Turističke vesti, informacije o putovanjima i razni saveti

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.020
Nestaju najlepše crnogorske plaže

07. 04. 2011. 08:00h| Vestionline

Nestaju najlepše crnogorske plaže

Ada Bojana se sužava, a Mogren je izgubio trećinu širine, rekao je profesor Univerziteta u Beogradu doktor Sava Petković i upozorio da zbog erozije nestaju najlepše crnogorske plaže.

1.jpg
Plaža kod Petrovca

"Kao primere nestajanja plaža pomenuo bih Mogren, koji je za par zadnjih decenija izgubio jednu trećinu svoje širine. To je toliko očigledno da je dovoljno uporediti slike plaže iz 1931. godine, kada je bila spojena kopnom širokim desetak metara i današnju gde praktično imamo dve odvojene plaže", rekao je Petković za "Vijesti".

On je naglasio da je slično u Sutomoru i Petrovcu gde su ljudi prvo napravili kuće blizu mora, pa su šetalištem i obalnim zidom praktično pregradili plažu.


"Sada to leti i ne izgleda toliko ružno, ali zimi kad su veliki talasi, udaraju u zid potkopavaju pesak i odnose ga u more. Tako polako nestaju najlepše crnogorske plaže", rekao je Petković, koji je dve decenije radio u beogradskom Inistitutu "Jaroslav Černi".

"Plaže nestaju na svim meridijanima od Floride do Španije i Italije, ali se tamo bave tim problemom. Ovde se praktično od Austrougarske ne radi ništa ozbiljno i planski na zaštiti divnih plaža", upozorio je on.


Petković je takođe rekao da da je problem nestajanja crnogorskih plaža uglavnom izazvan ljudskim postupcima.


"Negde je to gradnja kao u Petrovcu i Sutomoru, a negde, kao na Mogrenu, problem je nastao tako što je prilikom izgradnje magistrale skrenut potok koji je vekovima donosio materijal na plažu. Sada nema potoka pa nema ni novog materijala pa je plaža sve uža", istakao je Petković.


 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.020
Pametna putovanja za svačiji džep!

06. 04. 2011. 08:00h| Vestionline

Pametna putovanja za svačiji džep!

Ako još uvek niste odlučili gde ćete provesti godišnji odmor, raspust ili pauzu između ispita, preporučujemo vam pametna putovanja. Vaše je samo da izaberete destinaciju za učenje jezika u inostranstvu: Valensija, Malta, Nica, Malaga, Palma de Majorka, Fetije u Turskoj ili neki od 20 drugih gradova.
Pametna putovanja su koncept koji objedinjuje lepo i korisno, učenje i uživanje, plažu i kurs jezika. U svojoj omiljenoj destinaciji možete imati časove od 2 puta nedeljno do intenzivnijeg programa - svaki dan po 6 časova jezika.

Na taj način, uz odmor na plaži, usavršićete engleski, španski, francuski, nemački ili italijanski jezik. Po cenama od 370 do 490 evra možete provesti 2, 3 ili 4 nedelje u fantastičnim destinacijama.

142424_sacalobrapalmademallorca_f.jpg

Palma de Majorka je samo jedna od mnogih lokacija koje su u ponudi ''Emanere''
Kursevi jezika u inostranstvu, sa obezbeđenim smeštajem, sve su popularniji vid putovanja za putnike svih uzrasta. Motivi putovanja su različiti: budući studenti znaju da će im bolje poznavanje stranog jezika uvećati šanse za upis na internacionalno priznatim fakultetima, roditelji rado šalju svoju decu na pametna putovanja, a menadžeri, IT stručnjaci, profesori, asistenti, bankari i zaposleni u raznim drugim delatnostima već dobro znaju koliko im jezici koriste u karijeri.

U Valensiji, koja se nalazi na obali Costa Brava i poseduje široku i prelepu gradsku plažu, mnoštvo zanimljivih sadržaja, arhitekturu od koje zastaje dah, odličan provod i fantastičnu kuhinju, možete pohađati kurs španskog jezika, što sa smeštajem za 4 nedelje košta 490 evra.

Pored toga, agencija ''Emanera'' u ponudi ima i učenje španskog u Malagi, gde 4 nedelje koštaju 470 evra. Malaga se nalazi na španskoj obali Costa del Sol, dom je Pabla Pikasa i Antonija Banderasa, jedinstvenog zalaska sunca, plaže Malageta i andalužanskog hedonizma. U cenu su uračunati test za određivanje nivoa, odabrani kurs španskog, smeštaj u dvokrevetnoj sobi, material za časove, sertifikat i obilazak Malage sa lokalnim vodičem.

Engleski jezik možete usavršiti na letovanju na Malti, gde 2 nedelje koštaju 490 evra. U St. Džulijansu je nemoguće učiti engleski bez zabave – škola se nalazi u rezidenciji koja ima otvoren bazen i teren za odbojku plaže, dok će vas u slobodno vreme zaseniti istorija, arhitektura i dobra zabava na ovom malom ostrvu gde se prepliću britanska, italijanska i arapska kultura. Šta još možete poželeti od letovanja!


 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.020
Turistički bonton: kako jesti i piti?

08. 04. 2011. 08:00h | B92

Turistički bonton: kako jesti i piti?
http://www.vesti-online.com/Slobodn...isticki-bonton-kako-jesti-i-piti#comment-info
Znate li da nije uvek nepristojno poslednje kapi pića uliti u svoju, umesto u tuđu čašu ili da se u nekim delovima sveta smatra rasipnim kada svako za stolom jede iz svog tanjira?

Ponašanje za stolom


1.jpg
Nikada štapićima ne dodajte hranu drugima

Ako jedete domaću azijsku testeninu - nudle u Japanu, to možete činiti i vrlo glasno pa čak i srkati. U Kini nikada nemojte zabadati štapiće naglo u posudu u sa pirinčem jer će vaše domaćine to podsetiti na način na koji se pirinač servira mrtvima. Takođe, nije poželjno svojim štapićima hranu dodavati drugoj osobi, s obzirom na pogrebni budistički običaj prema kojem se ostaci kremiramog tela štapićima dodaju među članovima porodice. To pravilo se primjenjuje širom Azije a ne samo u Kini.

U Nepalu za stolom čekajte da vas domaćim posluži i zatražite još. Ako ste u društvu, nemojte ustajati dok svi ne završe, a ako baš morate da odete, izvinite se rečima "bistaii khaanus" ili "jedite polako”.

U restoranima u Portugalu ne pitajte za so i biber ako već nisu na stolu. Traženje bilo kakve vrste začina u toj zemlji se smatra uvredom za kuvara, a oni su vrlo cenjeni u Portugalu. Francuzi takođe vole kuvare, ali smatraju vrlo nepristojnim razgovor o novcu. Ne vole ni deljenje računa, toliko popularno u Americi, a predlog da svako plati svoje smatraju izuzetno nesofisticiranim.

Ako u Meksiku tokom obroka uhvatite nečiji pogled, bez obzira na to da li se radi o strancu ili prijatelju sa kojim delite trpezu obavezno kažite „provecho" ili uživaj. Ne zaboravite ovaj običaj jer ga u Meksiku jako vole i smatraju veoma pristojnim.

Uzimanje hrane iz posebnog tanjira u Etiopiji se doživljava kao smešno, bizarno i rasipno. Hrana u toj zemlji se uvek deli iz jednog tanjira, a jede se rukama, bez ikakvog pribora. Pohlepa se smatra vrlo necivilizovanom pa za etiopskom trpezom treba jesti polako i ne treba zaboraviti da se jela od mesa obično ostavljaju za kraj, pa ne treba odmah navaliti na njih.

Piće

2.jpg
U Rusiji je nepristojno razblažiti votku

U Japanu nemojte sipati sami u svoju čašu. Pristojno je napuniti čašu osobe pored sebe i čekati da vam ona uzvrati. Posezanje za bocom i nasipanje u svoju čašu za stolom bi se moglo protumačiti kao da imate problema s alkoholom.

U Jermeniji pak, ako nekome nalijete poslednje kapi iz boce, osobi niste iskazali čast, već ste je obavezali da plati novu rundu. Zato je pristojno poslednje kapi sačuvati za sebe.

U Australiji, slično kao i kod nas, drže do običaja zvanog „shouting” koji podrazumeva da svako naruči po jednu rundu pića pa nikako nemojte otići dok ne platite svoju turu.

U Rusiji, piti votku sa domaćinima votku znači ne pijuckati, već ispiti naiskap. Od muškaraca se očekuje da čašicu isprazne u jednom gutljaju, a žene poneku rundu mogu i da preskoče. Votku nije dozvoljeno mešati ili razblažavati, a ispijena se boca ne sme vratiti na sto već je treba odložiti na pod.

U Švedskoj, pak, nije pristojno zveckati čašama, a izuzetak je jedino kucanje prilikom zdravice.

Uputstvo za vegetarijance

3.jpg
Peruanci prosto obožavaju meso

U Peruu, kao i u ostalim zemljama, postoje vegetarijanski restorani na svim važnijim turističkim mestima. Ali treba napomenuti da se u običnim restoranima termin „bez mesa” odnosi samo na jela bez crvenog mesa ili svinjetine. Ako želite da budete sigurni da u vašem tanjiru neće biti nikakva životinja, naručite „un plato vegetariano”, što je siguran vegetarijanski obrok.

Rusija isto može biti problematična ako ne volite meso. Vegetarijancima je najbolje da posete Rusiju tokom uskršnjeg posta kada mnogi restorani nude posebne specijalitete bez mesa. Restorani u Moskvi, Petrogradu i ostalim većim gradovima imaju vegetarijanske restorane, ali je povrće u pravilu prekuvano „do smrti”, a vegetarijanska se supa često kuva sa ostacima mesa.

I dok za vegetarijance nisu ni mesarska ravničarska područja Argentine ili srednje Azije, rajem za povrće sa pravom se mogu nazvati mediteranske i bliskoistočne zemlje - Indija i Singapur.



 
Član
Učlanjen(a)
10.05.2010
Poruka
2.064
„Romantika" uskoro kreće

„Romantika" uskoro kreće

IZVOR: TANJUG


Turistički muzejski voz „Romantika" počinje redovnu sezonu saobraćanja 16. aprila, vožnjom od Beograda do Sremskih Karlovaca, najavile su danas Železnice Srbije.

3759724874d9f1af6e0c93068942979_orig.jpg

„Romantika" će sa beogradske stanice krenuti u 9.20 sati, a povratak u Beograd predviđen je za 20.45 sati. Cene karata za odrasle iznosi od 308 do 444 dinara, u zavisnosti od razreda.Deca i penzioneri plaćaju 222 dinara za sve razrede, a najstariji sugrađani za prvi razred plaćaju 311 dinara.

Sezona će trajati do oktobra, a „Romantika" će svake subote saobraćati na relacijama od Beograda do Novog Sada, Palića, Vršca, Bele Crkve, Smedereva, Požarevca, Jagodine, Ovčar Banje, kao i jednom mesečno do Mokre Gore.

Prva ovogodišnja vožnja do Mokre Gore biće 23. aprila, a zatim 14. maja, 11. juna, 2. i 30. jula, 13. avgusta i 3. septembra. Polazak sa beogradske stanice je u 6.55 sati, a povratak oko 22.40 sati. Putnici će se prevoziti „Romantikom" od Beograda do Branešaca i nazad, kao i vozom „Nostalgija" na relaciji Mokra Gora-Šargan Vitasi-Mokra Gora.

Cena izleta za odrasle iznosi 1.522 dinara, a za decu od 6 do 14 godina 876 dinara. U tu cenu nije uračunat autobuski prevoz Branešci-Mokra Gora-Branešci.

Karte se mogu kupiti u železničkim stanicama Beograd, Vukov spomenik i Novi Sad, kao i u turističkim agencijama „KSR Beogradturs", „Putnik" i „Magelan", saopštile su Železnice Srbije.


 
Poslednja izmena od urednika:
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.020
Lista najboljih hostela u Evropi

Izvor: Radio 021

Lista najboljih hostela u Evropi


1.jpg

Pogledajte spisak najboljih evropskih hostela koji su osvojili nagrade Hoscar za uspešnu kombinaciju kvalitetnog smeštaja i pristupačnih cena.
trans.gif
Nagrada se dodeljuje već devet godina, a ocenjuje se kvalitet smeštaja, sigurnost, lokacija i osoblje hostela. U trci za najbolje je učestvovalo 25.000 objekata iz cele Evope. Pogledajte listu najboljih i birajte i rezervišite smeštaj na vreme jer su sobe u ovim hostelima veoma tražene, prenosi Mondo.

Lisabon

Ukoliko želite da posetite Lisabon, treba da znate da se u ovom gradu nalaze čak tri najbolja evropska hostela. Na prvom mestu je Travellers House koji se nalazi u samom centru grada u pešačkoj zoni Rua Agusta. Najniža cena noćenje je 15 evra.

Na drugom mestu je Lounge Hostel koji se nalazi u centru kvarta Baixa. Reč je o modernom objektu, koji ima svoj zimski vrt, jenokrevetne i višekrevetne sobe koje je uredila umetnica. Noćenje košta od 18 evra, pa nadalje.

Marsej

2.jpg

Na drugom mestu najboljeg novog hostela našao se Vertigo vieux-port u Marseju. Hostel se nalazi u staroj luci i nije daleko od plaže. Objekat je poseban po tome što je svaku sobu individualno uredio po jedan umetnik. Noćenje košta od 16 evra.

Berlin
Za najbolji hostel Nemačke proglašen je Raise a smile hostel koji se nalazi u glavnom gradu Berlinu. Objekat je smešten je u gradskoj četvrti Fridrihšajn, a u potpunosti je neprofitan. Naime, sva zarada se donira organizaciji koja pomaže deci u Zambiji. Sobe su uređene u afričkom duhu. A cena smeštaja je prava sitnica - od 9,90 evra.

Barselona
I Španija ima svog pobednika. U kategoriji posebne cene prvo mesto je osvojio Inout Hostel u Barseloni, koji se nalazi u središtu vlastitog parka, ima lepe sobe, restoran, bar, pa čak i bazen. Cena? Od 8 evra pa nadalje.



 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.020
Najlepše plaže Evrope

Najlepše plaže Evrope

Po izboru posetilaca sajta "Trip Advisor" predstavljamo deset najlepših evropskih plaža...

v202685p0.jpg
Guliver/Getty images

Na prvom mestu nalazi se kiparska Aja Napa. Ovo odmaralište ima baš velike savršene plaže i za svakoga po nešto, a da stvarno bude za svakoga - u okolini je i srednjovekovni manastir, kao i "Vodeni svet", najveći tematski vodeni park u Evropi.

Tesnu pobedu Aja Napa je izvojevala nad grčkim Skjatosom, malim ostrvom sa 60 plaža! Kukunarija je najpopularnija plaža koja ima sve što je potrebno za uživanciju: veoma prijatna za plivanje, sportove na vodi i plaži, tu su taverne, (ukoliko je sunce jako) hladovina... Ukoliko vam je potreban mir i tišina, onda se provozajte čamcem do plaže Lalarija, čiji prirodni kameni lukovi oduzimaju dah.


Duž peščane obale Kipra, nalazi se i atraktivna Protaras plaža. Kao idealna za porodična čvarenja na suncu nalazi se na trećem mestu. Kažu da se u blizini plaže nalaze najbolji riblji restorani (možda i najbolji u svetu!)


Da bi se potvrdilo grčko-kiparsko rivalstvo, na četvrtom mestu je Mikonos. Ako vam na pomen ovog ostrva odmah ne padnu na pamet preplanula tela, zlatne peščane plaže, bele kuće, tirkizno nebo - znači da živite pod kamenom. Najpopularnije grčko ostrvo nudi odličan noćni provod, privatnost na severnim a non-stop žurke na južnim plažama, džet-ski, surfovanje, jahanje konja, jedrenje... i možemo da nabrajamo do sutra... a za sve sigurno nećete imati dovoljno energije!


Konačno, jedna turska plaža od belog peska našla se na listi. Kristalno čista, tirkizna voda i predivno uređena plaža, pored svega što poželite, čine ovo mesto i najboljim u svetu za paraglajding. Iako zvuči neverovatno, šesto mesto zauzima jedna britanska plaža. Sent Iv kao da je od zlatnog peska, zaštićena je uvalom i idealna za surfovanje i skijanje na vodi.


Španska Alkudija na Majorki je na sedmoj poziciji. Još jedna od plaža koja nije idealna samo za mlade željne zabave već privlači i ljude sa decom. Okolo su načičkani restorani, barovi, klubovi, a što se tiče aktivnosti na plaži - zadovoljava sve potrebe.


San Vito lo Kapo nalazi se na Siciliji a iako autentična i mirna, još nije otkrivena. Kažu da je najlepša tokom septembra kada se u ovom italijanskom gradiću održava festival. Još jedna plaža na Majorki našla se u prvih deset. Ukoliko želite da doživite 17. vek ali i da uživate u savremenoj peščanoj plaži morate da letujete u Kalviji. Crkve i kuće su sagrađene još pre četiri veka, ali ne brinite - plaža definitivno pripada 21. veku!


Na kraju, na desetom mestu našlo se mesto Vilasimijus kod Kaljarija, sa idealnom kombinacijom: opuštajućim plažama i divljim noćnim životom.


(
MONDO/gDestinacija)



 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.020
Interesantne "sporedne" evropske destinacije

Interesantne "sporedne" evropske destinacije


Najpopularnije destinacije u mnogim zemljama su samo glavni gradovi, a tako se lako propusti onaj stvarni život...

1.jpg
Julijin (lažni) balkon u Veroni (Guliver/Getty images)


Snobovi uglavnom putuju samo na proverene destinacije i uopšte nisu svesni kakvu lepotu i autentičnost neke zemlje ispuste zbog svoje "plave krvi". Zanimljiva iskustva pre mogu da se steknu u manjim gradovima, pa evo i liste tih... sporednih fenomenalnih destinacija za sve putnike snobove...

1. Porto

Lisabon, samo se bruji o Lisabonu... Porto je jedan od najjeftinijih gradova zapadne Evrope, ali uopšte ne zaostaje po lepoti za Lisabonom. Nekada zapuštena, obala Porta je sada veoma šik: divno okrečene zgrade, široki bulevari, privlačna luka. Uz tradicionalnu portugalsku kuhinju, lokalno pivo i prilično niske cene - ludi ste ako kažete "Portugal" a mislite samo na "Lisabon"!

2. Drezden

Nije samo Berlin kul grad u Nemačkoj. Drezden je šareniji i kompaktniji, a u prilog ovom gradu govori i činjenica da su ga, zbog jeftinog iznajmljivanja stanova, naselili mnogi nemački, pa i evropski umetnici. Stari deo grada krase barokna arhitektura, avangardne zgrade i muzeji svetske klase. Pored toga što se u ovom gradu kultura veoma brzo razvija, i noćni život je (posle onog u Berlinu) - najburniji u Nemačkoj.

3. Salamanka

Samo vi idite u Barselonu ili Madrid. Mi ćemo u Salamanku, jer ovaj studentski grad ima srednjovekovni šarm i, ako ništa drugo, jedan od najvećih trgova u Španiji. Najprestižniji univerzitet je u ovom gradu, a za studentariju ima svega i svačega: barova, kafića, diskoteka, restorana, zabave, kulturnih stecišta, zaista svega!

4. Verona

Grad Romea i Julije je izuzetno romantičan city break tokom cele godine. Mirnija od Rima, Verona je spoj starog i novog, istorijske arhitekture, amfiteatara, tradicionalne opere na jednoj strani i moderno dizajniranih butika i restorana na drugoj. Ne propustite Julijinu kuću sa čuvenim (lažnim) balkonom.

5. Marsej

Iako ga retko ko svrstava u najbolje evropske gradove, Marsej više sigurno nije leglo kriminala kao nekada, postao je izuzetno sofisticiran. Grad sa mediteranskom klimom ima divne obale, žive ulice i alžirske bazare. U blizini je ostrvo koje je ostalo upamćeno po tvrđavi iz romana "Grof Monte Kristo".

6. Orhus

Zahvaljujući veoma aktivnoj studentskoj populaciji i razvijenoj umetničkoj sceni, standard ovog grada je poslednjih decenija na visokom nivou. Latinski kvart i glavna promenada sa brojnim barovima, restoranima i kafićima, nezaobilazni su delovi grada. Jedna od najvećih turističkih atrakcija, najveće danske luke, jeste Stari grad. To je, u stvari, skup starih zgrada napravljenih po uzoru na kuće iz danske istorije koje se nalaze širom zemlje. Eto, ne morate da krstarite po celoj Danskoj - dođite u Orhus!

7. Talin

O ovogodišnjoj prestonici kulture naveliko se priča i piše. Stari deo grada... Centar sa odličnim radnjama i barovima... Neverovatno ljubazni domaćini... Samo se potrudite da izbegnete letnje mesece jer najavljuju neopisivu gužvu zbog superjeftinog piva...

8. Utreht

Amsterdam je svakako najpoznatiji, ali Utreht je savršen za otkrivanje novog ukusa Holandije. Najstariji je grad ove zemlje, poznat po srednjovekovnom delu, ima veliki broj prodavnica i barova, ali i festivala - daleko su poznati džez i filmski festivali. Najveći holandski univerzitet je takođe u ovom gradu, ali i jedan od najlepših dvoraca u Evropi (Kasteel De Haar).

9. Bat

Sigurno najnepoznatiji evropski grad na ovoj listi piše se na engleskom isto kao i kupatilo (Bath). Čudan je, atraktivan gradić, sa rimskim kupatilima i zgradama koje su na Uneskovoj listi svetske kulturne baštine. Boemski vazduh prijaće svakoj duši, kao i predivna arhitektura svakom oku. Neizostavni su i restorani koje često posećuju pripadnici engleske kraljevske porodice.

10. Varšava

Svi hrle u Krakov, a šta je sa poljskom prestonicom?! Brzo se razvija, eto šta je! Besprekorno očuvan stari grad, jevrejski geto i zatvor Pavijak dirnuće vas i potresti. Varšava nudi i mnogo muzičkih manifestacija, pozorišnih predstava i drugih događaja iz sveta umetnosti. Noćni život je bez premca u Poljskoj. Obavezno se slikajte ispred Zamka kulture i nauke koji je najviša građevina u gradu (234 metra).

(MONDO/
gDestinacija)



 
Član
Učlanjen(a)
10.05.2010
Poruka
2.064
Uskršnji aranžmani

Uskršnji aranžmani


Povoljna putovanja​


Uskrsnji-aranzmani-838.jpg

Iskoristite uskršnje praznike i neradne dane i oputujte na nekoliko dana do neke evropske destinacije. Domaće turističke agencije nude brojne i povoljne aranžmane u periodu prvomajskih i uskršnjih praznika, i to uz posebne povoljnosti prilikom plaćanja.

Tako će vas pet dana u Rimu uz avionski prevoz, smeštaj u hotelu sa tri zvezdice koštati oko 470 evra. Aranžmani uključuju panoramsko razgledanje grada, posete crkvi svetog Petra, vatikanskim muzejima i Sikstinskoj kapeli, fontanama kompleksa Villa D Este, kao i shoping molovima.

Ako ste za jeftinije opcije, Severna Grčka je rešenje. Agencije nude sedmodnevni boravak za samo 145 evra. Panoramsko razgledanje grada, poseta srpskom vojničkom groblju na Zejtinliku, manastirima Meteori... Aranžman uključuje prevoz autobusima visoke turističke klase, 4 polupansiona i zdravstveno osiguranje. Za nijansu skuplje ponude odnose se na obilazak Atine, Larise, Meteora i Lamie.



beoclick
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.020
Lepote Srbije za Vaskrs

Lepote Srbije za Vaskrs

Marija JANKOVIĆ | 15. april 2011. 13:02 | Večernje novosti

Predstojeći neradni dani idealni za uživanje. Putevi vina kod Valjeva. Hosteli u Beogradu od 10 evra

1.jpg
Okolina Valjeva

PUTNICI, koji se odluče da za praznik bolje upoznaju svoju zemlju, mogu da se odluče za najrazličitiji odmor.

Ukoliko posećuju neki od velikih gradova mogu da odsedaju u luksuznim hotelima, ali i povoljnijim hostelima i apartmanima, dok je za uživanje u prirodi najbolje da odaberu neku banju, planinu, ili se okrenu seoskom turizmu. Aranžmani dnevno staju oko 2.000 dinara.

Grad
DANE kratkog odmora građani mogu da iskoriste i za gradski turizam po Srbiji. Za one iz unutrašnjosti je posebno interesantna poseta Beogradu sa svim njegovim zanimljivostima, ali i Novom Sadu, koji neguje urbani stil.

Cene smeštaja su najrazličitije, pa prenoćište u hostelima u glavnom gradu može da se nađe za 10 evra po danu za jednu osobu, dok se cene boljih apartmana za dvoje kreću oko 45 evra. Hoteli sa tri „zvezdice“ su oko 50 evra za noćenje sa doručkom.
Selo
TURISTI, koji žele da uživaju daleko od gradske buke u tradicionalnoj hrani i seoskoj idili, najbolje je da potraže privatni smeštaj. Tako, agencija „Adrijatik“ organizuje Vaskrs na selu u Valjevskoj Kamenici, mestu 28 kilometara od Valjeva.
- Na put se kreće 22. aprila i ostaje do tri dana - kažu iz ove agencije. - Oragnizovana je tucijada, prvenstvo u tucanju jajima i izlet „put rakije“ do okolnih najpoznatijih domaćih proizvođača. Turisti ovde mogu da kupe i rakiju, sir, kajmak, pršutu i lekovito bilje. Ovo putovanje košta 4.390 dinara.
Za noćenje u Tršiću potrebno je 1.200 dinara, u Ljubišu, kod Zlatibora, 700, Natalici, kod Topole, 900 dinara.

Banja

2.jpg

ZA odmor laganog tempa najbolje je da se odabere neka od srpskih banja. Cene smeštaja kreću se od 2.000 dinara po danu, dok se luksuzni apartmani u Vrnjačkoj Banji za dvoje tokom vikenda „penju“ i do 23.000 dinara. Ko želi da odsedne u privatnim apartmanima u najpopularnijoj, Vrnjačkoj Banji, mora da izdvoji oko 30 evra po danu, dok su u Lukovskoj i Prolom banji cene nešto jeftinije. Čak i u hotelima dan košta od 2.300 dinara do 3.050 dinara u Prolom i do 2.500 dinara u Lukovskoj banji. Oni koji dolaze na lečenje moraju da izdvoje od 3.500 do 9.000 za poluintenzivnu negu u bolnici u Sokobanji.

ODMOR
VELIKI petak ove godine „pada“ 22. aprila, a Vaskrs, dva dana kasnije, u nedelju, 24. aprila. Većina građana će tako imati četiri slobodna dana, jer se u gotovo svim firmama ne radi do utorka. Veliki broj putnika će ovaj praznik spojiti sa 1. majem, koji takođe može da se spaja sa vikendom, pa će tako dobiti odmor i od deset dana.



 
Član
Učlanjen(a)
10.05.2010
Poruka
2.064
Ostanite zdravi na putovanjima

Ostanite zdravi na putovanjima

Putovanja u daleke egzotične krajeve nisu nešto što nam se često dešava. Ipak, barem nekoliko puta u životu naći ćete se u tim neuobičajenim situacijama, u uslovima na kakve niste navikli. Tada treba znati kako da zaštitite svoje zdravlje.

krstarica

bahamas-day-trip.jpg

Pre nego što otputujete, treba da se pobrinete da odete zdravi. Posetite doktora najmanje šest nedelja pre puta. Dobro se informišite o zemlji u koju idete i o eventualnim zdravstvenim rizicima kojima tamo možete biti izloženi. I o tome porazgovarajte sa svojim lekarem, da biste saznali da li treba da preduzmete neke dodatne mere opreza i koje lekove bi bilo dobro da imate uz sebe. Na primer, ljudi koji imaju srčanu manu trebalo bi da izbegnu duge periode nepomičnog sedenja, što se dešava u dugim avionskim letovima. Rešenje bi moglo da bude drugačija organizacija puta - više kraćih letova umesto jednog veoma dugog. Takođe, doktor može prilagoditi vaše lekove drugačijim uslovima koje ćete imati na putovanju.

Šta možete preduzeti radi prevencije?

Vakcina protiv hepatitisa A preporučuje se za putovanja u zemlje u razvoju, u kojima je ova bolest rasprostranjena. Vaša deca treba da budu vakcinisana protiv difterije i rubeola. Iako su ove bolesti gotovo iskorenjene, ipak ih ima u nekim oblastima. Ako planirate da otputujete u područja na kojima vlada malarija, obavezno ponesite odgovarajuće lekove.

Najvažnije je da se dobro informišete: da li je u zemlji u koju putujete voda dobra za piće; da li su insekti, na primer, komarci prenosioci bolesti; da li je vazduh zagađen; da li je bezbedno plivati u jezerima ili okeanu; da li postoji opasnost od sunčanice i dr.

Evo nekih uopštenih saveta.

Većina nerazvijenih zemalja nema dobru pijaću vodu, tako da je za svaki slučaj bolje da za piće koristite flaširanu ili da je pijete prokuvanu - u obliku čaja ili kafe.

Nemojte jesti sirovo voće, povrće, meso i morske plodove. Iako to ume da deluje primamljivo, izbegavajte hranu i piće kod uličnih prodavaca.

Ostanite u zatvorenom prostoru tokom najtoplijih časova u danu i nosite naočare za sunce.
 
Natrag
Top