[h=1]Windows 8 i gejming – Novi početak ili nož u leđa PC gejmingu?[/h]
Prevalili smo zaista dugačak put od samih početaka video igara i praktično praskozorja nečega što će godinama kasnije postati jedan od ključnih elemenata i slobodno možemo reći pokretača celokupne PC industrije. Verovatno prvi “prageekovi” dok su udobno sedeli u svojim kancelarijskim stolicama i u slobodno vreme iz zabave radili na igrama kao što je Pong, nisu ni sanjali da su time pokrenuli multimilionsku industriju koja gura napred i održava u životu veliki broj ključnih segmenata današnje IT sfere.
Naravno u celoj toj priči je nemoguće izostaviti kompaniju Microsoft, kompaniju koja je ogromnim delom zaslužna za sadašnju postavku stvari na globalnom tržištu interaktivne video zabave, ali isto tako najveći broj onih koji tvrde da je PC gejming mrtav za to krive upravo Microsoft. Od momenta predstavljanja prve Xbox konzole PC je kao igračka platforma sistematski zapostavljan što je u jednom momentu rezultovalo sve većim brojem naslova koji su bili konzolne ekskluzive, a i one igre koje su se pojavljivale za PC (uglavnom sa primetnim zakašnjenjem) predstavljale su u velikoj većini slučajeva ništa drugo do obične “portove” softvera koji je inicijalno dizajniran za konzole. Naravno, razloga za ovako nešto je mnogo, a jedan od ključnih jeste poodmakla piraterija na personalnim računarima koja je desetkovala isplativost razvoja igara za tu platformu. No bilo kako bilo, imajući u vidu da je Microsoftov softverski proizvod broj jedan upravo Windows operativni sistem, a igrači jedna od najposvećenijih korisničkih grupa, tako je i PC kao igračka platforma jako bitan element u celom tom začaranom krugu ma koliko Xbox konzola bila uspešna - što Microsoft nikako nije zaboravio.
U prilog ovome govore i Microsoftove najave da će sa novim Windowsom, kako oni tvrde, istinski vratiti interesovanje za PC kao igračku platformu, te da će sa Windows 8 sistemom sebe ponovo staviti na čelo PC igračke industrije. Istini na volju, potencijala još uvek ima, pogotovo ako se u priču uključi MMO zajednica sa ogromnom bazom korisnika. Ne treba zaboraviti ni pojedine tipove igara kao što su strategije u realnom vremenu i naravno pucačine iz prvog lica koje i dalje suvereno vladaju PC vodama, te otuda ne čudi Microsoftova izjava da će “gejming biti ključna komponenta njihovog novog OS-a”.
I ne samo da će fokus biti na gejmingu u bukvalnom smislu značenja te reči, već govorimo o čitavom jednom ekosistemu koji uključuje od tri do pet uređaja (PC, telefon, tablet i sl.). Nakon integracije Xbox Live servisa u Windows Phone 7 platformu, taj servis će biti inkorporiran u novi Windows 8 OS - kako na desktop varijanti tako i na mobilnim uređajima. Ovo će otvoriti vrata novim mogućnostima a pre svega pružiti multiplatformsko iskustvo sa jednom istom igrom; jer, kako sada stvari stoje, Xbox igre će raditi na PC-u i obratno, a najverovatnije i na mobilnim telefonima / tabletima, naravno u nešto izmenjenoj i prilagođenoj formi. Očigledno je da ovde Microsoft igra i “na kartu” digitalne distribucije, kako igara tako i ostalog multimedijalnog sadržaja (video, muzika) što će ovoj kompaniji omogućiti da mnogo više elemenata drži pod kontrolom nego što je to bio slučaj do sada. Prilike koje trenutno vladaju na tržištu jednostavno nisu onakve kakve su bile pre više godina kada je Microsoft bio mnogo posvećeniji PC platformi, barem kada su video igre u pitanju. U međuvremenu su se izdigli neki novi igrači kojima evidentno planovi Microsofta vidno “mrse konce”. Ovo se možda i najpre odnosi na kompaniju Valve i njihov dominantan Steam servis koji je postao jedna od najvećih online prodavnica PC igara kao i hub za ogroman broj PC igrača širom sveta.
Izvor: games.benchmark.rs