Turističke zanimljivosti

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Sportski događaji koji privlače turiste

Sportski događaji koji privlače turiste

Sportski svet, sa svojim junacima i simbolima, često privlači bezbroj turista. Iako velika međunarodna takmičenja dominiraju - Olimpijada, svetska i kontinentalna prvenstva u fudbalu, košarci - turiste privlače i neka nacionalna prvenstva. Pogledajte listu nekih takmičenja, koja su prevazišla lokalni nivo i definisala čitavu kulturu.

2048272614d90a11ef3ecf737565059_orig.jpg

Fudbal u Južnoj Americi

Iako se fudbal igra u svakom kutku naše planete, strast koju južnoamerikanci gaje prema ovoj igri prevazilazi sve. Brazil ima najviše titula svetskog prvaka, brazilske navijačice nisu stidljive, a na stadionima se sve ori od pesme, igre i bubnjeva. Najlegendarniji fudbaler Pele i dalje promoviše igru, a sve više turista dolazi da gleda Kopa Libertadores, pa i lokalne derbije. Argentina ne zaostaje, pogotovo od kad se pojavio mlađani Mesi.

Surfovanje na Havajima

Kažu da su najbolji talasi na Havajima. Tokom havajske "zime" talasi od desetak metara stvaraju uslove za najbolje vratolomije. Ostrvo Oahu je posebno poznato, pa su ovde smeštene i najbolje surf škole. Jedna od najlepših plaža na svetu, Vaikiki, iako prirodna dograđivana je zbog ogromne navale turista koji žele da prisustvuju takmičenjima tokom cele godine. Problem mogu da budu preveliki talasi i uragani koji pustoše obalu...

Australijska ragbi liga - Veliko finale

Melburn postaje haotičan tokom jednog septembarskog dana, kada se dva tima bore za pehar australijske ragbi lige. Iako je ragbi smišljen da bi kriketaši bili u formi van sezone, postao je veoma popularan još šezdesetih godina prošlog veka. A danas, Grand Final može da se meri sa najvećim svetskim takmičenjima - privlači navijače iz Azije, Amerike, Engleske, Japana... a dobit od prodaje televizijskih prava zaista je impresivna.


17928027574d90a11fa8836571272890_v4%20big.jpg

Formula 1 - Velika nagrada Monaka

Iako svaka trka Formule 1 privlači pažnju, iako ima važnijih i zanimljivijih trka u toku jedne sezone, iako uglavnom prvi na startu bude prvi na cilju, gledaoci u živopisnom Monte Karlu stoje i sede veoma blizu akcije. Dok vozači prelaze 263 kilometra dugačku stazu i dok se timovi taktički nadmudruju, navijači-turisti ogluve od brujanja motora, udišu mirise goriva i spaljenih guma, oduševljavaju se kao da su u nekoj areni kad su sudari - još od 1929. godine. Naravno, pre i posle trke pored običnih turista mogu da se vide i najpoznatije filmske, muzičke i druge svetske zvezde. Trka u Monte Karlu nije obična trka - proverite!

Tajlandski boks

Neviđeni udarci i bučno navijanje samo su deo spektakla koji nudi tajlandski boks. Sa divljom muzičkom pratnjom počinje svaki meč koji dočarava i pomahnitalo klađenje na jednog od boksera. Borbe su na pet trominutnih rundi odvojenih sa po dva minuta pauze. Nacionalni sport Tajlanda datira još iz 15. veka i kao jedna od najstarijih borilačkih veština kao magnet deluje na turiste iz celog sveta.

Tur de Frans

Svakog jula sve oči sveta uprte su ka spektakularnoj biciklističkoj trci na svetu - Tour de France. Najteža i najpoznatija trka na svetu traje oko tri nedelje, a poziv za učestvovanje dobijaju samo najelitnije ekipe na svetu. Biciklisti prelaze po 3.000 kilometara a iako je svake godine staza drugačija cilj je od 1903. uvek isti - Šanzelize u Parizu. Trka oko Francuske privlači Amerikance zbog sedmostrukog šampiona Lensa Armstronga, Špance zbog Kontadora (3 puta prvak) i Induraina (5 puta prvak), Belgijance zbog Edija Merksa (5 puta prvak)...


17331778914d90a1204c19b657464545_v4%20big.jpg

Odbojka na pesku - Brazil

Mišićavi mladići u kupaćim gaćama i zgodne devojke u bikinijima koje igraju odbojku na pesku - redovan je prizor na Ipanemi i Kopakabani još od osamdesetih godina prošlog veka. Mali sport doživeo je meteorski uspon popularnosti od kad je debitovao kao zvaničan olimpijski sport 1996. godine u Atlanti. I tada su, naravno, Brazilci osvojili medalje. Prvi zvaničan egzibicioni meč održan je u Rio de Žaneiru 1986. godine pred 5.000 gledalaca...

Super Bol - SAD

Američka nacionalna fudbalska liga (NFL) je neprevaziđeno takmičenje, a finale (Super Bowl), najgledaniji je američki događaj skoro svake godine. Iako se uvek igra na drugom stadionu, zanimljivo je da nijedan tim nije igrao finale na svom terenu. Održava se poslednje nedelje u januaru ili prve nedelje u februaru, a čak 60% Amerikanaca gleda TV prenos - koji je poznat po superskupom reklamnom prostoru. Grad-domaćin je uvek u žiži interesovanja ne samo američkih već i evropskih i azijskih turista.

Rojal Askot - Engleska

Prva inkarnacija najčuvenije trke konja na svetu dogodila se još 1711, pa će ove godine od 14. do 18. juna biti proslavljena tristogodišnjica. Ovo je petodnevni događaj koji okuplja svetsku elitu. Mnoge poznate lepotice sa nestrpljenjem očekuju Dan posvećen damama da bi pokazale neverovatne šešire. U Askot, u oblasti Berkšir, često dolazi i kraljica, zbog koje postoje stroga pravila ponašanja pa i odevanja (nije dozvoljeno da se nose mini suknje, da se vide stomaci i ramena, obavezan je šešir...). Tokom pet dana takmičenja svake godine organizatori potroše više od 4.500 kilograma jagoda, 170.000 boca šampanjca, pripremi se oko 10.000 jastoga i 5.000 različitih vrsta školjki.


B92
 
Član
Učlanjen(a)
10.05.2010
Poruka
2.064
Diznijev brod za sve generacije

Diznijev brod za sve generacije

Disney-Dream-Cruise-Ship-190954-1-2.jpg

Brod na kojem će vas dočekati junaci vašeg detinjstva Miki Maus, Šilja, Paja Patak, pod nazivom "Diznijev san" (Disney Dream) isplovio je iz luke Port Kanaveral na Floridi i krenuo na prvo putovanje.

"Diznijev san" je treći i najveći Dizni brod na kojem sve generacije mogu da pronađu nešto za sebe. Na "Diznijevom snu" nalazi se roler kouster, ali i prostorije u kojima je ulaz dozvoljen samo punoletnim osobama. Za one koji vole opuštanje uz dobar koktel tu je i ogromni bar, restorani. Na brodu je 150 kabina iz kojih, zahvaljujući kamerama na obe strane, možete posmatrati more ili kopno.

Na postavljenim displejima u kabinama putnike stalno zabavljaju Diznijevi likovi, koje možete kad vam dosade isključiti na dugme. Svaka kabina ima i svoj toalet koji je uređen u Dizni stilu. Na brodu se nalazi i noćni klub u kojem se svaku noć priređuju karaoke.

Na brodu se nalazi i vrtić za decu i Mikijevm bazen, tobogan. Klubovi za decu i tinejdžere. Brod može da primi od 2.500 do 4.000 putnika. Ima ukupno 1.250 prostorija i tri bazena.

Jedanaest dana uživanja u Diznijevom svetu, tačnije sedam dana u odmaralištu Dizni Pop Sentri na Floridi, četiri dana putovanja na brodu s punim pansionom, uključujući i troškove transporta, košta od 1.455 evra po osobi. Svi dodatni sadržaji na ovom brodu se posebno naplaćuju.

Ako nemate novca sada, imaćete ih jednog dana, pa pogledajte zato kako sve to izgleda...






nadlanu
 
Poslednja izmena od urednika:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Noć na ostrvu Ričarda Brensona košta 59.000 dolara

Luksuzni odmor na Karibima


Noć na ostrvu Ričarda Brensona košta 59.000 dolara


Milijarder Ričard Brenson i vlasnik kompanije “Virdžin” u svom posedu ima i čuveno Neker ostrvo koje se prostire na 74 hektara, a smešteno je na britanskim Devičanskim ostrvima (Karibi). Ovaj raj na zemlji može se iznajmiti i na jednu noć koju ćete sigurno dugo pamtiti jer košta 59.000 dolara.


129702_neckerislandgallerybalihibeachandclifflarge_f.jpg



Neker ostrvo je deveto najlepše ostrvo na svetu, a okruženo je tirkiznim morem, koralnim grebenima i prelepim peščanim plažama. Iznajmljivale su ga i u njegovim lepotama uživale najpoznatije svetske zvezde poput Maraje Keri, Džej Zija i Bijonse. Ukoliko neko jednog dana poželi da pobegnete od svega i stvarno uživa, treba da spermi samo nekoliko hiljada dolara i poseti Neker ostrvo. Biće vam lakše jer za 59.000 dolara sa vama može da pođe još 28 prijatelja čiji je boravak uključen u ovu cenu.


129704_neckerislandgallerybusinesslarge_f.jpg



Smeštaj na ostrvu je luksuzan i na raspolaganju su osam spavaćih soba u velikoj kući i šest u malim privatnim kućama. Velika kuća smeštena je na takozvanom Đavoljem brdu i ona svojim gostima nudi predivan pogled na Karibe, Atlanski okean i okolna ostrva. Ona ima šest dvokrevetnih soba sa balkonima, kraljevske krevete i kupatila. Glavno kupatilo ima đakuzi na otvorenom, kao i kadu koja se takođe nalazi napolju. Manje kupatilo je u prizemlju.


129703_neckerislandgallerybalilolarge_f.jpg


Ova raskošna kuća ima takođe i veliki bazen, kao i najmoderniju kuhinju i bar. Pored ovoga na ostrvu se nalazi još šest manjih kuća koje su dizajnirane u bali stilu. Tri su smeštene na liticama ostrva i to Bali Hi, Bali Cliff i Bali Beach, dok su preostale tri smeštene na sredini privatnog ostrva i imaju veliki bazen. Neker ostrvo je odlično kako za uživanje tako i za niz zabavnih aktivnosti.


129705_neckerislandgalleryweddinglarge_f.jpg


Gostima je na raspolaganju jedrenje, skijanje na vodi, vožnja zmajom, gliserom ili kajakom, bilijar, tenis i pikado. Tu je i aero-podmornica “Nimfa Neker” jedinstvenu u svetu kojom turisti mogu da razgledaju podvodni svet.

Na raspolaganju je i veliki spa centar.

Možda je najbolje pitanje kako stići do ovog čudesnog mesta. Najbliži međunarodni aerodrom je Tortola, na ostrvu Bif, koji se nalazi na 35 minuta leta od Sen Žuana i oko sat vremena i 20 minuta od Antigve. Od ostrva Bif potrebno je 30 minuta do ostrva Neker. Brodom od Tortole treba svega 30 minuta. Na raspolaganju je i helikopter kojim posetioci mogu u obilazak susednih ostrva.


Blic
 
Član
Učlanjen(a)
10.05.2010
Poruka
2.064
12 najlepših mostova u Evropi

12 najlepših mostova u Evropi

Iako je glavna svrha mostova da se što lakše stigne od tačke A do tačke B, oni takođe predstavljaju neverovatna arhitektonska dostignuća, kao i verodostojne istorijske dokaze koji opstaju vekovima. Na predstojećem spisku ćete pronaći mostove svih veličina i oblika. Neki su novi i dizajnirani tako da postanu moderna svetska čuda, dok su drugi skoro pa drevni i njihovo postojanje delom se ogleda u važnosti koje predstavljaju za mesta u kojima se nalaze. Prenosimo vam spisak 12 najlepših evropskih mostova po izboru autora sajta BootsnAll Travel Network :: Travel Community, Travel Stories, Cheap Tickets, Youth Hostels and all your travel needs, a otovoreni smo za predloge ukoliko se dosetite nekog mosta u Evropi koji se ne nalazi u ovoj kolekciji.​

76855_jackversloot-mijo-most_gf.jpg

Mijo vijadukt najviši je drumski most na svetu foto: JackVersloot/flickr.com


1. Most Mijo (Le Viaduc de Millau), Francuska
Vijadukt Mijo proteže se preko doline reke Tarn u južnoj Francuskoj. To je najviši automobilski most na svetu (kraći je od Empajer Stejt Bildinga samo 38 metara). Most je za saobraćaj otovren pre najavljenog roka, 2004. godine. Tokom konstrukcije mosta Mijo, postavljena
su još tri rekorda: najviši stubovi na svetu, najviši jarbol (87 m/285 ft) i najviša svetska drumska paluba.

76860_zehawk-rialto_gf.jpg

Najstariji most preko Velikog venecijanskog kanala, Rialto most foto: ZeHawk/flickr.com​

2. Rialto most (Ponte di Rialto), Venecija, Italija
Most Rialto je najstariji most preko Velikog kanala (od četiri moguća) i, bez sumnje, najfotografisanji most u Veneciji. Prvi most preko Velikog venecijanskog kanala bio je pontonski ali kako se tržište razvijalo, rastao je i saobraćaj na mostu. Zamenjen je drvenim mostom 1255. godine. Tokom ustanka iz 1310. godine, drveni most je izgoreo ali je ubrzo obnovljen. Ipak, novi most ubrzo se srušio pod velikim opterećenjem mase koja je sa njega posmatrala paradu brodova. Ubrzo potom, 1551. godine, vlasti su počele da prikupljaju predloge za obnovu mosta Rialto, ali ovog puta od kamena. Postojeći most završen je 1591. godine. Neverovatno podseća na nekadašnji drveni most koji je zamenio. Sa obe strane mosta nalazi se mnoštvo prodavnica.

50490_karlov-most-ilovebutter_gf.jpg

Karlov most ima 30 baroknih statua foto: ilovebutter/flickr.com​

3. Karlov most (Karlův most) Prag, Republika Češka
Originalno znan kao Kameni ili Praški most, povezuje Stari grad i Malu Stranu grada Praga. Od 1870. nosi naziv Karlov most. Konstrukcija mosta započela je 1357. godine. Ipak, Karlov most (nazvan po češkom kralju i imepratoru Svetog rimskog carstva, Karlu IV - koji je naručilac izgradnje) nije prvi koji je stajao na toj lokaciji. Prvi most preko Vltave bio je Juditin most koji se srušio 1342. godine. Na obe strane mosta nalazi se toranj, ali može se popeti samo na onaj na Maloj Strani (pogled koji se odatle pruža predstavlja jedan od najfascinantnijih pogleda na grad). Trideset statua (većina su kopije) smeštene su sa obe strane mosta i izgrađene u baroknom stilu. Statua Svetog Jana Nepomuka, koji je bačen sa mosta u Vltavu, jedna je od najpoznatijih i veruje se da dodirivanje donosi sreću. Najbolje vreme da posetite most je zalazak sunca kada Praški zamak baca neverovatne senke na nebo i reku.


48119_london-2_gf.jpg

Tauerbridž je građen osam godina​

4. Tauerbridž (Tower Bridge), London, Engleska
Postavljen u blizini Tauera (Tower of London) Londona, po čemu je i dobio ime, Tauerbridž je pokretni most preko reke Temze. Tokom godina, ovaj most postao je istinski simbol Londona. Njegova izgradnja započeta je 1886. godine i trajala je osam godina. Most koji je Džons dizajnirao bio je pokretni most ukupne dužine 244 m sa dve kule, svaka visoka 65 m. Razdaljina između kula je 61 m i taj centralni deo se sastoji iz dva pokretna segmenta od kojih se svaki podiže ka gore do ugla od 83 stepena i potrebno je jedan minut da se most potpuno podigne. Iznad osnovne platforme između dve kule postoji i viseća platforma za pešake koja je zamišljena da uštedi vreme kako ne bi morali da čekaju spuštanje mosta. Ponekad se ovaj most pogrešno naziva “London Bridge” (Londonski most) koji je zapravo sledeći most uzvodno.


76859_paul-mannix-lancani-most_gf.jpg

Lančani most prvi je spojio Budim i Peštu foto: Paul Mannix/flickr.com​

5. Lančani most (Széchenyi lánchíd), Budimpešta, Mađarska
Sečenjijev lančani most (nazvan po mađarskom političaru Ištvanu Sečenjijevu) predstavlja prvu konekciju između dva dela mađarske prestonice: Budima i Pešte. Most je dugačak 375 metara, a otvoren je 1849. godine. Osam godina kasnije, tunel ispod Budimskog zamka iskopan je od strane istog inženjera (Adama Klarka), i povezao je most sa Budimskom tvrđavom. Tokom Drugog svetskog rata 1945. godine, Nemci su uništili most, ali je on u svom originalnom stilu ponovo izgrađen samo nekoliko godina kasnije. Lančani most igrao je značajnu ulogu 1989. godine kada su Mađari protestvovali na mostu za slobodu i nezavisnost. Od tada, most je postao simbol mađarske slobode. Inače, Lančani most i tunel ispod brda su jednake dužine.


76852_angelocesare-vekio_gf.jpg

Stari most poznat je po mnoštvu prodavnica foto: angelocesare/flickr.com​

6. Most Vekio (Ponte Vecchio), Firenca, Italija
Most Vekio (u prevodu Stari most) proteže se preko reke Arno u Firenci, a poznat je po nizu prodavnica koje se nalaze duž njega (što je bilo uobičajeno za srednjovekovna vremena). Iako su u početku prodavnice okupirali mesari, sada možete pronaći i suvenire, nakit i preprodavce umetnina. Most se prvi put pominje u dokumentima iz 996. godine, ali ga je poplava uništila. Potom je rekonstruisan u kamenu, ali je ponovo nestao. Ponovo je sagrađen 1354. godine i i dalje stoji. Govorilo se da koncept “bankrotstva” potiče odavde. Svaki trgovac je na mostu imao sto na kojem je prodavao dobra. Kada prodavac nije imao sredstava da namiri svoje dugove, vojnici su im doslovno lomili stolove nasred mosta. Ova praksa nazivala se “bancorotto” (slomljena klupa). Bez stola, trgovci nisu mogli ništa prodavati. Tokom Drugog svetskog rata je ovo bio jedini most koji je opstao tokom povlačenja Nemačke vojske.


76856_jfgornet-neuf_gf.jpg

Novi most je najstariji most preko Sene foto: jfgornet/flickr.com​

7. Novi most (Pont Neuf), Pariz, Francuska
Uprkos svom imenu, Novi most je najstariji (koji i dalje stoji) most preko reke Sene u Parizu. Spaja oblasti Ile de la Cite (srce srednjovekovnog Pariza) sa levom i desnom obalom. Počevši od 1550. godine, znalo se da je potreban novi most da smanji preopterećenost mosta Notr-Dam, ali temelji za pristaništa izgrađeni su tek 1578. godine. Dugo vremena je Novi most bio najširi most u Parizu.


76853_faceymcface1-stari-most-mostar_gf.jpg

Stari most ponosni je simbol Mostara i Hercegovine foto: faceymcface1/flickr.com
8. Stari most, Mostar, Bosna i Hercegovina

Protežući se preko reke Neretve, Stari most spaja dve strane grada Mostara. Most je granatiranjem uništen za vreme rata 1993. godine, ali je 2004. obnovljen, a godinu dana kasnije i uvršten u Svetsku kulturnu baštinu UNESKA. Trideset metara visok most zaštićen je kulama sa obe strane. Izgradnju mosta naručio je Sulejman Veličanstveni davne 1557. godine i ona je trajala devet godina. Delo je turskog arhitekte Hajrudina, ali, nažalost, ne zna se mnogo o periodu izgradnje mosta. Danas je Stari most simbol Mostara i cele Hercegovine.


76858_olivier-bruchez-chapel_gf.jpg

Najstariji evropski drveni most, Kapelanski most foto: Olivier Bruchez/flickr.com​

9. Kapelanski most (Kapellbrücke, Chapel bridge), Lucern, Švajcarska
Ovo je najstariji drveni most u Evropi i proteže se preko reke Rojs u švajcarskom gradu Lucernu. Most je konstruisan 1333. godine i dizajniran tako da zaštiti grad od napada. Većina mosta - zajedno sa slikama unutar - uništena je u požaru 1993. godine, ali je on brzo obnovljen. Desno od mosta nalazi se toranj za vodu koji je godinama služio u razne svrhe - kao soba za mučenje, zatvor, trezor i osmatračnica.


76854_hbunny-cernavoda_gf.jpg

Među najdužim mostovima u Evropi, Anghel Saligny most foto: hbunny/flickr.com​

10. Most Anghel Saligny, Černa Voda, Rumunija
Proteže se preko reka Dunav i Borcea, Anghel Saligny most (originalno znan kao Most kralja Karla I) izgrađen je između 1890. i 1895. godine. U vreme završetka izgradnje, bio je najduži most u Evropi i treći najduži u svetu. Ukupna dužina mosta je 4037 metara i uzdiže se 30 metara iznad vode, dozvoljavajući visokim bordovima da prolaze ispod. Most se više ne koristi toliko jer je zamenjen novim mostom koji je pored njega izgrađen 1987. godine.


76857_michel27-most-uzdaha_gf.jpg

Sa ovog mosta zatvorenici su imali poslednji pogled na Veneciju, Most uzdaha foto: Michel27/flickr.com​

11. Most uzdaha (Ponte dei Sospiri), Venecija, Italija
Popularni Most uzdaha proteže se preko reke Palaco, i spajao je stari zatvor sa sobom za ispitivanje u Duždevoj palati. Zatvoreni most je u potpunosti napravljen od krečnjeka. Sagrađen je između 1600. i 1603. godine. Lord Bajron mu je u 19. veku dao ovo popularno ime, aludirajući na zatvorenike koji su poslednji put sa njega mogli da vide Veneciju pre nego što ih odvedu u ćelije. Ipak, za vremena dok je most izgrađen, inkvizicija je već bila prošlost. Legenda takođe kaže da su parovi “osuđeni” na večnu ljubav ako se poljube ispod mosta u zalazak sunca (u gondolama naravno).


76877_edoardocosta-roterdam_gf.jpg

Erasmus most podseća na labuda foto: edoardocosta/flickr.com​

12. Erasmus most (Erasmusbrug), Roterdam, Holandija
Protežući se preko reke Novi Mas (rukavc delte Rajne), most Erasmus je prelepi most sa kosim zategama, koji spaja severnu i južnu polovinu Roterdama u Holandiji. Završen je 1996. godine, 808 metara je dugačak i dobio je nadimak “Labud”. Zanimljivost: Most je bio deo preformansa svetski poznatog di-džeja Tiesta, pod nazivom “Tiësto at The Bridge, Rotterdam” (Tiesto na mostu, Roterdam) u kojem je mnoštvo raznobojnih svetiljki bilo prikačeno za most dok je iznad puštan vatroment.



superodmor
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.997
Otvoren najviši hotel na svetu

31. 03. 2011. 08:00h| Vestionline


Otvoren najviši hotel na svetu


Najviši hotel na svetu otvoren je u Hong Kongu, a nalazi se na najvišem oblakoderu na svetu, na visini od oko 490 metara.

1.jpg

Najviši hotel na svetu: Ric-Karlton

Hotel Ric-Karlton smešten je na 118. spratu Međunarodnog trgovinskog centra u Hong Kongu, prenosi AFP.

Ovaj hotel otvoren je juče i biće jedan od najskupljih u Hong Kongu, koji je već "pretrpan" luksuznim hotelima, a noćenje u njemu će koštati 770 dolara.

Za izgradnju hotela bilo je potrebno oko 10 godina, rekao je upravnik hotela Erve Humler novinarima. Kineski gosti sada čine oko 35 odsto klijenata lanaca hotela Ritz Karlton, dok je taj procenat pre 14 godina činio samo tri do četiri, dodao je Humler. On je rekao da očekuje da će taj procenat porasti, pošto je Azija jedno od ključnih tržišta.

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg



pencil.png
 
Član
Učlanjen(a)
10.05.2010
Poruka
2.064
Savezno udruženje svetskih putnika

Savezno udruženje svetskih putnika

Mesto koje će Vam stvoriti uspomene...

beoclick

568456285.jpg

Otkrijte, ako već niste do sada, lokal u samom srcu našeg glavnog grada u ulici Despota Stefana 7. Zaista neobično ime Savezno udruženje svetskih putnika nagoveštava da je reč o nečemu misterioznom, očaravajućem...

Podrumske prostorije opremljene su originalno, ali ne skupo i moderno... enterijer odiše maštom i kreativnošću, a u tome je i čar ovog mesta. Dok se budete spuštali stepeništem do SUSP-a primetićete interesantan ulaz koji obećava i priprema Vas za ono što sledi.

SUSP nosi u sebi notu davno minulih vremena, i stolica na kojoj ćete sesti, i sto na kojem će Vam spustiti čašu pića sve ima svoju dušu i svoju priču...

suspatmosfera.jpg

Punih 10 godina ovaj lokal postoji. Ako nešto opstaje čitavu deceniju u ovako dinamičnom današnjem vremenu, složićete se, mora da bude dobrog kvaliteta.

Najveću zaslugu imaju prvi gosti SUSP-a, još davne 1999. su dolazili u tada iznajmljenim podrumskim prostorijama donoseći kao prilog stare komade nameštaja, lampe, zidne dekoracije, fotografije iz porodičnog albuma, razglednice, suvenire, amajlije... sve što danas daje originalnost enterijeru i ambijentu.

Možete čak na putu do famozne bašte lokala uočiti starinski klavir koji ponosno odoleva vremenu i dalje proizvodeći divne melodije u kojima gosti u posebnim terminima mogu uživati.

suspklavir.jpg


Ovo mesto će Vas prosto baciti u neku drugu vremensku dimenziju, osetićete duh davno prošlih vremena... Prepustićete se užitku, bezbrižno ispijajući svoje piće ili ukoliko ste gladni na meniju imate zavidnu ponudu raznovrsnih jela internacionalne kuhinje.

Oh... ali bašta ostavlja bez reči. Bojim se da Vam ne mogu opisati sa koliko je ukusa je uredjena, šta joj daje crtu nesvakidašnjosti... Pažnju zaokuplja veliki zeleni vodopad od puzavice uz zid bašte... avangardne stolice i stolovi... sve skupa ostavlja utisak, ne možete biti ravnodušni.

suspbasta.jpg

Jedinstveni kutak u Beogradu okuplja šarenolike goste od studentarije do onih starijih još uvek željnih izlazaka i dobre atmosfere. Česti gosti su i poznate ličnosti. Novinari, pevači, glumci, lekari, strani turisti... Svi imaju jednu istu strast - strast ka putovanju.

Lokal koga se ne bi postideo ni jedan London, Pariz, Beč...niti jedna evropska metropola nudi Vam iće i piće, druženje, razgovore (nezaobilazna tema o putovanjima) surfovanje na bežičnom internetu... Možete plesati, prisustvovati raznim koncertima, biti gosti na velikim žurkama, proslavama i izložbama.

Specifičan vid zabave i uživanja stvoriće Vam uspomene i sećanja koja uvek možete iznova osvežiti ponovnim dolaskom u Vaš omiljeni SUSP.
 
Član
Učlanjen(a)
08.10.2009
Poruka
1.849
Park sa kipovima životinja





Jedan od ljepših parkova na svijetu. Lokacija parka je Florida. Ovaj park je stvarno iznenađujući. Ukrašen je s mnoštvo različitih životinjskih oblika od kamena ili drveta. Jedan od zanimljivijih kipova je crvena riba napravljena od živice. Izgleda jako zanimljivo
.


















Izvor:svijetokonas
 
Član
Učlanjen(a)
08.10.2009
Poruka
1.849
Tirkizni dragulj Egejskog mora


(ultimativni turistički vodič po Tasosu)

1minotaur_ressz.jpg

U staroj Grčkoj vreme se merilo periodom između olimpijskih igara. Smatra se da su prve ovakve igre održane 776. godine pre naše ere. Olimpijske igre održavane su u čast Herala, Zevsovog sina, kako bi se bodrio narodni duh i širilo prijateljstvo. Za vreme olimpijskih igara, svi sukobi su prekidani. Tako i mi danas prekidamo poslove i svakodnevni stres, odlazeći na godišnji odmor, da udahnemo preko potrebnu energiju, do sledeće godine i sledećeg odmora. Grci su svetu podarili i maratonsku trku, spomen na glasnika Filipida koji je 1. septembra 490. godine p.n.e. pretrčao stazu dužine preko 42 kilometara, kako bi Atinjane obavestio o pobedi nad Persijancima. Izgovorio je reč “Pobeda” i pao mrtav od iscrpljenosti. U to ime od 1896. godine trče se ove trke, ali na svu sreću, niko ne umire. Po nekim drugim izvorima, glasnik je preživeo, čak štaviše otrčao dalje nekim svojim poslom (da uplati Loto?!).

Da odmah nešto raščistimo. Tasos je grčko ostrvo, a Mitos njihovo, najpoznatije svetlo pivo. U ponudi su još Amstel i Hajniken. Najpoznatije vino je Recina Macedonikus, a pronađe se pokoji Shiraz i Kaberne. Što se ostrva tiče, Tasos je najsevernije ostrvo Egejskog arhipelaga. Ono što ga izdvaja od bezbroj drugih ostrva u Grčkoj, svakako je gusta šuma, pa ga nazivaju i zelenim ostvom. Od planinskih vrhova do mora, spuštaju se nepregledne, guste borove šume. Lepoti Tasosa doprinosi i kristalno čisto more, koje ga okružuje, kao i mnoštvo skrivenih uvala, plaža, maslinjaka, manastira i arheoloških nalazišta. Do ostva se stiže feribotima iz Kavale, posle polučasovne plovidbe. Na tom putu će vas pratiti jata galebova, koje možete nahraniti i usnimiti. Dok polako pristajete u Limenas, glavni grad na ostrvu Tasos, učiniće vam se šuma, koja ga okružuje, prosto hrli u grad. Zgrade su građene u tradicionalnom stilu, sa izraženim vizantijskim uticajima. Okućnicu čini raznobojno cveće i drveće.

Galebovi10.jpg

galebovi.jpg

Homerove sirene


Tasos je u prošlosti bio deo makedonskog tla. Razni tektonski poremećaju, prvo su ga pretvorili u poluostrvo, da bi ga, na kraju, potpuno odvojili i pretvorili u ostrvo. Put koji opasuje ostrvo dug je 115 kilometara. Površina ostrva je 398 kvadratnih kilometara. Na njemu živi 15 hiljada stanovnika. Ostrvo ima istoriju koja datira još iz vremena neolita, o čemu svedoče figurice pronađena u Limenariji i u Kastru. Tasos su naseljavali Tračani i Feničani. Bar tako tvrdi otac istorije Herodot. Homer ga pominje u "Odiseji", kada istoimeni trojanski junak luta, tražeći zavičaj, ostrvo Itaku. Nije pronašao rodnu grudu, ali je naleteo na putene sirene. Da li njihova umilna pesma, zvonki glas ili vitki stas, tek heroj je poklekao, al' na trenutak. Poput onih simpatičnih majmunčića, začepio je uši, zažmurio i utekao. Poprilično kukavički, bar za jednog heroja, morate priznati. Godine 700. p.n.e. ostvro kolonizuje pleme Parijana. Predanja govore da su se poprilično obogatili, boraveći na ostrvu. Trgovali su diljem Mediterana, izvozeći vino, mermer i zlato. Sagradili su lep grad sve s kulama i kapijama, čiji su reljefi dočaravali mitološke junake. Grad je imao pozorište, agoru sa propilejima, hramove posvećene Artemidi, Herkulu i Posejdonu. Trgovina je cvetala i za vreme rimske dominacije. Godine 1813. egipatski vezir Mehmed Ali preuzima kontrolu nad ostrvom. Grci su ostrvo pripojili matici, tokom balkanskih ratova, tačnije 18. oktobra 1912. godine. Za vreme II svetskog rata ostrvo su okupirali Bugari.

Tasos obiluje vodom, pošto ima nekoliko reka, bezbroj potoka i izvora. Tako, da je jedno od retkih ostrva, sa pitkom vodom. U blizini sela Maries nalazi se predivno jezero, koje uzvodno pravi slapove i kaskade i sve to u okruženju guste listopadne šume. Takođe, u blizini sela Kastro pogledajte predivan vodopad. Delom i zbog toga, dani, a pogotovu noći na Tasosu su izuzetno prijatni, čak i usred žarkog leta. Mnogo toga ovo prelepo ostrvo nudi posetiocima, a tradicionalna gostoljubivost i uvek nasmijana lica domaćina, kao da su zaštitni znak ostrva. Žitelji ostrva bave se pčelarstvom, stočarstvom i poljoprivrednom, tako da ćete jesti retko dobar i čist med, sir i masline. Da ne zaboravimo da pomenemo izuzetnju jagnjetinu u planinskom selu Teologosu (Theologos). Ljubazni domaćini iz taverne "Stelios" sačekali su me sa hladnim uzom, kozijim sirom i filetima bakalara (za meze), a posle neizostavne jagnjetine, sledilo je osveženje hladnim kriškama lubenice. Okreće se na ražnju jagnjetina i kukureci (iznutrice). Porcije su ogromne, a ako ne možete sve da pojedete, u pomoć će vam priteći lokalne mačke. Tada se na drumu pojavila druga mačka, u džipu, Elena, duge zift crne kose, očiju boje lavande i osunčanih sapi, poput neke rasne ždrebice iz izvikanih ergela. I dok smo se mi mrsno gostili, grčki ugostitelji, su poput starih srpskih domaćina, jeli samo salate. Možda, zato što je zdravije, a možda i zbog skromnog porodičnog budžeta.

"Može li ovde negde da se prilegne?" upitah ljubaznog gazdu Stelosa. I da ne zaboravim, kod Grka (i Grkinja) ne, u stvari znači da. Bilo gde da umorni putnik sedne, dočekaće ga slatko i bokal hladne vode. Grci imaju reč ,,filoksenija'', koju prevedemo sa ,,prijatelj sa strancima''. Kako žive, tako i jedu, nekoliko generacija zajedno. Ručkovi traju po par sati, a večere se otežu do kasno u noć. A naveče kada zasvira buzuki, zaigrajte sirtaki, a kelner će vam doneti tanjire (stres eliminatore), suvlaki ili giros za izgladneli organizam. Grci su religiozni, ali i sujeverni, pri čemu "baksuzni" dan nije petak, već utorak 13, dan kada je Konstantinopolj pao u ruke Turaka. Grci su, takođe, strasni pušači i fanatični vozači punoletnih automobila.


Istražite "plivajuću šumu"


kafic01.jpg

Bude me primamnjivi mirisi, koji se šire iz kafeterija i pekara. Vreme je za letnju akciju! Da istražim morske dubine i grčke taverne. Obala je izuzetno razuđena. Ima dve luke: Prinos i Limenas. Put oko ostrva je zanimljiv, sa pregršt vidikovaca, odakle možete uživati u pogledu na tirkizno more, peskovite plaže i planinske vrhove. Hidrogliserima "Flaying Delhins" možete brzo stići do Kavale, ako imate takve namere. Osvežavam se hladnom oranžadom (portokoladom) i kakao ćeten alvom, a onda u potragu za prevoznim sredstvom!

Na Tasosu, po vrlo povoljnim cenama, (naročito za više dana), možete iznajmiti automobil ili motorcikl. Ne libite se da, oko cene, pregovarate sa vlasnikom agencije. Skoro sva kola, čak i skromnija, imaju ugrađenu muziku. Poneka i klimu. Možete i otvoriti prozor, kako bi osetili vetar u kosi. Onda obiđete sve plaže, zabačene, osamljene uvalice, simpatična sela u kontinentalnom delu Tasosa. Pripazite, lokalni putevi ka selima su, uglavnom prašnjavi, izrovani, bez asfalta. Cene bezolovnog benzina su povoljne, a "Matiz" troši zanemarljivih 5l/100 km. Konfiguracija terena dozvoljava da velike delove puta provozate "na leru" Grci pametno biraju kola živih boja, a tako i kreče kuće, pa su male šanse da se "ukucate" u neku takvu pokretnu ili nepokretnu prepreku na putu. Ako uzimate motorcikl, moja je preporuka da obavezno nosite kacigu. Ja sam uzeo "Matiza" koji se sjano pokazao na prašnjavom putu do Teologosa. Pravi Camel Trophi Tasos 2007. Nažalost, mališa nije uspeo da se, od Mikros Prinosa, izbori sa izlokanim putem, serpentinama i kamenim blokovima. Tako sam ostao na putu ka
manastiru Svetog Pantelejmona. Nevoljno sam konstatovao da u opremi nema dizalice. Sam Bog mi je poslao svoje zemaljske službenike, kada su mi najviše trebali. Mladi kaluđer je odmah krenuo da mi pomogne, kako bismo izvukli kola, dok je stariji, svo vreme nešto gunđao i pogledao u nebesa. Savetovali su mi da nastavim put. Rekoh im da sam shvatio opomenu i da se neću inatiti.

"Možeš onda peške," reče mi monah. Pogledah strmi, prašnjavi put, usijano sunce, počešah se po temenu, pa onda bacih pogled na sat. I odustah. Sa sudbinom se nije igrati, osim ako nisi siguran da možeš pobediti. A ja nisam bio. Tako mi nedostupna osta manastirska pećina i izvor svete vode.

Limenas
je glavni grad i administrativni centar ostrva. Grad ima 3.500 stanovnika i sagrađen je na mestu antičkog grada Tasosa. Svoj današnji izgled, Limenas je počeo da dobija sredinom X veka, doseljavanjem stanovništva iz Panagrije, ali i izbeglica iz Male Azije i Trakije (1922.). Pored dve gradske plaže, u okolini postoje desetine prelepih plaža do kojih je obezbeđen besplatan prevoz mini busevima. Grad ima dve luke: staru, u koju sad pristaju ribarski brodići i novu, u koju pristaju trajekti. Na samom ulazu u luku, nalazi se velika statua dva delfina od belom mermeru. Nova luka se naziva i Delfinova. Uz samu obalu su taverne. U nekoliko centralnih ulica, prodaju se suveniri, kao i izuzetno kvalitetno maslinovo ulje i med. Ne propustite da posetite amfiteatar, dva utvđenja iznad grada (odlično mesto za sunčanje), kao i sam vrh brda Tasos, visok 156 metara, sa koga se pruža sjajan pogled na grad. U samom gradu ćete pronaći preko desetak arheoloških nalazišta.

Limenarija
je drugi po veličini gradić na ostrvu. Nalazi se na jugozapadnoj strani ostrva, proteže se od uvale (sidrišta) Tripiti do naselja Kaliva. Ima oko dve hiljade stanovnika. Okružen je predivnim plažama, koje sunce obasjava duže nego ostala mesta na ostrvu. Iznad luke se nalazi palata "Palataki" (mala palata), vila porodice Krup, s početka XX veka. Smestila se u lepom borovom parku, pa stazom možete sići na plažu, koja se zove Metalia beach. Plaža je velika i malim tunelom je povezana sa jos jednom. Ceo prostor je lepo uređen, pun mermernih skulptura, a u blizini je i jako stara livnica, koja je radila do 1960. godine. U gradu se nalazi poznata umetnička škola, pa umetnici, potekli iz nje, na plaži, izlažu svoje radove. Drugog dana Uskrsa, priziva se kiša, a u avgustu preskače vatra. Mesto ima puno prodavnica, kafića, taverni, internet cafea i dve diskoteke na izlazu iz grada. Idealno mesto da "DJ save my life!" Kada je vedro, odavde se može vidite planina Atos (Sveta gora). Iz Limenarije, seoskim putem, kroz plantaže maslina, možete stići do živopisnog sela Kasto i boljim, asfaltnim putem do sela Maries.



Potos
je simpatičan gradić na jugozapadnoj strani ostrva, na svega tri do četiri kilometra udaljen od Limenarije. Usput ćete proći pored par vidikovaca, pa ne oklevajte da zastanete i uživati u krajoliku. Mesto je malo, samo sa jednom ulicom , ali sa dosta prodavnica, kafića i kafeterija, koje pružaju izuzetnu zabavu i provod u večernjim satima. Posetite neku od odličnih pekara i poslastičarnica. Čokoladni zalogaji iznenađenja umotani u staniol i skriveni od radoznalih pogleda, pružiće vam izuzetan hedonistički doživljaj. Iz Potosa možete ići u najveće selo na ostrvu, Teologos. Selo je kao iz prohujalih vremena, sa lepim kućama i crkvom. Ulice su dosta uske.

Panagia
(Bogorodica) je živopisno i romantično selo, koje je nekada nosilo ime Anastasios. U njegovom središtu je kafana, skrivena ispod velikih platana. Ovde se okupljaju meštani i radoznali turisti. Tu je i lokalni pop. Kuće okrečeno u belo, bašte prepune muškatlama i begonijama, lenje mačke, koje se tegle po junskoj vrućini i bake koje vredno rade ručne radove (heklaju, izrađuju goblene). Videćete i drvo ljubavi, fontane, jednom rečju, prava minijaturna Venecija.

Kada se sa neke od fontana, napijete ledene vode, bacite pogled na vrhove Profitis Illias (1100 m) i Ypsario (1206 m). Ako gorite od želje za planinarenjem, odavde je to idealno, to jest najbliže je, ali je i uspon naporniji. U blizini naselja nalazi se pećina Drakotypa. Jedno sasvim nesvakidašnje iskustvo doživećete, ako ovo mesto posetite za vreme karnevala. Budite spremni na smišljene provokacije, ali i potoke crnog vina u slavu boga Dionisa. Svako vreme u godini koristi se za raznolike proslave života. Spomenimo samo vašar koje se odvija svake godine 15. avgusta i paljenje Jude veče pred Uskrs.

Luka Prinos (Skala Prinos)
je druga po veličini luka na ostrvu. Odavde, na svaki sat, kreću trajekti za Kavalu. Meštani tvrde da pravo s borove grane, možete zaroniti u more. Veoma živ grad, naročito ponedeljkom, kada je velika pijaca u selu Prinos. Ovde je pravo mesto za kupovinu organskog maslinovog ulja marke "Kardiofilo". Ako želite da istražite sela iznad Prinosa, posle oko pet kilometara, doći ćete do Megalo i Makro Prinosa. Megalo Prinos ima dve sjajne taverne. Moja preporuka je restoran "Andreas" (sa plavim stolicama). Na trenutak ćete se vratiti u detinjstvo. Sedeći pod stoletnim drvetom raskošne krošnje, poput onih iz bašta naših baka. Ne pitajući me, donose mi bokal hladne vode i kandirano voće. Naručujem nes frape. Megalo i Mikro Prinos nazivaju se još i Kazaviti. Kamene plemićke kuće, sa drvenim balkonima, kafa na trgu i lokalne poslastice u tavernama, sasvim su dovoljan posticaj, da se ova oblast poseti. Iz Makro Prinosa uzani makadamski vodi dalje, do vidikovaca i vrhova Rachi (1078 m) i Dyo Kefales (1030 m). Ako nastavite još dalje, dolazite do vrha Spathi (810 m). Najuporniji, ako nastav, vratiće se u Mikro Prinos.

Luka Kalirači (Skala Kallirachi)
postoji od 1997. godine. Iznad nje se nalazi istoimeno selo. Živopisne taverne nude sjajan izbor sveže pripremljene ribe i plodova mora. Zato proniknite i na ovaj način u morske dubine!

Luka Marion (Skala Marion)
je ljupko ribarsko mestašce. U blizini je peščana plaža Axprax i rt Kefalas. Rt ima nekoliko pećina, u koje se ulazi sa morske strane. Kada krenete dalje putem, vrlo brzo ćete naići na peščanu plažu Trypiti. Ne oklevajte da se, na ovom mestu, okupate, jer je obala strma, pa nećete pešačiti, već odmah ulazite u duboku vodu.

U Potamiji sedeh u porti mesne crkve i čekah da se otvori Vangisov muzej (10-13 i 18-21 h). Nestašna deca iz susedne kuće, punili su male balončiće vodom i bacali ih na prolaznike. Ni crkveno dvorište nije bila zaštićena zona od njihovih marifetluka. Lokalna crkva je vrlo lepa, ali je u njoj zabranjeno fotografisanje. I iz ovog mesta možete krenuti na planinarenje po Ipsarionu.
izvor:klubputnika


Gde da bacim peškir?

Najlepše i najčistije plaže sa najbistrijom vodom ponosno nose zastavice Evropske unije. Možete da birate da li više volite da se kupate u smaragdnoj, tirkiznoj ili čak modroj boji mora. Na raspolaganju vam je čitava paleta plavo-zelenih tonova i nijansi. Plaže su, takođe, raznolike po svom sastavu: peščane, šljunkovite ili stenovite. Zahvaljujući njihovoj brojnosti, na njima ne vlada gužvi. Najpoznatije plaže nose bombaste nazive poput: Golden Beach, Chrisi Ammoudi, Limenaria, Pefkas, Glifada, Potos, Makryammos, Paradise Beach i Metalia beach. Za razliku od većine egejskih ostva, Tasos ima blagu klimu, bez jakih vetrova.

U samom Limenasu pored velike gradske plaže sa bezbroj kafića i taverni, na samom njenom kraju, nalazi se izdvojena, simpatična plaža
Karnagio sa istoimenim kafićem. Da biste kulirali na ovoj intimnoj plaži, nije, čak, ni potrebno da popijete nešto u, inače, prvorazrednom kafiću. Pušta se sjajna ambijetalna muzika, plaža ima ležaljke, suncobrane i tuš, jedino što u plićaku ima ježeva. Idelno mesto za chilly out. Iznad kafića se nalazi mala crkvica, a put, dalje kroz šumu vodi do starih utvrđenja.

Limenarija ima jednu dugačku peščanu plažu dugu oko dva kilometara i široku oko 45 metara, kao i nekoliko manjih, takođe, peščanih plaža. Plaža su opremljene ležaljkama i suncobranima, koji se ne naplaćuju, već su vlasništvo kafića, pa se od vas očekuje da popijete piće-dva. Sledeće mesto koje ima lepu plažu je Pefkari. Ona se nalazi u gustoj borovoj šumi. Plaža Pefkari je, uglavnom, od peska i sitnog šljunka, ako zanemarimo nesrećan ulazak u vodu, gde ćete nabasati na krupniji šljunak, klizavi krupniji kamen, pa čak i na ježeve. Ovde ćete uvek pronaći slobodnu lezaljku i suncobran ili mesto u nekom od nekoliko kafića i restorana. Plaža je idealna za bavljenje sportovima na vodi. U blizini plaže je i prostrani parking. Na istočnoj strani sela nalazi se lepo uređen kamp, sa sopstvenom plažom. U sastavu kampa je prodavnica i bar. Naselje Pefkari je predgrađe Potosa. Ne propustite priliku da sa terase hotel "Akti", uz kafu, uživate u izuzetnoj panorami.

Mestašce Potos diči se peskovito-kamenitom plažom
Alexandra beach sa ležaljkama i suncobranima. Alternativa je Potos beach, peskovita plaža sa malo stena u vodi. Sledeća plaža je Paradiso beach,Golden Beach, koja povezuje naselja Skala Potamia i Skala Panagia. Da ne bude sve kao na filmu, postarale su se pčele, pa oprezno sa klopom na plaži (i one to vole!). Zato prionite na sportove: jedrenje na dasci, vožnja skutera, banane ili panoramski let padobranom. Nastavak plaže Golden beach je plaža Chrysi Ammoudia. Ako duva vetar, na ovoj plaži ćete videti velike talase. Morske dubine kriju razne ribe i predivne prizore, nudeći ih radoznalim očima ronioca i podvodnih ribolovaca. Povremeno, leti, u ribarskoj luci Skala Potamia održavaju se koncerti.
Do plaže Paradiso možete stići kolima, zemljanim, strmim putem. Plaža je uređena, peščana, voda kristalno čista, a ulaz u vodu dugotrajan (plitka). Na plaži se nalazi kafic i restoran, možete iznajmiti suncobran i lezaljke, igrati beach volley.

Sledeća plaža je sušta suprotnost prethodnoj.
Sun beach je poludivlja, peščana-kamenita plaža, doduše opremljena malim brojem ležaljki i suncobrana. Pripazite pri ulasku u vodu, tu su ona bodljikava stvorenja, koja mogu da zagorčaju letovanje. Postoji improvizovani kafić, smešten u kamp kućicu, gde se možete osvežiti sokovima, pivom ili sladoledom. Prilaz plaži je idealan, pa pripazite da ne završite u plićaku.

plaza04.jpg

Mesto Aliki ima dve plaže koje deli greben. Prva plaža je predivna, peščana, duga pedesetak metara. Ograničen broj ležaljki i suncobrana, kao i broj mesta za parkiranje, kvari idiličnu scenu. Gužva je i u okolnim kafićima i tavernama. Druga plaža je poludivlja, sastavljena uglavnom od krupnog kamenja na obali i peska u plićaku. Između ove dve plaže je par arheoloskih nalazišta. Čista tirkizna voda i borova šuma unaokolo. Peščana plaža i Kekes beach, stenovita plaža, interesantna pre svega zbog boje more, koje je ovde vrlo duboko - u vodu se ulazi stepenicama.

Sledeća plaža koju obilazimo je Psili Amos. U pitanju je peščana plaža duga stotinak metara. U plićaku je sitan šljunak. Pored kafića, uglavnom dovoljnog broja suncobrana i lezaljki, kad god da se dođe, moguće je baviti se sportovima na vodi i beach volleyem. Automobil se ostavlja na parkingu na magistrali, a onda sledi nekih tridesetak metara pešačenja jednom od nekoliko staza, koje vode do plaža.

Makryamos je mondensko mesto, sastavljeno od kompleksa hotela i bungalovima s fenomenalno uređenom plažom. Ulaz na peščanu plažu se naplaćuje. Ovde se možete baviti mnoštvom sportova od volley beacha, preko košarke i malog fudbala na samoj plaži, do trambolina i malog tobogana.


Na ostrvu ima dosta skrivenih uvalica na kojima se možete osamiti, a i par nudističkih plaža. Konac delo krasi, pa zato da spomenem plažu Tripity, dugu i dovoljno široku, bez gužve, sa dosta ležaljki i suncobrana, sa peskom i sitnim šljunkom celom dužinom, u plićaku je u početku šljunak, ali vas već posle par koraka čeka prijatno iznenađenje, dubina od preko dva metra. Na mestu gde se parkirate, nalazi se kafić.
izvor:klubputnika
 
Poslednja izmena:
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.997
U Njujork zbog cipela Keri Bredšo

U Njujork zbog cipela Keri Bredšo

Neobične ture u velikim svetskim gradovima nude posete domu Šerloka Holmsa, omiljenim javnim kućama Ala Kaponea i najvećem sirotinjskom naselju u Aziji

jimmy-choo.jpg
Omiljena radnja Keri Bredšo - Džimi ČU

Grad anđela živi od posrnulih zvezda pa turistički radnici iz Los Anđelesa moraju da budu u toku. Tako je jedna od najvećih turističkih agencija objavila da će od sledećeg meseca u ture uvrstiti i posetu vilama novih zvezda rijaliti programa.
„Starlajn turs” želi da privuče i mlađe posetioce El Eja pa će se zato povezati sa sajtom TMZ koji prenosi tračeve o poznatima. Biće to pouzdan izvor informacija za ovu turističku agenciju, piše list „Los Anđeles tajms”, koja će tako u svoj program odmah uključiti i bilo šta u vezi sa sledećom velikom zvezdom.
Glavna atrakcija je i dosad bila poseta Beverli hilsu gde živi prva holivudska liga. Turistički vodiči pokazuju današnje vile Dženifer Aniston, Kortni Koks, Dženifer Lopez, Orlanda Bluma, Toma Kruza, Kristine Agilere ili nekadašnje domove Majkla Džeksona, Frenka Sinatre, Elvisa Prislija, Ričarda Gira i Madone.
Obično je uključeno i fotografisanje ispred hotela gde je snimana „Zgodna žena” a sada sve više i pored restorana u kojima glumci i pevači ručaju, ili barova u kojima su se potukli, ili bolnica u kojima su preminuli.
Opsednutost televizijom i pop kulturom iskorišćavaju i druge metropole. Njujork je zbog zaljubljenika u „Seks i grad” osmislio turu posvećenu ovoj seriji i filmovima.
Program „Seks i grad” nudi posetu baru koji je otvorio jedan od Kerinih momaka, Ejdan, industrijskom delu grada u kojem se nastanila Samanta, galeriji u Sohou gde je radila Šarlot, mestu gde su Keri i Zverka održali probu svečanog ručka. Šetnja Kerinim stopama traje oko tri i po sata i uključuje još i razgledanje radnje u kojoj je Šarlot dobila verenički prsten ili butika u kome Keri kupuje cipele.
Njujork nije jedini koji reklamira život fiktivnih likova kao da je stvarni. U Londonu se posećuje stan Šerloka Holmsa u Bejker ulici kao da je on stvarno šetao pored Temze umesto što je izašao iz mašte Konana Artura Dojla.
Detektivi, mafija, jurnjava ulicama i pucnjava očigledno privlače turiste, samo što se Čikago umesto na izmišljene detektive usredsredio na prave kriminalce. Gangster tura po Čikagu obećava posetiocima da će doživeti život Ala Kaponea: ići će tamo gde je živeo, jeo, ugovarao sumnjive poslove i ubijao.
Osim ove, nudi se i tura „Seks u vetrovitom gradu” koja prati bordele i „industriju seksa” – mesta prvih javnih kuća, bordele koje su posećivali Al Kapone i kompanija, prvi Plejboj klub. Od gostiju traže da budu punoletni i obučeni.
Ne zaostaje ni Vašington sa obilascima ukletih kuća koje su pune duhova i paranormalnih pojava. Jedna je uvek na prodaju, druga, od kamena, mesto je sa koga se, kako su se turistički radnici lepo dosetili, čuju jezivi zvuci koji su verovatno krici sina Abrahama Linkolna!
Posle adrenalinske ture, Di Si nudi smirenje u stranim ambasadama. One otvaraju vrata svojih domova gde se ne kriju samo vaze, kipovi i portreti već i specijaliteti iz nacionalne kuhinje. Posebno ističu gostovanje u finskoj ambasadi kao dragulju moderne arhitekture koja izgleda kao savremena koliba u šumi.
Posle filma „Milioner iz blata” posetioci Mumbaja rado odlaze u najveće kartonsko naselje u Aziji na obodima ovog grada. Jedna agencija se specijalizovala samo za ovakve ture pod motom „vidite pravu Indiju”.
I Rio ima više lica, jedno od njih su favele, koje agencije već odavno nude u obilascima grada. U ovim sirotinjskim naseljima živi 20 odsto građana. Nemojte samo ići na plaže, ističu u agencijama. Oni tvrde da favele nisu samo mesta gde se preprodaje droga, već mesta gde živi ljubazan narod i odakle potiču škole sambe koje se pojavljuju na karnevalu.
Šta je sa Beogradom? U kategoriju neobičnih ušle bi i posete bombardovanim mestima, ali Milan Cerovac iz Turističke atrakcije Beograda kaže da oni nemaju informaciju da su srušene zgrade postale deo zvanične ponude domaćih agencija.
– Oni, naravno, autobusima voze turiste kroz ulicu Kneza Miloša i prolaze pored bombardovanih zgrada o kojima se, pretpostavljam, nešto kaže.
Dvorci na Dedinju deo su turističke ponude, ali se zna da mnoge goste Beograda u tom delu grada najviše zanima da vide kako izgleda kuća Cece Ražnatović.

J. S.
Objavljeno: 05.04.2011.
Izvor: Politika
 
Član
Učlanjen(a)
10.05.2010
Poruka
2.064
Oasis of the Seas - ploveći luksuz

Oasis of the Seas - ploveći luksuz

Damjana Domanovac, glavna urednica magazina "Putovanja za dvoje", uživala je kao gost na raskošnom brodu Oasis of the Seas u vlasništvu Royal Caribbean Internationala, s impresivnom ponudom: od ljenčarenja u jacuzziju iznad oceana do večere u iznimnom 150 Central Park restoranu. A večer je najbolje provesti uz mjuzikl Hairspray, Andersenov show na ledu ili nezaboravne pjesme ABBA-e​

oasis_cijela1.jpg

Uvijek i za sve postoji prvi put, a krstarenje na Oasis of the Seas bilo je moje prvo iskustvo takve vrste. Možda je pogrešno baš prvi put otići na najveći, najinovativniji i najluksuzniji brod na svijetu, možda treba početi s manjim i lošijim (kako bi usporedba bila objektivnija) no, priznajem, teško da će nakon ovog doživljaja nešto moći biti isto. Barem ne do nekog novog i većeg broda, ali do tada će proći dosta vremena. Neobično sam ponosna što sam prisustvovala inauguracijskoj plovidbi najvećeg broda u vlasništvu Royal Caribbean Internationala, renomirane svjetske brodarske kuće poznate po inovativnim projektima, luksuznim brodovima i vrhunskoj usluzi.
Kartica za sve

Već pri samom ukrcaju na brod, na terminalu posebno izgrađenom baš za Oasis of the Seas u Fort Lauderdaleu (pored Miamija), vidljiva je savršena organizacija: 5000 putnika, a nigdje kolone. Nezamislivo!!! Pri ukrcaju dobivate karticu koja sadrži vaše podatke: broj sobe, broj stola za večeru u glavnom restoranu, broj pretinca s fotografijama, broj centra u slučaju opasnosti, a to je ujedno i ključ od sobe i interna kreditna kartica s kojom plaćate sve izvanpansionske usluge. Ali opasnosti od gubitka nema, jer svatko kome je predočite ima i vašu fotografiju, pa nema zlouporabe.

Prostrane sobe s pogledom

Ako mislite da su kabine male, jako ćete se iznenaditi. Svaka kabina ima prostor za spavanje, garnituru za sjedenje, radni stol (ili toaletni), dovoljno ormara, pretinaca i ladica, kupaonicu s tuš kabinom, LCD sa svim brodskim informacijama, internetom i televizijskim programima, a gotovo sve imaju balkone (osim ako niste tražili onu unutarnju, kakvih je malo) s pogledom na Central park, Boardwalk ili ocean. Za one koji žele posebniji smještaj, tu su i loftovi na najgornjem katu broda s velikim terasama s privatnim jacuzzijima, poslugom i dodatnim sadržajima.


oasis_seas_dining.jpg

Restorani, barovi, slastičarnice...
Fascinantan je podatak da je na brodu zajedno s catering službama 108 ugostiteljskih prostora (restorana, barova, noćnih klubova, slastičarnica, restorana brze hrane...), a svakako treba izdvojiti poznate brandove poput Johnny Rocketsa, Seafood Shacka, te meni najljepši 150 Central Park restoran, najluksuzniji restoran na brodu (u kojem možete sresti i Zagrepčanina Darka Majerića, jednog od 5 Hrvata koji rade u brodskim restoranima). Tu su i japanski i talijanski restoran, Vitality bar (za one koji paze na liniju), Cup cake i donuts slastičarne, Candy shop, sladoledarna, Tide bar koji se diže kao lift između katova, Vintage vinski bar, Champagne bar, nekoliko self service restorana, pizza i sendvič bar - teško je sve nabrojati. Nevjerojatan je osjećaj kada za večerom sjedite u otmjenom glavnom restoranu koji se proteže kroz tri kata s otvorenim prostorom u sredini nad kojim dominira veliki kristalni luster, zajedno s 2500 ljudi, a da pritom uopće ne primjećujete gužvu. Na svaka tri stola dolazi jedan glavni i jedan pomoćni konobar, a hrana na vaš stol dolazi ukusno dekorirana i topla.

Za svakoga ponešto

Osim mnogobrojnih ugostiteljskih sadržaja tu je i bogat zabavni život za sve generacije: djeca imaju svoje klubove, bazene, animaciju, sportske terene, pa čak i istraživačke laboratorije. Grupe su podijeljene po uzrastima, a postoji i grupa za one najmanje koji još nose pelene. Teenegeri imaju svoje klubove, igre, radionice, dok seniori mogu uživati u dugim šetnjama, golfu, ispijanju kava u Central Parku, toplim kupkama i večernjim predstavama ili možda casinu. Oni željni adrenalina mogu isprobati surfanje na umjetnim valovima, penjati se po „zidu" ili spuštati na sajli kroz središnji dio broda, a za one koji se žele samo kretati, na raspolaganju je fitness s više od 100 različitih sprava za vježbanje, staza za trčanje oko cijelog broda, te klizanje i košarka.


oasis_seas_trio.jpg

Kamo navečer?

Jedna od glavnih atrakcija je AquaTheater s više od 600 sjedala, gdje se održava atraktivni „vodeni" show u bazenu dubokom čak 5 metara, s pogledom kroz otvorenu krmu broda na beskrajni ocean. Osim ovog showa, možete uživati i u bezvremenskim pjesmama grupe ABBA koje izvode sjajni imitatori, u bajkovitom showu na ledu napravljenom po Andersenovim pričama, te u poznatom mjuziklu Hairspray s udruženim glumačkim snagama s Broadwaya i West Enda. Najbolje je da ulaznice za predstave (koje su besplatne) osigurate odmah po dolasku na brod jer, bez obzira na to što je više izvedbi, dvorane imaju ograničen broj sjedala. A nakon predstave možete se zabaviti uz karaoke, stand up komičare, ples uz latino ritmove ili u modernom disco clubu, uz jazz u Jazz on 4 klubu, uz neku od igara u Casino Royaleu...

Istočni ili zapadni Karibi?

Oasis of the Seas do svibnja 2010. godine plovi Istočnim Karibima sa zaustavljanjima na St. Thomasu, St. Marteenu i Bahamima, a od svibnja Zapadnim Karibima sa zaustavljanjem u Haitiju, Jamajci i Meksiku. U prosincu 2010. godine zaplovit će i potpuno identična „sestra" Allure of the Seas, pa će se naći mjesta za sve one željne ovakvog užitka na valovima.


oasis_seas_unutrasnjost.jpg

Smještaj putnika:

Broj dvokrevetnih soba: 2706
Kabine s balkonom: 1956
Vanjske kabine: 254
Unutarnje kabine: 496
S pomoćnim krevetom: 683

Oasis of the Seas u brojkama:

Dužina: 360 metara
Širina: 64 metra
Visina (od vodene linije): 65 metara
Putna brzina: 22,6 čvorova
Broj paluba: 16
Broj liftova: 24
Broj putnika: 5400 (po dvoje u kabinama)
Maksimalan broj putnika: 6296
Članova posade: 2165 (iz 71 zemlje)

Jeste li znali:
- da na Oasis of the Seas gostima kuha 220 kuhara, a restoran Opus Dining Room može primiti u isto vrijeme čak 3056 gostiju
- da Opal Theater može primiti u isto vrijeme čak 2161 gledatelja
- da najveći kruzer na svijetu ima ukupno (što cateringa, što restorana) 108 ugostiteljskih sadržaja


femina.hr
 
Natrag
Top