Wimbledon 2015

MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.686
Iza kulisa: Prošlost Vimbldona (FOTO)
Vimbldon je najstariji teniski turnir na svetu, prvi put održan je davne 1877. godine, a od tada se svet okrenuo naopačke više puta.

Izvor: četvrtak, 9.07.2015. | 13:15 -> 14:00

Pehar namenjen pobedniku u muškom singlu
Međutim, Vimbldon je ostao postojan, a u svom muzeju čuva tajne prošlosti, davne i skorašnje.

Evo delića atmosfere iz muzeja:




Pehar namenjen pobednici u ženskom singlu
.


Ulazak u muzej

237193725559e577460f56863026034_w640.JPG

Oprema u kojoj je igrao Novak Đoković
.

851258870559e5775736b0908710160_w640.JPG

Ivanišević posle osvajanja trofeja 2001. godine
.


Oprema Gorana Ivaniševića
.


Oprema Rafaela Nadala
.


Pit Sampras, sedmostruki pobednik
.


Improvizovana svlačionica iz koje govori virtuelni Džon Mekinro
.


Patike i reketi brojnih velikana
.


Ženska svlačionica u prošlosti
.


Bjren Borg
.


Ovako se u 19. veku oblačilo na Vimbldonu
.


Mašina za ispaljivanje loptica
.

 
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.686
Zuzana za B92: 'Ajde!' naterao Srbiji suze na oči
Pre nekoliko dana poljska studentkinja Zuzana Šišak svojim animiranim filmom oduševila je Novaka Đokovića, njegove navijače, ali i mnoge druge.


915572715559d43bfbef9a957760666_w640.jpg

Zuzana je iz Varšave, završila je grafički dizajn u rodnom gradu, a potom se preselila u London i dobila je zvanje mastera na smeru “animacija likova“.

Njen master rad zove se “Ajde!“, petominutni animirani film o životu i karijeri Novaka Đokovića.

Kako kaže u razgovoru za B92, drago joj je što je za rad izabrala velikog sportistu i skromnog čoveka i ističe da joj je film “okrenuo život naopačke“.

“Zavolela sam tenis kada mi je bilo pet godina, ali ne mogu tačno da se setim kada sam postala Noletov fan. Ono čega se sećam jesu sve one besane noći koje sam provela pred TV-om prateći Australijan open i US open i osećajući istinski stres u teškim trenucima njegovih mečeva, kao i radost kada pobedi“, počinje Zuzana priču za B92.

Sve je počelo jednog novembarskog dana u londonskoj O2 Areni...

“Na moj 23. rođendan, nekoliko nedelja pošto sam se preselila u London, prijatelj me je odveo na završni Masters u O2 Arenu. Uprkos tome što sam veliki ljubitelj tenisa, do tada ga nikad nisam gledala uživo jer u Poljskoj nema turnira. Gledali smo meč Đokovića i Federera i bila sam impresionirana – samom igrom, načinom na koji je događaj organizovan, osećala sam se kao na rok koncertu. Čak sam ponela i zastavu i transparent na kojem je pisalo ’Go Nole, cause it's my birthday!’. Nadala sam se da ću dobiti autogram ili bar da će me kamera uhvatiti, ali sedeli smo previsoko. Novak je pobedio u dva seta, a ja sam otišla silno inspirisana. Tada mi je i sinula ideja da napravim film“, kaže Zuzana i dodaje:


“Naravno, znala sam Novakovu priču i ranije, ali na priče oko sebe tek sam pomnije počela da obraćam pažnju kada sam počela studije filma i animacije. Shvatila sam da je Novakova priča savršena za film, a posle nekoliko dana bila sam još sigurnija da ću je napraviti. Bilo je finale Mastersa, a ja sam posle predavanja otišla do O2 Arene da uzmem možda autogram i da gledam meč na velikom ekranu. Ipak, nekako sam, potpuno neočekivano, dobila kartu i ponovo sam gledala Novaka uživo, ovoga puta sa Nadalom. Nole je pobedio, dobila sam autogram na transparent i rekla sam sebi: ’Svemir mi definitivno nešto poručuje“.

Tri su grupe razloga zašto je baš Novak postao tema Zuzaninog master rada – njegov lik, prošlost i karakter.

“Pre svega, on je nesumnjivo sjajan sportista. Uz to, način na koji se kreće na terenu, sve to klizanje, istezanje i špage, to je kao da je živi lik iz crtanih filmova. Takođe, njegove crte lice i fizionomija savršene su da se od njih napravi dobra karikatura.

To nije jedini razlog zašto sam rešila da napravim film o njemu. Više je to bilo zbog njegove pozadine i puta koji je morao da pređe da bi bio tu gde je sada. Nije imao lak početak, morao je da prođe mnogo prepreka u životu i u karijeri, a najvažnije od svega jeste da nikada nije prestao da se bori i da je verovao da može da ostvari svoje dečji san, da osvoji Vimbldon i postane prvi na svetu. U školi su mi rekli ’kada nema problema, nema ni priče’. A Novakova priča puna je ’problema’ sa kojima je on morao da se izbori. A to je savršen materijal za film, pogotovo za animaciju u kojoj može da se prikaže bilo šta, bez granica.

Novak je i sjajna osoba, poštuje svoje protivnike i doprinosi svojoj zemlji pomažući najmlađe. On je ogromna inspiracija i uzor deci, ne samo u Srbiji, pa sam i na to pokušala da se osvrnem u filmu“.




Samom činu pravljenja filma prethodili su sati i sati pripreme na različite načine.

“Mnogo vremena sam provela u istraživanju – ljudi, mesta, događaji, istorija... To je ključno kada je reč o pravljenju filmova, naročito nečijih biografija. Od dana kada sam dobila ideju za film, počela sam da skupljam materijal, izjave, fotografije, snimke... Takođe, stvorila sam i sliku Beograda na osnovu onoga što je Novak govorio u intervjuima – to što je govorio pojavljivalo se kao čista slika u mojim mislima“.

Novak je bio veoma dirnut filmom, ali nije jedini – Zuzani pišu iz Srbije, ali i iz ostalih krajeva sveta.

“Nikada ranije nisam dobila toliko pohvala, verovatno i neću nikada više. Moram da istaknem da skoro uopšte nema negativnih poruka, što je zaista retko na internetu. Brojni ljudi, naročito oni koji su živeli u Beogradu devedesetih godina, zahvalili su mi se i pisali o svojim iskustvima i o tome kako su se skrivali u podrumima tokom NATO bombardovanja. Jedna od njih rekla mi je da je mogla da oseti miris podruma u kojem se skrivala sa porodicom dok je gledala slične scene u filmu. To me je istinski potreslo. Pisali su i da im je ’Ajde’ naterao suze na oči, da me ’Srbija voli’, tako da verujem da bih imala mnogo kuća u kojima bih mogla da odsednem ako bih došla tu. Ali ne samo tu, dobila sam i jednu poruku iz Kazahstana u kojoj me zovu da dođem. Ko zna, možda to i uradim“, zaključila je Zuzana za B92.
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.686
Brutalna Serena, Mašino dostojanstvo i zaseda za Novaka
Zastrašujuće. To je jedini adekvatan epitet za igru Serene Vilijams.


2063823841559edb4e3652e785597909_w640.jpg

Beta/AP
Preko puta je stajala Marija Šarapova, devojka koja uvek veruje da može, čak i kada je u debelom minusu, čak i kada igra sa suparnicom koju nije pobedila punih 11 godina.

Sada ni ona nije verovala – na terenu inače robotizovana Maša ovoga puta je slegala ramenima, čudila se i na kraju se pomirila sa sudbinom. Svaki Serenin udarac bio je jači, bio je prodorniji, a petostruka Gren slem šampionka naspram nje delovala kao juniorka.

Toliko je brutalna bila Serena da je publika posle nekog vremena maltene i prestala da joj aplaudira posle dobrih poteza, a ljudi su tražili i alternativne načine da se zabave – tako se Centralnim stadionom prolomio smeh kada je sudija Kader Nouni malo dubljim glasom rekao ’djus’.

Šarapova je na konferenciji za medije bila izrazito nervozna – retko koji odgovor bio je duži od dve rečenice, imala je i nekoliko zajedljivih opaski (“da sam Britanka, za polufinale bih bila na naslovnoj strani“), a na pitanje o stenjanju nije htela ni da odgovori (“next question, please“).

Međutim, na jedno je dala nešto opširniji odgovor. Bilo je to pitanje o povredi ramena, koja joj je umnogome poremetila karijeru i zbog koje je nekoliko puta morala da menja pokret pri servisu. Taj udarac i najviše trpi i najveći je razlog što je sa 17 mogla da dobije Serenu na Vimbldonu, a sada ne može ni da joj priđe. Ipak, nije Ruskinja kukala na zlu sudbinu.

“Opuštenost mog ramena nije ista kao kada sam bila devojčica od 17 godina i ne očekujem da ikada više bude tako, ali takve stvari moraju da se prihvate. Baš kao što je i Li Na igrala dugo godina sa oštećenim kolenom, kao što je i Serena morala da se prilagođava posle povreda. To je ono što profesionalni sportisti rade, prilagođavaju se“,odgovorila je Maša dostojanstveno u stilu velike šampionke.

A Serena? Ona je na pobedu od novog ’Serena Slema’, tj. toga da bude vlasnica sve četiri najveće titule u jednom trenutku, a na putu joj stoji Garbinje Mugurusa.

2128958589559edb4e6b2fc750313533_w640.JPG




Duel 21-godišnje Španjolke i Agnješke Radvanjske bio je mnogo neizvesniji. Znam da nisam u većini, ali volim da gledam Poljakinju, mozak joj je uključen u svakoj sekundi svakog poena, izvodi čudne slajseve, drop šotove kad ih niko ne očekuje, lobove, a ume i da napadne iz kontre. Sada je bilo nekoliko spektakularnih poena, ali mala Mugurusa zaslužila je trijumf.

Do sada se Garbinje nije plašila Serene – dobila ju je na Rolan Garosu prošle godine i uzela joj je set u Melburnu. Nije se plašila Serene, ali videćemo hoće li se uplašiti prvog Gren slem finala. Sve i da straha ne bude, šanse su joj male.

Kulminacija dana za mnoge je ipak došla još pre polufinala u ženskom singlu. Na terenima 14 i 15, koji se nalaze u sredini kompleksa odmah do Centralnog stadiona, preklopili su se treninzi Novaka Đokovića i Endija Marija.

Obojicu su navijači čekali u zasedi, uzalud su redari opominjali da nema zadržavanja u grupama na stazi – aparati spremni, lica ozarena... A kada su došli, jedva su prevalili tih pet-deset metara do terena na kojima su trenirali. Poturaju se loptice, majice, blokčići, cika i vriska, a onda naglo zatišje i prelazak na tribine.

Bile su krcate i za Novakov i za Endijev trening, a Đoković je odradio standardan trening, uz poneki specifičan zahtev za sparing partnera – npr, tražio je da se igra slajs (“slice, just chip it“) kao što to čini Gaske.

Po završetku isto opsedanje i navaljivanje. Strpljivo su i s osmesima izašli na kraj s obožavaocima, da bi se brzo izgubili u pravcu svlačionice okruženi brojnim obezbeđenjem.

Crtice iz Londona
1474651537559edb4e845e3305957569_w640.JPG

Pogled s terase


- Novak je trenirao, u jednom trenutku se okrenuo i video mene kako sa terase Centralnog terena pokušavam da napravim pravu fotografiju. “Ispruži ruke“, doviknuo je, a svi su najednom pogledali gore. Pokušao je Novak da mi “dobaci“ lopticu reketom, promašio je za nekih desetak centimetara, ali je usrećio nekoga dole kod koga je lopta završila. “That just made my Wimbledon“, rekla mi je gospođa do mene na terasi.

- Endi Mari do sada je 11 puta pobedio Rodžera Federera, a dobro se seća prvog trijumfa. “Imao sam 19 godina, a trener Bred Gilbert mi je rekao: ’Ponašaj se kao da pripadaš tu’. Nisam znao šta treba da radim, ali on je želeo da se ponašam kao da to što sam pobedio Rodžera za mene nije neverovatno iznenađenje. To mi je bilo teško kao i ta pobeda“.

- Garbinje Mugurusa deluje kao devojka sa šampionskim mentalitetom, a posle pobede nad Radvanjskom rekla je: “Ako želiš da osvojiš Gren slem titulu, kada sanjaš, zamišljaš Serenu u finalu“. Najveći je izazov svakako, videćemo u subotu popodne.

1322102704559edb4e97ac2190340428_w640.JPG




- Ako dođete na Vimbldon, u muzej i te kako vredi ući. Za tri klase je iznad onog u Parizu. Izloženi su trofeji, mnogo je zanimljivih citata bivših igrača, a vodi se računa i o ljudima koji su se utkali u istoriju Ol Ingland Klaba. Prilično je interaktivno – na brojnim ekranima dobićete odgovore na sva pitanja o terenima i travi, možete da pustite detalje sa finala u poslednjih tridesetak godina, da odgovarate na pitanja na koje bi sudije trebalo da znaju odgovor... Tu su i replike svlačionica (u muškoj govori virtuelni Džon Mekinro), stare loptice, majice i patike legendi turnira, mašine za pravljenje reketa i još mnogo toga.
- Patrik Muratoglu rekao je kako je Viktorija Azarenka mnogo bolja teniserka od Šarapove. “Mislim da njega nikada nećete čuti da govori lepe reči o meni. To ni ne očekujem, a sigurna sam ni vi“. Zašto, pitao je novinar. “Sigurna sam da znate, ne morate to da pitate“. Duhovi prošlosti...
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.686
Novak od 14 časova kreće borbu za finale
Na Vimbldonu, trećem Gren slem turniru u sezoni, u petak su na programu polufinalni mečevi u muškom singlu.


41119985559ea437c1c93561505286_w640.jpg

Beta/AP Photo/Alastair Grant
Sastaju se prvi teniser sveta Novak Đoković i Francuz Rišar Gaske, odnosno Švajcarac Rodžer Federer i Britanac Endi Mari.

Duel Đokovića i Gaskea počinje u 14.00 na Centralnom terenu, a posle njih na teren izlaze Federer i Mari.

Imena Novaka, Rodžera i Endija već su urezana na najvažnijem trofeju u svetu tenisa, dok jedino Gaskeu to do sada nije pošlo za rukom. Titulu brani Srbin koji želi i treći trofej u Londonu, Federer se nada rekordnoj osmoj pobedi na tom turniru, dok će se Mari boriti za drugi pehar.

"Ja sam najgori... Srećan sam što sam ovde. Divno je biti ovde. Zaslužujem da budem u polufinalu", rekao je Gaske.

Srpski teniser je u dosadašnjih 12 duela sa Gaskeom slavio 11 puta, dok je Francuz jedini put pobedio još davne 2007. godine. Na ovogodišnjem Rolan Garosu Đoković je savladao Gaskea u tri seta.

Federer, prošlogodišnji finalista, nije osvojio Gren slem titulu još od kako je pobedio Marija u finalu Vimbldona 2012. godine. Nekoliko nedelja kasnije, na istom mestu, Škot je slavio protiv Švajcarca u finalu Olimpijskih igara.

Mari je 2013. godine postao prvi Britanac koji se posle 77 godina okitio titulom na Vimbldonu.

U međusobnim duelima trenutno je 12-11 u korist Federera, pa ni Đoković ne može da prognozira pobednika tog polufinala.

"Iskreno, ne mogu da izaberem favorita. Rekao bih da su šanse 50-50. Zaista je teško prognozirati", rekao je Đoković.
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.686
Mugurusa: Za ovo se živi, poklon za naporan rad
Španska teniserka Garbinje Mugurusa istakla je da je plasmanom u finale Vimbldona ostvarila san.


596065966559ecbf361ea6142564109_w640.jpg

Beta/AP Photo/Alastair Grant
Mugurusa se u prvo finale Gren slema plasirala pošto je pobedila Agnješku Radvanjsku iz Poljske rezultatom 6:2, 3:6, 6:3.

„Ovo mi mnogo znači. Radite ceo život kako biste ušli u finale Gren slema – želite da se nađete u takvoj situaciji. Ovo je kao san, poklon za naporan rad“, rekla je Mugurusa.

Devojka rođena u Venecueli pokazala je da je stvorena za velika dela jer je na Rolan Garosu već dva puta igrala četvrtfinala.

„Iskustvo sa Rolan Garosa mi je mnogo pomoglo za ovaj meč, kao i prethodne mečeve, jer kada god izlazite na teren u ovako važnim duelima, kažete sebi: ’Ok, prošla sam već kroz ovo’. Znam šta da radim, znam kako da reagujem ili šta da mislim pre meča. Učite stvari, tako da što više ovakvih mečeva odigrate, imate više iskustva“, dodala je Španjolka.

Ona će u svom prvom Gren slem finalu imati najtežu moguću prepreku – Serenu Vilijams.

„To je najbolje finale koje možete igrati. Meč sa Serenom u finalu Vimbldona je najteži mogući. Ako želite da osvojite Gren slem, kada sanjate uvek kažete ’Želim Serenu u finalu’. Ona je jedna od najboljih igračica svih ovih godina. To će biti najveći mogući izazov. Ima mnogo kvaliteta – snažnija je, mentalno je jaka, ima dobre udarce, snagu i samopouzdanje. Mnogo toga je čini sjajnom teniserkom“, zaključila je Mugurusa koja će od ponedeljka biti među Top 10 na svetu.
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.686
Mari: Rame bolje nego prethodnih dana
Britanski teniser Endi Mari izjavio je da je rame u boljem stanju nego nekoliko dana.


383145229559eb9cabfd81547686497_w640.jpg

Beta/AP Photo/Alastair Grant
Mari je posle četvrtfinala Vimbldona sa Vasekom Pospišilom koje je dobio u tri seta istakao da se mnogo bolje oseća nego posle meča sa Andreasom Sepijem.

Tada je četvrti igrač planete morao da zatraži i medicinski tajm aut posle kojeg je bol iščezao.

„Moje rame je bolje nego dva-tri dana. Mogao sam da serviram mnogo servisa na treninzima. Voleo bih da imam malo više tempa posle prvog servisa, ali se nadam da će to doći u narednim danima“, rekao je Mari.

Miljenik domaće publike pre dve godine prekinuo je britansko prokletstvo, a i sada se očekuje da ima veću podršku navijača od Rodžera Federera u polufinalu.

„Nadam se da ću imati dobru podršku. Za Rodžera navijaju tokom čitavog turnira, ali i prethodnih godina. On je ekstremno popularan gde god da se pojavi. Tako da možda neću imati podršku kao što je to bilo ranije, ali će svakako atmosfera biti odlična. Dobijaću ’pogon’ sa tribina, u to sam siguran“, dodao je Britanac.

Njih dvojica će se u polufinalu sastati u petak posle 16 časova.
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.686
Radvanjska: Mugurusa ne može da dobije Serenu
Poljska teniserka Agnješka Radvanjska izjavila je da Garbinje Mugurusa ne može da pobedi Serenu Vilijams u finalu Vimbldona.


1799257924559eb6918626e852320509_w640.jpg

Beta/AP Photo/Pavel Golovkin
Radvanjska je u četvrtak u polufinalu trećeg Gren slema sezone izgubila od Muguruse rezultatom 6:2, 3:6, 6:3.

Protivnica Španjolki u finalu će biti prva igračica planete koja je ponovo razbila Mariju Šarapovu.

„Ne mislim da može pobediti Serenu u finalu – Serena joj to neće dozvoliti, naročito ne na ovom turniru. Ali, želim joj sreću jer će biti veoma teško. Ako uspe to da učini zaslužuje veliko poštovanje“, rekla je Radvanjska.

Ona nije uspela da se plasira u drugo polufinale na Vimbldonu, ali će se posle ovog rezultata vratiti u Top 10.

„Bio je ovo veoma dobar meč. Ona je igrala sjajno, nije imala uspona i padova. Bila je konstantna od početka do kraja. Pokušala sam sve što sam mogla danas, ali nije bilo dovoljno. Srećna sam posle ove dve nedelje na travi. Bilo je veoma intenzivno i srećna sam zbog svoje igre. Naravno, razočarana sam kada izgubim, posebno u ovako tesnom meču. Ipak, bile su ovo dobre dve nedelje“, dodala je Poljakinja.

Agnješka je pre nekoliko meseci raskinula saradnju sa legendarnom Marinom Navratilovom koja joj je ipak pomagala u Londonu.

„Delile smo svlačionicu, pa smo mogle da razgovaramo. Pre nekoliko nedelja smo se rastale, ali to ne znači da se međusobno izbegavamo. Ona je uvek tu za mene, mogu da je pozovem kad god poželim“, zaključila je Radvanjska.
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.686
Federer o fotografiji: Nisam gledao finale RG
Švajcarski teniser Rodžer Federer demantovao je da je na stadionu Bazela gledao finale Rolan Garosa između Novaka Đokovića i Stana Vavrinke.


1614157647559eb0c09fb93101456057_w640.jpg

Beta/AP Photo/Tim Ireland
Federer je uslikan kako tokom finala Kupa Švajcarske između Bazela i Siona preko mobilnog telefona gleda prenos finala u Parizu.

Ipak, Rodžer je istakao da nije mogao da posmatra ceo meč, već je samo povremeno ulazio da pogleda rezultat

„Nije baš da sam gledao. Sedeo sam pored predsednika kluba. Samo sam otvorio da pogledam rezultat i neko me je fotografisao. Nije kao da sam gledao celokupan meč. Voleo bih da sam mogao, ali bih onda pokazao nepoštovanje prema mom fudbalskom klubu“, rekao je Federer.

Vavrinka je slavio u tom meču rezultatom 4:6, 6:4, 6:3, 6:4 i tako osvojio svoj drugi Gren slem, sprečivši Đokovića da osvoji jedinu veliku titulu koja mu nedostaje.

Federerov voljeni Bazel pretrpeo je ubedljiv poraz od Siona rezultatom 3:0.

CG5t4-wWwAAa5uu.jpg
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.686
Đoković u tri seta do finala Vimbldona!
Najbolji teniser sveta Novak Đoković plasirao se u finale Vimbldona pobedom nad Franuzom Rišarom Gaskeom u tri seta 7:6, 6:4, 6:4.


2105600089559fdba7611ae111761826_w640.jpg

Beta/AP Photo
On će se za treći trofej u Lonodnu u karijeri boriti sa boljim iz duela Enri Mari – Rodžer Federer.

Đokoviću je ovo 17. gren slem finale u karijeri, u nedelju će imati priliku da brani trofej osvojen prošle godine i pokušati da pofigne trofej Vimbldona treći put u karijeri.

Gaske će posle ovog turnira napraviti veliki pomak na ATP listi, s obzirom da će sa 20. skočiti na 13. mesto najboljih tenisera sveta.

U prvom setu viđen je po brejk na obe strane na početku susreta, a odluka o pobedniku doneta je tek posle taj brejka. U tom periodu igre Gaske je malo grešio, prvi servis ga nije služio, ali je imao visok procenat osvojenih poena kod drugog servisa.

Novi rani brejk Đokovića u drugom setu bio je dovoljan za 2:0 u setovima. Još lakše je bilo u trećem setu, srpski teniser je ponovo rano oduzeo servis rivalu i sačuvao je do kraja. U deveom gemu Đoković je dva puta propustio meč loptu na servis Gaskea, ali je u narednom do pobede stigao bez izgubljenog poena.

Gaske je u drugom setu imao jednu brejk priliku, a u trećem nijednu. Đokovića je veoma dobro služio servis, imao je 12 asova, sa druge strane Francuz je imao šest. Srpski tensier je imao više vinera, ali i više neioznuđenih grešaka, dok Gaske nije igrao previše napadački.

Tok meča:
1880252970559fdba77c0b6799591502_w640.jpg

Beta/AP Photo


Đoković je veoma dobro počeo meč, osvojio svoj servis gem, a u drugom posle zaostatka 15:40 osvaja četiri uzastopna poena i pravi brejk. Brejk loptu odmah je imao i Francuz, ali Đoković je spasava asom. Greškom srpskog tenisera Gaske još jednom ima priliku da mu oduzme servia, pa to i uspeva udarcem koji Novak nije mogao da stigne. Neiznuđenim greškama Đokovića, Gaske poravnava rezultat na 2:2. Kombinovao je udarce Francuz, isto je počeo da čini i Đoković, usledilo je nekoliko atraktivnih razmena na mreži, posle kog poen osvaja srpski teniser i ponovo vodi.

Bekhend je dobro služio Đokovića, Srbin je više napadao, pa je i više grešio, dok je Gaske bio povučeniji. U prva četiri poena osmog gema Gaske nijednom nije pogodio prvi servis, Đoković nije dobro riternirao, pa francuski teniser poravnava na 4:4. Dva dobra servisa bila su dovoljna Đokoviću da ponovo povede. U nastavku dobra, izjednačena igra, nekoliko atraktivnih poena, ali bez prilika za brejk - 6:6.

592481308559fdba79a17f229056099_w640.jpg

Beta/AP Photo


Asom je Đoković otvorio taj-brejk, a u narednom poenu posle čelendža poen je dodeljen Gaskeu. Njegov udarac forhendom potom odlazi u aut za mini brejk, ali odmah uzvraća Francuz. Imao je sreće u narednom poenu srpski teniser, a potom povećava prednost na 5:2 posle nove dve greške rivala. Lepim volejom na mreži Đoković stiže do četiri set lopte, prvu je iskoristio i poveo u setovima – 7:6.

Odmah na početku drugog seta Đoković oduzima servira protivniku, poveo je iskoristivši drugu brejk šansu. Ne ide Đokoviću u svim segmentima igre, ali dobro servira, pa do sada ima sedam asova. Potvrdio je brejk i sada vodi 2:0. Novak je imao i jednu priliku za 3:0, ali Gaske ne dopušta da se niz srpskog tenisera nastavi - 2:1.

Dve brejk lopte imao je Gaske, prvu je Novak spasao sjajnom djagonalom, a drugu novim asom, pa vodi 3:1. U nastavku nije bilo previše uzbuđenja, srpski teniser je uspešno čuvao brejk prednosti, lakše je osvajao poene, s obzirom da je Gaske počeo više da greši. Đokovića je ponovo služio servis kada je to bilo najpotrebnije pa osvaja drugi set sa 6:4.

835562210559fd2409644e895554686_w640.jpg

Beta/AP Photo


Na početku trećeg seta i jedan i drugi bili su sigurni na svoj servis, a u trećem Đoković pravi brejk iz druge prilike. Novak je bio sve suvereniji na terenu, pa potvrđuje brejk bez izgubljenog poena. Nekoliko atraktivnih poena oduševilo je publiku, ali se rezultatski nije mnogo toga promenilo, Đoković i dalje ima brejk više, a Gaske ne uspeva da zapreti Novaku kada je na servisu. Đoković iako vodi, bori se svaki poen i već treći put baca se po terenu kako bi spasio teške udarce protivnika. Gaske servira za ostanak u meču.

U devetom gemu na servis Gaskea, Đoković je imao meč loptu, ali je loptu izbacio u aut. Posle borbe na mreži, još jedna meč lopta, Gaske ponovo nije ubacio prvi servis, a Đoković posle novog teškog udarca loptu izbacuje van terena. Gaske skida pritisak sa sebe, imao je gem loptu, ali je rizikovao za novih 40:40. Uzbuđenje je nastavljeno, atraktivne razmene, velika borba, pa Đoković servira za pobedu. Dvanaestim asom Đoković stiže do tri vezane meč lopte, koristi prvu forehndom za 17. gren slem finale u karijeri - 7:6, 6:4, 6:4.
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.686
Vilijams: Ne moram da osvojim Vimbldon
Serena Vilijams rekla je da je osvojila mnogo gren slem titula i da joj nova nije potrebna, iako ne bi bila srećna ako bi ostala bez trofeja na Vimbldonu.


384247656559f86b139087192195697_w640.jpg

Beta/AP Photo
Prva teniserka sveta će se za svoj šesti trofej u Londonu boriti sa Gabrinje Mugurusa iz Španije u subotu.

Serena ističe da se sada samo zabavlja na terenu, jer joj iganje tenisa nije toliko stresno kao ranije.

"Osvojila sam mnogo gren slem titula. U takvoj sam poziciji da mi nije potrebno da osvojim još jedan Vimbldon. Mogla bih da izgubim u subotu. Naravno, ne bih bila srećna. Ne treba mi još jedan Vimbldon, kao ni US Open, nije mi potrebna više nijedna titula. Svaki put kad izađem na teren za trening, ili meč, to više gledam kao vreme za zabavu, jer više nije stresno kao što je bilo. Kada sam imala 18 godina bilo mi je mnogo stresnije, bilo je zabavno, ali sam veoma bila pod stresom."

Vilijamsova ima 20 gren slem titula, a ukoliko osvoji ovogodišnji Vimbldon, biće šampionka sva četiri najveća turnira istovremeno.

Vilijams i Mugurusa su se do sada sastaje tri puta, Amerikanka je dva puta pobedila na Australijan Openu, dok je igračica iz Španije slavila na prošlogodišnjem Rolan Garosu, tako da će im ovo fiale biti prvi susret na travnatoj podlozi.

“Taj poraz je bio poučan. Postoje porazi posle kojih ste ljuti, a iz nekih se mnogo nauči. Iz tog poraza mislim da sam najviše naučila. Posle tog meča bila sam mnogo bolja, mogla sam mnogo da napredujem, radila sam na nekim stvarima. To je bilo iskustvo koje mi je pomoglo da kažem, OK, Serena, želiš da budeš najbolja, moraš da uradiš važne stvari kako bi napredovala”, rekla je Serena Vilijams.
 
Natrag
Top