Zablude protestantizma

Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
Наравно. Они говоре да све темеље само на Библији, а уопште не помишљају да Библија није дуго била канонизована, да су се јеванђеље преносило усмено. То видимо из посланица које су писали апостоли, а највише из Павлових. Тек су касније апостоли решили да запишу јеванђеља. Лука јасно каже да је добро све проверио пре него што је "објавио". Марково јеванђеље је у ствари Петрово, јер Марко је био Петров ученик (син), мада је био и уз Павла. Лука је много више био уз Павла и он је заслужан и за Дела Апостолска.

Павле:
23. Поздравља те Епафрас који је са мном сужањ у Христу Исусу, Марко, Аристарх, Димас, Лука, помагачи моји. (Филимону 1)

Петар:
13. Поздравља вас црква с вама избрана у Вавилону, и Марко, син мој. (1.Петрова 5)

Зато њих (секташе) саблажњава појам: црквени оци, а јасно видимо да Петар Марка назива сином.

Чак је и Стари завет био Предање док није канонизован. Православно предање је живот (и страдање) светаца који верно положише своје животе за Христоса. Њима је то паганско, а немају појма о чему се ради. Њима је секта рекла да је тако и они само преносе (наружују).
 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Наравно. Они говоре да све темеље само на Библији, а уопште не помишљају да Библија није дуго била канонизована, да су се јеванђеље преносило усмено. То видимо из посланица које су писали апостоли, а највише из Павлових. Тек су касније апостоли решили да запишу јеванђеља...

Najočitiji dokaz je 40 000 prostestanskih zajednica i sekti koji se svi pozivaju na Bibliju. Eto, ispada da ih je Sola Sriptura razbucala na sve strane. :)
Međutim, pred tom očiglednom činjenicom da su u krivu protestanti zatvaraju oči. Ili još bolje kreću u protunapad, kao npr. Mika s pitanjima o crkvenom raskolu.
Pa, i ovu temu če zaobilaziti u širokom luku, radije će tupiti o tobožnjim zabludama tradicionalnih crkava. Čekaj, koje su to tradicionalne crkve i koje nove i moderne?
Krist je ustanovio svoju Crkvu i ona i dalje živi u Katoličkoj i Pravoslavnoj. Je li možda umrla Pravoslavna crkva? Nije. Hvala Bogu, nije i Katolička.

Nego, htjela sam nešto drugo reći...Oni su jako pogriješili i zapetljali se, što su odbacili crkveno naučiteljstvo i Tradiciju vjerujući kako će "genijalna" ideja SolaSriptura biti neoboriv dokaz u njihovu korist. A nije. Već zdrav razum to govori da Biblija ne može biti jedini autoritet, osim toga to nigdje ni ne piše u Bibliji.

Primjer u rečenici: “Marko nije nikom rekao da je Marija ukrala kravu”. Ovaj krajnje jednostavan izričaj, može imati više tumačenja.
Možda Marko i nije rekao, nego je rekao Tomica. Možda Marko nije nikom rekao, iako je znao da je Marija ukrala kravu. Ili Marko nije rekao da je Marija ukrala kravu, već da ju je ukrala Marta. Ili Marko nije rekao da je Marija kravu ukrala, nego da ju je pomuzla. A možda Marko nije rekao da je Marija ukrala kravu, nego konja.
Pa kako da onda doznamo što je autor doista želio reći? Očito samo tako da upitamo samog autora ili nekoga tko ga je poznavao i s njim razgovarao o spomenutom incidentu. A to zovemo predajom.

Bez predaje ne možemo znati koje je tumačenje ispravno, a mi imamo apostolsku predaju koju brižljivo čuvamo. I tu je očita razlika.Katolik/ pravoslavac ne kaže: Ja najbolje razumijem Bibliju (što podrazumjeva da je najpametniji na svijetu); nego veli: Ja razumijem Bibliju onako kako su nam je predali crkveni oci. Iza prvog stoji oholost, iza drugog skromnost i poniznost. Jasnije ne može biti, sve da Isus i nije rekao: "Učite se od mene jer sam blaga i ponizna srca..."

Uza svu galamu, Bog oholice uvijek ostavlja u čošku tj. na marginama povijesti. Kako bi taman rekao: kako došlo, tako prošlo...!

 
Član
Učlanjen(a)
11.05.2011
Poruka
1.251
Najočitiji dokaz je 40 000 prostestanskih zajednica i sekti koji se svi pozivaju na Bibliju. Eto, ispada da ih je Sola Sriptura razbucala na sve strane. :)
Međutim, pred tom očiglednom činjenicom da su u krivu protestanti zatvaraju oči. Ili još bolje kreću u protunapad, kao npr. Mika s pitanjima o crkvenom raskolu.
Pa, i ovu temu če zaobilaziti u širokom luku, radije će tupiti o tobožnjim zabludama tradicionalnih crkava. Čekaj, koje su to tradicionalne crkve i koje nove i moderne?
Krist je ustanovio svoju Crkvu i ona i dalje živi u Katoličkoj i Pravoslavnoj. Je li možda umrla Pravoslavna crkva? Nije. Hvala Bogu, nije i Katolička.

Nego, htjela sam nešto drugo reći...Oni su jako pogriješili i zapetljali se, što su odbacili crkveno naučiteljstvo i Tradiciju vjerujući kako će "genijalna" ideja SolaSriptura biti neoboriv dokaz u njihovu korist. A nije. Već zdrav razum to govori da Biblija ne može biti jedini autoritet, osim toga to nigdje ni ne piše u Bibliji.

Primjer u rečenici: “Marko nije nikom rekao da je Marija ukrala kravu”. Ovaj krajnje jednostavan izričaj, može imati više tumačenja.
Možda Marko i nije rekao, nego je rekao Tomica. Možda Marko nije nikom rekao, iako je znao da je Marija ukrala kravu. Ili Marko nije rekao da je Marija ukrala kravu, već da ju je ukrala Marta. Ili Marko nije rekao da je Marija kravu ukrala, nego da ju je pomuzla. A možda Marko nije rekao da je Marija ukrala kravu, nego konja.
Pa kako da onda doznamo što je autor doista želio reći? Očito samo tako da upitamo samog autora ili nekoga tko ga je poznavao i s njim razgovarao o spomenutom incidentu. A to zovemo predajom.

Bez predaje ne možemo znati koje je tumačenje ispravno, a mi imamo apostolsku predaju koju brižljivo čuvamo. I tu je očita razlika.Katolik/ pravoslavac ne kaže: Ja najbolje razumijem Bibliju (što podrazumjeva da je najpametniji na svijetu); nego veli: Ja razumijem Bibliju onako kako su nam je predali crkveni oci. Iza prvog stoji oholost, iza drugog skromnost i poniznost. Jasnije ne može biti, sve da Isus i nije rekao: "Učite se od mene jer sam blaga i ponizna srca..."

Uza svu galamu, Bog oholice uvijek ostavlja u čošku tj. na marginama povijesti. Kako bi taman rekao: kako došlo, tako prošlo...!




Izabeleta, nije na odmet da dobora razmislis o ovoj izjavi:

"IMAMO NAJPOUZDANIJU REC BOZJU i dobro cinite sto pazite na nju."

I ovo:

"Koji me VERUJE KAO SOT PISMO RECE ZA ME." Pismo a ne tradicija.


Zelim ti sve najbolje


Pa zato su mene na temi Adventisti proglasili ludim Mika,laodikeja i jos neki protestanti kad sam im reko da je SZ-et zakovan na krstu i da ja verujem u NZ-et!?


Postovanje brate Gero. Uvek ti nesto lupis pa ostanes ziv.
Gde pise da je Stari zave (zakona) prikovan na krstu? NIGDE!

Ako ti odbacujes Stari zavet, treba da znas da je to ono sto je Hruistoz nazvao "SVETO PISMO"
jer je u Njegovo vreme postojao samo Stari zavet.
A Isus je savetovao: "PREGLEDAJTE PISMA JER VI MISLITE DA U NJIIMA IMATE ZIVOT VECNI I ONA SVEDOCE ZA MENE."
STA MISLIS BRATE GERO, DA LI JE hRISTOS POGRESIO STO jE POZVAO VERNIKE DA PROUCAVAJU STARI ZAVET? sVAKAKO D ANIJE.

DRUGO, NE VERUJES SAMO ti u Novi zavet, nego u njega veruju svi hriscani.
--------------------

Ma kako objasniti da je Prva crkva bila Ortodoxna ljudi?dali se u prvom veku pominje Katolicka?

Dero brate vidimo da ti ni to nije poznatu. Pravoslavni veruju da Hristova Crkva treba da bude i Pravoslavna i Katolicka.

A u ostalo pitaj Izabeletu sta ona kaze cija crkva postoji od apostola. Priznaje li i ona da je to bila samo Pravoslavna?
---------------


Protestanti otpadaju od vere i idu u protestanske sekte.


Ponovo nas Gera prica odprilike. Kako moze Protestant da otpane od vere ako odlazi u protestansku zajednicu?
Zar ne vidis da on i dalje ostaje protestant, ne postaje valda pravoslavac
.

Ti mislis da je Katolicka crkva otpala od Pravoslavne i da su sve sekte nastale otpadom od Katolicke crkve.
Rode moj ni u tome nisi u poravu. Zar nema sekti koje su se odvojile od Pravosdlavne crkve.
Ti kazez da je do 1250 postojala samo Pravoslavna. Onda od koje crkve su se odvojili Arijevci?
Da li ti je poznato da su ti odpadnici nalsi najpovoljnije tlo u Beogradu, Mitrovici i Osijeku?
Ili ces pokusati i njih da pripises katolicima i protestantima. Kao sot vidis to ti se niakako ne uklapa.

Gero a sta ti mislis sta je bilo sa hirotonijom onda kada su obe Crkve jedna drugu iskljuciule 1054. godine?

Gero po svoj prilica da su ih "vrata paklena" nadvladala.

Izabeketa, moze sli nam nesta reci o sekti koju je posle Drugog Vatikasnskog koncila osnovao (biskup, nadbiskup ili kardinal), ne sacam se zaista sta bese, Lefevr?
Da li se ta sekta jos zadrzala izvan crkve ili se raspala?

 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Mika: Gero brate vidimo da ti ni to nije poznatu. Pravoslavni veruju da Hristova Crkva treba da bude i Pravoslavna i Katolicka.
A u ostalo pitaj Izabeletu sta ona kaze cija crkva postoji od apostola. Priznaje li i ona da je to bila samo Pravoslavna?

Ja mogu reći da sam ortodoxna katolkinja, kao što gero može reći da je pravoslavni katolik.
Jer, to je točno. Međutim ne govorimo tako. Oni se nazivaju ortodokni ili pravoslavi, a mi katolici. Ja za sebe mogu reći da sam Rimokatolkinja, ali moja majka ne, jer je ona Grkokatolkinja, ali obje smo katolkinje, naravno.
Već sv. Ignacije Antiohijski u 2. st. koristi riječ Katolik, što znači univerzalni, sveopći.

Kad molimo Vjerovanje katolici kažu:
Vjerujemu jednu, svetu, katoličku i apostolsku Crkvu. Pravoslavci umjesto katoličku kažu sabornu. A vi?

Pravoslavci mogu reći, iz neznanja ili iz inata ili nećeg trećeg da je Pravoslavnu Crkvu osnovao Krist. Da, ali teba biti precizan i treba se govoriti o ranoj ili prvoj Crkvi koja je bila jedinstvena sve do crkvonog raskola.
Jer SPC postoji od 15 stoljeća?, ne sjećam se točno.
O crkvenim raskolu ću napisati na drugoj temi.

Pitao si me već za Lefebra. On je već pokojni i iz tog gnijezda nije se izlegao ni jedan ptić.:)
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107

Crkva koju su osnovali Hristos i apostoli je bila jedinstvena do polovine 2 veka kada je crkva u Rimu radi opstanka koji je bio ugrozen zbog antijevrejske kampanje koja je pokrenuta od strane Rima, napravila kompromis sa mnogobozackim Rimom usvojivsi neka mnogobozacka obelezja i slobodan ulaz mnogobozaca u crkvu.

Dakle, ta Rimska crkva je otpala od te prvobitne Hriscanske crkve koju su osnovali Hristos i apostoli, i ona od tog perioda nije vise njen deo, odnosno krenula je nekim svojim putem, ne Bozjom voljom nego ljudskom, sto znaci da Bog od tog perioda vise nije prisutan u toj Rimskoj lokalnoj crkvi.

Ova crkva je kasnije tezila za globalnom vlascu nad celim Hriscanskim svetom, i ako joj to pravo po prirodi ne pripada, jer ona je bila samo jedna lokalna crkva, a ne centar ili autoritet Hriscanske crkve.

Svojim otpadom, ova crkva je tu vlast prividno ostvarila, ali su joj to omogucile Rimske vlasti, i ona je preuzela isti progoniteljski duh koju je imao paganski Rim, progoneci svoje verske neistomisljenike i one koji nisu priznavali autoritet Rimskog pape kao vrhovnog nepogresivog verskog i svetovnog vodju svih Hriscana.
 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380

Isabeleta, nije Rimokkatolicka crkva naslednica rane crkve, vec je Rimokatolicka crkva nastala od lokalne Rimske crkve.,

Zar ti misliš da ću ja trošiti vrijeme na tvoje gluposti i provokacije? Ispisao si stotine laži na ovom forumu. Je si li sretniji? Nee, ne možeš biti. Ali, baš taj nemir te tjera da i dalje širiš Elenine laži. Žena s ozbiljnim posljedicama na mozgu i epilepsijom? Na što ste spali?!

Hoćeš li ti biti uvrijeđen ili ne, ovoga časa me nije briga. Što siješ, to i žanješ. Ako ne znaš razgovarati već samo klevetati, onda drugačiji odgovor ne možeš ni dobiti. Ili možda misliš da trebamo šutjeti?
Niti ti teolog, ni povjesničar, niti je tvoj mentalni sklop takav da bi htio razmisliti o povijesnoj istini i dokazima koji postoje. Tvoje je da širiš izmišljene priče.

Ono sto danas poznajemo kao Rimokatolicku i Pravoslavnu crkvu koja se iz nje iznedrila, nema veze sa prvobitnim Hriscanstvom, vec je to mesavina Hriscanstva i mnogobostva.

Kad si ovako bezo ...bezočan, onda ću ti reći: mješavina ti je u glavi...To riješi s Bogom i moli da ti se poslože stvari. Inače, cijeli život ćeš provesti u lovu na nove sljedbenike.To vam je jedini cilj, zar ne? Vrbovanje novih članova i blaćenje drugih.


Budi iskrena pred sobom..

Budi i ti iskren pred sobom priznaj da si bio ohol i napravio kardinalnu pogrešku kad si napusio Pravoslavnu crkvu, ali upravo ta oholost i želja da se negdje drugdje proslaviš, da budeš netko i nešto posebno, primorava te da živiš u adventističkoj sekti.
Vi ste sekta, ništa drugo, već sekta. Ponašate se tako i imate sve karakteristike sekte kojoj je svojstveno da ne sluša nikoga, da izmišlja i laže, da mrzi autoritet i da se nameće silom. U vama ljubavi Božje nema, to sam već odavno primjetila.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
To sto sam izneo sam napisao iskljucivo radi tvog licnog dobra.
Nisam koristio ni grube izraze, niti sam opadao, vec sam samo izneo sustinu dogadjaja da bi te potstakao da razmisljas svestrano, ne padajuci po uticaj ljudi koji pripisuju sebi autoritet koji nisu dobili od Boga.

Bog mi je svedok da su moje namere iskljucivo prozete ljubavlju prema tebi i zalaganju za tvoje licno spasenje.

Pozdrav i svako dobro
 
Član
Učlanjen(a)
05.11.2010
Poruka
1.246

Nego, htjela sam nešto drugo reći...Oni su jako pogriješili i zapetljali se, što su odbacili crkveno naučiteljstvo i Tradiciju vjerujući kako će "genijalna" ideja SolaSriptura biti neoboriv dokaz u njihovu korist. A nije. Već zdrav razum to govori da Biblija ne može biti jedini autoritet, osim toga to nigdje ni ne piše u Bibliji.


Neverovatno šta si napisala. Tvoj odgovor je da biblija ne može biti jedini autoritet već moramo da se oslonimo i na predaju vaših , mojih ne niti će kad biti , crkvenih otaca. Šta misliš zašto je bilo porebno zapisati i sačuvati poslanice apostola Pavla ? Da , sačuvane su za nas. Ako nekoga treba da smatram crkvenim ocem onda je to apostol Pavle, Petar, Jovan, njihove reči su zapisane i još uvek žive. Nemam potrebe za nekim savremenim crkvenim ocima i njihovom predajom pogotovu što im ništa ne verujem. Sami su zastranili i još za sobom vode i druge. Ne mogu voditi slepce ( jer ako se oslanjate na njih vi ste slepci ) a i oni sami su slepci. Imamo svedočanstvo iz prve ruke a to su poslanice od ljudi koji su bili sa Isusom . I šta sad treba dopunjavati kad svaka dopuna vodi pravo u idolopoklonstvo. Idolopoklonstvo je najgora uvreda za Boga i dobro razmotri šta je sve idolopoklonstvo a tvoji crkveni oci te nagovaraju i prave raznorazne spletke navodeći te na idolopoklonstvo. Toga toliko ima u crkvama da ja ostajem bez reči.
 
Član
Učlanjen(a)
11.05.2011
Poruka
1.251
Najočitiji dokaz je 40 000 prostestanskih zajednica i sekti koji se svi pozivaju na Bibliju. Eto, ispada da ih je Sola Sriptura razbucala na sve strane. :)
Međutim, pred tom očiglednom činjenicom da su u krivu protestanti zatvaraju oči. Ili još bolje kreću u protunapad, kao npr. Mika s pitanjima o crkvenom raskolu.
Pa, i ovu temu če zaobilaziti u širokom luku, radije će tupiti o tobožnjim zabludama tradicionalnih crkava. Čekaj, koje su to tradicionalne crkve i koje nove i moderne?
Krist je ustanovio svoju Crkvu i ona i dalje živi u Katoličkoj i Pravoslavnoj. Je li možda umrla Pravoslavna crkva? Nije. Hvala Bogu, nije i Katolička.

Nego, htjela sam nešto drugo reći...Oni su jako pogriješili i zapetljali se, što su odbacili crkveno naučiteljstvo i Tradiciju vjerujući kako će "genijalna" ideja SolaSriptura biti neoboriv dokaz u njihovu korist. A nije. Već zdrav razum to govori da Biblija ne može biti jedini autoritet, osim toga to nigdje ni ne piše u Bibliji.

Primjer u rečenici: “Marko nije nikom rekao da je Marija ukrala kravu”. Ovaj krajnje jednostavan izričaj, može imati više tumačenja.
Možda Marko i nije rekao, nego je rekao Tomica. Možda Marko nije nikom rekao, iako je znao da je Marija ukrala kravu. Ili Marko nije rekao da je Marija ukrala kravu, već da ju je ukrala Marta. Ili Marko nije rekao da je Marija kravu ukrala, nego da ju je pomuzla. A možda Marko nije rekao da je Marija ukrala kravu, nego konja.
Pa kako da onda doznamo što je autor doista želio reći? Očito samo tako da upitamo samog autora ili nekoga tko ga je poznavao i s njim razgovarao o spomenutom incidentu. A to zovemo predajom.

Bez predaje ne možemo znati koje je tumačenje ispravno, a mi imamo apostolsku predaju koju brižljivo čuvamo. I tu je očita razlika.Katolik/ pravoslavac ne kaže: Ja najbolje razumijem Bibliju (što podrazumjeva da je najpametniji na svijetu); nego veli: Ja razumijem Bibliju onako kako su nam je predali crkveni oci. Iza prvog stoji oholost, iza drugog skromnost i poniznost. Jasnije ne može biti, sve da Isus i nije rekao: "Učite se od mene jer sam blaga i ponizna srca..."

Uza svu galamu, Bog oholice uvijek ostavlja u čošku tj. na marginama povijesti. Kako bi taman rekao: kako došlo, tako prošlo...!



Postovanje Izabeleta,
molim te odgovori mi ako znas. Da li su se svi ti protestanti izrojili iz Katolivke crkve kao so Gera rece?
Ako jesu, ko je kriv za njihov tako masivan odlazak iz crkve?


Unapred hvala
 
Član
Učlanjen(a)
11.05.2011
Poruka
1.251
Ja mogu reći da sam ortodoxna katolkinja, kao što gero može reći da je pravoslavni katolik.
Jer, to je točno. Međutim ne govorimo tako. Oni se nazivaju ortodokni ili pravoslavi, a mi katolici. Ja za sebe mogu reći da sam Rimokatolkinja, ali moja majka ne, jer je ona Grkokatolkinja, ali obje smo katolkinje, naravno.
Već sv. Ignacije Antiohijski u 2. st. koristi riječ Katolik, što znači univerzalni, sveopći.

Kad molimo Vjerovanje katolici kažu:
Vjerujemu jednu, svetu, katoličku i apostolsku Crkvu. Pravoslavci umjesto katoličku kažu sabornu. A vi?

Pravoslavci mogu reći, iz neznanja ili iz inata ili nećeg trećeg da je Pravoslavnu Crkvu osnovao Krist. Da, ali teba biti precizan i treba se govoriti o ranoj ili prvoj Crkvi koja je bila jedinstvena sve do crkvonog raskola.
Jer SPC postoji od 15 stoljeća?, ne sjećam se točno.

Ako Pravoslavna crkva postoji od 15. veka, koja je ona koje je postojala posle raskola 1054, godine.
Zar to nije bila Pravoslavna crkva? Sta na to kaze Gero i Adrian?

-------------------------

Pitao si me već za Lefebra. On je već pokojni i iz tog gnijezda nije se izlegao ni jedan ptić.:)

Izabeleta, da li to znaci da se od tog otpada nije odvojila nijedna druga grupa nego da su svi jos zajedno i jedini?
To znaci da oni jesu neka vrasta sekte koja se u savremeno vreme odvojila od Katolicke crkve.
Secam se da je prosli papa priznao njuegovo rukopolozenje svestenika i biskupa. Sta to znaci, da je papa blagoslovio otpad?
 
Natrag
Top