Vesti iz sveta tehnologije

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Zaštitite se od trojanca










Izvor:
Blic.rs







Kompjuter se najlakše zarazi virusom preko elektronske pošte i društvenih mreža, a procena stručnjaka iz „Kasperski laba“ (Kaspersky) jeste da novi virus napada svake sekunde.


257247_virus-trojanac-foto-shutterstock_ff.jpg



Jedan od najčešćih je trojanski konj, raširena vrsta zloćudnog programa (malvera) koji hakeri i kriminalci koriste da bi ušli u vaš računar. Šta možete da poreduzmete?

Za početak treba da se upoznate s virusom. Trojanski konj je samostalan zloćudni program koji se od svoje neslavne braće razlikuje po tome što ne nastoji da zarazi datoteke (kao obični virus) ili da se širi na druge računare (kao kompjuterski crv), već ga korisnici (uglavnom ne sluteći) sami instaliraju.

Preko trojanca moguće je zaraziti računare virusom i/ili preuzeti kontrolu nad zaraženim računarima, što hakeru omogućava krađu informacija, instalaciju softvera po izboru, menjanje datoteka i postavki, korišćenje računara za DDoS napade na treće ciljeve, praćenje aktivnosti na ekranu i tastaturi...

Često se predstavljaju kao korisni legalni programi, zbog čega su i nazvani po čuvenom konju zbog kojeg je pala Troja.

Ovi programi mogu da se probiju kroz šupljikavu odbranu internet pretraživača, kao i da budu postavljeni u neke veb stranice.
 
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Glas menja tipke









Izvor:
Blic.rs








Kada je prošle godine predstavljena „Siri“, asistent kojim se upravlja glasom kompanije „Epl“ (Apple), mnogi korisnici su bili oduševljeni. Prvi im je odgovorio „Samsung“ sa s-vojs (Voice), ali je ipak „Siri“ i dalje bio neprikosnoven.


257408_digi-glavni-1--googlevoiceactionssiricalling_ff.jpg



Sada se i „Gugl“ (Google) umešao na ovu teritoriju sa novom verzijom Androida koja sadrži mogućnost upravljanja glasom. Pogledajte poređenje između „Guglovog“ i „Eplovog“ servisa.

Da bi se pokrenuo „Siri“, potrebno je samo da se drži glavni taster ispod ekrana, dok je kod Androida potrebno da se otključa telefon i onda izgovori: „Gugl“ ili klikne na ikonicu mikrofona. Pozivanje kod ajfona ide veoma glatko i bez problema razume komandu, a Android je tu još uvek daleko od takve preciznosti u razumevanju. Ipak, problem može da predstavlja lošiji mikrofon na „neksusu 7“ (Nexus – jedini uređaj koji za sada poseduje ove mogućnosti). To potvrđuje da je njihov asistent bolje reagovao kada su se priključili na njega preko blutut mikrofona.

Za pokretanje pisanja poruka ili mejlova „Siri“ se opet pokazala uspešnijom, ali zato je Android bez problema „otkucao“ celu poruku bez greške u slušanju. Ipak, „Siri“ redovno obaveštava korisnika u kojoj fazi se nalazi, dok kod Androida jedini indikator je kratki zvuk koji znači da je mikrofon još uvek uključen.

Na ovo su oba proizvođača izgleda najviše obraćala pažnju, jer im ovi servisi rade besprekorno. Navigacija, odnosno snalaženje u prostoru i pronalaženje lokacija ili prevoza odlično je odrađeno kod oba asistenta. Kad je vremenska prognoza u pitanju, jednake su informacije davali za predstojeći period.

Iako su se oba asistenta pokazala dobro u zakazivanju alarma, „Siri“ nije mogla da ga promeni ili obriše, za razliku od Androida, sa kojim je uređivanje alarma bilo jednostavno i brzo.

 
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
„Fajerfoks OS“, operativni sistem za jeftinije telefone










Izvor:
Blic.rs








Već duže vreme govori se o tome da „Mozila“ (Mozilla) priprema svoj operativni sistem namenjen telefonima koji će se najverovatnije zvati „Fajerfoks OS“ (Firefox). Iako su do sada bili poznati po proizvodnji internet pregledača, ova kompanija želi da se probije i na ovo tržište. Izdvojili smo nekoliko informacija o operativnom sistemu.


229241_telefoni-foto-afp_f.jpg



Još uvek nije zvanično određen datum, ali je izvesno da će se prvi telefoni sa ovim operativnim sistemom pojaviti na tržištu u januaru 2013. godine, i to u Brazilu. U drugoj polovini 2013. oni će stići na tržište SAD i Evrope.

„Mozila“ je najavila da će ciljati na tržište jeftinih telefona, tako da bi ovo trebalo da budu najjeftiniji pametni uređaji. Zasad se govori o ceni od oko 70 evra, ali pitanje je koliko će on stvarno koštati kad se pojavi u prodaji. Nakon toga, „Mozila“ će pokušati da se probije i na tržište skupljih telefona.

„Fajerfoks OS“ je internet pregledač koji je baziran na HTML 5 strukturi, što znači da je jako sličan „Hrom OSu” (Chrome), odnosno da će svim aplikacijama i programima da se pristupa putem interneta.

Zbog toga što je baziran na toj strukturi, programeri će lako moći da omoguće korišćenje svojih aplikacija u ovom operativnom sistemu, jer je prema istrživanju, već 75 odsto programa za „Android“ ili „AjOS“ (iOS) rađeno u HTML 5.

Dve najpopularnije društvene mreže Fejsbuk (Facebook) i Tviter (Twitter) biće duboko integrisane u ovaj operativni sistem, tako da će korisnici lako moći da prate postove svojih prijatelja ili da sami kreiraju sadržaj koji će se istog trenutka pojavljivati na mreži.

Zahvaljujući pomenutoj strukturi, kada se bude pokrenula Gugl (Google) mapa dobiće se puna verzija ovog programa kao kada se koristi na samom računaru, a ne umanjena kao na pametnim telefonima.

Ovaj operativni sistem će, prema najavi proizvođača, biti veoma jednostavan i brz, tako da će moći bez problema da ga pokreću procesori jačine od 600 MHz.
„Mozila“ je navodno potpisala ugovor sa kompanijom „Kvalkom“ (Qualcomm) da oni imaju ekskluzivitet, odnosno da se sistem ugrađuje samo u telefone koji imaju njihove procesore.

 
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Najbolji televizori u 2012. godini











Izvor:
Blic.rs








Većina kompanija već je uveliko predstavila svoje modele televizora za ovu godinu. Predstavljamo vam tri televizora koji su zauzeli prva mesta u kategorijama dizajn, dodaci i kvalitet slike.


DODACI
257649_digi-samsung_f.jpg
Samsung PNE8000




Njihova ovogodišnja serija do sada tehnički najnaprednija i sa najboljim dodacima. Dolazi sa odličnim daljinskim koji je osetljiv na dodir, kao i dva para 3D naočara. Ipak, ono što će sigurno značajno unaprediti celu industriju jeste mogućnost upravljanja televizorom uz pomoć glasa i pokreta. Korisnici mogu da govore šta televizor da radi ili da uz pomoć ruku kontrolišu „SmartTV“ platformu.




DIZAJN
257647_digi-lg_f.jpg
LG LM9600




Kada je dizajn u pitanju, tu svaki korisnik ima svoje mišljenje o tome šta je lepo, ali zato prema rečima stručnjaka, većina njih je izdvojila ovaj model južnokorejske kompanije. On ima jedne od najtanjih ivica do sada videđene na televizorima i zbog toga odlično izgleda gde god da se postavi. Pored toga poseduje „Medžik moušn“ (Magic Motion) upravljač, koji je odličan za „SmartTV“ opcije, kao i mogućnost prikazivanja 3D sadržaja. S druge strane, ovo je jedan od najskupljih modela na tržištu i mnogi stručnjaci ističu da prikaz crne boje nije na nivou koji zaslužuje ovakav televizor.



KVALITET SLIKE

257650_digi-panasonik_f.jpg
Panasonic TC-PVT50




Postoje oni korisnici kojima je samo kvalitet bitan, i na to su se najviše fokusirali iz „Panasonika“ (Panasonic). Stoga ova serija televizora daje izrazito tamne nijanse crne, jako precizne boje i odličan ugao gledanja. U poređenju sa ostalim uređajima iz klase, pruža mnogo kvalitetniju sliku i uprkos tome što mu cena nikako nije mala, za razliku od ostalih sa sličnom reprodukcijom slike, ovaj televizor je mnogo jeftiniji. Možda mu je jedina mana to što prikaz 3D sadržaja nije na visokom nivou kao što je standardna slika.
 
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Fujitsu pokreće “poljoprivredni” oblak







Izvor:
Micro.rs








KOMPANIJA FUJITSU SAOPŠTILA je da će uskoro pokrenuti novu uslugu zasnovanu na računarskom oblaku, koja treba da pomogne u modernizaciji japanske poljoprivrede.

Radi se o usluzi nazvanoj Akisai (kombinacija japanskih izraza za “jesen” i “boje”) koja će poćeti sa radom u oktobru ove godine. Akisai će omogućavati pristup podacima, kao što su temperatura tla, vlažnost i količina padavina, koje će prikupljati mreža senzora i kamera instaliranih širom Japana. Farmeri će moći da koriste mobilne telefone ili tablične računare da bi uneli podatke o svojim usevima, a usluga Akisai će im pomoći da sračunaju troškove proizvodnje i eventualnu dobit.


16758_fujitsu6.jpg



Predstavnici Fujitsua izjavili su da će usluga biti ponuđena i velikim kompanijama, kao što su firme koje se bave prodajom na veliko, prehrambeni kombinati ili lanci restorana. Po njhovim rečima, Akisai može da pomogne tim kompanijama da lakše nadgledaju i upravljaju svojim linijama za snabdevanje i distribuciju.

Japan ima reputaciju zemlje koja vodi računa o svojoj poljoprivredi. Iako je zemlja siromašna resursima i uvozi značajne količine prehrambenih proizvoda, domaći farmeri su visoko subvencionisani i zaštićeni različitim taksama i carinama. Međutim, poljoprivredna infrastruktura u Japanu zaostaje sa drugim razvijenim zemljama, pre svega zbog postojanja velikog broja malih nezavisnih proizvođača, kao i zbog činjenice da je više od 60% japanskih farmera starije od 65 godina. Većina njih se bavi poljoprivredom na tradicionalan način, koristeći samo osnovne proračune da bi se odlučili koju vrstu useva će zasejati.

Usluga Akisai će kombinovati aktuelne podatke sa statističkim podacima iz ranijih godina, posebno kada je u pitanju rast i prinos useva. Na taj način, farmeri bi dobijali više informacija o usevima koje žele da zaseju. Što se tiče velikih kompanija, one će moći da prate podatke o različitim usevima na različitim lokacijama, što će im olakšati proces nabavke potrebnih useva.

Predstavnici Fujitsua izjavili su da je kompanija tri godine proučavala metode koje koriste japanski farmeri i konsultovala se sa tamošnjim poljoprivrednim stručnjacima, pre nego što se odlučila da pokrene uslugu Akisai. Po njihovim rečima, Fujitsu planira da Akisai do marta 2016. godine privuče oko 200.000 korisnika, što bi kompaniji donelo prihod od oko 190 miliona dolara. Fujitsu je u fiskalnoj 2011. godini ostvario prihod od oko 57 milijardi dolara.
 
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Sudija koji treba da odluči o izručenju Dotkoma povukao se sa slučaja






Izvor:
Micro.rs





DEJVID HARVI, SUDIJA NOVOZELANDSKOG Okužnog suda, koji je trebalo da odluči o izručenju optuženih u slučaju Megaupload, povukao se sa slučaja nakon što su neke njegove izjave dospele u javnost.


16763_Judge-David-Harvey-135x136.jpg



Sudija Harvi je učestvovao na konferenciji NetHui koja je održana u Oklendu, na kojoj se govorilo o zaštiti autorskih prava i u jednom momentu je SAD okarakterisao kao “neprijatelja”. Ta izjava je dospela u javnost tako što je objavljena u nekim časopisima i na veb lokacijama, što je navelo mnoge komentatore da posumnjaju u njegovu nepristrasnost.

Sudija Harvi je trebalo 6. avgusta da donese odluku o izručenju Kima Dotkoma i još troje optuženih u slučaju Megaupload, koje američko tužilaštvo optužuje za reketiranje, pranje novca i internet pirateriju.

U međuvremenu, ta rasprava je odložena za mart 2013. godine da bi se zainteresovanim stranama dalo dovoljno vremena da razmotre sve releventne činjenice vezane za pitanje izručenja.

Nakon najnovijeg razvoja događaja, odluku u tom slučaju doneće sudija Nevin Douson.
 
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Jutjub omogućio zamućivanje lica na snimcima







Izvor:
Micro.rs







JUTJUB (YOUTUBE) SVAKOG S KAMEROM može da pretvori u reportera, ali to može da bude problem ukoliko snimljene osobe treba da ostanu anonimne. Da bi to rešio, Jutjub je u svoj program za uređivanje snimaka dodao opciju za zamućivanje lica (Face Blurring). Kad se ta opcija primeni, Jutjub nastoji da automatski detektuje i zamuti sva lica. Opcija se nalazi u sekciji „Dodatne funkcije“ (Additional Features) alatke za poboljšavanje videa (Video Enhancements).


U objavljenom saopštenju piše da je tehnologija zamućivanja prvi korak ka obezbeđivanju vizuelne anonimnosti na Jutjubu i da se može upotrebiti „kad treba podeliti osetljive snimke demonstranata, ali tako da im se ne otkriju lica, ili pobednički koš osmogodišnjaka na košarkaškoj utakmici, ali tako da se ne vide lica druge dece“.


16764_ytblur velika.jpg



U objavljenom saopštenju piše da je tehnologija zamućivanja prvi korak ka obezbeđivanju vizuelne anonimnosti na Jutjubu i da se može upotrebiti „kad treba podeliti osetljive snimke demonstranata, ali tako da im se ne otkriju lica, ili pobednički koš osmogodišnjaka na košarkaškoj utakmici, ali tako da se ne vide lica druge dece“.


Pored toga, istaknuto je da zamućivanje nije savršeno i možda neće uspeti u slučajevima nezgodnog ugla kamere, slabog osvetljenja, prepreka i lošeg kvaliteta snimka. Korisnici treba da označe svoj video kao privatan ukoliko nisu zadovoljni zamućivanjem. (Druga opcija je da izbace delove u kojima se ljudi mogu prepoznati.)


Verovatno bi korisnija opcija bilo selektivno zamućivanje, jer bi to omogućilo da lica učesnika koji dozvoljavaju da budu identifikovani ostanu prepoznatljiva, dok bi slučajni posmatrači ostali anonimni, ali nije rečeno da li se takva opcija sprema.


U drugom saopštenju objavljenom na strani posvećenoj Guglovoj javnoj politici, navedeni su još neki načini koje korisnici mogu upotrebiti da se zaštite. Savetuje im se da imaju u vidu rizike s kojima se mogu suočiti pošiljaoci snimaka i snimljene osobe i da vode računa o drugim informacijama koje mogu odati nečiji identitet – prepoznatljiv glas, izgovoreno ime, registarske tablice, bedž s imenom i pozadinska scena.


Pomenuto je i da možda lokalni zakoni omogućavaju vlastima da utvrde izvor slanja ukoliko je pošiljalac koristio mobilni uređaj i da u nekim zemljama kupovina SIM kartice omogućava vlastima da prate njenog korisnika, kao i da se anonimnost nikad ne može garantovati, tako da ljudi koji snimaju osetljive scene treba da preduzemu i druge mere kako bi zaštitili sebe i snimljene osobe.
 
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Pola milijarde korisnika interneta u Kini







Izvor:
Micro.rs






KINESKI INTERNET INFORMACIONI CENTAR (China Internet Network Information Center, CNNIC) objavio je da je broj korisnika interneta u Kini polovinom ove godine dostigao 538 miliona. Prema rezultatima istraživanja ove neprofitne organizacije, za pristup internetu u Kini najviše se koriste mobilni telefoni.

Ako se uzme u obzir broj stanovnika, objavljeni podatak pokazuje da 39,9% stanovnika Kine ima pristup internetu (u SAD, primera radi, 77,3% stanovnika ima pristup internetu).


16765_china%20internet%20users.jpg



Prema podacima Centra, u prvih šest meseci 2012. broj korisnika interneta u Kini je povećan za 24,5 miliona, što predstavlja najmanje šestomesečno povećanje u poslednjih nekoliko godina. Prema mišljenju istraživača, ovaj podatak pokazuje da je pristup internetu u Kini već postao uobičajena stvar, posebno u razvijenim gradskim sredinama.

Da bi se u narednim godinama broj korisnika interneta dodatno povećao, odgovarajuće državne agencije treba da posvete veću pažnju manje razvijenim delovima zemlje, kao i manje obrazovanim stanovnicima, navodi CNNIC. Istraživači navode da je skoro 55% od onih učesnika istraživanja koji ne koriste internet izjavilo da to ne čine zato što “ne razumeju računare i internet”.

Što se tiče uređaja pomoću kojih se kineski korisnici povezuju sa internetom, prednjače mobilni telefoni. Ukupno 388 miliona korisnika upotrebljava ovaj način povezivanja, što je porast od 33 miliona u odnosu na prethodno istraživanje obavljeno pre šest meseci. Po prvi put broj ovih korisnika je nadmašio broj korisnicika koje se sa internetom povezuju pomoću stonih računara, navodi CNNIC. Kao razlog za to navodi se povećana prodaja jeftinih pametnih telefona čija prosečna cena u slobodnoj prodaji u Kini iznosi oko 150 dolara (bez sklapanja ugovora sa operaterom mobilne telefonije).

Kineski korisnici najviše vremena na internetu provode koristeći pretraživače, bilo da je to Google ili neki od kineskih pretraživača. Slede slušanje muzike preko interneta, slanje trenutnih poruka, čitanje vesti i pisanje i čitanje veb dnevnika. Skoro polovina učesnika istraživanja izjavilo je da su redovni posetioci Twittera i drugih društveni mreža.
 
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Rekordan broj “pecaroških” veb lokacija







Izvor:
Micro.rs






“ANTIPECAROŠKA” RADNA GRUPA (ANTI-PHISHING Working Group, APWG), neprofitna organizacija koja se bori protiv ovog vida prevara na internetu, saopštila je da je u februaru ove godine širom sveta registrovano 56.859 “pecaroških” veb lokacija. Radi se o rekordnom broju, koji je za približno 1% nadmašio dosadašnji rekord iz avgusta 2009.


16766_phishingprimary.jpg



Da podsetimo, pod terminom “pecanje” (phishing) podrazumeva se vid prevare na internetu koja se odvija tako što prevarant šalje drugim osobama poruku e-pošte predstavljajući se kao vlasnik firme (naravno, nepostojeće) ne bi li izmamio njihove podatke koji će mu poslužiti za krađu identiteta. Prevaranti falsifikuju sadržaj polja “From” u poruci e-pošte, tako da se čini da ona stiže od poznate kompanije, a u poruci od primalaca zahtevaju da pritisnu hipervezu da bi zbog nekog hitnog razloga ažurirali podatke svog naloga. Hiperveza vodi do veb stranice koja izgleda uobičajeno, a od korisnika se traži da unese svoje podatke i pritisne dugme Send.

Kada neoprezni primalac pošalje svoje podatke, prevarant dolazi u posed njegove adrese, broja socijalnog osiguranja (koji je u SAD izuzetno važan), broja bankovnog računa i kreditne kartice, kao i svih drugih informacija koje izmami, i - kreće u kupovinu.

APWG navodi da je jedan od razloga za porast broja “pecaroških” i uvođenje nove tehnologije za oktrivanje prevarantskih veb lokacija koja je počela da se koristi početkom godine.

Više od 38% prevarantskih lokacija odnosi se na finansijske usluge, a slede usluge za plaćanje, maloprodaja itd. Prevaranti su falsifikovali ukupno 392 poznate robne marke, što takođe predstavlja rekordan broj.

Najveći broj prevarantskih veb lokacija nalazi se u SAD, saopštava APWG. Ova organizacija upozorava korisnike interneta da više od polovine prevarantskih veb lokacija u svojoj URL adresi ima neki vid robne marke, odnosno neku naziv koji služi da zavara posetioce.
 
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Prodaja novog Ajpeda u Kini započela bez gužvi








Izvor:
Micro.rs







EPL JE U PETAK UJUTRO POČEO DA prodaje svoj novi Ajped (Apple iPad) u Kini, pri čemu su ljudi u proređenom redu ispred jedne od njegovih prodavnica u Pekingu čekali mirno i bez guranja, jer je kompanija ovog puta primenila novi rezervacioni sistem, kako bi se izbegle gužve i tuče kakve su izbijale u nekim ranijim slučajevima na početku prodaje novih proizvoda.

Jutros oko 6.45 po lokalnom vremenu, nešto više od sat vremena pre otvaranja prodavnice u kvartu Sanlitun, bilo je mirno, jer se još nije pojavio nijedan kupac, za razliku od ranijih slučajeva kad su se ispred prodavnice tiskale na stotine ljudi od kojih su neki čekali i čitavu noć kako bi među prvima kupili Eplov najnoviji proizvod.


16767_kinapad velika.jpg



Za razliku od ranije prakse kad je redosled prodaje određivalo mesto u redu, ovog puta se koristi rezervacioni sistem. Svako jutro kupci imaju trosatnu priliku da se prijave i rezervišu uređaj iz ograničene kvote koja se za taj dan dostavlja prodavnicama u Pekingu i Šangaju. Onima koji dobiju potvrdu rezervacije daje se i vreme kad treba da dođu u prodavnicu i kupe novi Ajped.


Novi rezervacioni sistem je uspešno eliminisao gužve u petak, jer se nekoliko minuta pred otvaranje u 8.00 ispred pomenute prodavnice u Pekingu nalazilo svega tridesetak kupaca. Prodavci su na ulazu proveravali njihove rezervacije i uvodili ih u prodavnicu u manjim gupama. Epl nije želeo da otkrije koliko rezervacija izdaje dnevno.


Žena koja je stajala prva u redu, a došla je oko sedam sati, rekla je da je zadovoljna što je primenjen sistem rezervacija i smatra da ga treba primenjivati i ubuduće. Verovatno se sećala nemilih scena iz januara kad je pred istom ovom prodavnicom nekoliko hiljada ljudi čekalo po veoma hladnom vremenu da kupi Ajfon 4S (iPhone 4S) i napravilo toliku gužvu da prodavnica na kraju nije ni bila otvorena. Pošto okupljnoj masi koja se tiskala pred ulazom prodavnice nije dato nikakvo objašnjenje, neki od gnevnih kupaca su zbog toga bacili jaja na njenu staklenu fasadu, a Epl je privremeno obustavio prodaju Ajfona 4S u svojim prodavnicama u Kini.


Međutim, zanimanje za novi Ajped biće daleko manje u odnosu na taj Ajfon ili raniji Ajped, jer je prodaja počela s četiri meseca kašnjenja u odnosu na SAD. Oni koji su hteli da ga kupe već su to učinili na tamošnjem sivom tržištu od prodavaca koji su ga nabavili u inostranstvu da bi ga preprodavali u Kini.


Maločas pomenuta žena koja je stajala prva u redu rekla je da je namerno čekala kako bi Ajped kupila u Eplovoj prodavnici, jer hoće uređaj s garancijom. Četvoromesečno čekanje joj kako kaže nije bilo problem, jer već ima Ajped 2, tako da joj se nije žurilo. Rekla je da inače razvija kompjuterske igrice, a novi model joj treba zato što njena majka koristi dvojku da bi gledala filmove.


Kasni početak prodaje novog Ajpeda u Kini posledica je upravo okončanog sudskog spora koji je protiv Epla vodila tamošnja kompanija Provju (Proview), vlasnik robne marke iPAD u Kini. Spor je okončan tako što je Epl otkupio od nje pravo na tu robnu marku za 60 miliona dolara.
 
Natrag
Top