Verski fundamentalizam/radikalizam

VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Tacno, postoje fundamentalne istine, i ja o njima govorim, a to je kompletno ucenje biblije koje u potpunosti poseduje Adventisticka crkva.
Bog se ne menja, vec kada on svojoj crkvi nesto daje - on daje u potpunosti, i nepromenjivo, jer kakav bi to Bog bio kada bi menjao svoje ucenje sa protokom vremena.

Bog moze dati nove svetlosti, ali one nisu zamena za postojece istine, vec nesto sto ne postoji u postojecim istinama, i Bog to otkriva pojedincima kroz prorostvo.

Ipak vi mesate staticnost istine, sa ovim novim svetlostima koje Bog moze dati.

Zakljuciti suprotno - u stvari znaci svrstati se u grupu onih ljudi za koje biblija kaze "DA SU NEUTVRDJENI KOJE LJULJA SVAKI VETAR NAUKE"

Ponavljam ono sto sam vec napisao.

Fundamentalizam o kome vi govorite ( mada je pitanje da li je to ispravno tumacenje ), moze se primeniti na telesne ljude koji guraju u svojoj sili tvrdoglavosti i tvrdovratosti da sacuvaju SVOJA licna uverenja, a ne na Hriscane koji se drze pisma.

Pravi Hriscanin nema veze sa bilo kakvim izrazima ili nametnutim etiketama koje bi mu ljudi mogli nalepiti i reci "EVO, TAJ COVEK JE TAKAV I ON JE TO"

Pravi Hriscanin se pridrzava potpuno pisma i rukovodi se nacelom "TAKO GOVORI GOSPOD" i zivi po primeru Gospoda, i ne obazire se sta ce ljudi o tome misliti.

To je van svakih ljudskih tumacenja i poimanja, i ne podleze ljudskom tumacenju i poimanju.

Evo sta rec Bozja kaze po tom pitanju:

"I vas koji ste nekad bili odlučeni i neprijatelji kroz pomisli u zlim delima,A sad vas primiri u telu mesa Njegovog smrću Njegovom, da vas svete i bez mane i bez krivice izvede preda se;
Ako samo ostanete u veri utemeljeni i tvrdi, i nepokretni od nada jevanđelja, koje čuste, koje je propovedano svoj tvari pod nebom, kome ja Pavle postadoh sluga" ( Kolosanima 1. 21 - 23 )

"Kako dakle primiste Hrista Isusa Gospoda onako živite u Njemu,
Ukorenjeni i nazidani u Njemu i utvrđeni verom kao što naučiste, izobilujući u njoj zahvalnošću.
Braćo! Čuvajte se da vas ko ne zarobi filozofijom i praznom prevarom, po kazivanju čovečijem, po nauci sveta, a ne po Hristu"
( Kolosanima 2. 6 - 8 )

Raditi suprotno znacilo bi odreci se jevandjelja i Isusa.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Tacno, postoje fundamentalne istine, i ja o njima govorim, a to je kompletno ucenje biblije koje u potpunosti poseduje Adventisticka crkva.
Bog se ne menja, vec kada on svojoj crkvi nesto daje - on daje u potpunosti, i nepromenjivo, jer kakav bi to Bog bio kada bi menjao svoje ucenje sa protokom vremena.

Bog moze dati nove svetlosti, ali one nisu zamena za postojece istine, vec nesto sto ne postoji u postojecim istinama, i Bog to otkriva pojedincima kroz prorostvo.

Ipak vi mesate staticnost istine, sa ovim novim svetlostima koje Bog moze dati.

Zakljuciti suprotno - u stvari znaci svrstati se u grupu onih ljudi za koje biblija kaze "DA SU NEUTVRDJENI KOJE LJULJA SVAKI VETAR NAUKE"

Ponavljam ono sto sam vec napisao.

Fundamentalizam o kome vi govorite ( mada je pitanje da li je to ispravno tumacenje ), moze se primeniti na telesne ljude koji guraju u svojoj sili tvrdoglavosti i tvrdovratosti da sacuvaju SVOJA licna uverenja, a ne na Hriscane koji se drze pisma.

Pravi Hriscanin nema veze sa bilo kakvim izrazima ili nametnutim etiketama koje bi mu ljudi mogli nalepiti i reci "EVO, TAJ COVEK JE TAKAV I ON JE TO"

Pravi Hriscanin se pridrzava potpuno pisma i rukovodi se nacelom "TAKO GOVORI GOSPOD" i zivi po primeru Gospoda, i ne obazire se sta ce ljudi o tome misliti.

To je van svakih ljudskih tumacenja i poimanja, i ne podleze ljudskom tumacenju i poimanju.

Evo sta rec Bozja kaze po tom pitanju:

"I vas koji ste nekad bili odlučeni i neprijatelji kroz pomisli u zlim delima,A sad vas primiri u telu mesa Njegovog smrću Njegovom, da vas svete i bez mane i bez krivice izvede preda se;
Ako samo ostanete u veri utemeljeni i tvrdi, i nepokretni od nada jevanđelja, koje čuste, koje je propovedano svoj tvari pod nebom, kome ja Pavle postadoh sluga" ( Kolosanima 1. 21 - 23 )

"Kako dakle primiste Hrista Isusa Gospoda onako živite u Njemu,
Ukorenjeni i nazidani u Njemu i utvrđeni verom kao što naučiste, izobilujući u njoj zahvalnošću.
Braćo! Čuvajte se da vas ko ne zarobi filozofijom i praznom prevarom, po kazivanju čovečijem, po nauci sveta, a ne po Hristu"
( Kolosanima 2. 6 - 8 )

Raditi suprotno znacilo bi odreci se jevandjelja i Isusa.

Kako je onda Bog menjao ucenje te nije Trojstvo te jeste, pa jedna istina protivreci drugoj, da bi tek 1980. adv. crkva prihvatila Trojstvo?

Sta je bio zvanicni stav adv. crkve do tada?

Ti kazes osvedocen si u potpunosti i Sveti Duh te je osvedocio, ja stvarno ne znam ko se tebi javlja, ali ja u vasem ucenju nalazim greske koje ne mogu da zanemarim ..

Dok ti fundamentalnim nazivas ono sto nije fundamentalno, tebi je subota fundament - dok u bibliji nije, stanje mrtvih je fundament - dok u bibliji nije itd..

Ti i ne sumnjas u te tacke ucenja i ne ispitujes a trebalo bi..

Osvedocenje koje daje Sveti Duh nije tako kruto da covek postaje neprijemciv za proveru ucenja i ne iskljucuje sumnju, cak i proveru sopstvenog pogleda na Boga, i to u osnovnim stvarima..

Krutost i tvrdoglavost seje sam sotona u srce coveka da bi ga sprecio da upozna istinu. To je njegov duh pobune i ponosa, da coveka ucini "sveznajucim mocnim i oholim" - tako da mu Bog ne moze prici , jer bi ga oterao recima: "sta ti hoces ja znam"..

Bog nije takav, on nam je dao slobodnu volju, sposobnost logike, kritike i ispitivanja..
Dok djavo brani svaku proveru ucenja(da sakrije manipulaciju) i stvara ohole sveznajuce ljude, dok Bog podstice proveru i stvara ponizne ljude koji su svesni svojih slabosti i nedostatka znanja..

Pogledajmo sad Bibliju:

Avram sumnja da ce Bog ispuniti obecanje, sumnja u njegovu pravdu, Mojsije ispituje Boga i sumnja da je on sposoban upotrebiti ga u sluzbi , Jona je pobegao sumnjajuci u Boga, Jov dovodi u pitanje njegovu pravdu itd..

Koliko god hoces sumnje u Bibliji..

Kad bi to bilo kako ti tvrdis, oni bi svi bi rekli "ja znam" i "ja ne sumnjam" - ali oni sumnjaju, i dovode u pitanje cak i sopstvenu veru u Boga, svoju predstavu o njemu kao o licnosti te nacina njegovog delovanja. I to je posebno vidljivo u knjizi o Jovu, gde svi oni odreda sumnjaju i postavljaju pitanja o Bozjim razlozima za neke postupke..

To radimo i mi na ovom forumu, postavljamo pitanja..

Ako neko ovde misli da zna sve o Bogu - o razlozima njegovog delovanja, da ima odgovore na sva teoloska pitanja, tako da mu nikakva pouka nije ni potrebna, taj bi onda bio ravan Hristu.

Toga ovde nema!

Cinjenica je da svi mi koji smo ovde nista ne znamo.
Cak i oni kojima se Bog licno javio malo o njemu znaju i cak ne smeju o tome govoriti da ga ne predstave pogresno..

Ali to je umisljenost ljudi na ovom forumu, dosli su misleci da sve znaju i da oni treba da uce sve nas, a njih ne treba niko. E to je fundamentalizam, krutost, umisljenost i nespremnost za bilo kakvu proveru..

Takav Duh krutosti i tvrdoglavosti seje sotona u srca ljudi a ne Bog.
Bog dopusta sumnju i podstice na proveru, evo ti jedan primer:

U NZ. apostol Pavle je pohvalio ljude u Vereji koji su "svaki dan istrazivali po pismu da vide je li to tako"(dela 17:11) - kako im je Pavle govorio..

Evo ti drugi primer: "ispitujte da li ste u veri, proveravajte sami sebe" (2. Kor. 13:5) kaze rec.

Dakle, Biblija nigde ne uci "fundamentalizmu" vec samoispitivanju, kriticizmu i proveri ucenja na temelju Biblije..

Dugacko mi je da pisem sad, pa je na brzinu, ali nikako nisi u pravu!
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Provera DA, ali ne menjanje staticne i nepromenjive reci Bozje onako kako se ljudima svidja.

Provera u smislu - da ja tezim da u potpunosti uskladim svoju veru sa ucenjem Bozje reci, da ispitujem druga misljenja, da sagledavam ucenja crkava, i da se molim Bogu da mi on pomogne da uskladim svoju veru sa pismom, i da me povede putem istine.

Dakle, postoji:

1. STATICNA NEPROMENJIVA REC BOZJA, ISTINA JEDNOM PREDANA SVETIMA.

2. COVEK KOJI ISTRAZUJE SA CILJEM DA USKLADI SVOJU VERU SA TOM STATICNOM RECJU BOZJOM, I ISTINOM JEDNANPUT PREDANOM SVETIMA
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Provera DA, ali ne menjanje staticne i nepromenjive reci Bozje onako kako se ljudima svidja.

Nisam uopste pomenuo menjanje reci, niti sam to nasao u opisu teme.

Postoji Bozja istina, njegova Rec sa kojom se mi trudimo uskladiti svoj zivot, niko ko voli Boga nece menjati njegovu rec, iako smo mi svedoci i takvih pokusaja od bas onih koji se najvise isticu sa tom ljubavlju ovde na forumu(mislim na svedoke)..

Provera u smislu - da ja tezim da u potpunosti uskladim svoju veru sa ucenjem Bozje reci, da ispitujem druga misljenja, da sagledavam ucenja crkava, i da se molim Bogu da mi on pomogne da uskladim svoju veru sa pismom, i da me povede putem istine.

Eto vidis da razumes.
Ja nista drugo nisam ni rekao.

Dakle, postoji:

1. STATICNA NEPROMENJIVA REC BOZJA, ISTINA JEDNOM PREDANA SVETIMA.


Tako je!

2. COVEK KOJI ISTRAZUJE SA CILJEM DA USKLADI SVOJU VERU SA TOM STATICNOM RECJU BOZJOM, I ISTINOM JEDNANPUT PREDANOM SVETIMA

Upravo tako.

Mi ceo zivot ucimo o Bogu, jer "sada gledamo kao u ogledalu u zagonetki, a onda cemo licem k licu".
I zato vernik nalazi nepresusan izvor i inspiraciju u Reci, i zato sve dublje i dublje istrazuje i upoznaje Boga i njegove postupke, prorostva i licnost, i zahteve.. Jer sama Rec nas poziva da to cinimo.

Zato ja ne mogu recimo tvrdnje da je Bozje ime YHWH jako vazno, da se "mora izgovarati", i da je Bog zalostan ako to ime ne izgovaramo, uzeti kao nesto sto nije vredno razmatranja, jer ja zelim da ugodim Bogu, slusajuci njegovu rec, a ipak moze se desiti da mi on salje poruku u Svojoj Reci i kroz druge ljude, koju ja jos nisam shvatio.

To moze biti slucaj i u vezi subote, i u vezi vecine stvari o kojima pricamo..

Zato se ja uvek trudim biti otvorenog uma i srca, svestan da mogu pogresiti u pojedinostima, i da Bog moze pozeleti da me u njima ispravi bilo Recju ili preko drugih ljudi.

Nema tu reci o nesigurnosti i odricanju nekog temelja, vec dopustanju Bogu da deluje na moje srce, kroz njegovu rec i pomoc dobrih ljudi , jer on tako i radi..

Ako postupamo drugacije, mi smo kao fariseji, koje Bog niti moze niti zeli pouciti, jer oni koji nista ne potrebuju , nece nista ni dobiti , niti ce im Bog dodati..

Blago siromasnima Duhom, jer je njihovo carstvo nebesko.."
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
I jos nesto, bi li ti voleo da sam ja fundamentalista, koji ucenje svoje crkve smatra jedinim ispravnim, tako da ja postajem neprijemciv i nedostupan za bilo kakvu proveru i sagledavanje ispravnosti tog shvatanja Boga?

Ili da smo svi mi takvi, da jedino svoje ucenje smatramo - "nepromenljivom" istinom?
Cemu onda nas razgovor, cemu onda ovaj forum, jer onda niko ne bi bio spreman menjati svoja shvatanja i predstave o Bogu i njegovim zahtevima?

Bog to ne voli, kao ni mi sami, on trazi prijemcive ljude zeljne znanja i svesne svojih duhovnih potreba i svog neznanja.. Svoje ovce..

Fundamentalizam u smislu nepromenljivosti Bozje Reci - DA, ali fundamentalizam u smislu "nepromenljivosti naseg licnog poimanja Boga" i shvatanja Bozjih zahteva NE.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Mire, ja sam put istrazivanja i ispitivanja vec prosao, i ne samo da sam putem reci potuno utvrdjen u istinu koju imam, vec me je u nju osvedocio sam Bog.

Ko nije prosao taj put on to treba da ucini, posteno, svestrano, ne gledajuci na svoja misljenja, ili na ljude, lepotu crkvenih zdanja, itd, vec da primeni cistu rec i usrdnu molitvu, to je jedini put.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Mire, ja sam put istrazivanja i ispitivanja vec prosao, i ne samo da sam putem reci potuno utvrdjen u istinu koju imam, vec me je u nju osvedocio sam Bog.

Ko nije prosao taj put on to treba da ucini, posteno, svestrano, ne gledajuci na svoja misljenja, ili na ljude, lepotu crkvenih zdanja, itd, vec da primeni cistu rec i usrdnu molitvu, to je jedini put.

To ti mislis da si prosao, sto niko u SZ-NZ nije mislio, vec sam to dokazao.
Ako bi tako svi mislili, ne bi bilo osnova za svedocenje i pozivanje ljudi da prihvate nase ucenje, jer bi svi bili ''tvrdoglavi'' i istrajavali bi u svom ucenju.

I na kraju, takve ne bi ni Bog mogao osuditi ''za tvrdoglavost koju i sam zahteva'' pa jos manje bi ti mogao ''prigovarati'' Bogu sto te salje na ''uzaludan posao''!

A da li stvarno Bog nas salje "na uzaludan posao''(ili ti gresis), a s druge srane zahteva ''fundamentalizam'' i ''tvrdovratost''???
Pa to je apsurd! Cemu nasa sluzba onda???
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Bog otkriva istinu coveku, pa ga onda salje na rad da tu istinu objavi drugima.
Kakav je to covek koji ne zna istinu a radi za Boga.

Ja sam istinu potpuno spoznao, putem reci, i Bog sam mi je tu istinu otkrio i osvedocio me u nju.
Ako neko nije doziveo to iskustvo, to ne znaci da ga drugi nisu doziveli.


Jos nesto.

Jedno je znati istinu, a drugo ziveti po njoj.
Znati ne znaci i ziveti.
Znati i ziveti po njoj je savrsenstvo i u reci i u delu.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Bog otkriva istinu coveku, pa ga onda salje na rad da tu istinu objavi drugima.
Kakav je to covek koji ne zna istinu a radi za Boga.

Ja sam istinu potpuno spoznao, putem reci, i Bog sam mi je tu istinu otkrio i osvedocio me u nju.
Ako neko nije doziveo to iskustvo, to ne znaci da ga drugi nisu doziveli.


Jos nesto.

Jedno je znati istinu, a drugo ziveti po njoj.
Znati ne znaci i ziveti.
Znati i ziveti po njoj je savrsenstvo i u reci i u delu.

Ja nisam rekao da ne zna istinu, ti imas potpuno pogresan pojam istine, tebi je istina: "subota, stanje mrtvih, posredivanje u svetinji 1844. , 2011. itd..
Biblija to ne naziva "istinom" vec je prva i osnovna "Hristova zrtva i vaskrsenje" , van Hrista nema istine, a on nista od toga nije ucio...
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Istina je istina o spasenju u Isusu Hristu, i sve ono sto ono obuhvata, i to sto si ti naveo, i zakon, i Subotu i stanje mrtvih, i buduci dogadjaji, i sve drugo, sve je to kompletno istina, i jedno bez drugog ne ide.

Bog moze dati nove svetlosti, ali one nisu u sukobu sa postojecom pisanom istinom.

Za primer postavicu ti jedno pitanje.

Sta mislis, sta su govorili sedam gromova, sto je zapovedjeno Jovanu da ne zapisuje, a vezano je za vremena buducih dogadjaja, sto se vidi iz konteksta, i da li ce Bog ikada objaviti sta su govorili sedam gromova?

"И повика гласом великијем, као лав кад риче; и кад он повика, говораше седам громова гласове своје.
И кад говорише седам громова гласове своје, шћадијах да пишем; и чух глас с неба који ми говори: запечати шта говорише седам громова, и ово не пиши"
( otkrivenje 10. 3 - 4 )
 
Natrag
Top