Ukida li Pavle Subotu i praznike- Kolološanima 2,16.17?

VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Sveti Pavao je rekao da je tjedna subota sjena.

P.S. Zašto vi egwisti Martina Luthera smatrate svetim, a nikad nisam pročitao da je netko od vas apostola Pavla nazvao svetim?

Nigde apostol Pavle nije Subotu nazvao TIPOS ili predslika koju biblijski prevodioci prevode kao SEN.

Sam prevod ove reci je pogresan, jer SEN u originalu glasi TIPOS, sto znaci PREDSLIKA.

Dakle, u kontekstu biblije predslika Hristove zrtve nije Subota, vec JELA I PICA ( jestive i naljevne zrtve ), koje su se prinosile u vreme kakvog praznika, mladina, i u vreme Subota.

Pavle dakle u nacinu pisanja onoga vremena kaze "DA VAS NIKO NE OSUDJUJE ZA JELO I PICE ( koje su se prinosile ) ZA KAKAV PRAZNIK< ZA MLADINE, I ZA SUBOTE ( u vreme kakvog praznika, praznika mladina, i u vreme Subota - sedmicnih i godisnjih.

Da vidimo u kontekstu sta je PREDSLIKA, ili SEN:


Tako i prvi zavet imaše pravdu bogomoljstva i svetinju zemaljsku.
9:2 Jer skinija beše načinjena prva, u kojoj beše svećnjak i trpeza i postavljeni hlebovi, što se zove svetinja.
9:3 A za drugim zavesom beše skinija, koja se zove svetinja nad svetinjama,
9:4 Koja imaše zlatnu kadionicu, i kovčeg zaveta okovan svuda zlatom, u kome beše zlatan sud s manom, i palica Aronova, koja se beše omladila, i ploče zaveta.
9:5 A više njega behu heruvimi slave, koji osenjavahu oltar; o čemu se ne može sad govoriti redom.
9:6 A kad ovo beše tako uređeno, ulažahu sveštenici svagda u prvu skiniju i savršivahu službu Božiju.
9:7 A u drugu ulažaše jednom u godini sam poglavar sveštenički, ne bez krvi, koju prinosi za sebe i za narodna neznanja.
9:8 Ovim pokazivaše Duh Sveti da se još nije otvorio put svetih, dokle prva skinija stoji;
9:9 Koja ostade prilika za sadašnje vreme, u koje se prinose
dari i žrtve, i ne mogu da se svrše po savesti onog koji služi.
9:10
Osim u jelima i pićima, i različnom umivanju i pravdanju tela, koje je postavljeno do vremena popravljenja.
9:11 Ali došavši Hristos, poglavar sveštenički dobara koja će doći, kroz bolju i savršeniju skiniju, koja nije rukom građena, to jest, nije ovog stvorenja,

9:12 Ni s krvlju jarčijom, niti telećom, nego kroz svoju krv uđe jednom u svetinju, i nađe večni otkup.
9:13 Jer ako krv junčija i jarčija, i pepeo juničin, pokropivši njom opoganjene, osvećuje na telesnu čistotu;
9:14 A kamoli neće krv Hrista, koji Duhom Svetim sebe prinese bez krivice Bogu, očistiti savest našu od mrtvih dela, da služimo Bogu Živom i Istinitom? ( Jevrejima 9 poglavlje ).

Dakle, radi se o zrtvama koje su bile predslika Hristove zrtve, i one su uklonjene kada je Hristos umro.

Sedmicna Subota nije TIPOS Hristovog tela, vec jedna od Bozjih zapovesti od deset.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Nigde apostol Pavle nije Subotu nazvao TIPOS ili predslika koju biblijski prevodioci prevode kao SEN.

A zasto trazis "tacne reci"? Valjda je bitan smisao?

Pavlu je subota u jevrejima 4. poglavlju TIPOS:

"Jer negde rece za sedmi dan ovako - i pocinu Bog u SEDMI DAN od dela svojih.. i na ovom mestu opet - NECE UCI U MOJ POCINAK.."


"Ako je Isus Navin one doveo na MESTO POCINKA ne bi za drugi dan govorio po tom"

Dakle, ovde je Pavlu "sedmicna subota" TIPOS odmora u obecanoj zemlji! To je MESTO, destinacija a ne vreme!

A to znaci, da svi mi koji ulazimo u Hristov pocinak, odmaramo od svojih dela kao i Bog od svojih:

"Da se postaramo dakle uci, da koji od vas NE ZAKASNI"!

>>>Kako to jevrej moze 'zakasniti' da ne udje u pocinak, zar on ne zna kad subota pocinje?

Znaci Apostol Pavle ovde ne govori o "doslovnom subotnjem pocinku" , vec o "duhovnom pocinku" u Isusu Hristu!

A mi koji verujemo pocivamo u Hristu od svojih greha, jer on je nas odmor, on je nasa subota! Kao sto i govori:

"Uzmite moj jaram na sebe, i naucite od mene, jer sam ja blag, i moj teret je lak, i naci cete pocinak dusama svojim"

Dakle subota je za Pavla simbol, ili TIPOS naseg odmora u Hristu! A mi koji verujemo ulazimo u taj pocinak!


Vi ovo necete da razumete, kao sto i kolosanima 2:16 necete!

Zato pricate kojestarije, i govorite kako se subota nije ispunila na Hristu, naravno da jeste!
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Znaci Apostol Pavle ovde ne govori o "doslovnom subotnjem pocinku" , vec o "duhovnom pocinku" u Isusu Hristu!

Što je onda dato u zapov. da se ne radi posao, ako je samo duhovni počinak?

Zato pricate kojestarije, i govorite kako se subota nije ispunila na Hristu, naravno da jeste!

Gde subota ukazuje na žrtvu Isusovu? Nigde nijedna zapov. ne ukazuje na plan spasenja tj. žrtvu.

Ma da vi bolje znate od Boga gde treba ta zapov. da bude.

Eto u dve rečenice osporene tvoje besmislice.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Vi ovo necete da razumete, kao sto i kolosanima 2:16 necete!

Zato pricate kojestarije, i govorite kako se subota nije ispunila na Hristu, naravno da jeste!

Ne samo da ne razumeju, ne samo da budalaštine propovedaju, nego i Svetog Pavla pojedinci ovde citiraju u svojim "potpisima" iako mu, gle čuda pripisuju da je tobože samovoljno ukinuo "subotu"... Neznaju da je kroz Svetog Pavla govorio Duh Sveti, dakle Bog sam, te da niko ništa nije samovoljno ukidao. Ali, licemernima, slepima kod očiju, gluhima kod ušiju, srca kamenoga, Duh Sveti koji je kroz Svetog Pavla govorio, i nije Bog, nije Duh Sveti. Njima je o svetogrđa i anateme, poruka Duha Svetoga ono laprdanje žene udarene u glavu.

A što je dato u zapovijedi "da se pogubi onoga tko radi kakav posao u subotu"? Poštujete li vi subotari ovu Božju zapovijed? Zar nije isti Bog koji je zapovjedio: "Ne radi subotom" i "Pogubi onoga tko radi subotom"?

Na ovo, direktno i iskreno pitanje, razumno pre svega, ni jedan jedini subotar nije dao odgovor. Sve što će isti reći, biće već poznato vrtenje u krug i ponavljanje "zakon, zakoooon", uz neizbežno laprdanje o "formalnom" i "nefornalnom" tj. "dubljem" značenju zapovesti da se pogubi onaj ko ne lenčari subotom.

Ps. Ponavljam po ko zna koji put, ne napadam ljude, ne sudim ljudima, nego idejama, nakaradama od "teologije".
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Šta se svinja promenila pa je sada postala čista od NZ?

Što slap jede i pije ako je to senka?
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Šta se Bog Starog zavjeta promijenio pa pogazio svoju zapovijed da se pogubi onoga tko radi u subotu!?!?!?

Upravo tu pada čitava "teologija" EGWizma i ostalih "kršćana" koji bez i promila hebrejske krvi klanjaju se shabatu, ne jedu "nečisto", a pojedini i molohu decu za novac žrtvuju.

Ujedno, nemojmo se čuditi njihovom "subotarenju" s zadrškom jer njihov je "duh proroštva" baštinila, između ostalih i gnostičke dualiste, po kojima Bog Starog Zaveta i Bog Novog Zaveta nisu isto, tačnije da je Bog Starog Zaveta zli demijurg....

Od toga do prikazivanja Boga kao maloumnika koji ne zna šta govori i "poznaje karakter" (pitam se samo na koji način, kada je "malouman") je mali korak, toliko mali da ga puž pređe u deliću nanosekunde.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Eto u dve rečenice osporene tvoje besmislice.
Ti vise od dve recenice nisi ni sposoban da napises.

Gde subota ukazuje na žrtvu Isusovu? Nigde nijedna zapov. ne ukazuje na plan spasenja tj. žrtvu.
Ne ukazuje na zrtvu vec na Isusa! Ne odnose se senke samo na zrtvu. Ovo se odnosi na duhovni odmor u Isusu Hristu. Na odmor od robovanja grehu, kao sto je jevrejima subota ukazivala na odmor od robovanja u egiptu i na odmor u obecanoj zemlji! To je i naglaseno u dekalogu u ponovljenim zakonima. Kaze - 'Zato ti je Gospod dao subotu, jer si bio rob u zemlji egipatskoj". Zato je dao subotu, sto su svo vreme neprestano radili, da bi se odmorili od posla, a obecana zemlja je za nijh bila konacni odmor i konacna subota. Medjutim za nas verujuce je Hristos konacni odmor, i konacna subota, od robovanja grehu!

To je Pavle tako i predocio u Jevrejima 3. i 4. poglavlju. Njemu je subota bila slika odmora u obecanoj zemlji, a u konacnici slika odmora u Hristu! Dakle SENKA!

I ti ne mozes protiv toga nista, mozes samo na silu da se suprotis!

U kolosanima 2:16, samo to potvrdjuje!
 
Natrag
Top