Windows ili Linux ?

Član
Učlanjen(a)
13.10.2009
Poruka
1.294
100% si u pravu. Ja sam takođe probao mnoge Linux distribucije ali "ništa to ne valja", za moje potrebe.
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
26.09.2010
Poruka
992
Deinstalacija... Linux ima drugi problem, on ostavlja dependency programa nakon deinstalacije...
Pa, sad... ukoliko ste Linux korisnik svakako bi trebali znati da uz par komandi pomoću programa "deborphan" možete očistiti sve zaostale "deps-e";
Potrebno je imati instaliran "deborphan"
sudo apt-get install deborphan -y
i potom nekom od navedenih komandi očistiti sistem od nepotrebnih ostataka:
sudo deborphan --guess-data | xargs sudo apt-get -y remove --purge
ili
sudo deborphan | xargs sudo apt-get -y remove --purge
ili
sudo apt-get remove --purge `deborphan`
ili
sudo apt-get remove --purge $(deborphan)
ili
sudo apt-get purge $(deborphan)
ili pomoću "aptitude"
sudo aptitude remove $(deborphan) --purge
odnosno komandom
deborphan --guess-all
ćete videti sve nepotrebne ostatke/tragove deinstaliranih programa...
 
Učlanjen(a)
02.11.2014
Poruka
40
Ne ja nisam debian/ubuntu korisnik da bi koristio deborphan koji čisti deb pakete, rekao sam da ima način ali je složenije nego očistiti registar u dva klika.
Linux korisnici ne koriste deborphan ili šta već, oni znaju koje depse koja aplikacija nosi i to čiste ručno

Svaka čast na uputama ali tema nije ubuntu vs windows nego linux vs windows
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
17.11.2012
Poruka
3.070
Linux je isto u banani kao i windows na neki svoj način.
Deinstalacija (sad si me podsjetio) obrise binary programa za razliku od windowsa koji ne uvijek ali vrlo često ostavlja registri ključeve. Linux ima drugi problem, vrlo sličan ali mnogo različit, on ostavlja dependency programa nakon deinstalacije. Npr instaliraš VLC media player i on povuće automatski 20 dodatnih programa koji su VLC-u potrebni za rad, deinstaliraš VLC, a 20 depsa ostaje i dalje, a čistiti takva smeća u Linuxu nekad bude teže nego fragmentirati registar u windwsu nekim programom.

Je li Ubuntu bolji od Windowsa - meni je osobno windows daleko bolji od "smeća" zvanog ubuntu. Ali Ubuntu nije Linux, on je GNU operativni sistem sa linux jezgrom. Hoću reći da je za normalne korisnike (prosječne) windows bolji i jednostavniji. Ko jopš koristi antivirus ? - kad pokupiš virus, formatiraš windows i sve super.
S druge strane za naprednije korisnike će Linux uvijek biti bolji jer takvim će windows postati s vremenom nesposoban, ali to nije ubuntu, niti mint, a ni debian, to je Linux.
Jedini GNU operativni sistem koji je meni osobno bolji od windowsa (a i OS X-a, bilo kojeg unixa) jest Gentoo i to isključivo stage 1 instalacija koja nažalost nije podržana već godinama pa treba imati jako dobrog znanja da se izvede i riješe problemi s njom.

Ali eto, i ovo pišem iz Windowsa, imam svoj Linux i GNU sistem rađen iz scratcha ali opet se ja vratim windowsu jer tu ne moram rekompajlirati kernel za svaku sitnicu, ne moram rekompajlirati cijeli nautilus ako hoću folder thumbnails-e, ne moram rekompajlirati cijeli firefox 3 sata na svakoj novoj verziji, ne moram rekompajlirati media player ako mi zatreba neki codec o kom nisam vodio računa na vrijeme,...

I jednu stvar koju ste svi vi linux pobornici zaboravili je apgrejt, prosječno distribucije dva puta godišnje izdaju novu inačicu, a morate biti svijesni da nakon dva upgrate-a sustav će najvjerojatnije zaštekati do neupotrebljivosti, a ako ga na apgrajtate nećete moći apdejtati, ako ne možete apdejtati nećete moći ni instalirati više programe... Gentoo npr. kao source distribucija nema tih problema.

Sve u svemu treba probati i jedno i drugo i treče i četvrto i onda odlučiti. Ja sam probao večinu Unixa, Linux i Windows i na kraju najčešće koristim taj windows ali osobno mi je najbolji opertavni sistem - ponavljam Gentoo stage 1

Njemačka vlada se vratila windowsima BTW
Mada osobno smatram da je Linux bolji za vlade, ili servere ili bilo koga ko treba makismalnu sigurnost i brzinu rada, ali to nisi ni debian ni mint, a ni open suse, nego LINUX

Sto se tice rekompajliranja, programa i upgrade-ova, LTS distribucije imaju veoma dugu podrsku(kod ubuntu-a), i nema potrebe raditi upgrade, 2 puta godisnje, takodje ubuntu automatski radi update programa, i nikada mi nije zatrebalo da rucno ista radim. Sto se tice dependancy programa, ukoliko se koristi packet manager, npr. synaptic, sve se moze uraditi iz njega na "dva klika". Takodje sto se tice ostataka od programa, i update-ova i upgradeova, imate programcic bleach bit,(slicno kao ccleaner na win), kojim cete se lako resiti nepotrebnih ostataka, takodje ubuntu tweak ima janitor opcija koja slicno radi. Naravno sve to moze i iz terminala... Ubuntu medju gnu/linux distribucijama vazi kao nesto slicno microsoft windowsu medju operativnim sistemima, tako da razumem netrpeljivost, ipak, ubuntu distro-i su uz mint, i jos nekoliko, uglavnom ubuntu based, najlaksi za snalazenje pocetnika, i imaju najvecu zajednicu, i zato je najrasprostranjeniji i najcesce se pominje...
Sto se tice Nemacke, vlada se nije vratila, kao ni Minhen, mada bila je prica u vezi Minhena, gde je kandidat za gradonacelnika lobirao za Windows, inace isti covek je dugo godina saradjivao sa Microsoftom, ali kao i u vecini kampanja, bilo gde u svetu, tom prilikom je izreceno dosta neistina, i nema pada produktivnosti, i naravno Minhen je ostao na linuxu...
 
Učlanjen(a)
02.11.2014
Poruka
40

ma joj ma kakav ubuntu daj molim te, to je gori sustav od bilo koje verzije windowsa cak i viste.
i ne mozes reci da je on u gnu/linuxu nesto kao windows u operativnim sistemima, to je glupost

ako je u linux svijetu nesto bolje od windowsa to su onda distribucije u kojima treba cackati rucno i to puno, poput gentoo, arch, cak ni slackware vise nije kakav je nekad bio... sve ovo debian i sli, ubuntu i derivati je isto pakaovanje problema i sranja kao i windows. Mozes ti i cackati po ubuntu, da si probao vidio bi u kakve bi se probleme zakopao
linux je bolji od kernela32, definitivno ali ubuntu je losiji od viste i nista brze niti ne radi od nje po defaultu i nista manje ne steka.
I sta sad sto ti nisi imao problema, i moja mama u uredu gdje se jos nalazi vista na racunalima nije nikad imala problema sa vistom. dali to ista govori u korist viste kad su je svi popljuvali kao najgoru inacicu windowsa nakon milleniuma?

Nema potrebe dva puta godisnje raditi apgrejt, ali ima potrebe formatirati ubuntu kao i windows jednom u dvije godine

Uostalom, ne bi raspravljao, i ja nekad kad sam presao na linux prava verzija mi je bila ubuntu i bio sam zaljubljen u njega, kad sam vidio terminal, software centar, compiz efekte, bio sam zaljubljen u njega do neba i dizao ga iznad svega, da bi kasnije upoznavajuci linux poceo shvacati kakvo je to bilo sranje od distre. sad ga ne bi stavio ni najgorem neprijatelju na komp. Kad nekom radim racunalo i hoce linux, najmanje sto ucinim je da mu podesim barem arch a ako imam vremena kompajliram mu i kernel da to radi kako treba.
Idi samo jednom radi svoj kernel pa ces vidit koliko je ubuntu bolji od windowsa i dali je, a di jos ona gnome i ostala bugovita sranja, defaultni (nekonfiguirani prekompajlirani) xorg.. pa to je puno bugova koji samo da nisu pukli i izrodili probleme ali eto cijelo vrijeme zakrpe kuhaju pa to sve funkcionira nekako
Ali ti sebi mozes xorg napraviti kakav zelis i zatim kompajlirati, e to je vec gnu/linux sloboda i vrlina.
U ubuntu ga nece niko za tebe napraviti jer ne zna o tebi nista, ni kakav ti je kernel, ni koja ti je grafika, ni koji ti je monitor, ni koja rezolucija, ni koje graficko okruzenje... pa je sve to sklepano da ti pamet stane i tehnicki je mnogo nestabilnije od explorera u windowsu jer u windosu se barem zna sto explorer mora raditi za razliku od linuxa kraj 50 razlicitih grafickih okruzenja za koje xorg u sebi nosi podrsku i na kraju tu su retardirani developeri tipa onih iz ubuntu koji niti ne podese xorg za svoju distru vec ga defautltnog uzmu i turnu na njega neko okreuzenje.
Primjer ti je xorg xubntu-a koji ima podrsku i za gnome i za lxde iako je distra namjenjena samo xfce...
xorg i graficka okruzenja su samo jedan od tisucu primjera koji bi se mogli primjetiti protiv ubuntu i slicnih distra
 
Poslednja izmena:
MODERATOR
Učlanjen(a)
17.11.2012
Poruka
3.070
Mislio sam najkomercijalija linux/gnu distribucija, kao sto je windows najkomercijalniji operativni sistem, nisam poredio kakvocu.
Jesam kompajlirao kernel za moj komp, ubacio samo ono sto je bilo neophodno za moju konfiguraciju, nisam nesto dublje cackao. Slazem se unity je "pretezak" za sistem, i ubuntu je zatrpan sa nepotrebnom podrskom za hardware i software, mada tu je i slican sa windoowsom, za razliku od applovih OS koji podrzavaj samo odredjeni hardware. E sada obican korisnik, bas to i trazi, da ukljuci sta god mu treba i to da mu radi, tako da je to u jednom i prednost i mana. Kod kompajliranja sopstvene verzije je to i najveci problem, jer programi se ipak prave za siru upotrebu pa tako i imaju vecu medjuzavsinost, pa to pravi problem koji ti imas :)
Sto se tice foramtiranja linuxa ne slazem se, meni podjednako radi kao i posle instalacije, kao i windows, samo sto za windows se mora raditi mnogo cesce odrzavanje sistema, od ciscenja registry fajlova, do defragmentacije hdd i registry-ja, ciscenja temporalnih fajlova, zaostalih update-ova, skeniranaj za malware, itd...
Iskreno i ja sam jedno vreme razmisljao da krenem sa arch linux-om, medjutim shvatio sam da mi nije potrebno da pravim nesto iz korena i da gubim vreme na to, kada mi je bitno jedino da programi koje koristim rade bez problema. Mozda bih dobio nesto na brzini, ali tih par minuta dnevno sto bih ustedeo mi ne znaci nista(posto bih izgubio mesece i zivce da sve doteram kako ja hocu :D). Sto se tice poredjenja sa vistom, ne bih bas rekao. Vista je imala probelma sa tada aktuelnim hardverom, a takodje i sa kompatibilnoscu sa starijim hardverom. Na kraju je i Vista ispeglana, i mislim da je samo malo manje stabilnija od win 7 sa poslednjim ispravkama za vistu.
E sad izbor je jednostavan, ako zelite da pravite nesto jos bolje od komercijalnijih distroa, izgubicete dosta vremena, imacete konstatno posla oko sistema, ili uzmete gotov proizvod, pomirite se sa malo manjim performansama i sa ogranicenom mogucnoscu prilagodajavanja...
 
Učlanjen(a)
02.11.2014
Poruka
40
Pa isto tako i ubuntu i on je imao problema i sa hardware i sa svime pa je kasnije ispeglan, i dalje mislim da nije bolji ni po cemu od viste.
A ovo oko cisncenja windowsa, ne znam bas, evo vec skoro punu godinu imam windows kojeg nisam nikad cistio i defragmentirao, bez av, i zaista lijepo radi jos uvijek.

Sad za arch, tamo se nista ne radi iz korjena, instaliras bazu i instaliras gotove prekompajlirane aplikacije koje oces, to je gotovo u sat i pol najvise. Gentoo je vec druga prica, pogotovo stage 1 kojega ako ides u potpunosti prilagoditi sebi izgubit ces par dana, ne vise.
A da li se to isplati, dovoljno je reci da nakon sto sam upoznao potencijale linuxa, nikad vise necu koristiti komercijalnu distribuciju jer po svemu gledajuci moze duplo brze raditi sa recimo gentoo, arch ne moze postici takve rezultate po defaultu
Iz tih razloga ce mi linux uvijek biti bolji od windowsa ali to zahtjeva znanja, truda i svakodnevnog ucenja novih stvari. Dok komercijalne distrbucije mislim da nisu bolje po nicemu jer u tom slucaju svaki ima svojih mana od ta dva osa
 
Učlanjen(a)
09.12.2012
Poruka
105
...pored windows 8.1 instalirao sam Linux mint 17.1"Rebeca"...kao prosecni korisnik(da se tako nazovem)kompa,vrlo sam zadovoljan s oba...ipak malu prdnost u koriscenju dajem Linux-u...iz razloga brze i lake instalacije,dobijenih programa ..uopste meni je Linux bolji i laksi za koriscenje
10368994_723796707705164_797325375269038512_o.jpg
 
Učlanjen(a)
29.11.2014
Poruka
127
Moje osobno mišljenje je da je Linux prikladan za "kante" od pc-a. Windowsi 10 budu još više obrisali pod sa njima.
 
Član
Učlanjen(a)
01.12.2009
Poruka
105
Isto kao sto su obrisali pod i sa Windows 8 i 8.1 ;) Windows 10 ce imati veliku bazu korisnika jer ce ponuditi besplatan upgrade za Win7 i 8 korisnike u prvih godinu dana. Windows 7 je i dalje na preko 50% racunara na svetu jer je njihov najbolji sistem ikada. Na njihovu zalost, to da ponove nema sanse.
Ja koristim Win7 i Linux Mint 17.1 sa Cinnamon okruzenjem. Mint mi bas odgovara, lako se podesava, lepo i stabilno radi, pikam igre preko Steam-a a i van njega. Win7 mi treba samo za mozda 5-10% potreba i to zato sto nisam imao vremena da jurim aplikacije koje inace 100% postoje i za Linux. Kada i to budem svario, bice zbogom M$.
 
Natrag
Top