Windows ili Linux ?

Učlanjen(a)
21.01.2015
Poruka
44
Napravio sam neki Lab sa Windows 2008 R2 i Jedan Windows 7 i Windows XP i Ubuntu
Window OS je uzele 3 dana da se uradi Windows Update.
Ubuntu 30 Min da ima zadnji update uspeo sam da uradim sa Ubuntu testing i da ubacim na live System dok windows jos nije ni skinuo Windows update

Tako mogu reci da je Ubuntu mnogo bolji od windowsa
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
17.11.2012
Poruka
3.070
Ja se ne bih slozio sa tim da linux nije za nekoga ko se ne razume u kompjutere. Cak bih mozda izneo i skroz suprotnu tvrdnju. Neko ko se ne razume u kompjutere, nema potrebe za koriscenjem naprednih funkcija, za koje bi u linuxu bilo potrebno koriscenje terminala, tako da sve sto treba da uradi je da pokrene vlc da pusti muziku, default muzicki player za muziku, i firefox, ili koji vec browser za surfovanje netom. Takodje nove aplikacije instalira iz software centra na jedan klik i unos svoje lozinke... Nem,a posebnih zahtevnosti koje bi trebalo ispuniti da bi neki program radio na ovaj nacin instalacije jer ce software centar instalirati automatski sve potrebno da bi program funkcionisao, dok recimo na windows-u je potrebno instalirati netframework, c++ visual, odredjene update-ove i slicno.
Problem kod korisnika koji predju sa windows-a sa vec stvorenim navikama je bas to sto imaju vec neko znanje i predstavu kako bi OS trebalo da funkcionise i izgleda, pa pokusavaju da pretvore linux u windows, zele da koriste iste programe na linuxu kao i na windows-u, umesto da koriste nativne programe za linux, koji u 99% slucajeva zadovoljavaju potrebe prosecnog korisnika.
Poznajem par ljudi koji imaju instaliran linux, racunar koriste samo za surfovanje netom, skype, muziku i filmove, linux os im stoji svima po vec par godina, naravno koriste programe tako sto kliknu na ikonicu od programa i sve ostalo je isto kao i na windows-u. Play dugme pusta muziku, stop zaustavlja :D Firefox je isti, skype izgleda kao stara verzija ali je dovoljno kliknuti na ime kontakta i zatim call, potpuno isto kao na windows-u. Naravno Linux pruza mnogo vise mogucnosti od ovoga, ali za to je potrebno malo znanja. Sa naucenih 10ak osnovnih komandi za terminal, prosecni korisnik moze da postigne sve sto zeli na linuxu, a ko se jos malo potrudi da shvati sistem, moze da prilagodi linux potpuno svojim potrebama i navikama.
 
Učlanjen(a)
20.10.2015
Poruka
8
Ja stavio linux i ne vidi mi stampac, pa ubodem flesh pa ni njega ne vidi, i onda ga lepo skinem i vratim windows...
Da sam oduvek koristio linux možda bi drukačije raymišljao, ali stvarno me mryi a i nemam vremena da ponovo učim sve ...
 
Učlanjen(a)
21.01.2015
Poruka
44
Ja stavio linux i ne vidi mi stampac, pa ubodem flesh pa ni njega ne vidi, i onda ga lepo skinem i vratim windows...
Da sam oduvek koristio linux možda bi drukačije raymišljao, ali stvarno me mryi a i nemam vremena da ponovo učim sve ...
Pitanje koji si linux koristio?
Licno koristim Ubuntu i nemam nikakvih problema. Ubacim stari printer tu je, ubacim USB Flash Drive odma se pojavi.

Zvanicno sam presao na linux od kako je Windows 10 izasao navesci par razloga zasto.
Privatnost
Distributed Update
Cortana
MS Ads ID
Telemetry tracking
Mozda cu ga probati na Ent network ali kuci nikada.
Najgore od svega toga je sto ako ugasis posle nekog vremena se upali sam.
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
21.01.2012
Poruka
3
Treba mi vasa pomoc. Uskoru cu instalirati Ubuntu 14.04.3 ali nije mi jasno kako se onda instalira internet konekcija? Sta mi je potrebno da znam tj hoce li me Ububtu pri instalaciji pitati nesto u vezi internet konekcije, ili se to radi naknadno, kad se sve instalira? Osim toga, imam samo C i D partociju, nismo pravili formatiranje particija pre. Je li to problem? Da li ce biti potrebno da telefonom zovem ''Beotel'' provajdera kome sada placam internet konekciju da mi oni citaju neke parametre za Ubuntu? Sta ce se desiti sa internet konekcijom koju sada imam na kompu na kojem mi sada radi Windows XP a htela bi da instaliram i Ubuntu paralelno? Hvala vam puno!
 
Активиста
Učlanjen(a)
25.02.2012
Poruka
2.845
Treba mi vasa pomoc. Uskoru cu instalirati Ubuntu 14.04.3 ali nije mi jasno kako se onda instalira internet konekcija? Sta mi je potrebno da znam tj hoce li me Ububtu pri instalaciji pitati nesto u vezi internet konekcije, ili se to radi naknadno, kad se sve instalira? Osim toga, imam samo C i D partociju, nismo pravili formatiranje particija pre. Je li to problem? Da li ce biti potrebno da telefonom zovem ''Beotel'' provajdera kome sada placam internet konekciju da mi oni citaju neke parametre za Ubuntu? Sta ce se desiti sa internet konekcijom koju sada imam na kompu na kojem mi sada radi Windows XP a htela bi da instaliram i Ubuntu paralelno? Hvala vam puno!
Nemas razloga za brigu, ubuntu sve to nadje automatski, a i da ne nadje nije to nikakav problem, sve se brzo resi, dualboot takodje ne bi trebao da pravi problem, grub ili bilo koji drugi bootloader prepoznace zasigurno i ubuntu i xp, a i ako ne prepozna i to se da lako resiti.
 
Član
Učlanjen(a)
21.01.2012
Poruka
3
hvala. Nisam sigurna kako ce to ispasti. Ima li neko slicno iskustvo, pa da me savetuje? Najteze mi je bilo da namestim internet, sada se bojim ako budem imala dual boot, da li cu moci da imam internet i sa Ubuntu, a da ne moram da zovem provajdera?
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
17.11.2012
Poruka
3.070
Sve zavisi koji tip je konekcije, ako koristi recimo ppoe konekciju onda je potrebno konfigurisati sa vasim korisnickim imenom i lozinkom. Ukoliko je klasicna lan konekcija ili wifi, automatski ce prepoznati(za wifi kliknete na vasu mrezu i zatim ukucate lozinku).
U slucaju da je ppoe, povezacete se preko wifi na vasu mrezu, zatim cete pritisnuti ctrl+alt+t da otvorite terminal, unesete sledecu komadnu u terminal:
Kod:
sudo pppoeconf
, ukucate vasu lozinku za ubuntu, i zatim pratite uputstva i unesete korisnicko ime i lozinku za provajdera. Ukoliko vas plasi terminal, mozete i u meniju za izbor mreze kliknuti desni klik na vasu mrezu i podesiti tako konekciju....
 
Natrag
Top