Verski fundamentalizam/radikalizam

VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ja u pogledu ucenja svoje crkve nemam nikakvih zamerki, vec radim na tome da se to ucenje potpuno primeni u licnom iskustvu svakog vernika, na sta sam i licno pozvan od Gospoda, na sluzbu duhovnog probudjenja i reforme crkve.

Duhovno probudjena crkva nece ciniti nista sto je u suprotnosti sa pismom i Hriscanskom savescu.

Dakle, Adventisticka crkva je prava Bozja crkva, ona ima istinu, ali je problem sto u crkvu vlada duhovna mlakost opisana u poruci Laodikejskoj crkvi iz otkrivenja 3 poglavlja.

Taramanin nacin rada i ophodjenja sa ljudima je potpuni promasaj.
Tako nesto niti ce ko slusati, i na nacin kako on to cini.

Metod ljubavi i istinskog posvecenja - cini da sa neistomisljenicima radimo mudro, sa ljubavlju, sa zalaganjem za njihovo dobro, i tada ce nase delo biti prepoznato kao Bozje.
 
Član
Učlanjen(a)
24.01.2010
Poruka
667
Видиш, зато постоје форуми. Ту свако сведочи своју веру, а они који читају ће сами донети закључке.
Ти чврсто верујеш да је "Адвентистичка црква права Божија Црква".
То је твоје право, али такође свако други има право да верује да није.
Ту управо долази на сцену сведочење те вере, твоје виђење свог сведочења је идеално и управо ту је проблем. Недостатак самоиспитивања и самокритике, то је оно што треба себе да испитамо. Свето Писмо нас управо много пута позива да сами себе испитујемо, имај то на уму.
Опет ћу те замолити да саслушаш ово добро предавање једног изузетно образованог човека и да добро размислиш. Кад год се спомене верски фанатизам, фундаментализам и радикализам прво увек треба да кренемо сами од себе. Видим да ти појам верског фундаментализма уопште ниси схватио из простог разлога јер си се задовољо Википедијом. Пријатељу, "знање" стечено на Википедији је веома варљиво и оскудно. Пробај да се посветиш тој теми мало дубље, а не површно као до сада.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ako su Isus i apostoli bili fundamentalisti zato sto se nisu odricali svoje vere i svog uverenja i pravili kompromise bilo koje vrste, onda sam i ja.

Zelim da mi se otvoreno kaze - u cemu ja gresim ako se potpuno pridrzavam pisma, imam zivu zajednicu saBogom svakodnevno, ispunjavajuci se Bozjim Svetim Duhom koji mi sam svedoci i osvedocava me u istinu, imam ljubav u srcu, i ostale rodove vere i posvecenja, u cemu ja gresim, jer zato sto nisam Pravoslavac ili Rimokatolik, u cemu.

Cekam odgovor.
 
Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
Lakiću,Lakiću....
Moja malenkost odlazi jednom mesečno u HAC i obično tad i propovedam jer me tamo smatraju verujućim čovekom u koga imaju više poverenja nego u sve propovednike koji su prodefilovali.
Generali ih uče jedno iznoseći Vešticino i moja malenkost dođe sa Biblijskim tekstom i to sve oduva i svi redom to aminuju.
Kao što vidiš čistim ispred svojih vrata gde odlazim.

Drugo,moja braća su i u Pravoslavnoj crkvi i tamo odprilike jednom mesečno idem i pomažem svešteniku ali i vernicima po pitanju sekti jer oni neznaju njihova učenja pa vršimo zaštitu naroda od trovača.

Treće,odlazim i u duhovne crkve crkve i tamo propovedam jer i oni imaju nekih grešaka u učenju pa to ispravljam Božjom pomoći i pomoći braće sa foruma.i

Ne delim ljude na sobe već na razumne i one druge kao na poslušne i ne poslušne mene naziv NE ZANIMA.
Ti da si bar malo iskren davno bi video greške i ispravio se ali te je tvoja oholost i slavoljubivost uz ponos poklopila i tumaraš.
Meni baš ništa ne znači ljigava umilna reč već zdrav savet verujućeg čoveka jer tako i piše ali ti ne dozvoljavaš da ti se kaže i kad se kaže bežiš od istine u maglu laži.

Poelbuster ti je veoma strpljivo pokazao neke mudre stvari a da li će išta od toga imati gde da se smesti veliko je pitanje.
Sa tobom sam pokušavao na više načina ali ti si prosto neverovatan čovek da više neznam jel se praviš bolenim ili zaista jesi.
Lepljenjem parola ništa nećeš rešiti jer to čini i sudija i to je dokaz da ste veoma slabi u Božjoj reči a u veri još slabiji.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ti si onda Taramana sebe ovde prikazao Bogom, jer ti jedini imas istinu a svi drugi grese.

Koja je tvoja istina, da li istina iz Bozje reci, ili iz tvoje interpretacije reci Bozje, odnosno - tvog tumacenja te reci.

Ja vidim da ti rec Bozju nemas, vec sve vreme iznosis samo svoja misljenja.

Sa tobom se i ne moze razgovarati razumno na osnovu pisma, vec samo "Elen Vajt ovo - Elen Vajt ono" .. itd.

Ti da imas istinu, ti bi tu istinu iznosio, i kada ti se ukaze suprotno - ne bi vredjao, i govorio svasta, jer onaj ko uvidja da recju Bozjom ne moze izneti valjane argumente, on radi ono sto ti radis.

Nisi nikada odgovorio "Sta u kompletnom ucenju Adventizma koje sam izneo ima nesto nebiblijski"

Dakle, ti mozes obmanuti neke Adventiste laike u poznavanju pisma, ali mene i oni koji su utvrdjeni u istini, i jos imaju licno iskustvo sa Bogom - ne mozes.
Zato takve saljes na neuropsihijatriju, i pretis im progonom, zatvorom, i slicno.

Ti pre svega nemas duh Hristov da bi uopste pomisljao da nesto radis u njegovo ime, vec radis u svojoj sili, i mrznji koja te pokrece da se boris protiv neistomisljenika.
Na to te Bog ne pokrece, jer Bog se ne bori protiv samoga sebe.

Bog ti dao da otvoris oci, i shvatis pogresnost svojih puteva..
 
Član
Učlanjen(a)
24.01.2010
Poruka
667
Ako su Isus i apostoli bili fundamentalisti zato sto se nisu odricali svoje vere i svog uverenja i pravili kompromise bilo koje vrste, onda sam i ja.

Zelim da mi se otvoreno kaze - u cemu ja gresim ako se potpuno pridrzavam pisma, imam zivu zajednicu saBogom svakodnevno, ispunjavajuci se Bozjim Svetim Duhom koji mi sam svedoci i osvedocava me u istinu, imam ljubav u srcu, i ostale rodove vere i posvecenja, u cemu ja gresim, jer zato sto nisam Pravoslavac ili Rimokatolik, u cemu.

Cekam odgovor.

Опрости што си морао да чекаш.
Много је једноставније него што ти замишљаш. Једноставно се ради о калупу у који мора свако да стане да би испунио твоје схватање. Ко се уклапа у твој калуп, тај је добар верник. Сви који се не уклапају у тај калуп нису. Није пријатељу све тако црно-бело као што теби изгледа. И фарисеји су за себе мислили исто тако да је све што они раде и мисле исправно. Уопште нису сами себе испитивали него су били апсолутно сигурни као што си и ти.(сети се цариника и фарисеја)
Видиш, ја себе стално испитујем. За све што намеравам да учиним се испитујем. И опет након што учиним се преслишавам јесам ли погрешио. И никад није довољно самоиспитивања. У супротном човек креће путем гордости верујући да је само он у праву изгубивши реалну слику о себи. Постаје фундаменталиста. Ниси пријатељу уопште схватио шта је верски фундаментализам. То је управо ово што сам ти написао, неспособност да се ствари објективно него формирање околине онако како је фундаменталиста замислио да она мора да изгледа. И онда следи сабијање људи у тај калуп, то су радили многи кроз историју и било је наравно погрешно.
Немој ми, молим те замерити. Немој да мислиш да теби пишем зато што си адвентиста. То везе нема!
Од фундаментализма пате припадници многих других религија или деноминација. Има их код нас православних доста, већином су отишли у артемијевце. То није својство само неке одређене групације него појава у свим редовима. Надам се да ти је јасно да тема погађа све подједнако. Пробај да покренеш дискусију на ту тему са својом браћом и видећете да има међу вама људи који имају потпуно нормално схватање и да постоје фундаменталисти којима се ништа не може доказати него би хтели да сви буду онакви како они замишљају да треба да буду. Надам се да ви међу собом водите такве разговоре. Због тога сам и поставио тему о нашем верском животу у реалном свету. Волео бих да напишеш како изгледају ваши сусрети и какве разговоре водите међу собом.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Poelbuster.

Ja ipak smatram da ti nisi mene shvatio, i ono na sta sam zeleo da ukazem gore postavljenom konstatacijom koja glasi: "Ako su Isus i apostoli bili fundamentalisti zato sto se nisu odricali svoje vere i svog uverenja i pravili kompromise bilo koje vrste, onda sam i ja"

Hristos i apostoli se naravno nisu odriicali pisma, pa time ni svoje vere i uverenja, niti su pravili kompromise bilo kakve vrste.

Pronadji u pismu gde apostoli kazu: "Pa dobro, mozda mi nismo potpuno u pravu, i mozda nasa uverenja nisu potpuno ispravna, i mi ce mo to ispitati"

Jos nesto.
Gde u pismu pise da je greh biti potpuno utvrdjen u biblijskoj istini, i ne prihvatati bilo sta drugo osim vere koju covek ima, potpuno Duhom Svetim osvedocen u tu istinu.

Ja sam u svoju veru potpuno osvedocen - putem reci Bozje, i Duhom Svetim koji me je potpuno osvedocio u svaku tacku vere koju posedujem, i nikakvo mrdanje iz tog stanja Duha i uma mi nije potrebno, jer vera koju imam je spasonosna, i Bogom nadahuta, i pozivam sve, i tebe licno, da krenete tim putem licne zajednice sa Bogom, i putem licnog iskustva Bozanskog osvedocenja u istinu - jer svedocim svakome da je ovaj put jedini put spasenja.

Evo sta rec Bozja kaze po tom pitanju:

"I vas koji ste nekad bili odlučeni i neprijatelji kroz pomisli u zlim delima,A sad vas primiri u telu mesa Njegovog smrću Njegovom, da vas svete i bez mane i bez krivice izvede preda se;
Ako samo ostanete u veri utemeljeni i tvrdi, i nepokretni od nada jevanđelja, koje čuste, koje je propovedano svoj tvari pod nebom, kome ja Pavle postadoh sluga" ( Kolosanima 1. 21 - 23 )

"Kako dakle primiste Hrista Isusa Gospoda onako živite u Njemu,
Ukorenjeni i nazidani u Njemu i utvrđeni verom kao što naučiste,
izobilujući u njoj zahvalnošću.
Braćo! Čuvajte se da vas ko ne zarobi filozofijom i praznom prevarom, po kazivanju čovečijem, po nauci sveta, a ne po Hristu"
( Kolosanima 2. 6 - 8 )

Fundamentalizam o kome ti govoris ( mada je pitanje da li je to ispravno tumacenje ), moze se primeniti na telesne ljude koji guraju u svojoj sili tvrdoglavosti i tvrdovratosti da sacuvaju SVOJA licna uverenja.

Pravi Hriscanin nema veze sa bilo kakvim izrazima ili nametnutim etiketama koje bi mu ljudi mogli nalepiti i reci "EVO, TAJ COVEK JE TAKAV I ON JE TO"

Pravi Hriscanin se pridrzava potpuno pisma i rukovodi se nacelom "TAKO GOVORI GOSPOD" i zivi po primeru Gospoda, i ne obazire se sta ce ljudi o tome misliti.

To je van svakih ljudskih tumacenja i poimanja, i ne podleze ljudskom tumacenju i poimanju.


 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
24.01.2010
Poruka
667
Meni je jako žao što ti mešaš veru i tumačenje vere.
Ja ti od srca želim svako dobro i da ubuduće svedočiš svoja ubeđenja radi ljudi koji ovde dolaze. Oni umeju da razmišljaju pa neka sami zaključe šta misle da je dobro.
Voleo bih da napišeš malo o tvom učešću u tvojoj crkvenoj zajednici. Još više bih voleo da me pozoveš u tvoju zajednicu i da upoznam tvoju braću. Vidiš ja se radujem svakom gostu, u petak imamo jednu divnu manifestaciju gde će biti puno gostiju i gde ćemo se upoznati sa drugim i drugačijim.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Meni ni nije cilj da pisem sumanuto o sebi i svom uverenju, vec ja to sada u ovim okolnostima cinim jer drugi sumanuto napadaju na sva zvona Adventizam i ucenje Adventizma.

Dovoljno je jednom nesto napisati, a potom u izbalansiranoj diskusiji dati poneki komentar o iznetom, to je sasvim dovoljno, i ja to uglavnom cinim na pojedinim drugim forumima, na kojima ne pisem cak danima - jer niko ne odgovara niti se ukljucuje u diskusije.

Nije uopste potrebno ljudima konstantno nesto ponavljati, a ovde pojedini to cine iz komentara u komentar u napadima na druge.

Sto se tice mog ucesca u crkvenoj zajednici - nema tu mnogo sta da se napise, jer same aktivnosti u crkvi jednog vernika - nista ne moraju da govore o veri ili posvecenju tog coveka, jer vernika cini ono sto je unutar njega samoga, bez obzira da li je on ukljucen u aktivnosti u samoj crkvi.

Jedan od bitnih uslova da neko bude ukljucen u crkvene aktivnosti je taj, da on bude prihvacen od strane crkve i vernika, ili pozvan da u odredjenim aktivnostima ucestvuje.

Mene niko nikada nije u crkvi pozvao da se ukljucim u bilo kakve aktivnosti, osim mog prvog propovednika sa kojim sam proucavao bibijske teme, koji me je pozvao da se ukljucim u crkveni hor, sto sam licno odbio jer nemam talenta za pevanje.
Ne samo to, vec sam konstantno za svojih 12 godina ( od 1993 do 2000 i neke godine ) provedenih u aktivnom posecivanju crkve kao vernik - dozivljavao odbacivanje, i hladno ophodjenje prema meni licno, sto shvatam kao odraz loseg duhovnog stanja u crkvi.

Nakon 2004 godine, uz pojedinu bracu iz Beogradske i Zemunske crkve, licno sam od Gospoda pozvan na sluzbu propovednika i vesnika u delu duhovnog probudjenja i reforme crkve, koje je Bog pokrenuo nekoliko godina ranije, tacnije 2001 godine.

Crkva je odbacila ovo delo i bracu koja su pozvani na rad u njemu, i pojedine iskljucila iz svojih redova.

Moj rad se danas uglavnom zasniva na posecivanju crkava i prenosenju vesti i poziva za probudjenje i reformu, deljenju svedocanstava, pisanju i slanju spisa crkvama, susretima sa bracom, razgovorima i diskusijama..itd..
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.259
Meni je jako žao što ti mešaš veru i tumačenje vere.

Apsolutno, cak ni apostoli nisu uvek bili sigurni u svaku tacku vere, i ispitivali su ucenje.
To vidimo u njihovom progresivnom shvatanju vere, posebno sto se tice prihvatanja ljudi iz neznabostva, obrezanja itd..
Postoje(mogli bismo reci) fundamentalne istine vere, ali postoji i ono sto Bog otkriva tokom celog zivota...
Zato Biblija i jeste nepresusni izvor, i stalna potreba istrazivanja..

Laodikeja je ovo pomesao, gde on smatra da je sve sto adv. crkva uci ''fundamentalno'' i 'nepromenjljivo'.
To nije tacno.

Postoje 'fundamentalne' istine kao sto su: ''Isus Hristos je Bog, Isus je umro za nase grehe, Vaskrsao itd.. '' Niko ne kaze da od toga trebamo odstupiti..
Ostale stvari nisu fundamentalne, niti ih svi isto shvatamo, zato i postoje denominacije, i na kraju mi na ovom forumu..

Svako ko nije spreman da odstupi od svog ucenja zarad onog sto mu Bog otkrije preko drugih ili licno, ne da je 'fundamentalista' nego je 'nerazuman covek'.
 
Natrag
Top