Vječno mučenje ili uništenje grešnika?

Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Ja ne zagovaram "vecno mucenje" niti moja crkva, vec govorim o realnosti tog mesta! Ne skreci temu!

Pa ti skrećeš temu tema je o trajanju mučenja.

Naravno da PC zagovara vječno mučenje bez prestanka.

Vi ste tvrdili da "pakao uopste ne postoji"!

Ja nisam tvrdio. Ne znaš ni šta sam tvrdio. Pakao i ne postoji kao mjesto za mučenje nego je mjesto mučenja gehena,a ne pakao. Pakao je grob.

A sada ste prisiljeni priznati da postoji!

Lupaš besmislice.

Juda svedoci da su sodomljani "postavljeni za ugled I MUCE SE U VECNOM OGNJU".

Kako se to muce ako pakao uopste ne postoji???

Pa vidiš pa piše vječno, a mi znamo da se više ne muče. Nakon što su umrli nema više muke.

Vasa primedba da "se dim ne dize i dan danas" je obicna glupost,

Tebi je glupost ono što je tačno.

jer on govori da se "muce ljudi" a ne "gradovi"!

Tvoj formalizam sam oborio oko toga.

Evo dokaza koliki si formalista, ja kažem da sam napravio kuću, a ti smatraš da sam ja radio na njoj, a ja nisam uopšte radio na njoj nego sam dao pare pa su radili drugi, taman je tvoje takvo tumačenje ove teme i skoro svih ostalih.

Eto koliko si formalista da piše da je uništen grad (iako jeste i grad Sodoma) a ti se onda hvataš za formu da su uništeni ljudi. A to se podrazumijeva i to jeste glavni smisao teksta.

Tako da ti moram na jednom jednostavnom primjeru pokazati da si formalista.

I dao sam ti primjer i djece, ali ona bar tako razmišljaju zbog svojih godina.

A ti nemaš opravdanja. Ja se susrećem sa tim svaki dan. Čist formalizam da ističeš da se ne muče gradovi jer se ne muči kamen i ko da to mi ne znamo.

I čim imaš potrebu da ističeš da se muče ljudi, a ne gradovi znači da si formalista.

Jer što bi to isticao kada se to zna. I to je totalno besmislen argument.

Jer niko od nas nije ni mislio da se muči kamen.

Isus dalje kaze, potvrdjujuci Judu:

"pravednici ce otici U ZIVOT VECNI a nepravednici U MUKU VECNU"

Pa ne piše da će nepokajani dobiti vječni život, muka označava kaznu koja je vječna,a ne kažnjavanje. Dakle nema vječnog kažnjavanja, a po vama ima.

Kako se to muce ako pakao uopste ne postoji???

To nije tema nego trajanje muke.

Isus dalje opisuje to mesto kao realno:

"..biće bacen u pakao, gdje crv njihov ne umire i oganj se ne gasi."

A vi bukvalno shvatili da će oganj vječno da traje sa mukama ljudi, oganj je kazna koja je vječna,a ne kažnjavanje oganj sam kao kažnjavanje traje dok ima šta a gori.

"koji nije znao.. BICE MALO BIJEN.. a koji je znao..BICE MNOGO BIJEN!"

To je dokaz da je vaša nauka o vječnom mučenju uništena.

Dakle "mucenje" postoji!

Opet besmislen arg. ja nisam rekao da ne postoji. Kome onda komentarišeš to.

Isus dalje kaze, da se nakon smrti covek baca u pakao:

"Bojte se onog koji posto ubije ima vlast baciti u pakao"

U smislu kao duh (nakon zagrobnog života) ne, nakon smrti po vaskrsenju da.

Isus tvrdi da nepravednici odmah nakon smrti zavrsavaju u paklu:

"A bogatasa pokopase. I u paklu kad bejase u mukama podigavsi oci ugleda..."

Ne tvrdi jer Isus i Biblija kaže da će nakon vaskrsa nepokajani dobiti kaznu. Ustaće na prekor vječni, ustati iz groba.

Dakle ne može Isus da tvrdi dvije oprečne stvari i neće ljudi nepokajani dobiti dva puta kaznu.

Opet znači promocija zagrobnog života što je oboreno u Bibliji, priča o Lazaru i bogatašu nema za cilj dokazivanje zagrobnog života nego da nema spasenja nakon smrti.

Otkrivenje takodje svedoci da ce Bog 'doslovno muciti ljude':

KO je rekao da neće? Ja nisam. Opt besmislen arg.

"...i biće mučen ognjem i sumporom pred anđelima svetima i pred Jagnjetom."

Cak ce i sam Bog posmatrati to mucenje!

Ajd reci nešto što nisam znao. Vidiš koliko je tvoja nauka besmislena, uzmeš nešto i tvrdiš da mi to tvrdimo i onda nahraniš sebe kako si ti nešto rekao da je tačno, a mi nismo. Ja barem nisam nigdje tvrdio.

Oni 'nece imati mira ni dan ni noc':

Kao što se diž dim iz Edoma noć i dan pa se ne diže više odavno.

"I dim mučenja njihovog izlaziće va vek veka; i neće imati mira dan i noć koji se poklanjaju zveri i ikoni njenoj"

Ako "nemaju mira", njihove muke su stvarne!

A ko je rekao da neće biti. Ako je neko rekao onda imenuj tu osobu, a nemoj meni da govoriš.

To mesto se na kraju "baca u jezero ognjeno":

"I smrt i PAKAO, bese baceni u jezero ognjeno koje gori sumporom"!

Smrt i pakao označavaju grob, dakle neće više biti ni grijeha ni smrti jer ć ovi biti uništeni,a spaseni će imati vječni život.

Sto se tice samog "jezera ognjenog" za njega je takodje receno da je to "mesto mucenja":

"I đavao, koji ih je zavodio, bi bačen u jezero ognjeno... I biće mučeni dan i noć, u svu večnost"

Pa to i jeste jedino mjesto mučenja. Nigdje niije pakao opisan kao mjesto mučenja, nego gehena.

Tako tvoja nauka ne opstaje pred jasnim biblijskim citatima!

citiranje Biblije nije mjerilo, to je satana radio Isusu prilikom kušanja, smisao je mjerilo.

Mesto muka zaista postoji,

Opet imenuj osobu koja je to rekla, ja nisam.

Trajanje muka za ovu pricu je ne bitno.

Itetako je bitno jer to dokazuje kakvu čovjek ima prdstavu o Bogu između ostalih stvari.

Nema razloga ovu Hristovu pricu o paklu svoditi pod mit, ako o tom mestu mucenja govore i ostali delovi Biblije!

Priča je radi pouke, to čak i djeca znaju. A ne da bi se dokazivao bukvalizam zagrobnog života u koji su vjerovali pagani i jevrejski otpadnici kao Saul i vračara.

Vi nemate izgovora!

Tvoja nauka je uništena jednim jednostavnim objašnjenjima koje ima smisla.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Naravno da PC zagovara vječno mučenje bez prestanka.

Rekao sam da postoji spor oko toga, pa se pravis blesav!

Ja nisam tvrdio. Ne znaš ni šta sam tvrdio. Pakao i ne postoji kao mjesto za mučenje nego je mjesto mučenja gehena,a ne pakao. Pakao je grob.

Jesi, tvrdio si da ne postoji pakao, i evo sad opet tvrdis! Znam ja dobro sta uce adventisti ne pravi se tu blesav!

Pakao itekako postoji kao mesto mucenja to kaze Hristos!

"Hades" je u prici o Bogatasu i lazaru oznacen kao mesto mucenja!

U otkrivenju nije "gehena" vec "hades" taj koji se baca u ognjeno jezero!!!

A gde ti je onda gehena???
Zasto se ona ne unistava u otkrivenju???

ZATO STO JE GEHENA I HADES ISTO!!!

Ti pojma nemas!

Lupaš besmislice.

A jel, dokazi? :)
Pa vidiš pa piše vječno, a mi znamo da se više ne muče. Nakon što su umrli nema više muke.

Pa pise da se MUCE i da to traje...
Sto mi tu manipulises???

Ispada po tebi da je Juda bio mutav pa nije znao sta pise, pa je napisao trajno vreme umesto proslo vreme.

Tebi je glupost ono što je tačno.

Ma ti si sav u prvu, nista glupavo nisi rekao! :)

Tvoj formalizam sam oborio oko toga.

Nije dovoljno reci "oborio sam" :)

Eto koliko si formalista da piše da je uništen grad (iako jeste i grad Sodoma) a ti se onda hvataš za formu da su uništeni ljudi. A to se podrazumijeva i to jeste glavni smisao teksta.

Ma sta mi naprica :)

Pa pise "MUCE SE U VECNOJ VATRI" covece, "muce se trajno.." , sadasnje vreme a ne proslo!!!

Jel ti vrana popila mozak ili sta, kakav formalizam bre???


Jer niko od nas nije ni mislio da se muči kamen.

Ma nemoj mi reci da nisi mislio, a isticao si to ovo argumenat, tvrdio si da "mi ne vidimo da se gradovi danas puse u vatri", pa se sto zato i ne muce ljudi u tim gradovima! :)

Boze svasta!

Pa Juda govori u sadasnjem trajnom vremenu " MUCE SE" za ljude, i ne kaze "mucili su se" , kao sto bi ti voleo da pise !!!
Pa ne piše da će nepokajani dobiti vječni život, muka označava kaznu koja je vječna,a ne kažnjavanje. Dakle nema vječnog kažnjavanja, a po vama ima.

"MUCE SE U VECNOM OGNJU"!

Juda je govorio o "sadasnjem vremenu", da se ''i dan danas muce", a ti kazes "izmucio ih je jednom za svagda"!

Koga ti bre zafrkavas???

Jel hoces ovo drugacije da prevedes, sta hoces???

To nije tema nego trajanje muke.

Pa i jeste tema trajanje muka.
A Juda kaze MUCE SE u "sadasnjem vremenu", a ne u proslom!

A vi bukvalno shvatili da će oganj vječno da traje sa mukama ljudi, oganj je kazna koja je vječna,a ne kažnjavanje oganj sam kao kažnjavanje traje dok ima šta a gori.

Pa zasto onda i za MUKU kaze da TRAJE I TRAJE I TRAJE... :)

Sta ti hoces reci, da su muke zavrsile u proslosti?

Pa jel Juda bio mutav, pa je napisao pogresno???

Koji ste vi manipulatori, pa i Hristos rece da se umrli muce nakon smrti, a ti umesto da ovo povezes kao covek ti namerno manipulises kako su te adventisti ucili, a to radis samo da bi odrzao laz u svom umu...

Kognitivna disonanca, nista drugo...


To je dokaz da je vaša nauka o vječnom mučenju uništena.

Nije dovoljno samo reci da si oborio, ako nemas dokaze :)

U smislu kao duh (nakon zagrobnog života) ne, nakon smrti po vaskrsenju da.

A Hristos rekao odmah po smrti :)
I juda rekao da se "muce odmah posle smrti i to traje i traje i traje..." :)

Ne tvrdi jer Isus i Biblija kaže da će nakon vaskrsa nepokajani dobiti kaznu. Ustaće na prekor vječni, ustati iz groba.

Pa biblija uci o DVA SUDA!

Citiram, Hristos ce "suditi svojim dolaskom i svojim carstvom"!

Objasnio sam to na drugoj temi.

Prvo sudi zivim gresnicima i pravednima koje zatekne o dolasku, i daje im tela i vaskrsava prvednike u Hristu.. A onda nakon 1000 godina vaskrsava i nepravedne i unistava ih..

To su dva suda!

Dakle ne može Isus da tvrdi dvije oprečne stvari i neće ljudi nepokajani dobiti dva puta kaznu.

Pa ne dobijaju oni dva puta kaznu :)
Oni su u zatvoru do izricanja kazne, tu se "muce", zar ti ne znas da se zatvorenici malko i "tuku", jel Tripo, stvarno ne znas to? :)

I sudija mora da odredi kaznu zatvora za zlocinca, pre pocetka sudjenja!

Tako i ovo!

Opet znači promocija zagrobnog života što je oboreno u Bibliji, priča o Lazaru i bogatašu nema za cilj dokazivanje zagrobnog života nego da nema spasenja nakon smrti.

Pa zasto je onda "vecnu smrt" opisao kao "pakao", i to kao "vecno mucenje", sto nije prikazao kao "vecnu smrt" i "kraj"!?

Zasto uzima pagansku pricu?

Jel Hristos hteo da ih uplasi???

Vidis Tripo da pojma nemas!

Pa ne moze ovde biti reci o "vecnoj smrti" jer u prici o bogatasu, covek i dalje na zemlji ima bracu :)

Dakle prica govori o realnosti "zagrobmog zivota" a ne o vecnoj smrti ;)

A to sto nisu mogli prelaziti iz raja u pakao, sam vec objasnio!

Za namerne gresnike nema izlaza iz pakla, odnosno za fariseje "nema opravdanja" jer su "namerni gresnici" a prica je upucena upravo njima!

KO je rekao da neće? Ja nisam. Opt besmislen arg.

Jesi jesi :)

Kao što se diž dim iz Edoma noć i dan pa se ne diže više odavno.

Pa Edom je prorocanski ukazivao na buducnost moj Tripo imas u tom prorocanstvu samo sto nisi pogledao okolne stihove, da jesi video bi da se to odnosi na buducnost. Znaci itekako moze biti 'vecno' ;-)

nemoj meni da govoriš.

Znam ja da ti neces da ti se govori stihovima , boli te istina! :)

Pa to i jeste jedino mjesto mučenja. Nigdje niije pakao opisan kao mjesto mučenja, nego gehena.

A gde se gehena unistava u otkrivenju? :)

citiranje Biblije nije mjerilo, to je satana radio Isusu prilikom kušanja, smisao je mjerilo.

Uh uh, pa kao sto i ti citiras meni :)

Tvoja nauka je uništena jednim jednostavnim objašnjenjima koje ima smisla.

Nije dovoljno reci , treba i dokazati, sta vredi tvoja rec kad nisi nista dokazao? :)
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Gehena je vatra koja će pasti sa neba na zemlju da spali bezbožne kada oni okruže nebeski Jerusalim.

To je vatra poslednjeg suda, i ona će se ugasiti kada obavi delo spaljivanja, i Bog će tada stvoriti novo nebo i novu zemlju, i neće biti nikakve vatre na zemlji gde bi se bezbožni večno mučili.

Izraz "VEČNO" u kontekstu "VEČNA VATRA, VEČNI SUD, VEĆNI OKOVI, VEČNO SPASENJE" ne znači "VEČNI PROCES" svega gore opisanog, već "VEČNI REZULTATI"

Vatra je večna jer donosi rezultate večnog uništenja ili nestanka u vatri za večnost, a ne večno uništavanje ili spaljivanje.

Akcenat je na rezultatu, a ne na trajanju procesa.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Rekao sam da postoji spor oko toga, pa se pravis blesav!

Ne postoji, čak se Risto Radović ubi da dokaže da će mučenje biti zauvijek.

Jesi, tvrdio si da ne postoji pakao, i evo sad opet tvrdis! Znam ja dobro sta uce adventisti ne pravi se tu blesav!

budi pošten pa navedi gdje sam tvrdio, naravno da ćeš sagovorniku pripisati laž jer je ti učiš da će biti vječno mučenje. Jadni vaši teolozi kako ne znaju oko toga, to im nije jasno.

Pakao itekako postoji kao mesto mucenja to kaze Hristos!

Pakao je grob. A Gehena mjesto mučenja i uništenja.

"Hades" je u prici o Bogatasu i lazaru oznacen kao mesto mucenja!

Pa piše da su sahranjeni, nisi shvatio pouku priče.

Hades je grob, ne lupaj gluposti. Isus nije ostavio dušu (sebe) pa piše u hadesu, znači u grobu. Nije Biblija pisana za formalni nivo razmišljanja.

U otkrivenju nije "gehena" vec "hades" taj koji se baca u ognjeno jezero!!!

Ajd objasni šta to znači. Pa sam si sebi uskočio u stomak, čuj da baca neko pakao.

A gde ti je onda gehena???
Zasto se ona ne unistava u otkrivenju???

Imaš odg. gore.

A gde ti je onda gehena???
Zasto se ona ne unistava u otkrivenju???

ZATO STO JE GEHENA I HADES ISTO!!!

Ti pojma nemas!

:beee: ne znaš ni šta je pakao ni Gehena. Onda uvodiš svoje mjerilo u vidu pitanja, zašto nije gehena nigdje bačena.

Pa pise da se MUCE i da to traje...

A po vama formalistima zauvijek, jer ne shvatate razliku između kazne i kažnjavanja.

Ispada po tebi da je Juda bio mutav pa nije znao sta pise, pa je napisao trajno vreme umesto proslo vreme.

Vaši teolozi su to izvrnuli. Pa i kada piše trajno vrijeme ono ne mora da znači zauvijek. Namjerno te ostavljam u zabludi. Nekom ko je na formalnom nivou razmišljanja ne treba objašnjavati smisao teksta.

Ma sta mi naprica :)

Pa pise "MUCE SE U VECNOJ VATRI" covece, "muce se trajno.." , sadasnje vreme a ne proslo!!!

Još 1 dokaz tvog formalnog shvatanja (bez smisla) ovih stihova, ali ja sam dao brojne druge primjere zašto je to besmislno shvatanje.

Pa biblija uci o DVA SUDA!

A PC uči o jednom.

Citiram, Hristos ce "suditi svojim dolaskom i svojim carstvom"!

Objasnio sam to na drugoj temi.

Prvo sudi zivim gresnicima i pravednima koje zatekne o dolasku, i daje im tela i vaskrsava prvednike u Hristu.. A onda nakon 1000 godina vaskrsava i nepravedne i unistava ih..

To su dva suda!

I kako to dokazuje vječno mučenje?

Pa ne dobijaju oni dva puta kaznu :)
Oni su u zatvoru do izricanja kazne, tu se "muce", zar ti ne znas da se zatvorenici malko i "tuku", jel Tripo, stvarno ne znas to?

Da kao što je i Isus išao samo po zatvorima da propovijeda.

Čuj muče se, a nemaju misli.

Pa zasto je onda "vecnu smrt" opisao kao "pakao",

Zato jer je Biblija pisana za ljude koji shvataju smisao i koji nisu na formalnom nivou razmišljanja. U stvari vječna smrt je opisana kao druga smrt, a ne kao pakao.

Zasto uzima pagansku pricu?

Jel Hristos hteo da ih uplasi???

Pa baš je dokaz vaše slabe vjere plašenje ljudi vječnim kažnjavanjem.

Vidis Tripo da pojma nemas!

Vidim da si objasnio sa pitanjima.

Pa ne moze ovde biti reci o "vecnoj smrti" jer u prici o bogatasu, covek i dalje na zemlji ima bracu :)

Pa i kada čovjeka sahrane može da ima i dalje braću živu na Zemlji. Kako to dokazuje vječno mučenje?

Dakle prica govori o realnosti "zagrobmog zivota" a ne o vecnoj smrti

Bilo bi smiješno da nije žalosno, dokazuje zagrobni život i paganska mitologija, a da stvarno mrtvi ne znaju ništa, a sada znaju, znači oboriše Davida i Solomona i Isaiju ima kontradikcija u Bibliji.

Jedni kažu ovo, a drugi ono.

A to sto nisu mogli prelaziti iz raja u pakao, sam vec objasnio!

A kod vas mogu da pređu. Sa 10 Oče naša.

Za namerne gresnike nema izlaza iz pakla, odnosno za fariseje "nema opravdanja" jer su "namerni gresnici" a prica je upucena upravo njima!

nema nikome ko je nepokajan.

Plata za grijeh je smrt, ne piše samo za namjerne grijehe.

Pa Edom je prorocanski ukazivao na buducnost moj Tripo imas u tom prorocanstvu samo sto nisi pogledao okolne stihove, da jesi video bi da se to odnosi na buducnost. Znaci itekako moze biti 'vecno' ;-)

Znači da nema ni u budućnosti vječnog mučenja nego uništenje grešnika (moram pisati nepokajanih) jer si ti formalista i teški.

Da nisi onda bi se to podrazumiejvalo.

A gde se gehena unistava u otkrivenju? :)

Kakve veze to ima sa temom, pa čim nestane grešnika u njoj nema ni gehene, vatru imašđ samo dok ima nešto da gori, ali šta vrijedi tebi formalisti to objašnjavati.

Uh uh, pa kao sto i ti citiras meni

Pa Isus se branio Biblijom i dokazao izvlačenje konteksta od strane satane. Tako i ja tebi citiram da dokažem da si izvukao iz konteksta stihove. :)

Nije dovoljno reci , treba i dokazati, sta vredi tvoja rec kad nisi nista dokazao?

Ja sam dokazao sa brojnim primjerima gdje pisalo vječno i zauvijek, a nije bilo bukvalno tako.

Ti uopšte nisi u stanju da razumiješ smisao bilo kojeg teksta u Bibliji. Zato te ostavljam u zabludi ne zaslužuješ da ti se daju objašnjenja, naravno da nemaš odg. na te primjere koje sam naveo. ;):)
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Rekao sam da postoji spor oko toga, pa se pravis blesav!


Postovanje brate Mire!

Odvano nismo imali priliku da razmenimo misljenja, jer vec dogo vremena bio sam odsutan sa foruma. Ne mogu da sve positinem sto bi zelieo da postignem.

Pogledao sam malo tvoju i Tripovu diskusiji i jedan i drugi imate zanimljive i korisne misli, ali nacin kako to izrazavate nije dobra. Mnogo ste zajedljivi, podcenjujete jedan drugoga' a to ne valja. Mi treba da diskutujemo akademski, iznesi misao i pusti neka drugi donese odluku da li je dobra ili nije.



Pa pise da se MUCE i da to traje...
Ispada po tebi da je Juda bio mutav pa nije znao sta pise, pa je napisao trajno vreme umesto proslo vreme.[/QUOTE]

Mire, ti si se uhvatio za Vukov prevod "Muce se" i mislis da je to nekakav dokaz.
Posmatraj malo prevod pravoslavca Dr Carnica: "kao sto Sodom i Gomor i njihovi okolni gradovi, koji su se na isti nacin kao i oni odali bludu i povodili za drugacijom plotim STOJE KAO PRIMER - trpeci kaznu vecnoga ognja." Juda 7.

Sodomi Gomor su unuisteni i njihovo unuistenje je tada zavrseno, ali posledice tog unuistenja i danas postoje. Zato se kaze da su unisteni vecnim ognjem.
Drugo, njihovo unistenje koje je trajno JE PRIMER kazne vecnoga oknja. kao sto su ti gradovi zauvek bili unisteni i danas su unisteni, tako ce na kraju nepokajani gresnici zauvek buiti unisteni. Nema tu nikakvog trajnog micenja.
Tamo gde su tui gradovi nekad bili danas je najniza tacka na zemlji ispod nadmorske visine i tamo se nalazi Mrtvo more u kome nista ne zivi. Kupao sam se u tom moru. U najvecoj dubini moze se kupati i onaj koji ne zna da pliva, jer je tezina one vode teza od ljudskog organizma zato ne moze potonuti. Tamo vise nema ni traga ni glas unistenim gradovima.
Korisno je da obratis paznju na isti izvestaj u 2. Petrovoj 2,6. "I gradove Sodom i Gomor, sazeze i razvali i osudi i postavi ugled bezboznicima koji bi postali."
[/COLOR]
Znaci Sodom i Gomo su unuiteni i osudjeni i spaljeni ognjem, a ne kaze da ih i danas spaljuje.



Koji ste vi manipulatori, pa i Hristos rece da se umrli muce nakon smrti, a ti umesto da ovo povezes kao covek ti namerno manipulises kako su te adventisti ucili, a to radis samo da bi odrzao laz u svom umu...
A Hristos rekao odmah po smrti I juda rekao da se "muce odmah posle smrti i to traje i traje i traje..." [/QUOTE]


Mire, Carnicev prevod to ne tvrdi. Prvo, da li verujes da drveta mogu da govore? Ja tvrdim da mogu. Slazes li se sa mnom?
Drugo verujes li da drveta imaju svoje vodje upravitelje i careve? Ja verujem da imaju, a ti? [/COLOR]
Mislim da se neces sloziti sa mnom zato cu ti kao i uvek ovo dokazati Biblijom:
"Isla drveta da pomazu sebi cara, pa rekose maslini: budi nam car. A malsila rece im: zar ja da ostavim svoju pretelinu, kojom se cast cini Bogu i ljudima, pa da idem da tumaram za druga drveta? Tada rekose drveta vinovoj lozi... Tada rekose sva drveta TRNU: hodi ti budi nam car...Tako sada, jeste li pravo i posteno radili postavivsi Avimeleha carom..." Knjiga o sudijama 9,8-

Mire, verujes li ti da su zbilja drveta birala cara? Ja ne verujem. Znam ti ces reci, ali to pise u Bibliji. U pravu si, zaista tako pise. Ova prica nije istinite, ali poruka koju je prorok zeleo da prenese svome narodu jesti istinita, a to je da su izabrali najlosijeg coveka za cara.
Tako je isto i prica o bogatasu i ubogom Llazaru. Prica nije istinita, ali pouka koju je Isus zeleo pomocu nje da prenese narodu jesti istinta, a to je da "postoji velika provalija izbedju raja i pakla i da niko ne treba da se nada da ce moci preci na drugu stranu. Da ono sto za zivota izaberemo ostaje zapecaceno do vaskrsenja. Da posle smrti nema nikave promene. Da oni koji ne slusaju Mojsija i proroke, nece imati drugu priliku.
U teolgiji postoji princip da nijednu pricu, pa ni one koje je Hristas ispricao, ne mozemo uzeti kao temelj doktrine ili dogme. Tako i prica koju je Isus izneo nije istinita, ali poruka koju je preneo narodu jeste istinita.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Postovanje brate Mire!

Odvano nismo imali priliku da razmenimo misljenja, jer vec dogo vremena bio sam odsutan sa foruma.

Dragi brate Marko, hvala na odgovoru..

Ne mogu se sloziti Marko, jer tamo pise "muce se" - "trpe kaznu", kao trajno a ne proslo vreme. Dakle to traje. I kod Hrista u prici mucenje je "odmah nakon smrti" i "traje".

"Kazna" ili "mucenje" TRAJU, i nisu se zavrsili u proslosti, da je mislio da se zavrsilo rekao bi "pretrpeli su kaznu"!

Juda je bas zeleo da istakne da to "traje", da ukaze na opasnost.

Sem toga u Otkrivenju ti lepo pise da ce Bog "muciti ljude" i da ce ih "muciti pred andjelima svetim i pred jagnjetom" a "dim mucenja njihovog izlazice va vek veka".

Zasto ovo izbegavati i govoriti kako mesto mucenja i pakao ne postoje?

Vidis Marko da pakao i mesto mucenja POSTOJE!

Mi se samo ne slazemo o vremenu desavanja i mestu!

Ako se kazna i mucenje desavaju tek na kraju istorije, kako onda moze Juda reci da oni "TRPE KAZNU VECNOG OGNJA"???

Govori u sadasnjem vremenu kao da to traje!

Takodje i Hristos u svojoj prici o bogatasu i lazaru govori da to traje i da se "desava po smrti"???

"Mucenje" dakle postoji kod Hrista u njegovim ostalim govorima (ne samo u prici o bogatasu), zato se i ova prica uklapa u kompletnu sliku biblije. Nema je razloga izbegavati (kao sto adventisti to rade nazivajuci je mitom). Ta prica dakle prikazuje realnost u kojoj ce se nepokajani naci.

Oni se "muce"!
I to se desava "nakon smrti"!

Naravno da nije svaki aspekt price realan, ali sto se tice mesta i vremena desavanja jeste.

A evo i primer: prica o vuku i crvenkapici nije istinita, ali je istina da postoji i suma i lovac i vuk...

A tako je i sa ovim.

Na kraju da kazem, Tripo voli da se svadja, to mu je hrana.. Trebalo bi da ga je sramota kako pise, a mene je sramota sto moram tako da mu odgovaram...


EDIT:

Eto proverio sam i na grckom, rec je o "TRAJANJU" ,

"Thayer's Greek Lexicon
STRONGS NT 5254: ὑπέχω

ὑπέχω; properly, to hold under, to put under, place underneath; as τήνχεῖρα, Homer, Iliad 7, 188; Demosthenes, Plato, others; metaphorically, to sustain, undergo: δίκην, to suffer punishment. Jude 1:7 (very often so in secular authors from Sophocles down; also δίκας, κρίσιν, τιμωρίαν, etc.; ζημίαν, Euripides, Ion 1308; 2 Macc. 4:48).
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Dragi brate Marko, hvala na odgovoru..

Ne mogu se sloziti Marko, jer tamo pise "muce se" - "trpe kaznu", kao trajno a ne proslo vreme. Dakle to traje. I kod Hrista u prici mucenje je "odmah nakon smrti" i "traje".

"Kazna" ili "mucenje" TRAJU, i nisu se zavrsili u proslosti, da je mislio da se zavrsilo rekao bi "pretrpeli su kaznu"!

Juda je bas zeleo da istakne da to "traje", da ukaze na opasnost.

Dobro jutro brate Mire,
Drago mi je da smo najzad ponovo uspostavili konakt.
Lepo sam ti naveo tekst kako pise: "Kao sto Sodom i Gomor i njihovi okolni gradovi, koji su se na isti nacin kao i oni odavali bludu i povodili za drugacijom ploti, STOJE KAO PRIMER - trpeci kaznu vecnog ognja." Juda 7.


Cini mi se da nisi primetio izra STOJE KAO PRIMER trpeci kaznu vecnog ognja.
Juda ih uzima kao primer sto su ti gradovi unisteni i njihovo unistenje jos uvek stoji, od tada nista se nije promenilo, a oni su primer konacnog unistenja gresnika vecnim ognjem, ognjem koji jednom zauvek unistava, posle koga nema nikakve nade. Dakle nema izraza "muce se" kao sto ti navodis, nego trpe posledice unistenja jos i danas.
Sem toga u Otkrivenju ti lepo pise da ce Bog "muciti ljude" i da ce ih "muciti pred andjelima svetim i pred jagnjetom" a "dim mucenja njihovog izlazice va vek veka".

Zasto ovo izbegavati i govoriti kako mesto mucenja i pakao ne postoje?

Vidis Marko da pakao i mesto mucenja POSTOJE!


Mire, molim te kad navedes tekst iz Biblije, daj reference, jer ja ne znam na koji tekst ukazujes.
Brate, velika je ta tvoja izjava kad kazes da ce Bog muciti ljude! Bojim se da imas pogresno misljenje o Bogu, a to je veliki problem. Bog nikoga nece mucuiti, ali ce svakome dati platu prema njegovom vlastitom izboru.
Prilikom Hristovog dolaska vaskrsnuce pravednici, nadam se da i ti tako verujes.
"A ostali mrtvaci ne ozivljese dok se ne navrsi hiljadu godina." Otkrivenje 20,5.

I sta ce se tada desiti? "I SIDJE OGANJ SE NEBA I POJEDE IH." Otkrivenje 20, 9.

Pojede ih, a nije JEDE IH!

"I smrt i ad behu baceni u vatreno jezero. Ovo je druga smrt, vatreno jezero. I ko god se ne nadje upisan u knjigu zivota, bi bacen u vatreno jezer." Otkrivenje 20,14.15 Carnic.

Mi se samo ne slazemo o vremenu desavanja i mestu!

Ako se kazna i mucenje desavaju tek na kraju istorije, kako onda moze Juda reci da oni "TRPE KAZNU VECNOG OGNJA"???

Govori u sadasnjem vremenu kao da to traje!

To sam ti gore objasnio. Sodom i Gomor unisteni su vecnim ognjem, jer su zauvek pretbvoreni u pepeo. Ako bi njihovo mucenje i dnas trajalo, kao sto ti mislis, onda bi I ONAJ OGANJ KOJI IH JE SPALIO MORAO I DANAS DA GORI, A SVI ZNAMO DA SE TAJ OGANJ UGASIO U ONO VREME.
DAKLE, NJOHOVO UNISTENJE JE TRAJNO, JER SU ZAUVEK UNISTENI, ALI UNISTAVANJE JE DAVNO PRESTALO.

Takodje i Hristos u svojoj prici o bogatasu i lazaru govori da to traje i da se "desava po smrti"???

ZASTO NAM NISI OBJASNIO PRICU O DRVETIMA I NJIHOVOM BIRANJU CARA?
Vidis da prica koju je Isus ispricao nije jedina u Bibliji, ciji detalji nisu istinita, ali glavna pouka koju je Hristos uputio jeste istinita.

Oni se "muce"!
I to se desava "nakon smrti"!

Nadji mi u Bibliji tekst koji jasno potvrdjuje tvoju izjavu da se ljudi "muce odmah posle smrti".
To neki hriscani tvrde, ali ne tvrdi Boblija.



Sve najbolje
 
Poslednja izmena od urednika:
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Pomaže Bog!

Mnogo puta sam čitao i slušao kako se vernici ne slažu po pitanju
dužine trajanja suda upokojenima i sledstvenih muka onima koji
ne imahu vere u Boga Jedinoga.
Zanimljivo mi je da su i jedni i drugi koristili Svetopisamske rečenice
da bi opravdali svoje mišljenje. Pa gde su se razlikovali? U tumačenjima.
Jedne rečenice se uzimaju u svom zapisanom obliku a druge se .. pa kažem,
"tumače", objašnjavaju, "prevode"....
I nije to ništa neobično jer je i sama Crkva već u prvom veku mudro protumačila (osudila)
one koji su zaista kasapili sami sebe (ili tražili da im se to uradi)
čitajući da je Hristos Spas rekao da treba da "iskopamo oko ... odsečemo ruku...".

Elem, koga zanima ova tema (privremenost ili večnost neverujućih upokojenika)
neka potraži šta su govorili oni što vaskrsnuše kada se grobovi otvoriše,
oni sveci, koji vaskrsoše i uđoše u Sveti Grad, među ljude (po sv. Mateji 27, 52-53).

Mada ... opet iz mog iskustva, jednom formirano mišljenje se teško menja i
pored novootkrivenih dokaza. Gordost živi dok god živi i čovek.

brat Toma
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Samo jos nesto da napomenem. Juda u svojoj poslanici upotrebio je neke od primera iz Starog zaveta. U 1, Mojsijevoj 19. poglavlju opisano je unistenje Sodoma i Gomora. To je ucinjeno da bi se ogranicilo bezakonje koje su sirili u svojoj okolini. Gradovi su tada zauvek spaljeni. Ubrzo posle spaljivanja vatra se ugasila i danas vise je nema tamo. Rekao sam da je na tome mestu Mrtvo more. Ako bi se njihovi stanovnici i danas mucili to bi znacilo da je nad njima izrecen posledni Sud, a svi znamo da nije tako.
Korisno je da zapazimo sta apostol Joda piseu 6. stihu: "I andjele koji se ne drzase svojega staresinastva, nego ostavise svoje stan, CUVA U VECNIM OKOVIMA POD MRAKOM ZA SUD VELIKOG DANA."


Ni sotona kao ni pali andjeli, jos nisu konacno osudjeni. Njima je posle otpada samo uskraceno mesto boravka na nebu, ali oni su , dobivsi valst nad nasom zemljom prevarom uvodeci coveka na stranu pobune protiv Bog, tu se cuvaju za poslednji Sud, a to ce biti prilikom Hruistovog dolaska.

Kao sto nad sotonom i demonima konacni sud jos nije izrecen, tako isto nije izrecen ni nad onima koji su im se pridruzili u cinjenju zla. Ako bi se stanovnici Sodoma i Gomora i danas mucili u ognju, pre svega taj oganj bi morao da i danas gora, a svi znamo da vise ne gori, i to bi znacilo da je nad njima izrecen poslednji Sud, a svi znamo da je posledni Sud u buducnosti. Niko se posle smrti ne muci u vecnom ognju, nego svi cekaju poslednji Sud na kom ce primiti ono sto su za zivota sami izabrali.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Ne mogu se sloziti Marko, jer tamo pise "muce se" - "trpe kaznu", kao trajno a ne proslo vreme. Dakle to traje. I kod Hrista u prici mucenje je "odmah nakon smrti" i "traje".

Da ima o tome u paganskoj mitologiji. Znaš li ti šta je u pravu kazna, a šta je kažnjavanje?

"Kazna" ili "mucenje" TRAJU, i nisu se zavrsili u proslosti, da je mislio da se zavrsilo rekao bi "pretrpeli su kaznu"!

očigledno da ne znaš.


Juda je bas zeleo da istakne da to "traje", da ukaze na opasnost.

Sem toga u Otkrivenju ti lepo pise da ce Bog "muciti ljude" i da ce ih "muciti pred andjelima svetim i pred jagnjetom" a "dim mucenja njihovog izlazice va vek veka".

Kao i dim iz Edoma što još uvijek izlazi.

Zasto ovo izbegavati i govoriti kako mesto mucenja i pakao ne postoje?

Pa nije pakao mjesto mučenje, nego gehena.

Mi se samo ne slazemo o vremenu desavanja i mestu!

Ako se kazna i mucenje desavaju tek na kraju istorije, kako onda moze Juda reci da oni "TRPE KAZNU VECNOG OGNJA"???

Pa što će onda da dobiju kaznu, kada ej već trpe.

Takodje i Hristos u svojoj prici o bogatasu i lazaru govori da to traje i da se "desava po smrti"???

Čemu onda plata poslje.


"Mucenje" dakle postoji kod Hrista u njegovim ostalim govorima (ne samo u prici o bogatasu),

A da mi stvarno rekli da ne postoji.

Naravno da nije svaki aspekt price realan, ali sto se tice mesta i vremena desavanja jeste.

Aha sada mogu jabuke, a ne mogu kruške.

A evo i primer: prica o vuku i crvenkapici nije istinita, ali je istina da postoji i suma i lovac i vuk...

A tako je i sa ovim.

poređenje je :beee:

Na kraju da kazem, Tripo voli da se svadja, to mu je hrana.. Trebalo bi da ga je sramota kako pise, a mene je sramota sto moram tako da mu odgovaram...

A da tebe nije sramota kada si govorio da mi je ispran mozak i tome slično.

EDIT:

Eto proverio sam i na grckom, rec je o "TRAJANJU" ,

"Thayer's Greek Lexicon
STRONGS NT 5254: ὑπέχω

ὑπέχω; properly, to hold under, to put under, place underneath; as τήνχεῖρα, Homer, Iliad 7, 188; Demosthenes, Plato, others; metaphorically, to sustain, undergo: δίκην, to suffer punishment. Jude 1:7 (very often so in secular authors from Sophocles down; also δίκας, κρίσιν, τιμωρίαν, etc.; ζημίαν, Euripides, Ion 1308; 2 Macc. 4:48).


Znači poslje neće dobiti kaznu, već su je dobili.
 
Natrag
Top