LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
POREKLO I SASTOJCI U ULJU OD SEMENA GROŽĐA
Danas su vodeći proizvožači ulja od semena grožđa Italija i Francuska. Nije iznenađujuće, obzirom da su te zemlje prirodni izvor za proizvodnju vina, koja kao prateći proizvod daje kominu, iz koje se proizvodi ulje od semena grožđa. Komina se, uglavnom, sastoji od semenki grožđa, peteljki i kožice, organska je materija, najčešće se koristi kao kompost, koji se uglavnom ponovo vraća u vinograde. Ovo čini ulje od semena grožđa ekološki čistim proizvodom, koji ne zahteva novu zemlju za uzgajanje, biljke ili vodu za proizvodnju.

Seme grožđa je samo po sebi vrlo čvrsto i sadrži samo 8-12% ulja. To proizvodnju čini vrlo teškom i, na nesreću, ne dozvoljava hladno ceđenje kao kod drugih uljastih semenki koje sadrže 22-55% ulja. Ipak, posle mnogo istraživanja, u Italiji postoje proizvođači koji sada ekskluzivno proizvode ulje od semena grožđa sa vrlo brižljivo izvedenim, nisko temperaturnim procesom rafinacije u kiseoničkom i okruženju bez svetla, koje čuva vredne sastojke ulja.

Ovo ulje po sebi ima vrlo visok nivo antioksidantnog vitamina E (60-120 mg/100 g), što ga čini vrlo stabilnim. Najvažnije, ulje od semena grožđa je jedno od onih sa najnižim sadržajem zasićenih i najviših po sadržaju esencijalnih masnih kiselina, linoleične kiseline, poznate i kao omega 6. Linoleična kiselina je jedna od esencijalnih masnih kiselina koju ljudsko telo ne može da proizvede i mora biti unošeno kroz hranu. Studije pokazuju da je, na žalost, linoleična kiselina nedovoljno zastupljena u načinu ishrane većine ljudi, što čini da ulje od semena grožđa bude vrlo vredno, sadržeći približno 76% linoleične kiseline!
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
NAJBOLJE OD SVEGA - STVARNO JE DOBRO ZA KUVANJE!
Lepota ovog ulja je u tome kakav ukus ima i šta možete uraditi sa njim da ga uključite u svoju dijetu. Profesionalni kuvari vide ulje od semena grožđa i maslinovo ulje onoliko važno u kuhinji koliko su važni i so i biber. Preporučuju ekstra devičansko maslinovo ulje samo kao završni potez za ukus kod svih mediteranskih recepata i izbegavanje bilo kakvih visokih temperatura koje će uništiti maslinovo ulje i ostaviti gorčinu na ukusu.

To je mesto gde dolazi ulje od semena grožđa kao savršeno ulje za kuvanje - zbog svojih jedinstvenih i raznolikih atributa u kuhinji. Naše čulo ukusa najveći broj ukusa prepoznaje preko masnoća koje se koriste kao prenosioci ukusa. Zato najveći broj nemasnih tipova hrane praktično nema nikakav ukus.

Ulje od semena grožđa ima blag ukus oraha koji prenosi ukus hrane. Ovaj blagi ukus vam dozvoljava da ga koristite za bilo koji način kuvanja, a da ne budete ograničeni ukusim ulja. Ono je izuzetan dresing za salate koji se neće zamagliti kad se ohladi, i možete ih koristiti direktno iz frižidera. Moe se zagrevati do preko 250°C bez dima, prskanja ili ukusa na izgorelo prilikom prženja ili pečenja. Kad se koristi za prženje u dubokom ulju, trajaće dvostruko duže od uobičajenih masnoća za prženje. Dobro se ponaša kod vrlo vlažnih proizvoda, proizvoda sa visokim sadržajem natrijuma, dajući hrskavu hranu bez izraženog ukusa masti. Daje izuzetna začinjena ulja, slažući se jako dobro sa biljkama i začinima. Idealno je kao umak uz hleb umesto butera ili margarina, eliminišući još jedan od izvora zasićenih masti.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
VAŽNOST ODGOVARAJUĆEG PAKOVANJA
A sad da malo popričamo o tome kako treba spakovati ovo vredno ulje. Najviše proizvođača će se opredeliti za najjeftiniju varijantu - plastična ili staklenu bocu, što će zadovoljiti samo najniže potrebe, ali ne i zaštititi ulje od štetnih uticaja svetlosti. Ovako pakovana ulja, posle prolaska kroz lanac proizvodnje, distribucije i dugog vremena na policama u radnjama, izložena su štetnim zračenjima ili ultraljubičastom svetlu svo vreme, i mogu biti na ivici da postanu pokvarena do vremena kad stignu u kuhinju. Zato proizvođači treba da vode računa i o ovom aspektu.

Ulje od semena grožđa ne samo da je jestivo ulje, već se koristi i iz mnogo drugih razloga. Zbog visokog nivoa vitamina E i bogatog sadržaja esencijalnih masnih kiselina, ovo ulje se koristi i u kozmetičkoj industriji već dugo vremena, kao nosilac.

Terapeuti masažom će znati kako se lepo upija u kožu, jer je lagano, tečno (konzistencije skoro kao voda), koje neće ostaviti lepljivi film ili neprijatan miris. Ulje od semena grožđa koriste i evropski proizvođači drvenih muzičkih instrumenata za čuvanje skupocenih violina i drugih instrumenata.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
NAPOMENA O ISTRAŽIVANJIMA:
Efekti ulja od semena grožđa su proučavani na 56 ljudi i žena od kojih svi imaju HDL ispod 40 mg posle 3 meseca dijete za sniženje lipida.

Rezultati su bili interesantni u tome da dok se težina nije promenila i ukupni holesterol nije značajno varirao, pojavio se statistički značajan pad LDL (lošeg holesterola) sa 146 na 136 mg (-7%).

Još značajniji je bio porast "high-density lipoprotein" holesterola (HDL) sa 31.6 na 36.5 mg. I ovih 13% porasta je statistički značajan rezultat.

U Helsinkiju, u Finskoj, istraživanja na srcu su pokazala da za svaki 1% povećanja HDL imamo 3% smanjenja kod događaja kao što su akutni srčani udari.

Uz to, odnos ukupnog holesterola i HDL je bio smanjen za 15.6%. Upotreba ulja od semena grožđa u svakodnevnoj dijeti definitivno popravlja nivoe i HDL i LDL kod subjekata sa stabilnom težinom i inicijalno niskim nivoima HDL.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[h=1]Podjela vina[/h] Prema kakvoći razlikuju se:

  1. stolna vina
  2. stolna vina s oznakom kontroliranog podrijetla
  3. kvalitetna vina s oznakom kontroliranog podrijetla
  4. vrhunska vina s oznakom kontroliranog podrijetla
  5. predikatna vina
  6. arhivska vina
  7. specijalna vina
  8. pjenušava vina
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Prema sadržaju šećera vina se dijele na suha, polusuha, poluslatka i slatka vina, a prema boji na bijela, ružičasta i crna.

Stolno vino je vino proizvedeno od jedne ili više sorti grožđa vinove loze. Stolno vino ne može nositi oznaku sorte.

Stolno vino s oznakom kontroliranog podrijetla je vino proizvedeno od jedne ili više sorti grožđa koje potječu iz jedne vinogradarske regije.

Kvalitetno vino s oznakom kontroliranog podrijetla je vino proizvedeno od jedne ili više sorti grožđa koje potječu iz jedne vinogradarske podregije s izraženim kvalitetnim organoleptičkim svojstvima značajnim za ekološke uvjete i sorte određene vinogradarske podregije, vinogorja ili položaja čiju oznaku nosi, koje je odnjegovano u toj podregiji.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Vrhunsko vino s oznakom kontroliranog podrijetla je vino proizvedeno od određene sorte ili grupe sorti grožđa koje potječu iz jednog ili više vinogradarskih položaja u okviru jednog vinogorja s osobito izraženim kvalitetnim, specifičnim organoleptičkim i kemijskim svojstvima značajnim za ekološke uvjete položaja i sorte, odnosno grupe sorti grožđa. To vino mora biti i odnjegovano i punjeno u boce u vinogradarskom vinogorju koji obuhvaća određeni položaj.

Ako vino nosi oznaku sorte, mora biti proizvedeno od najmanje 85% grožđa sorte čije ime nosi.
Predikatna vina su vina koja u izuzetnim godinama u posebnim uvjetima dozrijevanja, načina berbe i prerade daju posebnu kakvoću, a moraju biti proizvedena samo od grožđa preporučenih sorti za pojedino vinogorje.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Predikatna vina su:

  1. Kasna berba - vino proizvedeno od grožđa koje je ubrano u stanju potpune zrelosti i čiji mošt ima najmanje 94° Oechsla.
  2. lzborna berba - vino proizvedeno isključivo od brižno izabranog grožđa, čiji mošt sadrži najmanje 105° Oechsla.
  3. lzborna berba bobica - vino proizvedeno od prezrelih ili plemenitom plijesni napadnutih bobica čiji mošt sadrži najmanje 127° Oechsla.
  4. Izborna berba prosušenih bobica - vino proizvedeno od prosušenih bobica čiji mošt sadrži najmanje 154° Oechsla.
  5. Ledeno vino - vino proizvedeno od grožđa koje je ubrano pri temperaturi od najmanje -7°C i prerađeno u smrznutom stanju, a čiji mošt sadrži najmanje 127° Oechsla.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Arhivsko vino je vino koje se u podrumskim uvjetima čuva dulje od njegovog optimalnog zrenja, a najmanje pet godina od dana prerade grožđa u vino, od čega najmanje tri godine u boci.

Specijalna vina su vina dobivena posebnim načinom prerade grožđa, mošta ili vina bez dodatka ili s dodatkom određene količine vinskog alkohola, vinskog destilata, šećera, koncentriranog mošta i mirisavih ili drugih dopuštenih tvari biljnog podrijetla.

Specijalna vina su:

  1. desertno vino,
  2. likersko vino,
  3. aromatizirano vino.

Pjenušava vina su vina koja uz ostale određene sastojke sadrže i povećanu količinu ugljičnog dioksida, zbog kojeg se pri otvaranju boce razvija obilna pjena.

U pjenušava vina ubrajaju se prirodno pjenušava i gazirano pjenušava vina.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[h=1]R A Z V R S T A V A N J E V I N A[/h][h=2]A. VINA U DOSLOVNOM SMISLU RIJEČI (Scricto sensu)[/h]
I. kategorija bijela vina-mirna (pritisak CO[SUB]2[/SUB] manji od 0,5 bara)

a) bijela vina iz nearomatičnih sorata
[TABLE="align: center"]
[TR]
[TD]suha[/TD]
[TD="align: center"](sadrže od 0 do 4 g/l šećera)[/TD]
[TD="align: right"] 1[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]polusuha[/TD]
[TD="align: center"](sadrže od 4 do 12 g/l šećera)[/TD]
[TD="align: right"] 2[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]poluslatka[/TD]
[TD="align: center"](sadrže od 12 do 50 g/l šećera)[/TD]
[TD="align: right"] 3[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]slatka[/TD]
[TD="align: center"](sadrže više od 50 g/l šećera)[/TD]
[TD="align: right"] 4[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
 
Natrag
Top