Ubiti ili Ne Ubiti ? Umetnost Izvrtanja Isusovih zapovedi - I deo

Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
2.Moj 20:13 Ne ubij.
Ovo je samo jedna od zapovedi koju je Bog zapovedio Izraelcima.
Mnogi se pitaju,pa zasto su onda Jevreji pobili mnoge???
Da li je Isus Hrist potvrdio istu zapoved,ili doneo neku novu zapoved?
Kao sto se i mnogi pitaju zasto su pored te naredbe Jevreji zatirali druge narode,
i danas se neki pitaju isto,ali kako to da Hriscani zatiru druge narode?
O cemu se tu radi???
Pisite vase misljenje o tome u skladu sa desavanjima od krstaskih ratova do danas,po cemu se poznaju hriscani?,po ratovima ili necem drugome?
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
U kontekstu biblije i onoga sta ona govori o tome kako je Bog vodio Izrailj kao izabrani narod, posebno nakon izlaska iz Egipatskog ropstva, mozemo videti da je sam Bog rukovodio ratovima Izrailja protiv mnogobozackih naroda.
Bog je time preko Izrailja izlivao sudove nad tim narodima, koji su praktikovali mnogobostvo.

Sto se tice modernih ratova, koji se vode ili u ime Boga, ili svetovnih vladara i carstava, ti ratovi nemaju veze sa Bogom, jer je Isus u novom zavetu uspostavio princip nenasilja i ne vracanja zla za zlo, rekavsi "A JA VAM KAZEM DA SE NE BRANITE ODA ZLA, NEGO AKO TE KO TE UDARI PO DESNOM TVOM OBRAZU, OBRNI MU I IDRUGI, I KOJI HOCE DA SE SUDI S TOBOM I KOSULJU TVOJU DA UZME, PODAJ MU I HALJINU, I AKO TE POTERA KO JEDAN SAHAT, IDI S NJIME DVA.
LJUBITE NEPRIJATELJE SVOJE I BLAGOSILJAJTE ONE KOJI VAS KUNU, CINITE DOBRO ONIMA KOJI VAS MRZE I MOLITE SE BOGU ZA ONE KOJI VAS GONE" ( Matej 5. 39 - 44 ).

Sto se tice verskih ratova, ja ne znam da li postoji rat u istoriji koji nije imao verske konotacije, a da ne govorimo o ratovima koji su vodjeni pod upravom crkava, uglavnom tradicionalnih.

Zato je gandovski nenasilni otpor najidealniji.

Inace, kada pomenuh Gandija, taj covek je vrlo postovao lik i delo Isusa Hrista, i u svojoj sobi je imao jednu sliku Isusa Hrista, i bibliju koju je citao.
Ipak, on formalno nikada nije postao Hriscanin, a razlog su upravo takozvani Hriscani koji su okupirali njegovu zemlju.
Jednom prilikom je nekim oficirima rekao "SVIDJA MI SE VAS HRISTOS, ALI MI SE NE SVIDJAJU VASI HRISCANI.
VASI HRISCANI SU TAKO RAZLICITI OD VASEG HRISTA"

Negde pred kraj zivota, oko 100 Gandijevih ucenika je doslo da ga pitaju za savet rekavsi "ucitelju, mi bi smo zeleli da postanemo Hriscani"
Gandi je na ovu njihovu izjavu odgovorio "HRIST DA, HRISCANI NIKADA"
Ovih 100 ucenika je otislo, i nikada nisu postali Hriscani.

Kada su kineze upitali "zasto nisu prihvatili Hriscanstvo?" Oni su odgovorili "ZATO STO JE DONETO BAJONETIMA"

To znaci, da nas licni primer ili dovlaci, ili pak odvlaci ljude od Hrista.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
U kontekstu biblije i onoga sta ona govori o tome kako je Bog vodio Izrailj kao izabrani narod, posebno nakon izlaska iz Egipatskog ropstva, mozemo videti da je sam Bog rukovodio ratovima Izrailja protiv mnogobozackih naroda.
Bog je time preko Izrailja izlivao sudove nad tim narodima, koji su praktikovali mnogobostvo.

Sto se tice modernih ratova, koji se vode ili u ime Boga, ili svetovnih vladara i carstava, ti ratovi nemaju veze sa Bogom, jer je Isus u novom zavetu uspostavio princip nenasilja i ne vracanja zla za zlo, rekavsi "A JA VAM KAZEM DA SE NE BRANITE ODA ZLA, NEGO AKO TE KO TE UDARI PO DESNOM TVOM OBRAZU, OBRNI MU I IDRUGI, I KOJI HOCE DA SE SUDI S TOBOM I KOSULJU TVOJU DA UZME, PODAJ MU I HALJINU, I AKO TE POTERA KO JEDAN SAHAT, IDI S NJIME DVA.
LJUBITE NEPRIJATELJE SVOJE I BLAGOSILJAJTE ONE KOJI VAS KUNU, CINITE DOBRO ONIMA KOJI VAS MRZE I MOLITE SE BOGU ZA ONE KOJI VAS GONE" ( Matej 5. 39 - 44 ).

Sto se tice verskih ratova, ja ne znam da li postoji rat u istoriji koji nije imao verske konotacije, a da ne govorimo o ratovima koji su vodjeni pod upravom crkava, uglavnom tradicionalnih.

Zato je gandovski nenasilni otpor najidealniji.

Inace, kada pomenuh Gandija, taj covek je vrlo postovao lik i delo Isusa Hrista, i u svojoj sobi je imao jednu sliku Isusa Hrista, i bibliju koju je citao.
Ipak, on formalno nikada nije postao Hriscanin, a razlog su upravo takozvani Hriscani koji su okupirali njegovu zemlju.
Jednom prilikom je nekim oficirima rekao "SVIDJA MI SE VAS HRISTOS, ALI MI SE NE SVIDJAJU VASI HRISCANI.
VASI HRISCANI SU TAKO RAZLICITI OD VASEG HRISTA"

Negde pred kraj zivota, oko 100 Gandijevih ucenika je doslo da ga pitaju za savet rekavsi "ucitelju, mi bi smo zeleli da postanemo Hriscani"
Gandi je na ovu njihovu izjavu odgovorio "HRIST DA, HRISCANI NIKADA"
Ovih 100 ucenika je otislo, i nikada nisu postali Hriscani.

Kada su kineze upitali "zasto nisu prihvatili Hriscanstvo?" Oni su odgovorili "ZATO STO JE DONETO BAJONETIMA"

To znaci, da nas licni primer ili dovlaci, ili pak odvlaci ljude od Hrista.

Uglavnom dobro zapazanje,
ali poenta ove teme je da se pokaze kako je AntiHrist uspeo da izvrne jednostavnu Isusovu zapoved da se cak i neprijatelji ljube u UBIJ sve sto dise.
Hajde da vidimo malo te AntiHristove metode kako je malo po malo prevario ljude.
I kako ljudi tako brzo poveruju u sotonine metode lazi.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
2.Moj 20:13 Ne ubij.
Ovo je samo jedna od zapovedi koju je Bog zapovedio Izraelcima.
Mnogi se pitaju,pa zasto su onda Jevreji pobili mnoge???
Da li je Isus Hrist potvrdio istu zapoved,ili doneo neku novu zapoved?
Kao sto se i mnogi pitaju zasto su pored te naredbe Jevreji zatirali druge narode,
i danas se neki pitaju isto,ali kako to da Hriscani zatiru druge narode?
O cemu se tu radi???
Pisite vase misljenje o tome u skladu sa desavanjima od krstaskih ratova do danas,po cemu se poznaju hriscani?,po ratovima ili necem drugome?
Poenta nenasilja u bibliji ne znaci da je iskljucena samoodbrana. Znaci ako te neko napadne imas prava da se branis! To ce priznati svaki Jehovin Svedok i nema gotovo ni jednog koji nece braniti zenu od siledzije! Nema ni jednog koji nece braniti svoju kucu, a tako se brani i drzava. Zato ni Hristos ni Jovan Krstitelj nisu zamerali vojnicima, i nisu zahtevali od njih da napuste svoju sluzbu! Jedini zahtev je bio da duznost obavljaju casno!

Zasto su jevreji pre toga zatirali narode? Da nisu, oni bi njih napali! Rec je o samoodbrani!

Isus ne uci nista suprotno ovome, osim sto malo prosiruje shvatanje ovih zapovesti i primenjuje ih na period jevrejskog ropstva, pod rimljanima! U toj situaciji, jevreji su morali da prihvate Bozju odluku da "daju caru carevo a Bozje Bogu", morali su rimskom vojniku da ponesu teret, da plate porez i slicno, ono sto se pogresno primenjuje na nas kada Isus kaze "ne branite se oda zla". On je trazio da oni prihvate postojeci poredak i Bozju odluku u vezi toga! Da prihvate kaznu! Mnoge stvari koje je Isus tom prilikom izgovorio nas ne obavezuju, jer mi nismo pod okupacijom, i nismo u ropstvu kao jevreji!

Tako da vase pitanje o tome, sta su Hriscani radili kasnije, za vreme krstaskih ratova i slicno, proizlazi iz nerazumevanja njegovih reci!
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Zapovest "Ne ubij" se odnosi na bilo koje ubistvo, a ne na to "da je u miru ubistvo greh, a da u ratu moze da se ubija koliko kome volja pod izgovorom odbrane od neprijatelja"
Hriscanin predan Hristu ne ide u rat, niti se bori za bilo kakve ideale ovoga sveta, ili zemaljska carstva, jer i novi zavet kaze "NE GLEDAJTE ONO STO JE NA ZEMLJI, NEGO STO JE NA NEBU, ODAKLE I SPASITELJA GOSPODA ISUSA OCEKUJEMO"

Isus na jednom mestu napominje "KO SE MACA LATI, OD MACA CE POGINUTI"

Da li se treba braniti ili braniti porodicu od napada bilo koga?

Biblija je kategoricna, i ona kaze "NE BRANITE SE ODA ZLA, NEGO AKO TE KO UDARI PO JEDNOM OBRAZU, OKRENI MU I DRUGI"

Ovo je problem koji se mora saledati kroz prizmu nivoa duhovnosti, sto konkretno znaci "ako smo predani potpuno Bogu, i u stalnoj smo molitvi, on nece pustiti nikakvo zlo na nas"
Pa ako ono i dodje, Bog ce nas sacuvati, a ako i ne bi - nista strasno, radost je udostojiti se primiti rug za ime Isusa Hrista.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Zapovest "Ne ubij" se odnosi na bilo koje ubistvo, a ne na to "da je u miru ubistvo greh, a da u ratu moze da se ubija koliko kome volja pod izgovorom odbrane od neprijatelja"
Hriscanin predan Hristu ne ide u rat, niti se bori za bilo kakve ideale ovoga sveta, ili zemaljska carstva, jer i novi zavet kaze "NE GLEDAJTE ONO STO JE NA ZEMLJI, NEGO STO JE NA NEBU, ODAKLE I SPASITELJA GOSPODA ISUSA OCEKUJEMO"

Isus na jednom mestu napominje "KO SE MACA LATI, OD MACA CE POGINUTI"

Da li se treba braniti ili braniti porodicu od napada bilo koga?

Biblija je kategoricna, i ona kaze "NE BRANITE SE ODA ZLA, NEGO AKO TE KO UDARI PO JEDNOM OBRAZU, OKRENI MU I DRUGI"

Ovo je problem koji se mora saledati kroz prizmu nivoa duhovnosti, sto konkretno znaci "ako smo predani potpuno Bogu, i u stalnoj smo molitvi, on nece pustiti nikakvo zlo na nas"
Pa ako ono i dodje, Bog ce nas sacuvati, a ako i ne bi - nista strasno, radost je udostojiti se primiti rug za ime Isusa Hrista.

Dragi moj laodikejac,
spominjes odbranu porodica,pa kako je ta "odbrana " prosla u proslosti?
Nisu li Rimljanji prvi poceli da vrse genocid prema hriscanskim porodicama?
Nisi li citao u istorijskim knjigama kako su cele hriscanske porodice bacali lavovima za hranu,ili drugim zivotinjama,pa ih spaljivali na stubovima u areni da bi svetlili svetu,da ne pricam o silovanjima i svemu ostalom satanskom asorptimanu muka?
Jesu li mozda Petar,Jovan i ostali uzimali oruzje i ubijali bilo Rimljane bilo fariseje? Jel ih mozda to ucio Isus Hrist?
Jesi li procitao u nekom izvestaju da su hriscani iz I veka ubijali u odbrani?
Ali to je sve Sotonina zamka da opravda ubijanja.
Naravno mi kao ljudi od krvi i mesa pokusacemo da odbranimo i sebe i nase voljene,ali to nije savet Isusa Hrista.,,,јer ako bi u "toj nasoj odbrani" ubili naseg neprijatelja bili bi krivi pred Isusom Hristom za prolivenu krv naseg neprijatelja.
1.Јovanova 1:
10 Ako kažemo da ne sagrešismo, gradimo Ga lažom, i reč Njegova nije u nama.
Zar mi cak i danas ne gresimo???
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ja nisam ni tvrdio suprotno "da se treba braniti ili ubiti"

Pogresno si protumacio moj komentar
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Ja nisam ni tvrdio suprotno "da se treba braniti ili ubiti"

Pogresno si protumacio moj komentar
Mozda,ucinilo mi se .
Dakle ako ti negiras bilo koje ubistvo,objasni onda otkud to ,da su ovi sto sebe nazivaju hriscanima prolili toliko mnogo krvi i to sve u ime Isusa od krstaskih ratova do danas. Objasni kako mogu da se nazivaju hriscanima?i koja je to umetnost laganja?
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Mozda,ucinilo mi se .
Dakle ako ti negiras bilo koje ubistvo,objasni onda otkud to ,da su ovi sto sebe nazivaju hriscanima prolili toliko mnogo krvi i to sve u ime Isusa od krstaskih ratova do danas. Objasni kako mogu da se nazivaju hriscanima?i koja je to umetnost laganja?

To je njihova stvar.
Treba njih da pitas.

Ja sam deo protestantizma ( Advenista ), koji je bio progonjen od onih koje pominjes.

A to sam vec odgovorio Jovanu Prezviteru na drugoj temi, ali cu reci samo Isusov odgovor "A TO CE VAM SVE CINITI JER NE POZNAJU OCA NI MENE"
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Zar ne vidis da nemaju nijedan odgovor na ovo jednostavno pitanje.
Pitanje samoodbrane je kljucno,jer ako je ubistvo iz samoodbrane dozvoljeno,onda je to prvi korak za legalizaciju ubistva ,ali...
ali da li je Isus Hrist negde rekao da se opravdava ubistvo u samoodbrani?
Sta nas uce Isus i apostoli?,kako da se ponasamo u vreme nevolje i progona???
Kako su se ponasali i on i apostoli u vreme progona?
 
Natrag
Top