Ubiti ili Ne Ubiti ? Umetnost Izvrtanja Isusovih zapovedi - I deo

Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Objasni ti nama kako stoji zapov. "Ne ubiti",a Isus Navin dobije naredbu da pobije sve, čak i djecu?

Dragi moj Tripo,

Da li si zaboravio da razlikujes Stari savez od Novog Saveza?
Ovde se govori o tome kako su Hriscani naterani da ubijaju druge ljude,
Dakle Umetnost izvrtanja zapovedi Isusa Hrista koje vaze za Hriscane.
Vraticu se ja ako treba i na Isusa sina Navinovog,ali sada govorimo o zapovedi Isusa Hrista.
Hajde ,kad si se javio za rec,napisi nam gde je to Isus Hrist zapovedio Hriscanima da mogu da ubijaju druge ljude,pa cak i u samoodbrani???
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Dragi moj Tripo,

Da li si zaboravio da razlikujes Stari savez od Novog Saveza?
Ovde se govori o tome kako su Hriscani naterani da ubijaju druge ljude,
Dakle Umetnost izvrtanja zapovedi Isusa Hrista koje vaze za Hriscane.
Vraticu se ja ako treba i na Isusa sina Navinovog,ali sada govorimo o zapovedi Isusa Hrista.

Znači nemaš nikakav odgovor, nema razlike SZ i NZ nego su se promijenile okolnosti, a suština je ostala ista. Tačnije istina.

Dakle nisi u stanju da objasniš kako stoji zapov. NE UBIJ i kako je Bog naredio Isusu Navinu da pobije sve.

Jer ti uopšte kao i svi JS ne idete dublje u smisao teksta.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Evo da ukratko objasnimo Zaokretu starozavetni i novozavetni koncept suda.

U starom zavetu Izrailj je bio poseban izabrani Bozji narod, kome se Bog objavio, govorio mu licno, i pokazivao mu svoju slavu.

U pogledu ove teme suda, Bog je u starom zavetu vrsio sud nad mnogobozackim narodima.

Tako imamo dogadjaje vezane za Mojsija i sud u Egiptu, Iliju i sud nad Valovim Svestenicima, sud nad gradom Jerihonom, sud preko Isusa Navina, sud nad Sodomom i Gomorom..itd.

U ovim pomenutim slucajevima Bog je vrsio sud preko ljudi, a katkad i licno.

U novom zavetu u kome Izrailj vise nije izabrani Bozji narod, i u kome su se ispunila starozavetna prorocanstva o dolasku Mesije spasitelja - Bog vise ne vrsi sud preko ljudi, vec zeli da sve ljude spasi, a tek na kraju prilikom Hristovog drugog dolaska - Bog ce izvesti sve ljude na sud, i jedni ce uci u vecnost, a drugi biti osudjeni na vecnu smrt.

Bog recimo na jednom mestu u bibliji kaze "MOJA JE OSVETA, JA CU VRATITI"

Coveku u novom zavetu nije dato da vrsi Bozji sud nad bilo kime, pojedincima nevernicima, nevernim narodima, itd.

Crkvi, i pojedincima u crkvi - je dato da propovedaju jevandjelje o spasenju u Isusu Hristu, a oni koji to spasenje ne prihvate - njima ce Bog suditi na kraju istorije sveta.

Nazalist, pojedine crkve su u novozavetnoj istoriji uzimale za pravo da sude drugima, i da ubijaju one koje su smatrale nevernicima.

Takodje, da u savezu sa svetovnim vlastima vode verske osvajacke ili odbrambene ratove.

U otkrivenju imamo koncept suda u novozavetnom periodu, ali nigde coveka ili crkvu kao one koji vrse sud u ime Bozje.

U otkrivenju imamo sudove koji se desavaju tokom novozavetne istorije - koje Bog pokrece kroz prirodne manifestacije, ili sile ovoga sveta.
Ali, to je posebna tema

Zakljucak je taj - da Bog ni jednom coveku, crkvi, narodu ili drzavi - nije dao autoritet niti vlast da sudi u ciljuubijanja bilo koga radi vere, da sprovodi smrtnu kaznu radi nekakve sudske pravde, ili u osvajckom ili odbrambenom smislu, jer je Isus uspostavio apsolutno nenasilje, po principu "AKO TE KO UDARI PO DESNOM TVOM OBRAZU, OKRENI MU I DRUGI"

I na kraju, evo celog teksta gore pomenutih reci iz Rimljanima poslanice 12 poglavlja:

"Blagosiljajte one koji vas gone: blagosiljajte, a ne kunite.
Radujte se s radosnima, i plačite s plačnima.
Budite jedne misli među sobom.
Ne mislite o visokijem stvarima, nego se držite niskijeh.
Ne mislite za sebe da ste mudri.
A nikome ne vraćajte zla za zlo; promišljajte o tom što je dobro pred svijem ljudima.
Ako je moguće, koliko do vas stoji, imajte mir sa svijem ljudima.
Ne osvećujte se za sebe, ljubazni, nego podajte mjesto gnjevu, jer stoji napisano: moja je osveta, ja ću vratiti, govori Gospod.
Ako je dakle gladan neprijatelj tvoj, nahrani ga; ako je žedan, napoj ga; jer čineći to ugljevlje ognjeno skupljaš na glavu njegovu.
Ne daj se zlu nadvladati, nego nadvladaj zlo dobrom"
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Znači nemaš nikakav odgovor, nema razlike SZ i NZ nego su se promijenile okolnosti, a suština je ostala ista. Tačnije istina.

Dakle nisi u stanju da objasniš kako stoji zapov. NE UBIJ i kako je Bog naredio Isusu Navinu da pobije sve.

Jer ti uopšte kao i svi JS ne idete dublje u smisao teksta.
Ogromna je razlika izmedju Staroga i Novoga Saveza.
Pre svega Stari Savez je dat Jevrejima da ih cuva do Hrista,
A Hristov ili Novi Savez je ono o cemu sada govorimo.
Ja ne procitah nigde u Hristovim zapovedima i Savezu da se Hriscani trebaju braniti od zla,i pogotovo da ubijaju druge ljude,
ali ako ti mislis da Hriscani moraju da ubijaju druge ljude ,onda mi to pokazi u nekoj od Hristovih zapovedi.

Матеј 7:„Чувајте се од лажних пророка. Они долазе к вама у оделу овчјему, а унутра су вуци грабљиви. По плодовима њиховим познаћете их... Свако добро дрво даје добре плодове а зло дрво даје зле плодове... Свако дрво које не даје добра плода, сече се и баца се у огањ“ (Матеј 7:15-20)
Pre nekih 1500 godina sv.Avgustin poceo je da zagovara "pravedno ratovanje".ubijanje u ime Boga...


Sto se tice Starog Saveza,i Bozje zapovedi NE UBIJ!
2.Moj 20:
......
3 Nemoj imati drugih bogova uza me.
...
13 Ne ubij.
14 Ne čini preljube.
15 Ne kradi.
16 Ne svedoči lažno na bližnjeg svog.
17 Ne poželi kuću bližnjeg svog, ne poželi ženu bližnjeg svog, ni slugu njegovog, ni sluškinju njegovu, ni vola njegovog, ni magarca njegovog, niti išta što je bližnjeg tvog.

U daljim stihovima on objasnjava sve zakone,a mi se zadrzimo na zakonu o ubijanju...,ima ko je zaduzen za to.
2.Moj21
12 Ko udari čoveka, te umre, da se pogubi. Sta mislis ko ce da ga ubije?
......
15 Ko udari oca svog ili mater svoju, da se pogubi.
16 Ko ukrade čoveka i proda ili se nađe u njegovim rukama, da se pogubi.
17 Ko opsuje oca svog ili mater svoju, da se pogubi.
20 Ko udari roba svog ili robinju štapom tako da mu umre pod rukom, da je kriv;
...
3.Moj:20
10 A čovek koji učini preljubu s tuđom ženom, što je učinio preljubu sa ženom bližnjeg svog, da se pogubi i preljubočinac i preljubočinica.
13 Ko bi muškarca obležao kao ženu, učiniše gadnu stvar obojica; da se pogube; krv njihova na njih
.....
4.Mojsijeva 35 zakon o ubistvima
5.Moj 20: Zakon o ratu itd itd...

A sad razmisli i kazi dal je i Hrist rekao iste te zapovedi?
I naravno sta biva sa onima koji prekrse barem jednu od ovih zapovedi???
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Ogromna je razlika izmedju Staroga i Novoga Saveza.
Pre svega Stari Savez je dat Jevrejima da ih cuva do Hrista,
A Hristov ili Novi Savez je ono o cemu sada govorimo.
Ja ne procitah nigde u Hristovim zapovedima i Savezu da se Hriscani trebaju braniti od zla,i pogotovo da ubijaju druge ljude,
ali ako ti mislis da Hriscani moraju da ubijaju druge ljude ,onda mi to pokazi u nekoj od Hristovih zapovedi.

Opet nisi u stanju da objasniš razliku, Isusa Navina si zaobišao.

To je dokaz da ne shvataš smisao Biblije.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Opet nisi u stanju da objasniš razliku, Isusa Navina si zaobišao.

To je dokaz da ne shvataš smisao Biblije.
Jel ti to zelis da okrivis Jehovu Boga za genocid?
Hoces li da ga krivis i za potop kad je pobio ceo ljudski rod sem Noja i njegove porodice,njih 8???
Hoces li da krivis Jehovu Boga i za unistenje Sodome i Gomore???
Hoces li da krivis Jehovu Boga i zato sto ce unistiti ceo ovaj pokvareni svet,sem obecanog velikog mnostva ?
Ali ti si poceo od Isusa sina Navinovog?
Jel Isus Navinov krenuo u taj pohod sam od sebe ili po Jehovinoj zapovedi???
Hoces li opet da optuzis Jehovu Boga za genocid ???
Pa odmah potom da optuzis i Isusa Hrista za genocid,ili pak njegovo precutno dopustanje genocida?
Jel ti to zelis da opravdas ubijanje onih koji ubijaju u ime Hrista druge hriscane i sve ostale na zemlji?
Sta ti je cilj,napisi ?
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Jel ti to zelis da okrivis Jehovu Boga za genocid?
Hoces li da ga krivis i za potop kad je pobio ceo ljudski rod sem Noja i njegove porodice,njih 8???
Hoces li da krivis Jehovu Boga i za unistenje Sodome i Gomore???
Hoces li da krivis Jehovu Boga i zato sto ce unistiti ceo ovaj pokvareni svet,sem obecanog velikog mnostva ?
Ali ti si poceo od Isusa sina Navinovog?
Jel Isus Navinov krenuo u taj pohod sam od sebe ili po Jehovinoj zapovedi???
Hoces li opet da optuzis Jehovu Boga za genocid ???

Tvoja paganska mantra me ne zanima.

Sta ti je cilj,napisi ?

Objasni mi razliku kako je dobro što je Isus Navin pobio ljude i kako je dobro da se ne ubije?

Očigledno je da ne možeš.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Tvoja paganska mantra me ne zanima.



Objasni mi razliku kako je dobro što je Isus Navin pobio ljude i kako je dobro da se ne ubije?

Očigledno je da ne možeš.
Paganska ili nepaganska mantra zovi je kako god zelis,ali moj cilj je da objasnim kako ste vi mnogobosci svojim ponasanjem ukaljali sve sto vam je zapovedio Isus Hrist.
Ali kad ne smes da das odgovor na moja jednostavna pitanja, sigurno mrzis Jehovu Boga i Oca,Stvoritelja.,jer on je taj koji je zapovedao pa i Isusu Navinovom sta ce da radi.
U pocetku to nije bila Jehovina namera.Pa zar si zaboravio kako je unistio faraona i svu njegovu vojsku u Crvenom moru?
Mislis li da je i to zapovedio Mojsiju i Izraelcima da pobiju egipatsku vojsku?
Mislis li da Jehova Bog nije sam mogao da rastera paganske narode iz "obecane zemlje",nego mu je bio potreban Isus Navinov?
Ili mislis da je Isus Navinov to ucinio na svoju ruku?
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Paganska ili nepaganska mantra zovi je kako god zelis,ali moj cilj je da objasnim kako ste vi mnogobosci svojim ponasanjem ukaljali sve sto vam je zapovedio Isus Hrist.

Objasni mi razliku kako je dobro što je Isus Navin pobio ljude i kako je dobro da se ne ubije?
 
Natrag
Top