Zablude protestantizma

Član
Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
1.691
hajde brate savkiću progledaj više
zadnji ti je čas, mislim

protestanti su prihvačali svaku svjetlost od Boga i Krista
zalagali su se za jednakost svih ljudi
za razliku od rimokatoličkog idolopoklonika, protestanti su visoko uzdigli slobodu savjesti
koju če rimokatolici uskoro pogazati svojim bezbožnim nogama,
i tjerati cijeli svijet da ih slijedi i poštuje

protestanti su digli ameriku,
europu nisu mogli jer su ih progonili,
a rimokatolici su od amerike napravili pravo malo REMEK DJELO ZLA
našim riječima sodoma i gomora
čisti hedonizam

brate savkiču i ti si VEČ u ekumeni, duboko, duboko
rekoh da ne bi učestvovao,ali vidim nisi razumeo. protestantizam ima više dobrih stvari,kazao sam da ima dosta promaški a da oni koji ga ovde blate nisu dostojni tog čina. kraj priče. savet je da se ova tema od strane razumnih ne replikuje,suvišno je zdravom razumu mislim na blaćenje protestantizma od nemerodavnih za to!!
oko ekumenemne bi me primili unutar jer priznajem samo Biblijsko krštenje u ime Isusa Hrista a to je unutar Stena sablaznni.zbog tog imena će ubijati sve živo oko sebe.
na kraju ne verujenm da bi me mogli podneti ni zbog šmeka koza i ovaca od kojih se ne razdvajam! njih zanimaju doktori i magistri teologije.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Ovdje bi, valjda, trebalo da se vode doktrinarne rasprave o razlikama (zabludama) protestantizma u odnosu na izvorno hrišćanstvo, (kako glasi i naslov teme) a ne o istoriji jedne ili druge crkve, pogreškama i zločinima jednih ili drugih. Za te vrste priče, postoje druge teme. Znam da će nekolicini vas, izraz: "izvorno hrišćanstvo" zasmetati, pa u tom slučaju taj izraz pročitajte kao "starije hrišćanstvo".
Pozivanje na bojkot bilo koje teme, pa i ove, je neprimjereno i ono se može poistovjetiti sa pozivom na bojkot ovog foruma! Takvi postupci se neće tolerisati. Ako nekome smeta politika ovoga foruma - da svako ima pravo da iznese svoje mišljenje, bez obzira na vjeru, naciju i druga idejna opredjeljenja, i da svoja mišljenja brani u skladu sa pravilima koji važe na ovom forumu, dakle, ako nekome to smeta, niko takvoga ne prisiljava da sudjeluje u tome, ali se ne mogu dopustiti pozivi na bilo kakav bojkot.
 
Član
Učlanjen(a)
25.12.2012
Poruka
1.901
@mrsavkić
brate mili
dokle god ti ne poštuješ Božji Zakon u ekumeni si
tek onda kada prihvatiš Božji Zakon, i počneš vjerno na leđima nositi Kristov križ - svetkovati subotu
tada letiš iz ekumene, odmah
a do tada, vjeruj ne smeta njima u ekumeni ni miris ni smrad

ekumeni JEDINO što smeta je BIBLIJA i BOŽJI ZAKON, SUBOTA posebno
 
Član
Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
1.691
Ovdje bi, valjda, trebalo da se vode doktrinarne rasprave o razlikama (zabludama) protestantizma u odnosu na izvorno hrišćanstvo, (kako glasi i naslov teme) a ne o istoriji jedne ili druge crkve, pogreškama i zločinima jednih ili drugih. Za te vrste priče, postoje druge teme. Znam da će nekolicini vas, izraz: "izvorno hrišćanstvo" zasmetati, pa u tom slučaju taj izraz pročitajte kao "starije hrišćanstvo".
Pozivanje na bojkot bilo koje teme, pa i ove, je neprimjereno i ono se može poistovjetiti sa pozivom na bojkot ovog foruma! Takvi postupci se neće tolerisati. Ako nekome smeta politika ovoga foruma - da svako ima pravo da iznese svoje mišljenje, bez obzira na vjeru, naciju i druga idejna opredjeljenja, i da svoja mišljenja brani u skladu sa pravilima koji važe na ovom forumu, dakle, ako nekome to smeta, niko takvoga ne prisiljava da sudjeluje u tome, ali se ne mogu dopustiti pozivi na bilo kakav bojkot.
pa dobro moderatore,ako si ti tako procenio moj stav da je ovo prekomerno daleko i da bi ti kao moderator onakve izjave u vezi protestantizma trebao smatrati manje od zločina onda ,eto ja na tvoju ličnu odgovornost povlačim reč,a mislim da niko ovde neće mene poslušati na kraju. ja lično se više neću na ovu temu uključivati. osim da respektivno pročitam mogući tvoj odgovor i nešto što sam dužan još čuti sa tvoje strane kao moderatora. mir svima.
 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380

izabeleta,
zar ne bi bilo mnogo bolje, brze i lakse da nam najpre kazes o katolickim zabludama?

Pazi, držat ćemo se reda. Tema je o zabludama protestantizma i na njoj ćemo pisati. Bolje da je sve na jednim mjestu nego da se zbog vaših zabluda natežemo po cijelom forumu.
O zabludama Katoličke Crkve se nema što reći, jer ih nema.
Možemo samo govoriti o pogreškama i grijesima pripadnika Katoličke Crkve kroz povijest. Izvoli, ali na drugoj temi. Imaš temu Katoličanstvo.
 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Pa nismo im mi krivi što su oni protestanti, pa se zato ne trebamo ni pravdati što su oni takvi...
Ja ih doživljavam kao i homoseksualce. Uopšte mi ne smetaju tako dugo dok su daleko od moje "gujice". Sve po principu : "Ne diraj me - ne diram te!" ... Protestanti nek` protestuju a homoseksualci nek` paradiraju ... ja ću svoju "gujicu" okrenuti zidu, zatvorit oči i začepit ušu dok ne prođu jedni i drugi. ... a proći će, i jedni i drugi ... "Kako došlo tako prošlo."
Ja si, jednostavno, ne mogu pomoći. Ne doživljavam ozbiljno ni jedne ni druge
...
nego napiši protiv čega ti lično, kao protestant protestuješ)


Tamane, jedinstven si! Nitko tako ne uspjeva na duhovit način pogoditi srž stvari.
Protestansti vole biti u centru pažnje... Ali, to je ljudski, nije kršćanski, ali ljudski jest.
Problem je što su se zadnji pojavili i još uvijek neki kaplju, a žele uspostaviti vezu s apostolima.
:)
Zato im smeta Katolička i Pravoslavna Crkva i zato ih moraju prikazati kao mnogobožačku, idolopokloničku, iskvarenu - kao otpad da bi oni zauzeli mjesto nasljednice Kristove crkve. Nevjerojatno, ali istinito, a za mnoge duše slabe u vjeri može biti pogubno.
Dobro je Adrian napisao. Isus Krist, Sin Božji danas mnogima smeta. Htjeli bi biti kršćani, ali ne priznati Isusa za Sina Božjega, jer tako dobivaju više prostora za samoostvarenje.

 
Član
Učlanjen(a)
15.01.2013
Poruka
555
Tamane, jedinstven si! Nitko tako ne uspjeva na duhovit način pogoditi srž stvari.
Protestansti vole biti u centru pažnje... Ali, to je ljudski, nije kršćanski, ali ljudski jest.
Problem je što su se zadnji pojavili i još uvijek neki kaplju, a žele uspostaviti vezu s apostolima.
:)
Zato im smeta Katolička i Pravoslavna Crkva i zato ih moraju prikazati kao mnogobožačku, idolopokloničku, iskvarenu - kao otpad da bi oni zauzeli mjesto nasljednice Kristove crkve. Nevjerojatno, ali istinito, a za mnoge duše slabe u vjeri može biti pogubno.
Dobro je Adrian napisao. Isus Krist, Sin Božji danas mnogima smeta. Htjeli bi biti kršćani, ali ne priznati Isusa za Sina Božjega, jer tako dobivaju više prostora za samoostvarenje.

Sada si me podsetila na moju pokojnu babu (Bog da joj dušu prosti), kad sam ju onomad vozio doktoru, (dok je još bila živa), a ona u gradu videla one ćelave u narandžastom (hare krišna), pa mi onda rekla:"Vidi sinko luterana!" A ja joj na to reko:"Ma nisu to, baba, "luterani", znaš li ti ko su uopšte ko su "luterani"? A ona ko iz topa:" Ma kako nebi znala, sinko. Eno vidiš li ih. To su ti koji idu po belome svetu i vazda "gude" jedno te isto!" Ja se počeo smejati a ona mrtva - ladna (ustvari još je tada bila živa):" Meni oni uopšte nisu nimalo smešni!" (a moglo bi bit` da je ona tada više znala nego šta se pravila da ne zna).
 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Jedno od protestantskih temeljnih načela je sola Scriptura, koje niti je biblijsko (pogledaj ispod), niti povijesno (nije postojalo do 16. st.), niti je logična (samopobijajuća je) ideja:Biblija ne sadrži cijelo Isusovo učenje, ili kršćansko, kao što mnogi protestanti vjeruju ( Mk 4,33; 6,34; Lk 24,15-16.25-27; Iv 16,12; 20,30; 21,25; Dj 1,2-3).
Sola Sctriptura je zloporaba Biblije, budući da je takvo korištenje Biblije suprotno eksplicitnom i implicitnom svjedočanstvu o njoj samoj i Tradiciji. Objektivno čitanje Biblije pojedinca vodi do Tradicije i rane Crkve, prije nego što drugo. Biblija je, zapravo, neporecivo sama kršćanska Tradicija.
Novi Zavjet iz početka niti je bio napisan niti prihvaćen kao Biblija, nego tek postupno (drugim riječima, rano kršćanstvo nije moglo vjerovati u sola Scriptura kao današnji protestanti, osim ako se to odnosilo isključivo na Stari Zavjet.
Tradicija u Bibliji nije krivi pojam. Grčka riječ paradosis odnosi se na nešto što je predano od jedne osobe nekoj drugoj (dobro ili loše). O dobroj (kršćanskoj) Tradiciji se govori u 1 Kor 11,2; 2 Sol 2,15; 3,6; i Kol 2,8. U posljednjem, u suprotnosti je sa ljudskom tradicijom.
Kršćanska tradicija, prema Bibliji, može biti usmena jednako kao i zapisana (2 Sol 2,15; 2 Tim 1,13-14; 2,2). Sveti Pavao ne radi razliku u kvalitetu između to dvoje.
Fraze «riječ Božja» ili «riječ Gospodnja» u Djelima i poslanicama skoro se uvjek odnosi na usmeno propovijedanje, ne na Bibliju samu. Mnogo toga je u Bibliji usmeno (npr. cjelo Isusovo učenje – jer On nije napisao ništa, zatim propovijed Sv. Petra na Pedesetnicu, itd.).
Protivno onom što mnogi protestanti tvrde, Isus nije osudio sve tradicije (predaje) ništa više od Sv. Pavla. Npr., Mt 15,3.6; Mk 7,8-9.13, gdje On osuđuje samo pokvarene farizejske tradicije. On kaže «vaše predaje.»
Grčka riječ paradidomi, ili «predavanje» kršćanske, apostolske Tradicije očito je u Lk 1,1-2; Rim 6,7, 1 Kor 11,23; 15,3; 2 Pt 2,21; Jd 3. Paralambano, ili «primanje» kršćanske Tradicije očito je u 1 Kor 15,1-2; Gač 1,9.12: 1 Sol 2,13.
Pojmovi «Tradicija,» «evanđelje,» «riječ Božja,» «doktrina,» i «Vjera» u biti su sinonimi, i svi su pretežno usmeni. Npr., samo u poslanicama Solunjanima Sv. Pavao upotrebljava 3 od njih naizmjence (2 Sol 2,15; 3,6; 1 Sol 2,9.13;[usporedi Gal 1,9; Dj 8,14]). Ako je Tradicija (predaja) loš pojam, onda je to i «evanđelje» i «riječ Božja».
Sv. Pavao, u 1 Tim 3,15, tvrdi da je Crkva uporište istine.
Protestantski glavni tekst koji «dokazuje» sola Scriptura, 2 Tim 3,16, pada, pošto kaže da je Biblija korisna, ali ne i dovoljna za odgajanje u pravednosti. Katolicizam i Pravoslavlje se slažu da je izvrsna za te svrhe, ali ne isključivo ona, kao što je to u protestantizmu. Nadalje, kad Sv. Pavao govori o «Pismu» ovdje, Novi zavjet još nije postojao (sasvim sigurno još preko 300 godina), tako da se to odnosi samo na Stari zavjet. Ovo bi značilo da Novi zavjet nije bio neophodan kao pravilo vjere, ako bi sola Scriptura bila istina.
Ako su gore navedeni faktori istiniti, onda je katolicizam uspio održati da je sva njegova Tradicija u skladu sa Biblijom, čak i tamo gdje Biblija šuti ili samo implicitno govori o nečemu. Za katolicizam, svaka doktrina se ne treba najprije naći u Bibliji, jer to je protestantski princip sola Scriptura. Sa druge strane, većina katoličkih teologa tvrdi da se svo katoličko učenje može naći u nekom obliku u Bibliji, u začetku ili prema (obično proširenom) izvođenju, a da je Biblija stvarno dovoljna za spasenje, kad bi ona bila jedino što netko ima (npr. na pustom otoku).
Kao što su promišljeni evangelički učenjaci ukazali, nepromišljanje o sola Scriptura stajalištu (ponekad se upotrebljava solo Scriptura) može se izokrenuti u «bibliolatriju,» skoro do klanjanja Bibliji umjesto Bogu koji je njen autor. Taj mentalitet je sličan muslimanskom pogledu na Otkrivenje, gdje nikakav ljudski element nije uključen. Sola Scriptura, ispravnije shvaćeno od sofisticiranije (npr. Reformirane) protestantske perspektive, znači da je Biblija najveći autoritet u kršćanstvu, a ne zabilješka svega što je Bog rekao i učinio, kao što mnogi evangelici vjeruju.
Kršćanstvo je istinski i neizbježno povijesno. Svi događaji Isusovog života (inkarnacija, raspeće, uskrsnuće, uzašašće itd.) povijesni su, kao što je bilo i propovijedanje apostola. Nadalje, Tradicija je na neki način, neizbježna, protivno brojnim protestantskim kratkovidnim tvrdnjama. To je istina kako za velike stvari (ekleziologija, trinitarizam, opravdanje) kao i za male (crkveni budžeti, tipovi glazbe za obožavanje, duljina propovijedi itd.). Svako odbacivanje određene tradicije uključuje sklonost (prikrivenu ili otvorenu) prema zamjenskoj tradiciji nekog pojedinca (npr. ako je sav Crkveni autoritet prezren, čak je pojedinačna autonomija «tradicija,» koja bi trebala biti čuvana kao kršćansko gledište po nekoj modi).
Sola scriptura doslovno ne može biti istina, praktički govoreći, za većinu kršćana kroz povijest, od kad se prenosivi tip štamparskog stroja pojavio tek sredinom 15. st. Propovijedajuća i usmena tradicija, zajedno sa stvarima kao pobožne prakse, kršćanski blagdani, kršćanska arhitektura i druga sakralna umjetnost, bili su primarni prenosioci evanđelja 1400 godina. U svim ovim stoljećima, sola Scriptura smatrala bi se nemogućom i apsurdnom apstrakcijom.


Upravo zbog ove zablude, Sola Scriptura, na koju se pozivaju svi protestanti je postala njihov kamen spoticanja. Zato su danas protestanti razdjeljeni na stotine i tisuće crkvi, zajednica i sekti, a svi s Biblijom u ruci.
 
Član
Učlanjen(a)
31.12.2011
Poruka
1.534
Pa zato su mene na temi Adventisti proglasili ludim Mika,laodikeja i jos neki protestanti kad sam im reko da je SZ-et zakovan na krstu i da ja verujem u NZ-et!?

Ma kako objasniti da je Prva crkva bila Ortodoxna ljudi?dali se u prvom veku pominje Katolicka?nista licno samo istorija!prva crkva koja je uzela ortodoxtvo je bila apostolska crkva u raskolu se odvojila na Katolicku i pravoslavnu odnosno na grkokatolicku sto je u principu jedno,a od rimokatolika su izasli protestanti tako je bilo ja licno nemam nista stim a potom ostale dominacije,nabroj te mi sekte koje su se odvojile od pravoslqavlja? nema! ima samo onih koji su napustili pravoslavlje i otisli u protestanske sekte. ovim ne zelim da provociram katolike jer se radi o tome da i katolici otpadaju od vere i postaju na zalost. Protestanti otpadaju od vere i idu u protestanske sekte.I bas oni otpali i zele da uniste nase dve vere koja je u stvari jedna bila 1250 godina. neznam sta reci za mene je protestant kao ni Davol koji je protestirao Bogu u pocetku kad je bila REC,kao i danas.

Pozdrav od Gere.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top