LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
IX. kategorija aromatiziranih vina (kao npr. vermut, bermet,…)​
[TABLE="align: center"]
[TR]
[TD]suha[/TD]
[TD="align: center"](sadrže do 50 g/l šećera)[/TD]
[TD="align: right"]48[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]poluslatka[/TD]
[TD="align: center"](sadrže od 50 do 10 g/l šećera)[/TD]
[TD="align: right"]49[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]slatka[/TD]
[TD="align: center"](sadrže više od 100 g/l šećera)[/TD]
[TD="align: right"]50[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[h=1]Koje vino uz koje jelo?[/h] Kako biste bili sigurni u izbor kojim ćete iznenaditi svoja čula okusa i mirisa, provjerite svoj instinkt natuknicama o primjerenom izboru vina uz jelo na vašem stolu


  • Kao aperitiv uobičajeno je poslužiti: suhi pjenušac, šampanjac (francuski slatki), poluslatki pjenušac, bijelo suho i/ili slatko vino, sherry, porto, bermet ili prošek
  • Uz predjela, hladetine i namaze nećete pogriješiti poslužite li bijelo vino ovih karakteristika: suho, polusuho, lagano slatko
  • Jela na bazi ribe također idu uz bijela vina, ona suha i ljupka te pjenušce isto tako suhe.
  • Pršut i suhomesnati proizvodi poslužuju se zajedno s roze svijetlim i suhim vinima, ali ni bijelo suho vino nije loš izbor
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
  • Guste juhe, paštašute, rižota s umakom od riba ili mesnim umakom uglavnom prate bijela suha vina, zatim roze i mlada crna vina.Dok juhe s umakom od riba i kamenice podnose i robusnija vina s višim postotkom alkohola
  • Pržena ili pohana riba, škampi s roštilja, sa ili bez umaka izvrsni su uz bijelo suho robusno vino. Dok ribe pečene na ražnju i roštilju te rakovi, školjke i kavijar obavezno idu uz jaka bijela i crna vina, suhi bijeli pjenušac ili bijela aromatična vina
  • Uz jaja pripravljena na različite načine, ili poslužena s pršutom i sirom, obavezno se poslužuje bijelo suho ili ružičasto vino, a kao mogućnost tu je i crno lagano frizirano vino.
  • Žabe, puževi i jegulje kao specijaliteti zahtijevaju bijelo vino.
  • Kada je riječ o mesu, bijelo meso i ono lagano ispečeno na roštilju upotpunjuje se sa crnim suhim i mladim vinom. Ukoliko se radi o tamnom mesu, domaćoj i lovnoj divljači neizbježna su izrazito puna i jaka, stara robusna vina.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
  • Velike razlike u odabiru vina su kombinacije sira s tjesteninama. Sirevi s mekanom tjesteninom zahtijevaju Rose i crno mlado vino, dok se sirevi s tvrdom tjesteninom, ribani ili uzavreli poslužuju u kombinaciji s crnim starim robusnim vinom.
  • Deserti uglavnom idu prema izboru slatkih, likerskih i pjenušavih vina. Ukoliko se radi o voću, bijelo slatko, pjenušac i likersko Rose neizbježan su izbor. Uz voće se poslužuju i slatki bermet te likersko crno staro slatko vino.
  • Slastice poput kolača i sladoleda idu dobro u kombinaciji sa specijalnim likerskim vinima, polusuhim pjenušcima i aromatičnim slatkim vinima. Dok suhe slastice, one bez čokolade, dobro podnose pjenušce starijeg godišta, bijela slatka i poluslatka vina te sherry, porto, suvarak ili prošek

557.jpg
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[h=1]Tip pjenušca određuje temperaturu posluživanja[/h]
Temperatura posluživanja nije ista za sve tipove pjenušca, jer ona ovisi o boji, sadržaju šećera, ukupnog ekstrakta, starosti ili svježini, aromatičnosti, ljupkosti, mekoći ili oštrini okusa, pa čak intenzitetu pjenušanja. Svaki tip pjenušca kao serija sorte ili kombinacija sorata određenog podrijetla zahtjeva specifičnu temperaturu posluživanja. Općenito, nužno je poštovati sljedeće kriterije:

  • pjenušci koji nose oznaku “brut” (suhi i sadržavaju 5-8 g/l ne prevrela šećera) poslužuju se na temperaturi od 7 do 8°C,
  • pjenušci koji nose oznaku “brut de brut” (bez ostataka šećera) poslužuju se na temperaturi od 6 do 7°C,
  • bijeli suhi (secchi) pjenušci poslužuju se na temperaturi od 7 do 9°C,
  • bijeli ljupko-slatkasti pjenušci poslužuju se na temperaturi od 8 do 12°C,
  • muškatni slatki pjenušci poslužuju se na temperaturi od 10 do 14°C,
  • passiti, šampanjci proizvedeni od prosušena grožđa (koji u pojedinim državama, pod određenim uvjetima proizvodnje, mogu nositi i oznaku predikat) poslužuju se na temperaturi od 10 do 14°C,
  • ružičasti rose pjenušci, mladi i svježi, poslužuju se s podrumskom temperaturom čuvanja tj. od 12 do16°C i
  • šampanjci proizvedeni od crnih vina poslužuju se uvijek s temperaturom u ambijentu posluživanja (restoran, hotel, stan itd.) tj. od 18 do 21°C.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[h=1]Vino i čaše[/h] Da bi se napravilo dobro vino, najvažnije je prije svega kvalitetno grožđe. Da bi se kušalo vino, ispitalo boju, ustanovilo da li je bistro ili mutno, odredilo da li se osjeća miris voća, cvijeća ili nečega drugog, usnama odredilo teksturu i punoću, najvažnija je prije svega pravilno izabrana čaša.

Grožđa se jako razlikuju i kvaliteta i aroma grožđa ovisi o položaju zemljišta, kvaliteti zemlje i načinu na koji se grožđe obraduje.

Kušanja vina jako ovisi o izgledu čaše i bistroću i boju vina najjasnije ćemo spoznati ako čaša ima prozirno nebrušeno staklo, tanke stjenke i čašku poput cvijeta tulipana. Izaberete li se pravilno čašu, vino će dati sve od sebe.

Bijelo vina pri posluživanju trebaju biti hladnija nego crna. Isto tako aromatičnija vina treba poslužiti hladnija od onih prigušenijih aroma. Snažnija vina bilo bi dobro istočiti sat ili dva u posebne pokale (dekantere) kako bi ih prozračili i dopustili da razviju sve mirise zarobljene višim alkoholima.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Vrsta vina određuje čašu

S šest tipova čaša možemo pokriti kvalitetno gotovo sva vina.

[TABLE="align: center"]
[TR]
[TD="align: center"]
439.jpg
[/TD]
[TD="align: center"]
438.jpg
[/TD]
[TD="align: center"]
442.jpg
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="align: center"]bordoški pokal [/TD]
[TD="align: center"] čaša za burgundac [/TD]
[TD="align: center"] čaša za pjenušac[/TD]
[/TR]
[/TABLE]

Visina nožice čaše utjecati će na toplinu koju dlan prenosi na vino, uvjetujući različito razvijanje i širenje okusa i mirisa vina.

Oblik čaške stvara različite kontakte vina s našim osjetilima i čaša koja se pri vrhu sužava koncentrira i usmjerava miris dok otvoren vrh čaše otvara i miris.

Crvena i crna vina upravo zbog topline dlana oslobađaju i puštaju svoje arome i mirise i za njih je najbolja čaša veća čaša s niskom nožicom. Pa tako npr. cabernet sauvignon treba piti iz okruglog bordoškog pokala, dok crni pinot treba točiti u čašu za burgundac.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[TABLE="align: center"]
[TR]
[TD="align: center"]
440.jpg
[/TD]
[TD="align: center"]
437.jpg
[/TD]
[TD="align: center"]
441.jpg
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="align: center"]čaša za chardonnay [/TD]
[TD="align: center"] čaša za porto [/TD]
[TD="align: center"] čaša za rizling[/TD]
[/TR]
[/TABLE]

Šampanjci, bijela i rose vina, poslužuju se rashlađeni na određenu temperaturu i ne trpe toplinu dlana te je u tom slučaju najbolji izbor čaša s viskom nožicom.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[h=1]Budite i sami degustator[/h]
476.jpg
Je li degustacija vina i alkoholnih pića uopće uistinu tako tajanstven čin koji nas navodi da u degustatorima vidimo neke novovjeke alkemičare?

Obično je u prostoriju u kojoj zasjeda žiri za ocjenjivanje vina strogo zabranjen ulaz , svima onima koji nisu prijeko potrebni. Zato i nema mnogo fotografija koje pokazuju takav ambijent.

Čin kušanja vina radi ocjenjivanja njegove kakvoće za obična je čovjeka obavijen tajnovitošću, za nj su sposobni samo oni, misli narod, koje je priroda obdarila posebnim darom. Tom uvjerenju pridonosi i okolnost što se vina ocjenjuju iza vrata za publiku trostruko zaključanih. Kušači vina (ili degustatori) čine se stoga kao nadljudi što su s vinom sklopili savez koji im daje povlasticu da ga mogu ispiti koliko god žele, i to miješajući vrste tog proizvoda dobivenog alkoholnim vrenjem mošta ili komine svježeg grožđa plemenite vinove loze, kako glasi definicija vina. Ili pak, za neke, kao obični smrtnici koji napor kušanja plaćaju time što ih nakon degustacije tačkama odvoze do njihovih kreveta.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Što je u tome istina? Je li degustacija vina i alkoholnih pića uopće uistinu tako tajanstven čin koji nas navodi da u degustatorima vidimo neke novovjeke alkemičare?

Ritual pripreme
Kušanje vina, je čin koji u sebi sadrži krupan paradoks. Degustator se služi isključivo čulima kojima ga je obdarila priroda, ali u uvjetima koji teže da isključe sve ostale utjecaje što mogu djelovati na ta ista čula. Stanje bismo mogli opisati kao nastojanje da se čulima, dakle subjektivnim mjerilima, postigne maksimalno objektivna ocjena. Kako se to postiže? Degustator mora biti zaštićen od svih utjecaja koji bi mogli odvratiti njegovu pažnju od vina koje kuša. Npr. u prostoriji u kojoj se degustira vino ne smije biti nikakva namještaja ili predmeta koji bi remetili atmosferu. Prostor treba da bude što veći, zidovi obojeni mirnim bojama, vlažnost zraka 80 posto, temperatura oko 20 stupnjeva. U toj prostoriji mora vladati potpun mir, i to je razlog što u vrijeme degustacije nitko ne smije ulaziti u nju. Osvjetljenje ne mora biti danje, jer degustator ima uza se i posebnu svjetiljku ili svijeću. Svijeća je bolja.

To, dakako, nisu svi uvjeti. Degustator sjedi za stolom prekrivenim bijelim stolnjakom (koji, međutim, ne smije biti opran u deterdžentu intenzivna mirisa!). Jedini je alat degustatora čaša. Njih na stolu mora biti više. Moraju biti kupasta oblika, na nožici, suhe, besprijekorno čiste i bez mirisa. Tu je i kruh, za "presijecanje" okusa. U posljednje vrijeme upotrebljavaju se i kriške neguljenih kiselih jabuka ili komadići kakvog neutralnog sira. Neki su degustatori protiv jabuka, kruha ili sira, jer osobito sir ima svoju požudu.
 
Natrag
Top