Ukida li Pavle Subotu i praznike- Kolološanima 2,16.17?

Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Znam da ne vredi da pisem, ali opet nije uzalud zbog drugih. A on ovo nece shvatiti, jer niti ne zeli...

Želi, i te kako želi, ali je zbog svog samozavaravanja, narcisoidne ubeđenosti da je u pravu, dozvolio sebi da ga kult lažne proročice, nastao upravo na takvim osnovama, isprogramira.

Takvima je teško, skoro pa nemoguće da se odvoje od onoga što im hrani ego.

Isto kao i Hebrejskim "učenjacima", Sadukejima, Farisejima, Pismoznancima, koji u svom sebeljublju, koje prikrivaše navodnim "ljubljenjem" Boga, ne prepoznaše ko stoji pred njima. Jer da Ga prepoznaše, poverovali bi u Njega, zaista poverovali. Ali, nisu. Generacijama naime, a Bog to zna, oni nisu verovali u Boga, nego u svoju sliku "Boga", svoj alter ego. Zato i nisu prepoznali YHWH koji služi, nego su očekivali, i dan danas očekuju, "proroka, generala, osvajača", ali samo čoveka, koji će im "vratiti" veličinu, i biti "rob zakona". I upravo takvog "Isusa", obezboženog, svedenog na usvojenika, i propovedaju sekte nastale na ideji da oni sami imaju "direktnu" vezu s Bogom, i da poznaju "njegov karakter".


 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.349
Zašto jedete i pijete ako je to senka?

Isti je Bog koji je rekao - "Ne obavljaj nikakva posla u subotu" - i koji je rekao: "Neka se pogubi onaj tko bi obavljao kakav posao u subotu".

Mijenja li se Bog? Ako poštuješ prvu zapovijed, i odmaraš subotom, jesi li pogubio sve one koji obavljaju kakav posao u subotu? Ako, od istog Boga, jednu zapovijed poštuješ a drugu ne poštuješ, onda si notorni licemjer.

Dakle,kršćanima subotnji počinak niti je zapovjeđen niti ih obvezuje. Kršćani Kološani, regrutirani iz poganstva, niti su odmarali subotom niti su pazili na čistu i nečistu hranu. I upravo kao što na ovom forumu "farizeji-egwisti" napadaju prave kršćane zbog "subote i krmetine", tako su farizeji Židovi prije dvije tisuće godina napali kršćane iz Kolosa. I što čini sveti Pavao, kad je saznao za ova sukobljavanja i trvenja između kršćana iz židovska kršćana iz poganstva? Piše li možda Pavao poslanicu Kološanima, obraćajući se onima iz židovstva: "Tako je, u pravu ste. Stisnite onu svoju poganu braću, zabranite im da žderu krmetinu i natjerajte ih da dangube subotom? :) Ne! Sveti Pavao u svemu nastupa potpuno obrnuto. Prvo, ne obraća se u svojoj poslanici kršćanima iz židovstva, nego se obraća kršćanima koji su regrutirani iz poganstva. I drugo, ne poučava ih, i ne nagovara ih da paze na čistu i nečistu hranu i da počivaju subotom, nego im kaže: Neka vas dakle nitko ne sudi po jelu ili po piću, po blagdanima, mlađacima ili subotama.

P.S. Nerazumnom nikad dosta.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Za Mireta i sve ostale.

Objasnjenje Jevrejima 4 poglavlje:

Jevrejima poslanice 4 poglavlja, predstavlja jedan od najvećih dokaza u prilog važnosti postovanja Subote u novom zavetu.

Ovo poglavlje predstavlja Amanet ili zaveštanje apostola Pavla Hrisćanima u pogledu Subote i njenog značaja za spasenje i ulazak u Božje carstvo slave.

Naime, u Jevrejima poslanici 4 poglavlju - apostol Pavle koristi 2 izraza za reč "POČINAK"

Na prvom mestu to je Grčki izraz "Katapausis" ( Grcki: κατάπαυσις ).

Ovaj izraz se spominje u stihovima 1, 3, 5, 10, 11, Jevrejima poslanice 4 poglavlja.

Na drugom mestu to je Jevrejski izraz "Sabbatismos"

Ovaj izraz se spominje u 9 stihu istog poglavlja, i odnosi se na Subotnji počinak ili svetkovanje Subote.

U nastavku je priložen ceo tekst 4 poglavlja Jevrejima poslanice sa naznačenim izrzima pocinak, i to na Grčkom ( katapausis ) i Jevrejskom (Sabbatismos ).

"Da se bojimo, dakle, da kako dok je još ostavljeno obećanje da se ulazi u POKOJ Njegov, ne zakasni koji od vas.
Jer je nama objavljeno kao i onima; ali onima ne pomaže čuvena reč, jer ne verovaše oni koji čuše.
Jer mi koji verovasmo ulazimo u POKOJ, kao što reče: Zato se zakleh u gnevu svom da neće ući u POKOJ moj, ako su dela i bila gotova od postanja sveta.
Jer negde reče za sedmi dan ovako: i POČINU Bog u dan sedmi od svih dela svojih.
I na ovom mestu opet: Neće ući u POKOJ moj.
Budući, pak, da neki imaju da uđu u njega, i oni kojima je najpre javljeno ne uđoše za neposlušanje;
Opet odredi jedan dan, danas, govoreći u Davidu po tolikom vremenu, kao što se pre kaza: Danas ako glas Njegov čujete, ne budite drvenastih srca.
Jer da je Isus one doveo u POKOJ, ne bi za drugi dan govorio potom.
Dakle je ostavljeno još SUBOTNJE POČIVANJE narodu Božijem.
Jer koji uđe u POKOJ Njegov, i on POČIVA od dela svojih, kao i Bog od svojih.
Da se postaramo, dakle, ući u taj POKOJ, da ne upadne ko u onu istu gatku neverstva.
Jer je živa reč Božija, i jaka, i oštrija od svakog mača oštrog s obe strane, i prolazi tja do rastavljanja i duše i duha, i zglavaka i mozga, i sudi mislima i pomislima srca"


Dakle, ovaj tekst govori o dve vrste počinka koji su usko povezani i imaju duhovni značaj za čoveka i njegovo spasenje.

Naime, Jevrejima poslanica poziva čoveka da ulaskom u Subotnji počinak svake sedmice ( predstavljen izrazom "Sabbatismos" ) uđe u drugu vrstu počinka ( predstavljenim izrazom "Katapausis" ) koji Bog daje danas, a koji u kontekstu biblije predstavlja predukus večnog života i ulaska u večni pokoj u koji će verni ući prilikom Hristovog drugog dolaska u slavi.

Tekst u Jevrejima poslanici jasno kaže "da Jevreji kojima je bilo objavljeno ili dato obećanje o pokoju - nisu ušli u taj pokoj odnosno u obećanu zemlju ili "Katapausis" jer nisu prethodno ušli u Subotni
počinak "Sabbatismos" vec su kršili zapovest o Suboti"

Apostol Pavle zato u tekstu daje savet "da mi ne budemo neverni kao Jevreji koji su kršili Subotu "Sabbatismos" i iz tog razloga nisu ušli u Božji počinak i obećanu zemlju "Katapausis" već da se postaramo da uđemo u taj počinak "Katapausis" u koji je jedino moguće ući ulaskom u Subotni pokoj ili "Sabatismos" svake sedmice, odnosno - poštovanjem Subote koja predstavlja simbol večnog Božjeg pokoja u koji će verni ući prilikom Hristovog drugog dolaska u slavi.

Zato apostol Pavle i piše u 9 stihu gde i koristi ovaj izraz "Sabatismos" koji označava svetkovanje Subote - da je narodu Božjem ostavljen Subotnji odmor ili počivanje.

Izraz "počinak - katapausis" u Jevrejima poslanici ima više značenja.

On označava duhovni počinak u koji vernik ulazi ostvarivanjem lične zajednice sa Bogom i napuštanjem greha i grešnog života i stanja u grehu u kome se do tada nalazio, to je oslobođenje iz ropstva greha.

On označava i konačni ulazak u počinak i nebesko carstvo prilikom Hristovog drugog dolaska u slavi.

Za razliku od toga, izraz "Sabbatismos" označava ulazak u Subotni mir svake sedmice, koji je preduslov da bi vernik ušao u pokoj ili "Katapausis"
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Misliš da oni to čitaju. Oni su leni da napišu dve rečenice, a kamoli da čitaju nečiji toliki tekst i to nauke koja njima ne odgovara.

Oni su leni da odbrane svoje stavove, doduše jer ih i ne mogu odbraniti.

Meni je to poznato, ali mislim da nije sa svima tako.

Recimo, Mire je jednim delom uredan u citanju i odgovaranju, ali cesto vadi tudje reci iz konteksta, i kod njega se provuce i neka laz.

Evo recimo jedna od poslednje, gde je napisao da sam ja izjavio da je on pokvaren covek, i ako sam ja napisao sasvim nesto suprotno, a to su sledece reci "MIRE, DA TE NE POZNAJEM ZAKLJUCIO BIH DA SI VRLO POKVAREN COVEK"

Sto se tice teksta koji sam prilozio, on jasno objasnjava da se u cetvrtoj glavi jevrejima radi o dve vrste pocinka, i da se ulaskom u jedan pocinak drzanjem subote - ulazi u drugi Bozji koji podrazumeva zajednicu sa Bogom danas, a o Hristovom dolasku i u samo nebo.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Zakon i proroci su do Ivana. :)

Jesu, ali oni to ne vide, zaslepljeni dimom Ellen Gould Harmon White.

Ps. Nigde nije zapisano da je Ivan (Yahanan bar Zakariyahu) Krstitelj, pozivao da se kao znak "obraćenja" mora poštovati shabat. Uostalom, kakvo bi to bilo obraćenje i krštenje, ako bi se moralo nastaviti nešto što se već generacijama činilo?

Uzgred, samo insistiranje na "zakonu" pokazuje da oni sumnjaju u Pavlovo Božansko ovlašćenje. A ako je Pavle sumnjiv, onda je čitav Novi Zavet sumnjiv, a ako je čitav Novi Zavet sumnjiv, onda oni nisu Kristovi. A ako nisu Kristovi, čiji su onda?

I upravo tu počiva razlog za one njihove laži o nekakvom otpadu Crkve u II stoleću. Naime, ne mogu se predstavljati kao Hrišćani ako im je Novi Zavet sumnjiv, te da bi iluziju svog Hrišćanstva održali pred naivčinama čije duše su se nameračili da ukradu i upropaste, moraju širiti laži o otpadnuću Crkve.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Jedu i piju, a to senka? Eto kako tumače Slap i Mire Kološane 2,16-17
 
Natrag
Top