva srecna okolnost! - obradovao se Artur Rubinstajn. - Upravo sam snimio gramofonsku plocu na kojoj je zabelezen snimak Grigorovog koncerta!

Sergej Rahmanjinov s odusevljenjem je primio tu vest. Zeleo je da mu domacin pusti plocu. Potom je, zatvorenih ociju i pijuckajuci kafu, s velikom paznjom preslusao Rubinstajnovo tumacenje Grigove muzike. Onda je odjednom otvorio oci kao da se probudio i uzviknuo:

• Rubinstajne, pa vi ste svirali na raštimovanom klaviru!

Izvor: Blic online
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
PUCCINI

Kada je kompozitor Puccini bio još mlad, on odnese milanskom izdavacu Riccardiju svoju najnoviju kompoziciju, moleci ga da je objavi. Riccardi uze rukopis, brzo ga pogleda i vrati:

- Žao mi je, ali vašu kompoziciju, ne mogu objaviti, mada je dosta dobra.

- Kako to? - žalosno upita autor.

- Vidite, mladi prijatelju, vašu pesmu nece pevati nijedna žena jer pocinje recima: Kad bejah još mlada.

Izvor: Blic online
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
ROSSINI

Rossinijev ucenik molio je ucitelja za dopuštenje da mu odsvira dve melodije koje je sam komponovao. Nakon što je ucenik odsvirao prvu kompoziciju Rossini s osmehom rece:

Druga mi se više svidja.

Mladi skladatelj koji je Rossiniju odsvirao svoju novu kompoziciju hteo je saznati kako se Rossiniju svida njegovo djelo. Rossini rece:

Divno. Silniji ste od Boga. On je stvorio svet iz haosa, a vi ste stvorili haos.

Izvor: Blic online
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
PAMĆENjE BEZ GREŠKE

Rosinija pozva u goste čuveni
pariski pokrovitelj umetnosti. Među zvanicama je bio i jedan mladi
pesnik koga prisutni zamoliše da govori poeziju. Ovaj pročita svoju
najnoviju poemu.
Rosini priđe pesniku i upita ga ko je napisao te redove.

– Ja – odgovori mladić.

– Oprostite – poče Rosini – ali mislim da sam tu poemu učio u školi. I danas je znam napamet...

Kad ju je veliki kompozitor bez ijedne greške odrecitovao, pesnik je zanemeo i pocrveneo kao bulka.
A Rosini se grohotom nasmeja, stisnu ruku mladiću i reče:

– Smirite se, dragi prijatelju, poema je vaša... A ja zahvaljujući dobrom pamćenju mogu da se šalim i na ovaj način.

Izvor: Beogradskaka5anija.cyberfreeforum.com
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
DOMAĆIN IDE KUĆI

Ruski kompozitor Aleksandar Borodin (1833–1887) bio je veoma rasejan.
Jednom je pozvao u goste prijatelje koji su izvodili njegova dela. Posle večere raspoloženo društvo poče da priča i da se veseli.
U neko doba Borodin skoči, obuče kaput i stade da se pozdravlja s prisutnima.

– Kuda ćete, domaćine? – zaprepastiše se gosti.

– Žao mi je – promrmlja Borodin – ali moram kući. Sutra me čeka naporan dan.

Izvor: Beogradskaka5anija.cyberfreeforum.com
 
Natrag
Top