Ukida li Pavle Subotu i praznike- Kolološanima 2,16.17?

Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Ti vise od dve recenice nisi ni sposoban da napises.

A navodno je "akademski" obrazovan... cccc. Jadni "učenici" takvog "profesora" i "čitača karaktera"

To je Pavle tako i predocio u Jevrejima 3. i 4. poglavlju. Njemu je subota bila slika odmora u obecanoj zemlji, a u konacnici slika odmora u Hristu! Dakle SENKA!

I ti ne mozes protiv toga nista, mozes samo na silu da se suprotis!

Vidi brate, oni i ne poznaju pravo značenje korena reči "shabbat", pa otuda i lupetanje kakvog bi trebalo tražiti. Hebrejski (a on je srodan staro Egipatskom isto onoliko koliko Slovenački i Srpsko - Hrvatski što su, jer pripadaju istoj grani jezika) shb, ne znači lenčarenje. Pravo značenje reči "shabbat" tačnije shbbt nije "odmor" nego boravak, prisutnost.

Pavle zato i govori da je "dan" kojim su ovi EGWisti posednuti u toj meri da je njihova "proročica" izmišljala i lupetala kako je zapovest o "shabbatu" najvažnija, samo SENKA. On to i jeste, jer Sin Čovečiji (Bog u telu) je Gospodar (Adonai) shabbata, onog pravog. Naime, On je shabbat, Njegova prisutnost je shabbat.


Shvati, "Rajski Vrt" je Hram a ne neko mesto u kome ljudi jedu banane, i ostalo voće, piju čajeve i lenčare, čovek je sveštenik, tačnije prvosveštenik. Prvobitni greh je za posledicu imao gubitak mogućnosti boravka (shabbata) u Božijoj priustnosti.

Ps. A gde je On, Bog u telu prisutan? Upravo u onome što ovi nazivaju "kanibalizmom", u Euharistiji.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Dakle, ovde je Pavlu "sedmicna subota" TIPOS odmora u obecanoj zemlji! To je MESTO, destinacija a ne vreme!

To je moj Mire tvoj potpuni promasaj, jer ne samo da si zakljucio po ljudskom razumu, vec se to jasno vidi tvojim vadjenjem iz konteksta.
Da si samo prilozio tekst iz onoga koji si citirao, shvatio bi da Pavle upucuje na vreme u kome covek treba da pocine.

Da vidimo:


"Jer da je Isus one doveo u pokoj, ne bi za drugi dan govorio potom.
Daklem je ostavljeno još Subotnje počivanje narodu Božijemu"


Dakle, Isus Navin nije doveo Jevrejski narod u pocinak sedmog dana Subote jer su je svesno krsili, pa ZATO ni nisu mogli uxci u obecanu zemlju jer su bili neverni, vec su izginuli u pustinji.
I pavle zato savetuje da mi udjemo u subotnji pocinak, kako bi na kraju mogli uci u nebesko carstvo.

U Jevrejima 4 poglavlju se pominju DVA pocinka, a to je pocinak u Subotnjem danu, koji rezultuje time da na kraju udjemo i u vecni pocinak u Bozjem carstvu.

Jevreji onoga vremena nisu postovali Subotu i nisu iz tog razloga usli u obecanu zemlju.

Nasa obecana zemlja je nebesko carstvo, i u njega se takodje ulazi pocinkom u subotnom danu svake sedmice.

Amin!
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Da si samo prilozio tekst iz onoga koji si citirao, shvatio bi da Pavle upucuje na vreme u kome covek treba da pocine
Smesno tumacenje! Po tebi je on jevrejima rekao da "paze da ne zakasne da udju u subotni pocinak" koji pocinje zalaskom sunca. Kao da oni ne znaju kad subota pocinje?

Zamisli, jevrej ne zna kad subota pocinje?

Ti nisi svestan sta pises!

Pavle ovde ne govori o fizickom pocinku kao o - vremenu koje pocinje zalaskom sunca, vec o duhovnom! A taj pocinak je u Hristu - verom! I upozorava ih da u taj pocinak trebaju da udju!

I pavle zato savetuje da mi udjemo u subotnji pocinak, kako bi na kraju mogli uci u nebesko carstvo.

Pavle nije rekao da cemo mi uci u subotni pocinak u buducnosti - u "nebeskom carstvu", vec je rekao da "MI KOJI VERUJEMO ULAZIMO U POCINAK" (Jevr. 4:3)

Znaci tvoje tumacenje je pogresno. Pavle je pokazao da se SENKA koju sedmicna subota predstavlja, vec ispunila na Hristu!

Ne cekamo mi neko buduce carstvo, jer ono je vec ovde, kao sto je Hristos i rekao - "carstvo je Bozje unutra u vama"! To jest Hristos u nama!

U Jevrejima 4 poglavlju se pominju DVA pocinka, a to je pocinak u Subotnjem danu, koji rezultuje time da na kraju udjemo i u vecni pocinak u Bozjem carstvu.

Nije tacno! Pavle ne govori o "buducem pocinku u nebeskom carstvu" kao o drugom pocinku, vec kaze da oni koji veruju u taj pocinak vec ulaze danas (zato i naglasava rec danas):

"Zato, kao što govori Duh sveti: DANAS ako glas njegov čujete, ne budite drvenastih srca" (Jevr. 3:7)

"JER MI KOJI VERUJEMO ULAZIMO U POCINAK". (Jevr. 4:3)

Dakle, ulazis vec sada, ne odnosi se SENKA na buducnost, nego se vec ispunila na Hristu!

Jevreji onoga vremena nisu postovali Subotu i nisu iz tog razloga usli u obecanu zemlju.

Oni su itekako usli fizicki u zemlju (njihovi potomci), ali nisu usli verom, i na njima se subota, njeno prvo znacenje, nije ispunilo. Na nama se ispunjava pravo znacenje, jer mi ulazimo sa Hristom u pocinak, a to je pocinak od greha!

Nasa obecana zemlja je nebesko carstvo, i u njega se takodje ulazi pocinkom u subotnom danu svake sedmice.

Nije tacno! Nema nikakvog buduceg carstva, vec u Hristu mi vec ulazimo u pocinak! Zato Pavle govori za Hrista da je u nama, i da u njemu imamo pocinak:

"KOJEGA SMO DOM MI, ako slobodu i slavu nada do kraja tvrdo održimo.. DANAS ako glas njegov čujete da vam ne odrveni srce.." (Jevr. 3:6-7)

"JER MI KOJI VERUJEMO ULAZIMO U POKOJ, kao što reče: zato se zakleh.." (Jevr. 4:3)

"Da se postaramo dakle uci u pokoj, DA NE ZAKASNI KOJI OD VAS" (Jevr. 4:11)



Jesi li svestan sta si upravo ucinio?

Upravo si potvrdio da je sedmicna subota SENKA !!!

Sam sebe si porekao, jer kako subota uopste moze biti senka buduceg pocinka, ako je deo dekaloga - moralnog zakona? Ako je uspomena na stvaranje?

Nista vi ne razumete, bas nista, nazalost..
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Mire, da te ne znam zakljucio bih iz tvog pisanja da si ti jedan vrlo pokvaren covek.

Gde sam ja napisao da jevreji nisu znali da subota pocinje zalaskom sunca.

Ja sam napisao da su krsili subotu.

Napisao sam da Pavle govori o vremenu, jer si ti tvrdio da on ne pise o vremenu vec o mestu.

Subota nije nikakva "SENKA" ili Predslika Hrista, u potpunoj si zabludi, jer da je tako onda bi i ostalih devet zapovesti bile senka ili predslika, i mi bi po tebi mogli da ih krsimo.
Ali Jakov kaze govoreci o deset zapovesti "KO SAGRESI U JEDNOM KRIV JE ZA SVE"

Nisam ni rekao da je pocinak iskljucivo u Bozjem carstvu, vec da mi postujuci subotu ovde na zemlji, ulazimo vec sada u onaj vecni mir ili pocinak, ali ce se on potpuno ostvariti tek Hristovim dolaskom.

Sve si izokrenuo i izlagao na moj racun.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Ali Jakov kaze govoreci o deset zapovesti "KO SAGRESI U JEDNOM KRIV JE ZA SVE"

Upravo si sada ti sam izrekao sud sekti adventista sedmog dana. S obzirom da tvoja sekta ubija nerođenu djecu, i krvavi novac na tome zgrće, prekršila je najveću zapovijed, dakle, kriva je za sve.

Isti Bog koji je rekao - "Ne obavljaj nikakva posla u subotu" - rekao je također i ovo: "Neka se pogubi onaj tko bi obavljao kakav posao u subotu".

Mijenja li se Bog? Ako poštuješ prvu zapovijed, i odmaraš subotom, jesi li pogubio sve one koji obavljaju kakav posao u subotu? Ako, od istog Boga, jednu zapovijed poštuješ a drugu ne poštuješ, onda si najobičniji licemjer.

Dakle,kršćanima subotnji počinak niti je zapovjeđen niti ih obvezuje. Kršćani Kološani, regrutirani iz poganstva, niti su odmarali subotom niti su pazili na čistu i nečistu hranu. I upravo kao što na ovom forumu "farizeji-egwisti" napadaju prave kršćane zbog "subote i krmetine", tako su farizeji Židovi prije dvije tisuće godina napali kršćane iz Kolosa. I što čini sveti Pavao, kad je saznao za ova sukobljavanja i trvenja između kršćana iz židovska kršćana iz poganstva? Piše li možda Pavao poslanicu Kološanima, obraćajući se onima iz židovstva: "Tako je, u pravu ste. Stisnite onu svoju poganu braću, zabranite im da žderu krmetinu i natjerajte ih da dangube subotom? :) Ne! Sveti Pavao u svemu nastupa potpuno obrnuto. Prvo, ne obraća se u svojoj poslanici kršćanima iz židovstva, nego se obraća kršćanima koji su regrutirani iz poganstva. I drugo, ne poučava ih, i ne nagovara ih da paze na čistu i nečistu hranu i da počivaju subotom, nego im kaže: Neka vas dakle nitko ne sudi po jelu ili po piću, po blagdanima, mlađacima ili subotama.

P.S. Razumnom dosta.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Mire, da te ne znam zakljucio bih iz tvog pisanja da si ti jedan vrlo pokvaren covek
Bas ti hvala, ja pokvaren?

Gde sam ja napisao da jevreji nisu znali da subota pocinje zalaskom sunca.

Pa ispada po tebi, da nisu znali, jer im kaze "da paze da ne ZAKASNE uci u pocinak"!

Ako se tu radi o "vremenu", ispada da oni nisu znali kad subota pocinje!

Znaci ne radi se tu o vremenu!

Napisao sam da Pavle govori o vremenu, jer si ti tvrdio da on ne pise o vremenu vec o mestu.

Naravno da govori o "mestu" a ne o "vremenu", evo vidi :

"Jer da je Isus Navin one doveo na MESTO POCINKA, ne bi za drugi dan govorio po tom" (Jevr. 4:8)

"Preostaje dakle da NEKI IMAJU U NJEGA UCI, a oni koji su prvi primili blagovijest ne uđoše zbog nepokornosti." (Jevr. 4:6)


Zatim dva stiha kasnije govori:

"Dakle: preostaje SUBOTNI POCINAK narodu Božjemu!" (Jevr. 4:9)

"Da se postaramo uci u taj pocinak, DA
NE ZAKASNI KOJI OD VAS" (Jevr. 4:11)

Znaci u sta oni ulaze?

Ne ulaze oni u "vreme", kao u doslovnu subotu, da je svetkuju, vec ulaze u pocinak, koje je predstavljeno MESTOM, obecanom zemljom, a za nas je to "duhovni pocinak" u Isusu Hristu!

Znaci, oni u Hristu pocivaju!

Subota nije nikakva "SENKA" ili Predslika Hrista, u potpunoj si zabludi

Kako nije SENKA, kad Pavle kaze da jeste?

"Jer negdje reče ZA SEDMI DAN ovako: 'I POCINU BOG u sedmi dan od sviju djela svojih.'" (Jevr. 4:4)

"I na tom mjestu opet: "NECE UCI u pokoj moj." (Jevr. 4:5)

>>> Ovde ti povezuje subotu sa odmorom u obecanoj zemlji i sa 'duhovnim pocinkom' u Hristu! Znaci ona je slika ili SENKA naseg pocinka u njemu!

Ovo potvrdjuje i Mojsije, u svojim ponovljenim zakonima, navodeci 'drugi' razlog za svetkovanje subote:

"PAMTI DA SI BIO ROB U ZEMLJI EGIPATSKOJ, I ZATO TI JE GOSPOD ZAPOVEDIO DAN OD ODMORA (SUBOTU)"

Znaci Bog je jevrejima dao subotu da bi se "odmorili od robovanja" (od svog posla), a nama je dao "odmor od greha u Isusu Hristu".

Pavle, kao vrstan poznavalac pisma i bivsi farisej je dobro znao za ovu Bozju zapovest, odnosno razlog davanja subote, tj. da je ona data da bi se jevreji "odmorili od robovanja" (u obecanoj zemlji) a u konacnici da bi se odmorili od ropstva grehu - koje se ispunjava u Isusu Hristu!

I to je u poslanici jevrejima i obrazlozio!

Nisam ni rekao da je pocinak iskljucivo u Bozjem carstvu, vec da mi postujuci subotu ovde na zemlji, ulazimo vec sada u onaj vecni mir ili pocinak, ali ce se on potpuno ostvariti tek Hristovim dolaskom

Pavle nije ovde govorio o SVETKOVANJU SUBOTE KAO DANA (on nije ucio jevreje kako da svetkuju subotu, kao da oni ne znaju) , vec je govorio o ZNACENJU SUBOTE i njenoj simbologiji!

Buduci da je za Pavla subota SIMBOL ili SENKA odmora u obecanoj zemlji, a u konacnici je simbol naseg odmora u Isusu Hristu, ti ne mozes tvrditi da ona nije SENKA!

Sve si izokrenuo i izlagao na moj racun.

Nista ja izlagao nisam, a ti se vredjaj koliko god hoces.

Za Pavla je subota SENKA koja ukazuje na "odmor u obecanoj zemlji" (za jevreje), a za na nas je ona "odmor od greha" u Hristu Isusu!

Nikako ovo ne mozes poreci, i ne mozes objasniti kako to subota uopste moze biti SENKA (simbologija) , ako je prema vasoj teologiji ona samo "uspomena na stvaranje"?

Ne moze biti nikako!

Znaci da vase tumacenje nije ispravno!
A to je ono sto ja svo vreme i govorim!

Ako Pavle sedmicnu subotu alegorizuje i pridaje joj simbolicno znacenje, a vi kazete da onda i ostalih 9 mozemo alegorizovati i razvodniti, te nas optuzujete da mi to radimo, zasto onda i Pavla ne optuzite da "razvodnjava dekalog"?

Vidis li da vam tumacenje nije ispravno?

Cak i Pavle je dekalog posmatrao u okviru celovite Tore, a ne kao izdvojeni zakon! Inace da je suprotno, on nikad ne bi subotu alegorizovao i pravio SENKOM i tako "razvodnjavao" dekalog! Jer po vama, onda mozemo razvodniti i ostale zapovesti!
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Ako poštuješ prvu zapovijed, i odmaraš subotom, jesi li pogubio sve one koji obavljaju kakav posao u subotu? Ako, od istog Boga, jednu zapovijed poštuješ a drugu ne poštuješ, onda si najobičniji licemjer.

Pa zar im licemer nije bila i "duh proroštva", koja je tvrdila, apsolutno suprotno Pismima, da je najveća zapovest ona o shabatu? Ili, zar nikome od zaljubljenika u senku, nije palo na pamet da Mojsije u SHEMA ISRAEL nigde ne pominje shabat, nego upravo one dve najveće zapovesti: Ljubi Boga svog svim srcem svojim svom snagom svojom, svom dušom svojom, i Ljubi bližnjeg svog? Zar ne vide da o te dve zapovesti "vise" - zavise i Tanakh i Proroci?

Ako li su takvi "poznavaoci" Pisama, kako su mogli da poveruju lažima Ellen Gould Harmon White, a pre nje lažima Williama Millera?
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Subota nije nikakva "SENKA" ili Predslika Hrista, u potpunoj si zabludi, jer da je tako onda bi i ostalih devet zapovesti bile senka ili predslika, i mi bi po tebi mogli da ih krsimo.
Upravo tako! Eno ti Pavle, pa mu idi prigovori sto je subotu pravio "predslikom" (SENKOM) Hrista! Odnosno, predslikom odmora u obecanoj zemlji i odmorom od greha u Hristu!
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Upravo tako! Eno ti Pavle, pa mu idi prigovori sto je subotu pravio "predslikom" (SENKOM) Hrista! Odnosno, predslikom odmora u obecanoj zemlji i odmorom od greha u Hristu!

Misliš da on i njemu slični to ne bi uradili samo da mogu?

Shabat, onaj kojim su ovi pseudo hrišćani (ni sami nemaju pojma šta su, jedino znaju da pripadaju "duhu proroštva" - Ellen Gould Harmon White) toliko posednuti, iako nisu sinovi Israela, je samo prikaza, priviđenje, senka, nepotpunost, odraz onoga što Hrist jeste.

Predugo bi trebalo da se nekima objasni šta odmor, počivanje, boravljenje, prisutnost u stvari znači. Čovek je padom izgubio mogućnost da pristupi k Bogu, da bude u HRAMU, da Boga gleda licem u lice. Zato i "radićeš u znoju lica svog." Zato i služenje mnogim gospodarima. Kako ne mogu da shvate da je padom čovek postao rob, rob koji odmora nema. A taj pad je mogao samo Bog da izleči, da otkupi. i zato je kao savršeni Bog i savršeni čovek, Hrist upravo taj tako željeni, tako sanjani, odmor, pristustvo, počivanje. Ne dan, koji su svi Njegovi, ne iće i piće, ne nekakva "obećana zemlja", nego upravo On.

Ujedno, zar On sam, ne kaže za Njegove da su "kraljevsko sveštenstvo", dakle prvosveštenici, oni koji mogu gledati Boga. A mi to jesmo, jer ko god vidi Sina, video je i Oca.
Na to smo pozvani, a ne na nekakve subote, mlađake, ili new age propise o ishrani nastale u umu lažnih proroka i manipulatora.

 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Znam da ne vredi da pisem, ali opet nije uzalud zbog drugih. A on ovo nece shvatiti, jer niti ne zeli...
 
Natrag
Top