Wimbledon 2015

UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.549
Beker kao Sale, ’poni roler’, i Škoti vole Novaka
Završili su trening i okupili su se oko mreže. Boris Beker rekao je nekoliko reči, a potom je usledio pozdrav u stilu košarkaša posle tajm auta.


1890484438559da310bc797745758195_w640.JPG

Foto: B92/Saša Ozmo
“To je na naš način da obeležimo početak dana, da ojačamo povezanost i zajedništvo u timu i da se motivišemo. Pomaže da budem bolji na terenu.“, objasnio je Novak Đoković tu malu tradiciju.

Ovoga puta dala je savršene rezultate, pošto je Novak bez punog gasa savladao Marina Čilić, a uz to se nije suočio ni sa jednom brejk loptom. Posle po nerve razarujućeg meča sa Andersonom, dobro je došao ovakav jedan ’dosadan’ meč. Barem Đokovićevim navijačima, pošto je publika na Centralnom terenu želela malo više drame.

Novak je izvrsno čitao servise rivala, ali Marin je daleko od najbolje forme i to se jednostavno videlo. Đoković je u polufinalu, ali za završnicu turnira moraće i on da podigne nivo igre. Ipak, Bekerova ’magija’ sada je bila delotvorna.

“Uglavnom su to pozitivne poruke koje imaju cilj da me ohrabre i da me stimulišu. Danas je rekao da je ključ pobede u koncentraciji, pozitivnom pristupu, smirenost u glavi i intenzitetu od prvog poena. Rekao je da su oni svi tu za mene, da ću moći uvek da se oslonim na njih i da su mi najveća podrška“, kaže Novak i dodaje:

“To su reči koje nisu svojstvene samo tenisu, zajedništvo je formula uspeha. Npr, selektor Aleksandar Đorđević često je to radio sa košarkašima kada su osvojili srebrnu medalju na Svetskom prvenstvu. Kada imate legende i veličine kao što su Đorđević u košarci i Beker u tenisu, svaka njihova reč ima određenu težinu i mudrost, pa gledam da to primim što bolje“.

U meču sa Čilićem Novak je ostvario 50. trijumf na Vimbldonu, ukupno 650. u karijeri i plasirao se u 27. Gren slem polufinale. Od nekih brojki se i glava zavrti...

1197627910559da310d52e7362640355_w640.jpg

Beta/AP


I Federer i Mari lako su dobili svoje mečeve, ali su Rišar Gaske i Stan Vavrinka izvadili fleke i iskupili se gledaocima za monoton dan. Sudar dva najlepša bekhenda na svetu neočekivano je dobio Francuz, i to sa 11:9 u petom setu, pa Vavrinka i dalje nema nijedno polufinale Vimbldona u karijeri.

Iako to javno neće i ne bi trebalo da kaže, takav ishod najviše je obradovao baš Novaka Đokovića. Sa Vavrinkom vodi velike bitke u poslednje dve i po godine na Gren slem turnirima, Pariz je još svež, a sa Gaskeom je suprotna priča.

Rišar nema naročito jake udarce koji bi mogli da predstavljaju problem Đokoviću, a krupnog Vavrinku tokom celog meča mučio je niskim slajsovima, što Novaku neće biti tolika poteškoća. Tu je i međusobni skor 1-11, koji će Gaskeu sigurno biti u glavi, kao i onih šest osvojenih gemova za tri seta meča na Rolan Garosu.

“Gaske servira za Đokovićevo četvrto finale na Vimbldonu“, kako je duhovito napisao jedan novinar u završnici meča.

Istina, Rišar sada deluje fizički spremnije, oduvek je i posedovao osećaj za loptu i Novak bi trebalo da bude oprezan, ali u svakom slučaju je Gaske bolja opcija od Vavrinke. Stanu se desio loš dan i inspirisani suparnik, ali da je prošao, ponovo bi spojio dva elementa koja ga čine izuzetno neugodnim – samopouzdanje i rasterećenost.

Crtice iz Londona
1556344273559da310e2b6b566145452_w640.JPG

Žena s desne strane 'luda' je za Novakom


- Neodoljivo interesantan podatak – skor Rišara Gaskea u mečevima četvrtog kola na Gren slem turnirima jeste 3-16, a u četvrtfinalima 3-0. Pa, ti budi pametan... Međutim, u tim polufinalima ima 0-3, a i Rišar se na konferenciji našalio na svoj račun i nasmejao novinare. “Federer, Đoković, Mari i ja. Ja sam najgori“.

- Da je Vavrinka pobedio, bilo bi to prvi put od 1995. godine da u polufinalu Vimbldona igraju prva četiri nosioca. Tada su to bili Agasi, Sampras, Beker i Ivanišević.

- Novak je posle treninga pred meč potpisao nekoliko autograma, ali nije stigao do žene koja je nosila srpsku zastavu. Odakle ste, upitah. Nije me razumela, pa sam probao na engleskom. “Nećete verovati, iz Škotske sam. Navijala sam za Novaka još pre nego što je Mari postao dobar. I sada kada se sastanu ja navijam za Đokovića“. Nole, ako ništa, zaslužila je potpis na zastavu.

- Sudija Paskal Marija dao je dva upozorenja Vašeku Pospišilu zbog prekoračenja vremena – prvo na 5:5 i 30:30 u drugom setu, drugo na 4:4 i 0:30 u trećem. Pravi tajming ima Paskal, nema šta. “Sudija mora malo da koristi zdrav razum i da proceni koji je trenutak u meču. I nije kao da sam se u tom trenutku brisao peškirom, samo što nisam bacio loptu. Ne znam zašto to sudije rade, kao da žele da budu primećeni. Pri tom, najboljim igračima nekada treba i više vremena, pa ne dobiju upozorenje, naročito u važnom momentu“, bio je ljut Pospišil.

1759140287559da3110ce6f220287174_w640.JPG

Ovaj 'poni roler' kupljen je 1899. godine i 'penzionisan' 1986.


- Endi Rodik branio je i brani Nika Kirjosa, ali ga je Australijanac razočarao time što je namerno izgubio gem u meču sa Gaskeom. “Tu podvlačim liniju, to nikako ne mogu da opravdam“, iskren je Rodik.

- Kako je uopšte nastao teniski turnir Vimbldon? Pokvario se ’poni roler’, sprava koju je konj vukao i kojom se ravnala trava. Da bi se on popravio, organizovan je teniski turnir u Ol Ingland Klubu, u kojem se do tada igrao kroket. Deo kotizacija išao je u nagradni fond, a deo za novog ’poni rolera’. A evo, ove godine svedoci smo 129. izdanja Vimbldona.

- Vidim da vam se dopao blog Aleksandre Krunić, mada se sada malo plašim da mi ne preuzme posao kad završi karijeru. Ko još nije, neka obavezno pročita, a pogledajte i kako je Novak prokomentarisao pisanja medija o “incidentu“ sa skupljačicom loptica. Sutra (četvrtak) ujutru čeka vas intervju sa Zuzanom Šišak, tvorcem animiranog filma “Ajde!“. Govorila je o porukama koje je dobila iz Srbije i iz sveta, o tome zašto ju je baš Novak inspirisao itd.
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.549
Novak o skupljačici: Neki mediji preuveličavaju
Prethodnih dana britanski mediji mnogo su pažnje posvetili Novaku Đokoviću i njegovom uzviku na meču sa Andersonom, koji je uplašio skupljačicu lopte.




Getty Images
Posle priče o ’koučingu’, sada je to nova tema koja se eksploatiše i nije prvi put da pojedini mediji vide dim tamo gde nema vatre.

U pres službi Ol Ingland Klaba rekli su nam da “niko nikakav incident nije prijavio, ni sudija ni skupljači, već samo mediji“, a i Novak smatra da su novinari preuveličali situaciju.

“Razgovarao sam sa devojčicom i rekla mi je da joj nije smetalo. Razjasnili smo sve i izvinio sam se ako je bilo u pitanju nešto što sam ja uradio. Ali kao što sam rekao da prethodnoj konferenciji, ništa nije bilo usmereno ka njoj. Bilo je to u žaru borbe, okrenuo sam se i viknuo. Žao mi je što se ona našla tu, ali mislim da su mediji preuveličali celu stvar“.

Potom je usledilo prepucavanje sa jednom novinarkom koje je počelo pitanjem: Kažeš da su mediji preuveličali incident sa devojčicom. Pojavile su se fotografije na društvenim medijima, ljudi su bili prilično zabrinuti zbog toga.

“Zabrinuti na koji način“, pitao je Novak.

Da je ona izgledala veoma uplašeno.

“Pa, to nije slučaj“.

Samo da shvatim, rekao si da si razgovarao sa njome, kada?

“Pre sat vremena, posle mog meča“.

I ona je u redu?

“Savršeno je u redu. Mediji vole da naprave veliku stvar od toga, posebno jedna vrsta medija u Engleskoj, i znate na koje mislim“.

Zapravo, ne znam.

“Da, znate“.

Ne znam. Koje?

“Ne želiim da kažem, ali vi znate koje novine su preuveličale stvar“.

Potom je jedan novinar konstatovao da nisu svi isto reagovali na tu situaciju da je bilo kolega u medija centru koji su rekli: “Hej, ovaj momak je vrhunski igrač, zabavan je, šali se sa skupljačima širom sveta, daje im rekete i sl“. Ima li priča i drugu stranu, upitao je.

“I sâm sam bio skupljač loptica. Poštujem ih, baš kao i linijske sudije, glavnog sudiju i sve koji su tamo. Nekada izbaciš emocije na terenu, ali nikada na skupljače. Samo je delovalo tako, ali kao što sam rekao, rešili smo to“, rekao je Novak i dodao:

“Mnogo ih poštujem i zahvalan sam na tome što rade. Uvek pokušavam da proćaskam s njima pre ili posle meča, da im dam nešto kao suvenit, znojnicu, peškir ili nešto slično. To su sve deca, tinejdžeri i znam koliko im to znači. Pod utiskom su veličine turnira i time što dele teren sa nekim od svojih uzora. Mnogi od njih igraju tenis i sanjaju da se nađu na istom terenu, samo sa reketom u ruci“.
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.549
Preživljavanje, tigrice i stenjanje
Desetak minuta pre početka novinarska loža bila je puna, tribine takođe.




Getty Images
Novak i Kevin izašli su na teren, iščekivanje je raslo svakom sekundom, a ljudi okolo kao da su pokušavali da sakriju uzbuđenost.

I onda – kišica. Ništa od početka – Novak na izlasku gestikulira ka publici u stilu “šta da radim“, a klinci navlače pokrivač.

Nije dugo trajalo, teniseri su posle petnaestak minuta ponovo izašli na teren i dočekani su glasnim aplauzom.

Kao što se i očekivalo, prekid je više prijao Andersonu – odmoran i koncentrisan, ponovo je počeo da zasipa Đokovića bombama na servisu.

Na ivici provalije bio je Novak u četvrtom gemu, dve brejk lopte. Gledaoci na ivicama sedišta, ne čuje se ni disanje u toku poena. Duga razmena, aut Andersona. Agresivan ritern, aut za koji centimetar. Može da se odahne, barem nakratko.

Jedan propust znači kraj i zato je napeto, zato svi pilje u teren i nema onoga tako tužnog i uobičajenog za ovo vreme – zveranja u telefone. Ne, svi su očima na terenu, na terenu na kojem je Novak sve nervozniji.

Ipak, prvi popušta Anderson, u gemu na 5:5 odservirao je dve uzastopne duple greške. Reći će – nije psihički izdržao. Možda, ali biće da ima veze i sa time što je tokom celog meča rizikovao na drugom servisu i što je samo u petom setu bar tri-četiri puta oko linije ili na nju smestio drugi servis.

Đoković svoju priliku nije propustio – istegao se, lansirao ritern pod noge – 6:5. Nije do kraja moglo bez kidanja još kojeg živca, ali Novak u sledećem gemu od 0:30 stiže do krvavo zarađene pobede.

779781423559c3db64f9c6096412733_w640.jpg

Beta/AP


Uzdah olakšanja i 25. Gren slem četvrtfinale u nizu. Više od šest godina. Za nekoga je četvrtfinale ogroman uspeh, za Novaka stvar koja se podrazumeva. Ali nije ni to lako...

“Ništa se ne podrazumeva, pravo da ti kažem, što se i vidi iz priloženog. Imao sam dosta ovakvih mečeva pre četvrtfinala u svojoj karijeri, gde sam na jedvite jade izvlačio pobedu. Povratak posle 0-2 pomoći će mi sa mentalnog aspekta. Podatak od 25 uzastopnih GS četvrtfinala me raduje i motiviše da barem dotle stignem. Sada šta god uradim je bonus, šalim se naravno“, kaže Novak kroz smeh.

Znamo, Nole, sećamo se i onih 0-2 sa Sepijem u Parizu 2012. godine, kao i trilera sa Vavrinkom i 12:10 u petom setu 2013. I onog stresnog prvog kola 2009. na Vimbldonu sa Benetoom. Bio je blizu i Troicki 2010. godine u Njujorku, imao je 2-1 u setovima i brejk u četvrtom, i pet setova sa Rohusom.

Toj seriji jednom će neminovno doći kraj, nadamo se što kasnije. Trenutno su ispred Novaka jedino Džimi Konors sa 27 i Federer sa čak 36 uzastopnih četvrtfinala.

Đoković se sada nalazi u sličnoj situaciji kao u Parizu, pošto će ponovo morati da igra tri dana u nizu. Prethodna noć nije bila mirna....

“Potrebno je mnogo vremena da se adrenalin spusti i potrebni su sati i sati da možeš da zaspiš. Hajde da kažemo da nisam proveo baš sjajnu noć, ali najvažnije je da sam ’preživeo’. Ne znam tačno kada sam zaspao, ali sigurno ne pre ponoći“, kaže Novak.

1639188300559c3db65d70c233684109_w640.jpg

Na terenu žestoko, na mreži srdačno (Beta/AP)


Turnir se bliži kraju, sve je manje sporednih zbivanja i sav fokus je na tenisu. A danas nam je ženski tenis ponudio verovatno ono najbolje što u ovom trenutku ima – duel Serene Vilijams i Viktorije Azarenke.

Jedino se Vika uopšte ne plaši Serene i jedino je ona u stanju da je izazove čak i kada Vilijamsova igra dobro. To je bio slučaj i sada – Azarenka je ubedljivom igrom osvojila prvi set, a u drugom su obe igrale na nivou koji je zakovao publiku za sedišta. Jeste Serena dobila taj set sa 6:2, ali u skoro svakom gemu videli smo brejk lopte i bilo je mnogo neizvesnije nego što rezultat sugeriše.

U jednom trenutku delovalo je kao da se dve tigrice bore za isti plen, za isto parče mesa, i da su obe zagrizle toliko jako da se čini da nijedna neće pustiti. Na kraju je, po običaju, Serena bila tigrica koja stoji sa plenom u ćošku i kroji plan za sledeću žrtvu, svoju omiljenu – Mariju Šarapovu.

Crtice iz Londona
1835433958559c3db669a6b029221741_w640.jpg

Beta/AP


- Kevin Anderson prvi je teniser u istoriji koji je sedam puta igrao u osmini finala Gren slem turnira bez ijednog prolaska u četvrtfinale.

- “Ajde!“, crtani film Zuzane Šišak o Novaku Đokoviću svakoga dana pogleda sve više ljudi, a i samom Novaku oči su bile pune suza. “Već smo je kontaktirali i ona će verovatno postati deo našeg kreativnog tima. Želimo da sarađujemo sa njom jer je vrlo maštovita, a uz to me poštuje i prati već godinama. Takvi ljudi su značajni u mom životu, motivišu me da nastavim i dalje da igram na visokom nivou. Hvala joj na fenomenalnoj animaciji – mislio sam da joj je više ljudi pomagalo, ali ona je sve sama uradila. Impresivno“, rekao je Novak.

U jednom od narednih dana moći ćete da pročitate intervju sa autorkom filma – govori o tome šta ju je kod Novaka inspirisalo, kakve je sve poruke primila...

- Serena i Viktorija u četvrtom gemu drugog seta glasnim stenjanjem izazvale su nekoliko puta smeh u publici, a Azarenki nije bilo pravo kada su je novinari zamolili da to prokomentariše. “Umorna sam više od tih pitanja sve vreme. I momci stenju, trenirala sam pored Nadala, stenjao je jače od mene i niko to nije primetio. Ne razumem zašto. Prekinite da spominjete te smešne stvari“, bila je oštra Vika.



Getty Images


- Godine 2004, još kad joj je bilo 17 godina, Marija Šarapova osvojila je Vimbldon. “Lep je deo biti mali deo istorije, tome ću se radovati do kraja života, moći ću da kažem deci da je mama osvojila Vimbldon. Imam dokaz, piše na trofeju“.

- Sedi u vozu, nosi odelo, poslovnu tašnu i predano gleda u tablet. Japi, što bi rekao Del Boj. Otvori se mesto pored njega. Sednem i imam šta da vidim – car igra Menadžera. Nisam izdržao da se ne nasmejem. “I dalje sam dete, šta ću“, kaže mi uz osmeh. Igra sa Vimbldonom, dobio je Karlajl 3:0 i vodio protiv Morkamba kada sam izašao iz voza. Izvinite, nema veze sa tenisom, ali morao sam da podelim sa vama.

Čim završim blog, ponovo se bacam na čitanje tekstova Nemanje Đorđevića o verovatno najboljoj igrici svih vremena – prvi i drugi deo.

- Nadam se da ste uživali u intervjuu sa Gaelom Monfisom, pročitajte i razgovor saIvom Karlovićem, a pogledajte i novu galeriju fotografija. Za sutra (sreda) ujutru spremio sam vam jedno iznenađenje. U stvari, ne mogu da izdržim da vam ne kažem – čitaćete još jedan blog, ali ne moj. Za vas je iz ugla teniserke o Vimbldonu pisala naša Aleksandra Krunić. Biće vam interesantno.
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.549
Karlović za B92: Da je Nole igrao u ono vreme...
Jeste tendencija u tenisu da igrači i sa 30 više godina igraju izvanredno, ali Ivo Karlović bliže je četrdesetoj nego tridesetoj, a i dalje je u širem vrhu.


101165451559c10dc240cf914540450_w640.jpg

Beta/AP
Trenutno je 25. na svetu, a čeka ga verovatno i novi napredak posle plasmana u osminu finala Vimbldona, pošto je prošle sezone ispao u prvoj rundi.

Upravo se na Vimbldonu prvi putu čulo 211 cm visokog Iva – on je 2003. godine u prvoj rundi izbacio branioca titule Lejtona Hjuita.

“Došao sam iz kvalifikacija, bio sam tek negde oko 200. mesta na ATP listi i nisam mislio da ću pobediti. Bio sam srećan što ću igrati protiv njega uopšte. U početku me je razvaljivao, nisam imao nikakvih šansi, ali onda se nešto desilo – počeo sam da verujem da mogu da pobedim. Sećam se i tačno kada – poveo je 6:1 i na početku drugog je imao dve brejk lopte. Bacio sam loptu gore, ali je nisam ni video od sunca, da bih nekako zakucao as. Malo-pomalo, zadržavao sam svoje servise, a on je počeo malo više da se nervira. I na kraju sam pobedio“, počinje hrvatski teniser priču za B92.

Karlović je u februaru napunio 36 godina, ali još ne razmišlja o povlačenju.

“Imam još najmanje deset godina u sebi“, kaže Ivo uz smeh, “Dosta zavisi od zdravlja, hoću li se povređivati ili ne. Ako mi je renking visok, igraću dok ide. Drugi faktor je motivacija, a za sada je imam dovoljno. Ide dok ide“.

Ivo je već dugo deo profesionalnog tenisa, pa smo ga zamolili da uporedi sadašnju generaciju svetskog tenisa sa onom od pre 10-15 godina.

“Mislim da je svaka generacija nešto bolja od prethodne, ne samo u tenisu, nego i u ostalim sportovima. To je normalno. Danas Nole dominira ispred svih, a pre deset godina to je bio Rodžer. Da Novak igra u ono vreme, verovatno bi imao još više Gren slem titula. Isto tako bi i Federer verovatno imao više da je igrao deset godina pre svog zenita, nešto bi bolje radio“.

Ivo je dogurao do četvrte runde na Vimbldonu, pružio je jak otpor Endiju Mariju i ispao u četiri seta.

“Igra neverovatno. Ja sam odigrao odlično, presudilo je nekoliko loptica. Kažem, Mari igra veoma dobro, može da osvoji titulu, ali i dalje mislim da je Novak glavni favorit“, zaključio je Karlović
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.549
Monfis za B92 o Karibima, teleportovanju, ’bleji’...
Na bilo kojem mestu na planeti da se pojavi, Gael Monfis naići će na svoje obožavaoce.


1310606430559b093374f01575283873_w640.jpg

Beta/AP
A ako i ne naiđe, brzo će ih steći svojom otvorenošću i simpatičnim osmehom.

Intervju sa Gaelom sredio nam je Viktor Troicki posle zajedničkog treninga, “hajde da sednemo, ne mogu da ti dam mnogo vremena“. Hteo sam pet, on je rekao jedan, pa smo se našli na tri minuta. Za La Monfa je i jedan dovoljno, ali i 50 premalo, zavisi kako se gleda.

Dok smo zajedno gledali završnicu meča Nadal – Braun, Monfis se smejao i u pravcu Troickog rekao na srpskom: Gde si, brateeee?

“Znam nekoliko reči, ali sada ne mogu da se setim tačno koje sve, samo mi dođu“, kaže Gael dok sedimo na klupi u Aorangi parku.

Gael je u Srbiju prvi put došao na finale Dejvis kupa 2010. godine.

“Bilo je to jedno od mojih najlepših iskustava. Osim što je bilo finale, imao sam i priliku da obiđem Beograd u kojem do tada nisam bio. Bio mi je prvi put, sve je bilo lepo – hrana je bila ukusna, ljudi fini i generalno je bila dobra atmosfera, dopalo mi se“.

Dok traje okršaj, teniserima kroz glavu prolazi hiljadu i jedna misao, od kojih su neke i one koje tu objektivno ne pripadaju. Gael ne može da se seti najčudnije, ali kaže:

“Mislim da je moje razmišljanje tokom meča čudno samo po sebi, u mojoj glavi sve je čudno, ne znam šta da izdvojim“.

336058813559b09338b36a788439188_w640.jpg



Na terenu ga poznajemo – izvodi akrobacije, smeje se, komunicira sa publikom... A kakav je van terena?

“Nisam stegnut, opuštena sam osoba i nikada ne zamaram sebe previše, pokušavam da budem srećan. Mislim da su me roditelji podigli na taj način, da uživam u trenucima koje život pruža“.

To ima veze i sa njegovim poreklom, pošto su mu oba roditelja sa Kariba – otac Rufan rođen je na ostrvu Gvadalupe, a majka Silvet na obližnjem Martiniku.

“Život je tamo potpuno opušten. Uh, veoma opušten, nije kao što većina ljudi živi. Možda sam i zato malo drugačiji – odgajani smo u toj bezbrižnoj atmosferi, tamo nikad ne ulazimo u neke ozbiljne svađe ili nešto slično. Samo ’blejimo“.

Pitali smo Gaela koju supermoć bi voleo da ima i kao primer naveli one standardne – letenje, nevidljivost... Međutim, Monfis mašta o nečemu najlogičnijem za profesionalnog tenisera. I odgovorio je kao iz topa, kao da o tome razmišlja svakoga dana.

“Izabrao bih da mogu da se teleportujem. Definitivno bih voleo da se posle meča svakog dana samo teleportujem svojoj kući, u svoj krevet“.

37175415559b0933b08b9414897920_w640.jpg

Beta/AP


Od svih Gren slem turnira Monfis je najdalje dogurao u Parizu, do polufinala 2008. godine. Kada bi morao da bira jedan GS trofej, bio bi to...

“Rolan Garos“, odgovorio je Gael i pre nego što smo završili pitanje, “Još ne znam kako bih proslavio, ali rado ću ti reći ako jednog dana osvojim titulu u Parizu“.

Gael Monfis je ozbiljan teniser, bio je i sedmi na svetu, ali kada počnete da kucate njegovo ime na Ju tubu, prvo što vam se ponudi kao opcija jeste “trick shots“.

“Obično ne gledam te klipove, ali jednom su me ljudi iz ATP tura ’naterali’ da pogledam jedan moj ’hot shot’. Bilo je zabavno, nekada ni sâm ne uspevam da opišem šta radim, pa mi je to bilo zanimljivo“.

Manje je poznato da je Monfis kao mlađi bio uspešan i u atletici – bio je šampion Francuske do 13 i 14 godina na sto metara.

“Ne razmišljam mnogo o tome jer su tenis i atletika potpuno različiti sportovi, pre svega je drugačija vrsta žrtvovanja. Bilo bi totalno drugačije, a iskreno, nisam ni siguran da bih uspeo u atletici“.

“Vidimo se“, kaže Gael na srpskom na rastanku. Eto, “došao“ mu je taj izraz za kraj.
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.549
Gaske: Važno je da mislim da mogu protiv Novaka
Francuski teniser Rišar Gaske rekao je da mora da misli da može da pobedi Novaka Đokovića u polufinalu Vimbldona da bi imao šansu da to i uradi.


343427033559e16290bc46442012514_w640.jpg

Beta/AP Photo/Pavel Golovkin
Gaske je napravio veliko iznenađenje eliminisavši Švajcarca Stanislasa Vavrinku u četvrtfinalu trećeg Gren slema sezone, posle velike borbe u pet setova, sa 6:4, 4:6, 3:6, 6:4, 11:9. Duel sa Đokovićem ga očekuje u petak, a srpski teniser je imao znatno lakši posao, pošto je protiv Marina Čilića iz Hrvatske slavio sa 6:4, 6:4, 6:4.

Moram da odigram dobro, da pokušam da budem agresivan. Igrali smo u Parizu, i tada sam pokušavao da kontrolišem igru. Naravno, on je odigrao mnogo bolje od mene, a ja nisam ni osvojio mnogo gemova u tom duelu. Ne sećam se rezultata, ali je to bio težak poraz“, rekao je Gaske.

Đoković je na Rolan Garosu protiv Gaskea slavio sa 6:1, 6:2, 6:3, a trenutno vodi sa 11-1 u pobedama u međusobnim susretima. Francuz je svoj jedini trijumf nad prvim reketom sveta ostvario 2007. godine, na Masters kupu u Šangaju.

Želim da uživam, da pokušam da odigram bolje nego u Parizu. Važno je za mene da mislim da mogu da pobedim, to je najvažnije. Moram da izađem na teren i mislim da mogu da pobedim, to mi je potrebno na mentalnom planu da bih mogao da pobedim“, naglasio je Gaske.

U prethodnim polufinalima Gren slemova, Gaske je igrao sa Rodžerom Federerom, pa sa Rafaelom Nadalom i na red je sada došao Đoković, za kojeg Francuz kaže da je favorit.

Sjajno je sastati se sa takvim igračem u polufinalu Gren slema. Želim da uživam u trenutku i pokušam da prođem u finale, naravno. Novak je favorit i svi to znaju. Ali, ja želim da iskoristim svoju šansu i videćemo šta će se desiti“, istakao je Francuz.
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.549
Dan X: Može li Šarapova da zaustavi Vilijams?
Marija Šarapova pokušaće da zaustavi Serenu Vilijams na putu ka šestoj tituli Vimbldona, prekine njenu seriju pobeda i svoju seriju loših rezultata protiv nje.


883175600559d9528924a5639535148_w640.jpg

Beta/AP Photo
Njihov polufinalni meč igra se u 15.30, a prve će na teren Gabrine Mugurusa i Agnješka Radvanjska (14.00).

Serena je u seriji od 26 uzastopnih pobeda na grend slemovima, a teniski stručnjaci i mediji ocenjuju da je Šarapova jedina koja je u stanju da je zaustavi. Ruskinja je osvojila Vimbldon 2004. godine, a ima još četiri grend slem titule.

Osim onih na terenu, teniserke su takođe imale prepirke i van terena, uključujući i zajedljive izjave u medijima o ljubavnim životima, pre dve godine.

Na terenu, pobednica je bila samo jedna. Serena Vilijams je pobedila Ruskinju u čak 17 od 19 međusobnih međusobnih duela.

"Nisam imala mnogo uspeha protiv nje.Volela bih da to promenim", rekla je Šarapova.

Njihov poslednji duel bio je na u finalu ovogodišnjeg Australijan Openu, koji je Amerikanka dobila bez izgubljenog seta.

Serena je potom osvojila Rolan Garosu, što je njena 20. grend slem titula u karijeri, čime se na večnoj listi približila Štefi Graf, koja ima 22 grend slem titule.

Amerikanka je trenutno šampionka i Ju-Es Opena i eventualnom pobedom na Vimbldonu bi bila pobednica sva četiri grend slem turnira, što nikom nije pošlo za rukom još od 1988. i Štefi Graf.

Serena Vilijams nije lako pobeđivala ove godine, a njen trener Patrik Muratoglu je pohvalio zbog toga.

"Kada odbije da izgubi, pronađe nešto u sebi što izdigne na nivo tenisa protiv kojeg niko ne može da se takmiči'', rekao je Muratoglu posle njenog preokreta protiv Azarenke.

Vilijamsova je tada postigla 46 direktnih poena i imala je samo 12 neiznuđenih grešaka.

"Mislim da niko ne može da se takmiči protiv toga. Mislim, uvek je tako kod Serene",rekao Muratoglu.

Radvanjska i Mugurusa do sada su se četiri puta sastajale, i rezulat je nerešen 2:2. Poslednji put igrale su u Dubaiju ove godine, a tada je slavila španska teniserka.
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.637
Ništa novo – Serena razbila Šarapovu
Najbolja teniserka sveta Serena Vilijams plasirala se u novo finale Vimbldona 17. uzastopnom pobedom nad Marijom Šarapovom.


2062046554559e9bb423cd5772544629_w640.jpg

Beta/Suzanne Plunkett/Pool via AP
Iako nije odigrala dobar meč, Serena je pregazila rivalku prepustivši joj samo šest gemova, pa je na kraju došla do trijumfa rezultatom 6:2, 6:4.

Amerikanka će se u borbi za titulu sastati sa Španjolkom Garbinje Mugurusa, koja je u tri seta eliminisala Agnješku Radvanjsku.

Osvajačica 20 Gren slem titula ima šansu da se po više osnova upiše u istoriju tenisa – u subotu će imati priliku da stigne do šestog trofeja na Vimbldonu u osmom finalu, kao i da veže četiri najveća turnira u nizu, pošto je osvojila i US open prošle godine.

Takođe, ako trijumfuje protiv Španjolke doći će na korak do kompletiranja sezonskog Gren slema – najvećeg dostignuća u svetu tenisa.

Ona je današnji meč otvorila brejkom i vrlo brzo je, nakon još jednog brejka, povela sa 5:1. Do kraja seta Ruskinji je prepustila samo jedan gem, pa je posle 34 minuta igre povela sa 1-0.

Serena je u drugom setu bila sigurna, a za pobedu joj je bilo dovoljno da još jednom oduzme servis Maši, iako je imala još mnogo prilika.

Prva igračica na WTA listi ponovo je sjajno servirala – meč je završila sa 13 as udaraca, pogađala je kada god je bilo potrebno, a na kraju je imala 29 vinera i 15 neiznuđenih grešaka. Četrtoplasirana teniserka sveta ponovo je muku mučila sa duplim greškama (6), uz 9 direktnih poena i 13 grešaka.

Tako se nastavila noćna mora za Šarapovu u duelima sa Serenom, koja traje od finala Vimbldona 2004. godine. Od tog trenutka Amerikanka je odlučila da nijednom neće izgubiti, prepustivši samo četiri seta u 17 mečeva.

Finalni duel Vimbldona u ženskoj konkurenciji na programu je u sredu od 15 časova po našem vremu, a to će biti treći međusobni duel Vilijams i Muguruse.

Serena trenutno vodi sa 2-1 u pobedama, a u poslednjem je slavila posle preokreta na Australijan openu – 2:6, 6:3, 6:2.
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.637
Mugurusa prva finalistkinja Vimbldona!
Španska teniserka Garbinje Mugurusa plasirala se u finale Vimbldona trijumfom nad Poljakinjom Agnješkom Radvanjskom u tri seta.


440292203559e821523834876809633_w330.jpg

Mugurusa, 20. nosilac u Londonu, iznenadila je Radvanjsku sa 6:2, 3:6, 6:3, posle skoro dva sata igre.

U borbi za titulu, u subotu, Špankinja će se sastati sa pobednicom susreta između najbolje teniserke sveta Serene Vilijams i Ruskinje Marije Šarapove.

Mugurusa je na taj način ostvarila svoj najbolji plasman na nekom Gren slemu, pošto je prethodno najdalje otišla do četvrtfinala – na Rolan Garosu ove i prošle godine.

Španska teniserka je od početka meča uspostavila kontrolu, lako je osvajala svoje servis gemove, da bi potom mučila Radvanjsku. Već u prvom gemu je došla do brejka, da bi ponovo oduzela servis Poljakinji u petom gemu i potom je brzo i lako završila set.

U istom ritmu, Mugurusa je nastavila i u drugom setu, napravivši brejk u prvom gemu, da bi potom obe bile sigurne na svojim servisima.

Međutim, u šestom gemu Radvanjska uzvraća brejk, pravi novi dva gema kasnije i uzvraća za 1:1 u setovima sa 6:3.

Na startu trećeg seta Radvanjska je napravila brejk i najavila preokret, međutim, odmah gubi prednost, Mugurusa preuzima kontrolu, te novim brejkom u šestom gemu stiže do najveće pobede u karijeri.
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.637
Bjorkman: Đoković je favorit jer je šampion
Trener britanskog tenisera Endija Marija Jonas Bjorkman rekao je da Novaka Đokovića smatra glavnim favoritom za trijumf na Vimbldonu.


847223211559e31f1b64ba875550858_w640.jpg

Beta/AP Photo/Kirsty Wigglesworth
Bjorkman je istakao da je srpskom teniseru dao prednost zbog toga što je aktuelni šampion trećeg Gren slema sezone, a da su odmah iza njega Mari i sedmostruki osvajač Vimbldona Rodžer Federer.

Đoković će se za mesto u finalu boriti sa Francuzem Rišarom Gaskeom, dok će se u drugom polufinalu sastati upravo Federer i Mari.

I dalje smatram da je Novak Đoković glavni favorit na Vimbldonu. Igra odlično od početka sezone i ima tu prednost što je šampion. Ali, iza njega su izjednačeni Endi i Federer“, rekao je Bjorkman, koji je početkom ove sezone pojačao Marijev stručni štab.
 
Natrag
Top