Turističke zanimljivosti

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Bum medicinskog turizma

tekst1-214.jpg
blanck.gif

Pacijenti bez granica

Bum medicinskog turizma

Idete na operaciju? Pakujte kofere! Pola miliona Amerikanaca putovalo je od početka godine u Brazil, Tajland, Singapur, Kostariku i Indiju zbog ugrađivanja veštačkog kuka ili kolena, onkoloških i ginekoloških intervencija, zahvata na srcu. Razlog? Jeftinoća!

Jedan pogrešan korak prošlog leta bio je dovoljan da Debi Torkelson tako gadno iščaši koleno da nije mogla ni da savije nogu. Kad se na snimku magnetne rezonance videlo da je pokidan glavni ligament, doktor je rekao da je potrebna hirurška intervencija. "Bila sam neosigurana, a operacija je koštala 41.000 dolara, bez bolničkih troškova", priča 45-godišnja prodavačica sa Floride. "Ja, jednostavno, nisam imala taj novac".
A onda se njen muž dosetio da je na televiziji gledao emisiju o Amerikancima koji se po bagatelnoj ceni leče u Panami. Našao je putničku agenciju koja posreduje između pacijenata i inostranih lekara. Tu su mu preporučili doktora iz Kliničkog centra u San Hoseu (Kostarika). Ukupni trošak? Nešto manje od 4.000 dolara za operaciju, avionsku kartu i devet dana u novom rehabilitacionom centru.

Olovku u šake
Torkelsonova je jedna od pola miliona Amerikanaca koji su od početka godine putovali u prekomorske zemlje kao što su Brazil, Kostarika, Singapur, Tajland i Indija zbog ugrađivanja veštačkog kuka i kolena, onkoloških i ginekoloških intervencija, operacija na srcu, čak i eksperimentalnih terapija kao što je presađivanje matičnih ćelija, otkriva Džozef Vudman u svojoj knjizi "Pacijenti bez granica", prvom pravom vodiču za medicinska putovanja.
Mnogi stručnjaci veruju da je ova vrsta zdravstvene zaštite talas budućnosti, ali ima i onih koji upozoravaju da je to rizična alternativa (dalek put u neizvesnost, nepoznati doktori, mala odšteta u slučaju da stvari loše krenu). "Medicinski turizam je vrlo siguran pod uslovom da pacijent prethodno uradi domaći zadatak i proveri u šta se upušta pre nego što se upusti", kaže Vudman.
Broj pacijenata koji putuju zbog lečenja ubrzano raste, a ovo je tek početak, smatra Karin Timons, predsednica Internacionalne komisije zadužene za "papirologiju" u američkim bolnicama. "Sa medicinskim troškovima koji neprekidno rastu i sve većim brojem neosiguranih lica, globalizacija zdravstvene zaštite je pred pravim bumom", kaže ona.
Rudi Rupak, predsednik kalifornijske agencije "Planeta bolnica" koja organizuje medicinske izlete u inostranstvo, kaže da posao cveta. "Prošle godine smo radili sa 10 do 12 klijenata mesečno. Sad imamo 3 do 5 dnevno". Pojedine američke korporacije i osiguravajuće kompanije čak i pokrivaju prekomorske troškove. "Blu kros" iz Južne Karoline nedavno je milion ipo članova obradovao ponudom da zdravstvenu zaštitu potraže na Tajlandu, u Singapuru, Turskoj, Irskoj i Kostariki, uz preporuku da u Kostariki mogu lepo i jeftino da srede zube.
"Uskoro će osiguravajuće kompanije početi da daju finansijski podstrek kako bi ohrabrile pacijente koji žele da se leče u inostranstvu", kaže Sander Džons iz "Mersera". Na primer, ako je nekom od zaposlenih potrebno ugrađivanje veštačkog kuka, dakle zahvat koji nije opasan po život, njemu će biti rečeno: "Biraj! Postoji četiri-pet zemalja gde to može da se uradi za šest puta manju cenu nego u Americi. Mi pokrivamo deo troškova".

Cene za infarkt!
Za većinu pacijenata i poslodavaca mogućnost tolike uštede nesumnjivo je privlačna. Gotovo 62 miliona Amerikanaca nema osiguranje ili ga ono ne "pokriva" dovoljno, a više od 100 miliona živi bez prava na stomatološku zaštitu. Bolest i bolnički računi glavni su uzrok ličnog bankrotstva, otkriva studija Harvardskog univerziteta. Lečenje u stranim bolnicama za Amerikance je bagatela: plombiranje zuba košta 280 dolara umesto 750; histerektomija 3.000 do 6.000 dolara umesto 20.000; zamena srčanog zaliska 9.000 do 12.000 umesto 160.000 dolara!
Mišel Šuc se odlučila za lečenje u drugoj zemlji pošto je potrošila osam godina - i 9.000 dolara! - pokušavajući da zatrudni. "Sledeći korak bilo je dete iz epruvete, ali cena je bila ogromna - 20.000 dolara za jedan pokušaj", kaže Šucova. Pre tri godine prijateljica joj je predložila da se raspita u inostranstvu. Posle obavljenog istraživanja, pronašla je Centar za veštačko oplođenje na Barbadosu. Cena usluge, plus avionska karta i hotelska soba, svega 13.000 dolara, tako reći polovina onog što bi platila u SAD. Što je najvažnije, Centar je bio poznat po impresivnim rezultatima.
Šucova je dobila i bonus: besplatni paket "zdravlje + velnes" koji je nudio akupunkturu i masaže. Posle dve posete Barbadosu (prvo oplođenje in vitro nije uspelo), Mišel i njen suprug Majkl dobili su zdravu mušku bebu. "Bilo je to nezaboravno iskustvo. Nemate pojma koliko su nas mazili i pazili", priča Amerikanka.

Nije za svakog
Kvalitet usluge je glavni adut za dobru prodaju: sve mora da bude kao u Americi (ili čak bolje). Posao je olakšan kad se zna koliko se stranih lekara stručno usavršava na američkim medicinskim fakultetima. Internacionalna bolnica "Bumrungrad" iz Bangkoka, na kojoj se svake godine leči 400.000 medicinskih turista, uključujući 64.000 Amerikanaca, ima u svojim redovima više od 200 lekara koji su bili na specijalizaciji u SAD.
Treba znati da medicinski turizam nije letovanje i da nije za svakog. "Kad idete na operaciju, vi preživljavate teške trenutke", kaže dr Amol Mahal, doskorašnji predsednik Kalifornijske medicinske asocijacije. "Iako su medicinske usluge u inostranstvu jeftinije, za pacijenta je bolje da bude što bliže kući".
Patrik Marsek, iz čikaške medicinsko-putničke agencije "MedRitrit", smatra da se na dug put vredi otisnuti zbog "rutinskih zahvata" kao što su ortopedske i estetske operacije ili sređivanje zuba - gde je ušteda najveća, a srećni ishod najizvesniji. "Pacijent mora biti u dobroj formi zbog dugih letova pre i posle tretmana", kaže Marsek. "Pitanje je kako bi taj napor izdržao neko ko putuje zbog četvorostrukog bajpasa".
Turisti koji se leče u inostranstvu rado će pohvaliti osoblje koje govori tečan engleski jezik, lep odnos na liniji medicinska sestra - pacijent, dovoljno vremena "oči u oči" sa lekarom kojem se može postaviti svako pitanje i vrhunsku opremljenost pratećih sadržaja, pre svega spa i velnes centara. Na znanje svima koji u budućnosti nameravaju da se bave ovom vrstom, očigledno, unosnog posla!

Guča, Egzit ili - zubar?
Mnogo pre nego što su putničke agencije počele organizovano da dovode strance kod naših nadaleko čuvenih zubnih lekara, posetioci su saznali (od porodice, prijatelja, i preko specijalizovanih veb sajtova) da u Srbiji, za mnogo manje para nego u Evropi, mogu da obave zubarske "radove", odu na opšti pregled, posete plastičnog hirurga, zakažu kod očnog lekara.
Kad bolje razmislimo, gosti iz dijaspore letos su u Beogradu s istim entuzijazmom sedeli na splavovima i u - zubarskoj stolici! Na splavovima su "pazarili" sjajnu muziku; u stomatološkim ordinacijama mostove, implante i estetske korekcije.
Najviše Britanaca dolazi u Beograd upravo da bi po nekoliko puta nižoj ceni popravljali zube (usluga je kod njih toliko skupa da ni rutinska kontrola ne dolazi u obzir). Ali, nije sve u zubima! Ne treba zaboraviti da u Beogradu nove grudi koštaju između 3 i 7 hiljada evra, a u svetu i do 30.000. A da za lep nos, kojeg nema bez 25.000 evra, kod nas treba izdvojiti samo 1.500 do 3.500 (evra).
Zahvaljujući obilju lekovitih voda, medicinski turizam u Mađarskoj star je više od hiljadu godina. Srbija raspolaže istim blagom; srpski lekari uživaju ugled u celom svetu. Ako naučimo da gajimo ovo što je dosad samoniklo, eto uskoro i nas među velesilama putujuće medicine!

Višnja Marjanović

Viva
 
Član
Učlanjen(a)
31.10.2009
Poruka
3.068
Evo jos jedna Finska zabranjeno pljuvanje po podu u gradu ili bilo gde samo u kantu moze da se pljuje.Kazna 1 godina zatvora (Ako vas vidi policajac):lol::lol::lol:
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Top 5 napuštenih i sablasnih gradova

Top 5 napuštenih i sablasnih gradova

Vesti


Petra, Jordan


Potpuno napušteni gradovi razbacani su širom sveta. Kao što poslednjih godina postaju popularne pomalo čudne destinacije poput grobova poznatih, ili najlepših svetskih grobalja, tako se među globalnim putnicima javio pokret onih koji posećuju i napuštene gradove, poznate kao "Ghoste towns". Evo liste najomiljenijih koje su njihovi posetioci izglasali na jednom internet sajtu.




Kolmanskop, Namibija

483c28ee4d66af97ef3e98ee28d4d04f.jpg

Pre nego što uđete u ovaj napušteni rudarski grad u pustinji Namib, moraćete da se zaustavite u obližnjem Ludericu i tamo zatražite dozvolu. Nekada je Kolmanskop bio grad u koji su slobodno mogli ući svi lovci na dijamante. Grad je bio na svom vrhuncu 1920-ih godina, ali je napušten 1956. Kasnije je delomično obnovljen.


Fatehpur Sikri, Indija

7c6f4a56069ce0ab8277bed19df27cd8.jpg

Ovaj grad je izgradio car Akbar sa namerom da bude najlepši grad na svetu. Cilj je skoro postignut, ali je narod ubrzo shvatio da grad nema pristup vodi. Glavni grad carstva Mugal potpuno je napušten posle samo deset godina, ali je i dan-danas savršeno očuvan grad iz 16. vijeka.


Oatman, Arizona, SAD

60f097c8c33e989d24b575f59336da80.jpg

To je mesto u kojem po ulicama tumaraju divlji magarci, zidove lokalnog hotela krase novčanice, a u njemu su Klark Gebel i Kerol Lombard provodili bračne noći. Grad živi zahvaljujući turistima koji ga obilaze, ali bez pravih stanovnika.


Desepšn Ajlend, Antarktik

d5b1e9bb23b737a773f032bcd87506b0.jpg

Ovde su se redovno zaustavljali antarktički moreplovci, a ostrvo je bilo i popularno mesto naučnika dok im bazu nije uništilo nekoliko erupcija vulkana 1960. godine. Danas se mogu videti samo ostaci svega toga, a današnjim turistima pored posete omogućeno je i plivanje u vrućim izvorima vode.


Riolit, Nevada, SAD

6a5834a48da4203eb8d488480e35f7eb.jpg

Zlato je pronađeno 1904. godine, a u roku od 16 godina grad je stigao i da se razvije i postane grad duhova. Danas je najočuvanija zgrada ona napravljena od 30.000 pivskih boca, a jedini stanovnici su osim "duhova" razni gmizavci.




 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Najluđi hoteli na svetu

Najluđi hoteli na svetu

Vesti

Hotelijerima više nije dovoljno samo da pruže uslugu prenoćišta svetskim putnicima čija je glad za novim nezajažljiva. Mnogi su rešili da se izbore sa konkurencijom stvarajući izum "avantura odsedanja". Zbog toga širom sveta niču neverovatna mesta na kojima se može prespavati i uraditi sve ostalo što podrazumeva odsedanje u hotelu, pa i više od toga.

Ledeni hotel, Švedska


13291_hotel2_ig.jpg


Napravljen na 6.000 kvadratnih metara snega i leda, to je najveći i najoriginalniji ledeni hotel na svetu. Gosti spavaju u izolacionim vrećama za spavanje na specijalnom krevetu od snega i leda, prekrivenim kožom irvasa. Da biste se otkravili posle sna, ujutru vam u krevet donose šolju vrućeg soka od borovnica. Prosečna temperatura u sobama je oko -8° C, pa je obavezno poneti toplu garderobu i biti slojevito obučen. Čak i u snu.

Zbog toga ovaj hotel ne preporučuju mladim bračnim parovima tokom medenog meseca.

Gamirasu hotel-pećina, Turska


13294_hotel4_ig.jpg


Spavanje u pećini, prema rečima menadžmenta ovog hotela, je iznenađuuće udobno. Vulkanska stena, u kojoj se nalaze pećine, održava temperaturu konstantno na prijatnom nivou od oko 20-ak stepeni, tokom cele godine.
Pećina je oko 1.000 godina stara i u prošlosti je služila kao mesto za skrivanje vizantijskih plemića. Do skoro, jedan njen deo su koristili hrišćanski monasi kao ćelije tokom isposništva.

Stari maunt zatvor, Australija

13295_hotel5_ig.jpg


Ako ikada provedete noć u zatvoru sigurno nećete želeti da to ponovite. Međutim, zatvor u Australiji je samo mesto na kome možete da prespavate, za novac naravno. Ovaj stari zatvor u Mont Gambieru je trensformisan u konačište za one koji ne planiraju da potroše previše na putovanju.

Obzirom na prvobitnu namenu zgrade, gosti moraju da spavaju pored toaleta, i jedu u ogromnoj zajedničkoj prostoriji.

Posejdon podvodno odmaralište, Fidži

13290_hotel1_ig.jpg


Podvodni hoteli više nisu naučna fantastika niti bajka. Za sada postoje na nekoliko lokacija, u Švedskoj, na Floridi i ostrvu Fidži, a planirana je izgradnja i jednog u Dubaiju.

Na dubini od oko 13 metara u čisto plavoj laguni Fidžija smešten je hotel. 70 odsto površine spoljašnjih zidova je napravljeno od providnog akrila čime se pruža nezamisliv pogled u okean. Gosti mogu da se uključe u život okeanskih stvorenja jer se pritiskom dugmeta ispušta hrana za ribe koje se okupljaju oko prozora-zidova, a postoji i specijalno spoljašnje osvetljenje usled kojeg voda prelama svetlosne talase u najrazličitije boje.

Kapsula konačište, Tokio, Japan

13292_hotel3_ig.jpg


Hotel koji umesto soba ima kapsule, nalazi se nigde drugde do u Japanu. Svaki gost ima svoju kapsulu koja je veličine dovoljne da u nju stane tek krevet, dok su ostale prostorije zajedničke. Ove kapsule koje su napravljene od ojačane plastike imaju sve što je potrebno za jedno odmaralište: TV, radio, osvetljenje za čitanje, sat. I u ovom hotelu ljudi zaista odsedaju.

Magična eko kućica na drvetu, Indija

13293_hotel7_ig.jpg


Ako žalite za tim što niste nikada imali kućicu na drvetu dok ste bili dete, evo šanse da udovoljite svojoj dečijoj fantaziji. U indijskoj prašumi se nalazi hotel sastavljen od kućica smeštenih na drveću na visini od 27 metara.

Kućica ima sve, kupatilo sa tekućom vodom, telefon, a ako ste baš avanturista možete koristiti i viseći most za kretanje. A pogled kroz prozor i sa balkona je na rajsku floru i faunu. Pravo uživanje.


 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Turistički tabui - pazite gde šta pričate

Turistički tabui - pazite gde šta pričate

Vesti



Svaka zemlja ima svoje tabue i nepisana pravila o kojima je najbolje ne govoriti, posebno ako ste turista. Na Bliskom istoku najpametnije je izbegavati priče o politici i veri, u Aziji o kolonijalnoj prošlosti, a u Evropi o istorijskim sukobima među narodima.

Da biste na putovanjima izbegli moguće neugodne situacije, donosimo preporuke o temama koje treba izbegavati u nekim zemljama u raznim regijama sveta.

Bliski istok

b79be66a40a0b3a6022286d8fb0d1643.jpg

Egipat
- U Egiptu je apsolutno zabranjeno iznositi bilo kakav stav o položaju Jevreja u svetu ili potrebi sklapanja trajnog mira sa Izraelom ukoliko ne želite da vas domaćini napadnu raznim teorijama zavere. Međutim, mnogo je opasnije upuštati se u rasprave o nedostatku demokratije u toj zemlji, korupciji, opasnostima verskih pokreta te podređenosti hršćanske manjine Kopta. Takođe, sagovornicima ni u ludilu nemojte ukazivati na opasnosti koje bi terorizam mogao da ima na stabilnost njihove zemlje, a posebno turizma.


64018cfdcc4d0524e112fb8255c63770.jpg

Izrael
- Priča o terorizmu nije najpopularnija ni u Izraelu, ali je sigurno manje štetna od spominjanja 'palestinskog pitanja'. Domaćini posebno nepovoljno reaguju na pitanja o bezbednosnom zidu, kojim je Izrael pre nekoliko godina odlučio da ogradi palestinska područja. Izraelci su veoma osetljivi i na teme o rasnim razlikama, ne samo između Izraelaca i Palestinaca, nego i između evropskih i bliskoistočnih Jevreja. Osetljiva su i verska pitanja, budući da svi Jevreji nisu podjednako religiozni, baš naprotiv, zbog verske (ne)tolerancije često se i međusobno fizički sukobljavaju.


0c1ba725a4fa5317f61e153e242220f1.jpg

Jordan
- U Jordanu, koji je zbog istorijskog grada Petre postao odredište svetskih turista, nikako nemojte spominjati ubistva iz časti koja su u toj zemlji u poslednje vreme česta medijska tema, a koji se mnogi Jordanci stide. Kao i u ostalim muslimanskim zemljama, izbegavajte da kritikujete islam ali i jordansku kraljevsku porodicu, što je i zakonom zabranjeno.


Severna i Južna Amerika

680be81eda421139839ad2ac95ca4419.jpg

Argentina
- Ako se nađete u Argentini, najtraumatičnija tema su 'prljavi rat' i nerešene otmice oko 30.000 ljudi, uglavnom protivnika vojnih hunti, ali i nevine dece, koji su se dogodili sedamdesetih godina prošlog veka, što još uvek predstavlja duboku traumu u nacionalnoj psihi. Nije se pametno upuštati ni u rasprave o nekada vladajućoj porodici Peron, čija se istorijska uloga još uvek preispituje. Nikako ne spominjite ni Foklandski rat jer o njemu ne vole da pričaju ni Britanci, a kamoli narod koji ga je izgubio. Omražena tema u toj je zemlji i veliki ekonomski slom od pre nekoliko godina, za koji optužuju Međunarodni monetarni fond.


1093b18e120c47ad6e652022b664ff6a.jpg

Meksiko
- Meksikanci, s druge strane, ne podnose priče o kriminalu i korupciji. U toj se zemlji nemojte upuštati ni u priče o pravima životinja jer se borbe sa bikovima, kao i u Španiji, doživljavaju kao kulturni ponos. Mnogi Meksikanci ogorčeni su i pitanjem iseljavanja iz te zemlje, a tema postaje još bolnija ako se dotaknete politike njihovih zapadnih komšija prema 'ilegalcima' koja je najčešće okrutna i ponižavajuća.


bced0bd10f4f96a68e97d4a8eea8447e.jpg

Kanada
- U Kanadi nikako nemojte kritikovati nacionalni besplatni zdravstveni sistem, na koji su Kanađani izuzetno ponosni. Njegovog tvorca smatraju najvećim herojem svoje istorije. Ipak, najosetljiviji su ako ističete koliko je Kanada slična Sjedinjenim Američkim Državama, posebno ako je spomenete u omraženom kontekstu 51. savezne države.


Azija

2409e251de1e6b48e29ba175fe529b8e.jpg

Kina
- Ako vam se pruži prilika da razgovarate sa Kinezima u njihovoj domovini, najstrože je zabranjeno spominjanje "3T“ – Tibeta, Tajvana i trga Tijenanmen. Zabranjena tema su i odnosi Kine i Japana. Nikada ne upoređujte te dve zemlje i pokušajte da izbegnete da previše hvalite Japan. Među zabranjenim temema su i pitanja o broju dece, budući da je u Kini još uvek na snazi 'politika jednog deteta', a dobro je izbegavati i razgovor o verskim slobodama, ljudskim pravima i kulturnoj revoluciji.


914e10cca5a9ac8396005f794ca9aef0.jpg

Indija
- Indija nikako nije dobro mesto za razgovor o odnosima sa susednim Pakistanom ili etničkim sukobima, jer ta zemlja ljubomorno čuva svoj status multietničke demokratije. Nećete biti dobro prihvaćeni ni ako budete ispitivali o dogovorenim brakovima, klasnom društvu, ekonomskoj nejednakosti i kastinskom sistemu.


ed7ee98202ae6190e2ccf3b0dc769092.jpg

Japan - U Japanu je apsolutno zabranjena tema Drugi svetski rat i uloga Japana u njemu, a posebno kako su se ponašali prema svojim komšijama. Nikako ne spominjite ni Hirošimu i Nagasaki, budući da to nije samo nacionalna trauma nego i sramota jer mnogi još uvek kriju posledice radijacije. U tim gradovima se o nuklearnim bombama gotovo ne raspravlja. U tabue spadaju i prava manjina jer Japan doseljenike ne prihvata baš najbolje. Blagonaklono ne gledaju ni na pitanja o veri jer mnogi o tome ne pričaju ni u sopstvenim porodicama.




 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Šest hit destinacija za šoping

Šest hit destinacija za šoping

Žena blic 22.12.2009 12:54


Ponovo su aktuelne šoping ture. Ovo je idealna prilika da obiđete omiljeni grad i obavite dobar šoping ...

Odmah nakon ukidanja viza za građane Srbije, domaće turističke agencije uvrstile su u ponudu aranžmane i vikend-ture do aktraktivnih evropskih metropola, koje su prava meka za kupoholičare, naročito u periodu decembarskih i januarskih sniženja.BUDIMPEŠTA – NAJBOLJI ŠOPING
CENTRI U KOMŠILUKU

Krenite na produženi vikend u Budimpeštu, jer će vam tri dana biti sasvim dovoljna da upoznate grad i obavite šoping. U najpoznatijim tržnim centrima u ovom gradu „Arkad“, „Duna plaza“, „Westend City Center“ i „Mamut“, nailazićete na iste brendove, pa možete da se opredelite za samo jedan. Mi vam preporučujemo „Arkad“, blizu železničke stanice „Keleti“, jer se u istom kompleksu nalaze i „Ikea“ i hipermarket „Tesko“. Ovde na rasprodaji možete da nađete čak tri puta jeftiniju garderobu nego u Beogradu. Obiđite i prodavnice koje se nalaze između ulica Andraši, Rakoczi i Vaci, ali imajte u vidu da pojedine radnje vikendom ne rade.
ARANŽMAN: Preko agencije „Halo turs“, možete da rezervišete trodnevni aranžman za Budimpeštu po ceni od 99 evra, polovinom januara. U cenu su uključena tri noćenja sa doručkom i autobuski prevoz. Ukoliko želite da idete u sopsvenoj režiji, na raspolaganju imate veoma jeftin železnički prevoz. Povratna vozna karta Beograd-Budimpešta staje svega 26 evra. Smeštaj u hotelu sa tri zvezdice možete da rezervišete po ceni od oko 35 evra.

SOLUN – STARA DOBRA DESTINACIJA ZA
KUPOVINU KOŽE I KRZNA
Čitav grad je jedan veliki šoping centar. Ulice Soluna, koje se pružaju paralelno sa morem, prepune su najrazličitijih radnji. Međutim, treba da znate da ovde važi pravilo da sve što su butici bliže obali, roba je skuplja.
Najpopularnije radnje nalaze u ulicama Nikis, Tsimiki i Egnatija, gde dobre farmerke možete da nađete za 10 evra, a zimsku jaknu za 20-30 evra. Ako vas interesuju koža i krzno, trebalo bi da znate da su cene najpovoljinije u radnjama oko trga Platija Vardaris. Obavezno obiđite i tržni centar „Mediterranean cosmos“, udaljen svega desetak kilometara od centra Soluna.
ARANŽMAN:
Za autobuski prevoz i vikend boravak u Solunu, uz jedno noćenje s doručkom u hotelu „Capsis“ sa 4 zvezdice, preko agencije „Argus tours“ treba da izdvojite 69 evra. Polasci su 8. i 22. januara.

DUBAI – FANTASTIČNA PONUDA ROBE , A CENE BEZ POREZA
Najveća atrakcija u Dubaiju tokom zime je Šoping festival, koji se tradicionalno održava od 15. januara do 15. februara. Zbog fantastične ponude robe i cena bez poreza, ovaj jedinstveni sajam kupovine svake godine privlači stotine hiljada turista iz čitavog sveta.
U tržnim centrima i ogromnim šoping molovima može da se nađe baš sve, od firmirane garderobe i sportske opreme, preko predivnih tepiha iz cele Azije, dijamanata i zlata, odličnog porcelana i parfema do nameštaja. U vreme Šoping festivala cene su niže i za 70 odsto, pa „valentino“ bluza ili suknja mogu da se kupe i za 50 do 80 evra. Najposećeniji tržni centar je „Dairy city“, koji je ujedno i najstariji u gradu, a veoma je popularan „Dubai mall of The Emirates“ u kome se nalazi skoro hiljadu prodavnica, bioskopa, restorana i zatvoreni ski-centar
Vredan obilaska je i „Burjuman centre“, jedan od najluksuznijih i najskupljih tržnih centara na svetu. Ne zaboravite da u Emiratima četvrtkom i petkom prodavnice rade skraćeno.

Za dobar šoping posetite i tradicionalne pijace – sukove, smeštene u Dairiju, starom delu grada. Tu se nalaze „Spice market“ sa začinima, Iranski bazar sa jeftinom robom prosečnog kvaliteta, kao i Zlatna pijaca, centar trgovine zlatom u Dubaiju.
ARANŽMAN: Preko agencije „Jolly travel“ možete da obezbedite aranžman po ceni od 585 evra, za polazak 10. januara. U tu cenu uračunato je šest noćenja s doručkom u hotelu s tri zvezdice i avionski prevoz, dok prilikom rezervacije aranžmana u agenciji plaća naknada za izadavanje vize od oko 70 evra i aerodromske takse, 220 evra za izdavanje vize od 85 evra.

LONDON – PROŠETAJTE SE NAJVEĆOM EVROPSKOM ULICOM MODE
U Londonu šopingmanija počinje odmah nakon proslave katoličkog Božića, pa će tako i ove godine većina radnji već 26. decembra u izlozima istaći čuveno „sales“ (rasprodaja). Ova grozničava jurnjava za jeftinim komadom odeće ima i jedan simpatičan lokalni naziv – „trka pacova“. Prva meta kupoholičara je Oxford street, koji ima reputaciju najduže evropske ulice mode. Duž tri kilometra raspoređeno je više od 300 radnji među kojima su i „Zara“, „Mango“, H&M, kao i čuvena robna kuća „ Selfridge“. Iz Oksford strita možete da produžite ka obližnjim ulicama Bond i Regent, ili pored Bakingemske palate do ulica Sloan i Kings road, gde se nalaze radnje poznatih dizajnera. Svakako bi trebalo da obiđete i Covent garden, poznati šoping kvart blizu Sohoa, gde ćete pronaći dosta autlet prodavnica.
Krajem januara i tokom februara cene garderobe i obuće u većini radnji niže su za 40 do 70 odsto. U nekim od njih, kao što su „ Marks & Spencer “, „Barton“ i „ Dorothy Perkins “ određenih dana u nedelji odobravaju se dodatni popusti, pa najkvalitetnije pantalone, tašne ili cipele mogu da se kupe za 30 do 40 funti, odnosno za 3.000 do 4.000 dinara.
ARANŽMAN: Aražman agencije „D.C.Travel“ koji obuhvata avionski prevoz i 5 noćenja sa doručkom u hotelu “Royal National” 3*, u samom centru Londona, košta 585 evra u vreme novogodišnjih praznika. Za aerodromske takse treba doplatiti oko 100 evra, a za britansku vizu 65 funti.


BARSELONA – OSVAJANJE "ZARINIH" RADNJI, NAJJEFTINIJIH U EVROPI

Organizujte sebi fantastičan šoping. Da ne biste gubili vreme na traženje ulica i radnji, za pet evra kupite celodnevnu kartu za autobus „Barcelona shopping line“, koji će vas provesti kroz najznačajnije šoping zone u gradu. Autobusi na svakih sedam minuta kreću iz ulice Ramblas, odatle voze prema trgu Catalunya do kraja avenije Diagonal. Na potezu od pet kilometara načičkane su prodavnice najpopularnijih robnih marki, tržni centri „ Triangle“ i „Corte Ingles“, a na samoj obali mora, blizu Kolumbovog spomenika, moderni šoping-mol „Maremagnum“.
Ako ste u prilici, obiđite i „Mango oautlet“ koji je od grada udaljen oko tri kilometra. Tamo možete da kupite kvalitetne džempere, bluze i dukseve po ceni od 10-15 evra, majice za tri-četiri evra, a jakne za samo 20 evra.
ARANŽMAN: Agencija „Viva travela“ u ponudi ima aranžman za Barselonu, uz obilazak Venecije, Verone, Kana Nice i Monte Karla, po ceni od 279 evra za polaske u provoj polovini januara. Aranžman obuhvata autobuski prevoz i smeštaj u izabranim hotelima. U katalonskoj prestonici se ostaje tri dana.


 
Član
Učlanjen(a)
27.11.2009
Poruka
1.306
"LONDON – PROŠETAJTE SE NAJVEĆOM EVROPSKOM ULICOM MODE"

Ja vas mogu odvesti do najskuplje ulice u evropi...ako ima zainteresovanih....:D
 
Član
Učlanjen(a)
01.12.2009
Poruka
323
Ako u Londonu ima nešto jeftino ja ću da se ubijem....

Zadnji put kada sam bio, gledao sam u nekoj "no-name" prodavnici dzempere i ni jedan kvalitetniji nije bio ispod 150-200 funti, ej bre :(

Ima robe za 20-30 funti (što je u Srbiji elegantna moda za te pare 50-80€) ali te stvari koliko su bedne i koliko su lošeg kvaliteta nebi ni psu obukao zimi :(
 
Natrag
Top