Turističke vesti, informacije o putovanjima i razni saveti

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.020
"Skver najn" novi ukras Beograda

"Skver najn" novi ukras Beograda

A. KRSMANOVIĆ | 07. mart 2011. 21:48 | Večernje novosti

U srcu prestonice pre deset dana otvoren nov i neobičan hotel sa pet zvezdica. Brazilski arhitekta Isai Vinfild dizajnirao vrhunski hotel na Studentskom trgu


ELEGANCIJA, luksuz i udobnost - ovako se najbolje može opisati novi hotel "Skver najn" koji je pre tri nedelje otvoren u prestonici.

1.jpg


2.jpg


3.jpg


4.jpg


5.jpg


8286.jpg



7547.jpg


Beograd je konačno dobio hotel kakav je nedostajao našoj metropoli - poznati brazilski arhitekta Isai Vinfild uradio je hotel vrhunskog dizajna na najboljoj lokaciji u gradu. Najbolji hoteli se od dobrih razlikuju ne po veličini soba, već skupim materijalima i pažljivo odabranim detaljima. A, za "Skver najn" (Studentski trg 9) korišćeno je najbolje što postoji - ružino, ipe i kumaru drvo, bronza i mramor.

- Hotel je građen i opreman pet godina, pa je, recimo, samo 12 stolara iz Brazila godinu dana radilo na hotelu - kaže Marija Lučić, marketing menadžer. - Sve je adaptirano za "beogradsku klimu", hladne zime i vrela leta. Posebno smo ponosni na velnes i spa koji, iako se nalazi dva nivoa ispod zemlje ima prirodno osvetljenje.

Pored prelepog bazena u zoni relaksacije nalazi se i fitnes sala, sobe za masažu i tursko kupatilo. Naravno, hotel nudi i mogućnost organizovanja raznih sastanaka i događaja, a najveća vrlina hotela, restoran sa intimnom baštom okruženom zelenilom, doći će do izražaja tek na proleće.
- Najviše smo se posvetili dobrom servisu koji je intuitivan i personalizovan, jer nam je najvažnija iskrena briga za gosta - kaže Lučićeva. - Pažljivo smo birali zaposlene, jer je njihov zadatak da se posvete detaljima, da unapred znaju potrebe gostiju i nadmašuju njihova očekivanja.

Zaposleni uglavnom imaju međunarodno iskustvo, a najzanimljiviji je podatak da u baru rade ljudi iz londonskog hotela "Kleridžis".

"HERMES" I NESPRESO HOTEL ima "samo" 45 soba, a svaka ima podno grejanje, plazma televizor, "nespreso" mašinu za kafu, ipod utičnicu, krevet "treka de pari", kašmirski pokrivač i "hermes" toaletni pribor. Usluga se oseća, a ne vidi. Gosti imaju uslugu transfera do aerodroma, raspakivanja i pakovanja kofera i ličnog batlera, a za želje, kao prvi hotel u Beorgadu, nude usluge konsiježa.



 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.020
Putnicima za kašnjenje leta odšteta od 250 do 600 evra

Putnicima za kašnjenje leta odšteta od 250 do 600 evra

24 sata 10.03.2011 07:47

199661.jpg

Prava putnika u Srbiji da dobiju nadoknadu za kašnjenje voza, aviona ili autobusa su znatno manja nego u Evropi, a delimično i neinformisanost naših građana tome doprinosi... Ipak, postoje načini da građani budu obeštećeni zbog neplanirano prolongiranog putovanja.

Najbolje mogućnosti za obeštećenje su u avionskom saobraćaju, a prilikom prevoza vozom na nadoknadu mogu da računaju samo u međunarodnom saobraćaju. Kada je u pitanju nadoknada za kašnjenje avionskog prevoza, odnedavno se putnicima koji koriste ovaj vid prevoza nude bolje mogućnosti za obeštećenje. Pravilnik o pravima putnika kod uskraćivanja, otkazivanja i velikog kašnjenja letova, koji je propisao Direktorat civilnog vazduhoplovstva Srbije, određuje da naknada od 250 evra u lokalnoj valuti važi za letove do 1.500 kilometara. Obeštećenje od 400 evra važi za letove duže od 1.500 kilometara unutar zajedničkog evropskog prostora. Nadoknada od 600 evra propisana je za letove koji nisu u okviru Evropske unije i odnose se na veću razdaljinu. U slučaju kašnjenja voza, što se kod nas najčešće dešava, moguće je dobiti nadoknadu, ali samo u međunarodnom saobraćaju, dok se u saobraćaju kroz Srbiju to neće desiti, sve dok se „Železnice” ne modernizuju. Kada se desi kašnjenje ili smetnja u saobraćaju, zbog čega je odloženo dalje putovanje, putnicima treba da bude ponuđeno osveženje. Ako zakašnjenje ili prekid putovanja traju duže od tri sata, nudi im se prenoćište ukoliko nije moguće da se putovanje nastavi istog dana. U slučaju da su „Železnice Srbije” uticale na zakašnjenje međunarodnog putničkog voza, putnicima će ovo preduzeće za kašnjenje više od jednog časa nadoknaditi 20 odsto od plaćene karte, a za zakašnjenje više od dva časa, 30 odsto od plaćene karte. Na nadoknadu mogu da računaju svi putnici koji imaju voznu kartu za određenu relaciju izdatu po međunarodnoj tarifi. Ona može da bude u vidu vaučera za buduća putovanja ili novčana.
Za prevoz autobusom ne treba se nadati nadoknadi, mada su putem ovog vida prevoza drastična kašnjenja i najređa. Bilo kako bilo, oni koji putuju autobusom u Srbiji nemaju pravo na odštetu u slučaju da prevoz kasni. Ukoliko se autobus pokvari, putnici mogu da računaju da će oni biti zamenjen drugim ili, eventualno, da će im biti vraćen novac za otkazivanje putovanja.

Mogućnosti odštete
- prevoz vozom - samo za međunarodni saobraćaj, za kašnjenje više od jednog sata 20 odsto, za više od dva sata 30 odsto od cene karte
- prevoz avionom - nadoknada je 250, 400 ili 600 evra u zavisnosti od destinacije i razdaljine
- prevoz autobusom - nema prava odštete u slučaju kašnjenja.



 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.020
Stara planina veliko ski gradilište

17. 03. 2011. 08:00h| Vestionline

Stara planina veliko ski gradilište

Na Babinom zubu, na Staroj planini, čim bude završena skijaška sezona, biće otvoreno još jedno veliko gradilište odnosno počeće postavljanje još jedne četvorosedne žičare i prve gondole u Srbiji, najavilo je danas Ministarstvo za ekonomiju i regionalni razvoj.

137433_stara-planina_f.jpg
Neiskorišćena lepotica - Stara planina

Fiksna četvorosedna žičara, horizontalne dužine 963 metra, povezaće hotelski kompleks na Jabučkom ravništu sa skijalištem ''Konjarnik'' i imaće kapacitet od 2.400 skijaša na sat, a investicija je vredna 2,86 miliona evra.

Prva gondola u Srbiji biće dugačka 1.100 metara i u kabini će istovremeno moći da poveze osam osoba.

Vrednost investicije je oko pet miliona evra, a posao je poveren kompaniji ''Doppelmayr'' koja je 2006. postavila četvorosed na "Konjarniku" i "ski lift" na Sunčanoj dolini.

Osim izgradnje gondole i žičare, planirano je da se do naredne zime proširi postojeći sistem za veštačko osnežavanje i izgrade nove skijaške staze.
Do naredne zime tu će nići hoteli, u kojima će moći da se smesti 450 gostiju. Hoteli će imati četiri zvezdice i njima će upravljati renomirana španska kompanija ''HG hotels''.


 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.020
Beogradu priznanje "Grad sa 12 zvezdica"

25. 03. 2011. 08:00h| Vestionline

Beogradu priznanje "Grad sa 12 zvezdica"

Beograd je, pored Brisela, Pariza, Strazbura i Lozane, dobitnik specijalnog priznanja "Grad sa 12 zvezdica", koju svake godine dodeljuje Savet Evrope za postignute rezultate tokom obeležavanja Evropske nedelje lokalne demokratije, saopšteno je iz Gradske uprave.

109374_beograd2_f.jpg
Pogled sa Kalemegdanske tvrđave

Predsednik Kongresa lokalnih i regionalnih vlasti Saveta Evrope Kit Vitmor uručio je, na svečanosti u Strazburu, prestižno priznanje direktoru Agencije za evropske integracije Danku Runiću, uz obrazloženje da je Beograd pokazao veliku posvećenost u promociji lokalne demokratije.

Runić je zahvalio evropskim zvaniccnicima na ukazanom poverenju, s obzirom da je glavni grad Srbije prošle godine prvi put učestvovao u obeležavanju nedelje lokalne demokratije, istakavši da vredna nagrada predstavlja podstrek i motivaciju za dalje učešće Beograda u toj inicijativi.

On je kazao da je priznanje rezultat višemesečnog truda zaposlenih u Gradskoj upravi Beograda, kao i angažovanosti velikog broja organizacija civilnog društva, koje su aktivnostima tokom oktobra prošle godine pomogle u obeležavanju tog događaja. "Na ovaj način omogućili smo da se važnost poštovanja i stalnog promovisanja lokalne demokratije približi velikom broju Beograđana", istakao je Runić.


Evropska nedelja lokalne demokratije, u sedmici oko 15. oktobra, obeležavaju lokalne vlasti u zemljama članicama Saveta Evrope, sa ciljem unapređenja znanja o lokalnoj demokratiji i promocije ideje participacije građana na lokalnom nivou.


Dodeli priznanja, koje je ove godine ponelo 16 loklanih zajednica, prisustvovali su članovi delegacije Srbije u Kongresu lokalnih i regionalnih vlasti, ambasadorka Srbije pri Savetu Evrope Dragana Filipović i drugi.



 
Član
Učlanjen(a)
10.05.2010
Poruka
2.064
Halkidiki na popustu

Halkidiki na popustu

Akcija - Povoljni aranžmani na popularnom poluostrvu Grčke. Ponude za novu sezonu snižene od 15 do čak 36 odsto​

novosti.rs

tur-halkidiki_310x186.jpg

PRELEPE peščane plaže i udoban apartmanski i hotelski smeštaj svake godine privlače naše turiste na pristupačne obale Halkidikija. Turistička agencija „Travel lend“ je i za ovu letnju sezonu pripremila izuzetno povoljnu ponudu aranžmana na popularnom poluostrvu.

Posetioci koji žele da odsednu u apartmanima, mogu da izaberu Dionisos bič, Kaliteu, ali i Hanioti i Pefkohori na Kasandri. Ove godine je proširen izbor i na apartmane na Sitoniji, pa turisti mogu da istraže sve grčke lepote.


Osim apartmanskog smeštaja, u ponudi je i veliki izbor hotela, kako na poluostrvu Halkidiki, tako i u ostalim omiljenim mestima za letovanje i gradovima na teritoriji čitave Grčke. Od momenta kada je počela prodaja aranžmana za letnju sezonu, počeli su i veliki popusti.

Tako turisti dobijaju 15 odsto popusta za najam luksuznih apartmana „Bela Marija“, dok su cene u apartmanima „Miramare“ u Neos Marmarasu snižene za 30 odsto. Hoteli visoke kategorije „Sithonija Talako“ i „Meliton Talako Porto Karas“, otvaraju svoja vrata gostima uz nezapamćen popust od 36 odsto. Aranžmani u Pefkohoriju sniženi su za 20 odsto.

Za velike porodice, preporučuje se hotel „Vilidž mare“ sa 4 zvezdice, koji nudi popust do 25 odsto i gratis za troje dece. Biser turističkog gradića Kavala je hotel „Luki“ koji samouvereno nosi 5 „zvezdica“ i pruža popust od 15 odsto, dok dvoje mališana mogu da krenu besplatno.



REZERVACIJA ZA MINUT

LJUBITELJI grčkih lepota mogu svoj aranžman da naprave za vrlo kratko vreme uz pomoć unapređenog rezervacionog sistema. Tako gost ne mora da čeka na informaciju po dan ili dva, već gotovo odmah ima podatke koji su mu neophodni kako bi na najbolji način isplanirao svoje letovanje.
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.020
Pune ruke posla za turoperatere

26. 03. 2011. 08:00h| Vestionline

Pune ruke posla za turoperatere


Izvršni direktor kompanije "Vejaut" (Wayout), jednog od vodećih turoperatora u Srbiji, Zdravko Majnik izjavio je danas da Vejaut, uprkos svetskoj ekonomskoj krizi, iz godine u godinu, beleži ubrzani rast i da su prošle godine prevezli više od 15.000 putnika.

139703_turoperator_f.jpg
Iako je ekonomska kriza u jeku, turoperateri beleže ubrzan rast njihovih usluga

Cilj za predstojeću turističku sezonu naše kompanije je 36.000 putnika, rekao je Majnik na radnom doručku sa novinarima, u organizaciji kompanije Vejaut, koja u Srbiji posluje tri godine.

Uvođenjem novih destinacija težimo ka tom cilju, od ove sezone Turska, Grčka, Crna Gora i Hrvatska, dodao je on.


Takođe, prema rečima Majnika, ponudu će upotpuniti destinacijama u Aziji i Americi, ne samo za odmor već i kružne ture, kojima ćemo obogatiti postsezonu jesen i zimu.
Direktor je objasnio da Wayout posluje kao organizator putovanja - turoperator.


"Nismo klasična turistička agencija, i dalje ljudi mogu kod nas da kupe neki aranžman, ali osnova našeg poslovanja je plasiranje aranžmana putem mreže agenata", predočio je Majnik.

Naše putovanje možete kupiti kod bilo kog našeg agenta, kojih imamo 870 širom Srbije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Slovenije.



 
Član
Učlanjen(a)
10.05.2010
Poruka
2.064
Koje je najbolje vreme za obilazak Evrope?

Koje je najbolje vreme za obilazak Evrope?

U žargonu turističke industrije, godina je podeljena na tri sezone - vrhunac sezona (okvirno od juna do avgusta), sezona “rame” - opuštajuća (od aprila do maja i od septembra do oktobra) i van-sezona (od novembra do marta). Svaka od sezona podrazumeva različito ponašanje na putovanju pa je korisno znati kako da se pripremite za odmor, bilo da putujete u vrhuncu, ili pak, van sezone. Većina putnika samo želi da što pre ode na putovanje, ne razmišljajući šta ih čeka na odabranoj destnaciji, pa se neretko dešava da se odmor iz snova pretvori u pakleni odmor. Stoga je sajt Rick Steves Europe pripremio neke korisne savete da se uputite u ono šta vas čeka u kom dobu godine i šta da uradite kako biste svoj odmor u određenoj sezoni učinili što prijatnijim.​

superodmor

STRATEGIJA ZA VRHUNAC SEZONU

57198_joel-bedford-leto-naslovna_gf.jpg

Leto

Izuzev gužvi i visokih temperatura, leto je odlično godišnje doba za putovanja. Sunčano vreme, dugi dani i veoma živopisan noćni život pretvara Evropu u vrlo moćan magnet. Većini ljudi je vrhunac sezone omiljeni deo godine za putovanja, ali evo nekoliko saveta da minimalizujete gužve i ostanete sveži.


57193_anjci-peloponez_gf.jpg

Peloponez je jednako interesantan kao Santorini​

Potražite mesta koja se ne “reklamiraju” previše - Imajte na umu da dostupnost i prevelika reklama determinišu popularnost mesta kao i njegovu vrednost kao turističke atrakcije. Na primer, Ženeva je velika i slavna - ni sa čim specijalnim da ponudi posetiocima. Ili, plaže na Peloponezu u Grčkoj imaju iste vremenske prilike, isto more kao i previše popularizovana mesta kao što su Santorini i Ios, nisu toliko reklamirane, ali svkako zavređuju pažnju. Ako putujete kolima iskoristite prednost, svoju mobilnost, tako što ćete izbeći dobro poznate turističke rute. Zatim, Evropa “po šinama” je mnogo jeftinija i mnogo mirnija i opuštenija. Potražite neke alternativnije Euroželeznice, odmah su korak iza moderne parade.


57192_alexandralee-manja-ulica-u-veneciji_gf.jpg

I zavučene ulice Venecije imaju šta da ponude​

Obilazite stražnje ulice - Većina ljudi sebe automatski postavlja na najopterećeniji trg, u najopterećenijem gradu, u najopterećenijem mesecu (Trg Svetog Marka u Veneciji usred jula) — a onda se žale na gužvu. Možete posetiti Veneciju u julu, ali zaći nekih šest blokova iza Trga Svetog Marka, ući u kafić gde ćete se pozdraviti sa stanovnicima Venecije koji deluju kao da nikad nisu videli turistu.

57196_francisco-javier-martn-toledo_gf.jpg
Prenoćite u Toledu


Prenoćite negde usput - Popularni dnevni izleti blizu velikih gradova u mesta kao što su Toledo (blizu Madrida), San Marino ili San Điminanjo (u blizini Firence) imaju mnogo mirnije i prijatnije noći kada se svi oni koji su svratili u ova mesta na jednodnevni izlet vrate u svoje velike hotele u velikim gradovima. Manja mesta obično nemaju dovoljno velike hotele da prime velike ture posetilaca, pa su često nepristupačni za one koji stižu u velikim autobusima. Tako da u najgorem slučaju možete okusiti neku srednju gužvu.

57200_kelseylovefusionphoto-jutro_gf.jpg
Ustanite ranije, bolje ćete se osećati​

Budite ranoranilac - U Nemačkoj recimo, prošetajte oko utvrđenja Rotenburg u vreme ranog doručka, pre nego pristignu ture autobusa za razgledanje i pretvore ga u srednjovekovni tematski park. Okusićete kako džogeri ili šetači u cik zore uživaju u specijalnom pogledu na predivne srednjovekovne gradove dok i dalje zevaju, protežu se i pripremaju za dnevne napade 21. veka.

57195_discosour-fudbal-firenca_gf.jpg
Fudbal na ulicama Firence​

Vidite kako meštani žive - Postojeći komšiluk retko viđa turiste. Prošetajte robnom kućom. Kupite kopije lokalnih “Better Homes” i “Thatches” i koristite ih da istražite tu posebnu kulturu. Rešite se mapa. U Firenci, na primer, većina turista drži se veoma malog dela grada koji se najčešće ističe u turističkim mapama. Lutajte izvan toga i plesaćete sa meštanima ili igrati ulični fudbal sa “bandom” iz kraja.


57197_joe-in-dc-red-pol-sezan_gf.jpg
Izbegnite čekanje (red za izložbu Pola Sezana)​

Dobro isplanirajte svoje posete muzeju - Izbegavajte muzeje besplatnim danima u mesecu, jer je tada daleko najveća gužva. Pošto su, na primer, u Parizu većina muzeja zatvorena utorkom, u Versaju je na taj dan najveća gužva jer je on otvoren, pa izaberite neki drugi dan u nedelji da posetite ovaj veličanstveni dvorac kako biste što više uživali u njegovim čarima. A takođe je i običaj da su pariski muzeji najpretrpaniji ljudima ponedeljkom i sredom. Dok gužvu u Luvru teško možete da izbegnete bilo kojim danom, izlazak iz kuće sa pozitivnim mislima ipak može pomoći. A za neke top muzeje, možete rezervisati karte unapred kako biste makar izbegli dugačke redove ispred biletarnica.


57194_chrisshort-muzej-sam_gf.jpg
U miru se divite umetnosti​


Posetite najpopularnija mesta rano izjutra ili kasno popodne kako biste izbegli grupne posete - U 8.00 sati u Nemačkoj bajci, zamku Nonšvanštajn, je prilično mirno i lako, sa opuštenim vodičima i bez gužve. Takođe i kasno tokom dana - kada je većina turista već otišla u svoje sobe ili u potragu za večerom - možete imati fantastičan miran susret sa nekim od najfascinantnijih umetničkih dela Evrope u praznim galerijama.


57203_shivz-photography-vrucina_gf.jpg

Paklene vrućine​

Pripremite se za nesnosnu vrućinu - Evropljani se žale kako je svake godine sve toplije. Čak i restorani u blažim klimatskim pojasevima (kao što su Minhen i Amsterdam) sada imaju aparate za osvežavanje kako bi što bolje iskoristile prednost ručavanja napolju u baštama. Ako šetate Evropom u julu i avgustu, očekujte visoke temperature — čak nesnosne vrućine - posebno na jugu.


57202_ryarwood-pariz-juli_gf.jpg
Pariz je prazan u julu​


Nekad su očekivanja pogrešna - Iako je gužva u Evropi generalno u vrhuncu sezone u julu i avgustu, postoje i neki izuzeci. Na primer, Pariz je relativno prazan grad u julu i avgustu, a prenatrpan u junu i septembru zbog mnoštva događaja koji se odigravaju u ovim mesecima. Takođe, hoteli viših klasa u Skandinaviji su leti jeftiniji. U većini evropskih mesta (posebno u Italiji i Francuskoj), gradovi su uglavnom “zatvoreni” kada lokalno stanovništvo odlazi na plaže na letnju pauzu. Čućete da je ovo grozno vreme da putujete, ali to, u suštini, nije tako. Možda nećete pronaći zubara ili neke drugačije servisne usluge, ali turističke atrakcije nisu zahvaćene ovim masovnim letnjim praznicima. Samo nemojte da se nađete na pogrešnom putu recimo 1. ili 15. u mesecu (kad odmori obično počinju ili se završavaju) ili pokušajte da se uklopite sa ostalim Evropljanima za svoje parče na francuskoj obali tokom avgusta.

STRATEGIJA ZA SEZONU "RAME" (Shoulder Season)


57210_muffet-jesen_gf.jpg
Jesen​


Za mnoge je ova sezona - uobičajeno april, maj, septembar i oktobar — kombinacija prednosti vrhunca sezone i vansezonskog perioda. U “shoulder season”, uživaćete u priajtnim vremenskim uslovima, dovoljnoj dužini dnevnog svetla, manjoj gužvi i lokalnoj turističkoj usluzi koja se i dalje trudi da udovolji i zabavi svoje posetioce.


57211_oakleyoriginals-prolece_gf.jpg
Proleće


Zbog hladnijeg vazduha u mediteranskoj Evropi u proleće i jesen, “shoulder season” u Italiji, južnoj Francuskoj, Španiji, Hrvatskoj ili Grčkoj može stati rame uz rame sa početkom vrhunca sezone po gužvama i cenama. Na primer, izuzev plaža, vrhunac sezone u Italiji su upravo meseci maj, jun, septembar i oktobar, pre nego jul i avgust. Pariz ima takođe svojih prednosti tokom ovog perioda što smo gore već napomenuli. S druge strane, skandinavska mesta van gradova (kao što su fjordovi u Norveškoj) su poseban slučaj, sa veoma kratkom turističkom sezonom - uobičajeno od sredine juna do kraja avgusta. Izbegavajte Skandinaviju van ovog vremenskog perioda.


57212_rosaamato-alpi-u-jesen_gf.jpg
Alpi u jesen​



Ako se razmišlajte između proleća i jeseni, uzmite u obzir gde idete - mediteranska Evropa je obično zelena u proleće, ali ogoljena jeseni. Za planinare, Alpi su bolji u ranu jesen jer su mnoge dobre planinarske rute i dalje prekrivene snegom u proleće.

Pazite na cene transporta - Što se vašeg budžeta za prevoz tiče, imajte na umu da su cene povratnih avionskih karata određene datumom polaska. Tako, ako letite negde tokom vrhunca sezone a vaš povratak je kasnije u jesen (shoulder season), i dalje ćete platiti povratne karte po cenama za vrhunac sezone.

STRATEGIJA ZA VAN SEZONU


57206_-zitona--zima_gf.jpg



Svakog leta, Evropa prima stampeda razgledača i kupoholičara sa nelimitiranim platnim karticama. Pre nego što uskočite u vrhunac sezone sa ostalom gomilom, razmotrite i mogućnost da putujete tokom vansezonskog perioda - uobičajeno od novembra do marta.

57207_hicham-souilmi-jeftine-karte_gf.jpg

Zimi je jeftiniji transport​

Prednosti - Prednosti putovanja van sezone su mnoge. Prvo, vansezonske avio-karte su često i stotinu evra jeftinije. Sa malim gužvama u Evropi, možete i spavati jeftinije. Mnogo visokokvalitetnih hotela spuštaju svoje cene, a usluga i dalje ostaje na vrhunskom nivou kao i za vreme vrhunca sezone. I dok će većina alternativnih jeftinijih hotela u ovom dobu godine biti zatvorena, oni otvoreni su obično prazni, te stoga i mnogo udobniji.


57205_daniele-carrer-zima-u-veneciji_gf.jpg

Venecija u zimu​

Vansezonski avanturisti mogu lutati potpuno sami kroz dom Leonadrda da Vinčija, neometano razmišljati u Rimskom forumu, poigravati se sa peskom na Devičanskim plažama i ćaskati sa ležernim čuvarima uz logorsku vatru u francuskim zamkovima. Venecija zimi je takođe nešto posebno - možete biti sami na vrhu zvonika crkve Svetog Marka, posmatrajući oblake koji oduzimaju dah krećući se preko vizantijskih crkvenih kupola do horizonta koji doseže “oštre” Alpe. Ispod vas, na Trgu Svetog Marka, golubovi će se uznemireno pitati: “Gde su nestali svi turisti?”


57216_wootang01-opera-zima_gf.jpg
Opera cveta van sezone​

Vansezonski turisti uživaju i privilegije nečekanja redova u bankama i turističkim kancelarijama i mogu da iskuse više "evropske Evrope". Iako su mnogi turistički orijentisani parkovi, predstave i ture zatvoreni, van sezona postaje vrhunac sezone za visoku kulturu: Hor bečkih dečaka, opera ili pastuvi Lipicaneri su u svom najvećem sjaju.


57208_is-for-angie-kisa_gf.jpg
Loše vreme ponekad sve upropasti

Nedostaci - Ali zimska sezona ima i svojih nedostataka. Zato što je Evropa na kanadskoj geografskoj širini, dani su kratki. Mrak pada već u 5 sati popodne. Vreme takođe može biti očajno - hladno, vetrovito i kišovito - pa još i da se pogorša. Ali baš kao što leto može biti mokro i sivo, tako i zima može biti jedra i plava, pa čak i sredinom novembra sa živopisnim bojama lišća.


57214_thegiantvermin-zatvoreno_gf.jpg
Ovaj znak se često viđa van sezone


Vansezonsko radno vreme je ograničeno - Neke atrakcije se poptpuno zatvaraju, a druge rade po skraćenom radnom vremenu (od recimo 10.00 do 17.00, za razliku od 09.00 do 19.00 u vrhuncu sezone), sa mrakom koji često određuje kraj radnog vremena. Zimsko razgledanje je dobro u velikim gradovima koji su, manje-više, u žurbi cele godine, ali je više frustrirajuće u manjim turističkim mestima koja su obično potpuno zatvorena. U decembru, većina plažnih resorta je zatvorena kao konzerva. Dok prelepi ambijent večeri u južnoj Evropi “radi” cele godine, na severu su zimske ulice zatvorene čim padne mrak. Ture na engleskom jeziku, koje su uobičajene u leto, su ređe tokom van sezone, kad većina posetilaca nisu stranci. Turistički informativni centri normalno ostaju otvoreni tokom cele godine, ali zimi takođe imaju skraćeno radno vreme. Poslednji nedostatak zimskih putovanja je samoća. Individualni putnik neće na putovanju steći mnogo novih poznanstava i drugarstava kao što bi to bio slučaj u vrhuncu sezone.


57209_lrargerich-zimi-dan-krace-traje_gf.jpg

Zimi dan kraće traje​

Kako biste napredovali zimi, morate iskoristiti što više limitiranog dnevnog svetla tokom dana - Počnite veoma rano i imajte kratke pauze za ručak. Turističke organizacije zatvaraju se ranije, a njihovo vreme otvaranja je manje predvidivo - tako da pozovite dvaput da proverite radno vreme i potvrdite svoje planove.


57215_wondermike-rukavice_gf.jpg
Rukavice su obavezne u koferu​


Spakujte se za hladno i mokro vreme - više slojeva, vodootporne kapuljače, rukavice, vunene kape, dugački donji veš i čarape, vodootporne cipele i kišobran. Oblačite se toplo. Hladno vreme je hladnije napolju kada pokušavate da uživate u sebi ceo dan. I jeftini hoteli nisu uvek zadovoljavajuće zagrejani van sezone. Koristite potkošulje i hulahopke da ograničite pranje majica koje se sporo suše.


57213_shellvacationshospitality-hotel-u-zimu_gf.jpg

Hoteli su zimi prazniji​

Zimi, većina hotela je prazna, pa manje naplaćuju sobe i usluge. Kako biste sačuvali nešto novca - stignite kasno, primetite koliko slobodnih soba imaju (po ključevima koji vise), stavite im do znanja da imate limitirani džeparac (da ste student, penzioner, umetnik ili šta god), i krenite da se cenkate. Suprotno važi za gradove koji su veliki poslovni centri (posebno Berlin, Brisel, i skandinavske prestonice), koje su najzauzetije i najskuplje van sezone.

57217_dotbenjamin-smajli_lt.jpg

Najbitnije je ostati pozitivan!
Bez obzira kada putujete, ako je vaš prvenstveni cilj “susret sa ljudima”, pronaći ćete da je Evropa “ispunjena” njima 365 dana u godini.
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.020
Uskoro vozom iz Beograda do Venecije

01. 04. 2011. 08:00h| Vestionline

Uskoro vozom iz Beograda do Venecije

Ministar za infrastrukturu i energetiku Milutin Mrkonjić i predstavnici Italijanskih železnica najavili su da će u narednih godinu dana biti ponovo uveden u saobraćaj voz Beograd-Trst-Venecija, koji će tu maršrutu prelaziti za šest do sedam sati.

115491_vozovib--m-112-401b_f.jpg
Foto: Ilustracija

Generalni direktor Italijanskih železnica Mauro Mareti je na sastanku u Vladi Srbije rekao da Italija upravo proučava tehnološke aspekte i administrativne prepreke kako bi se omogućilo da taj voz stiže u predviđenom vremenu.

Ambasador Italije Armando Varikio je naglasio da je Srbija "srce razvoja na Balkanu" i da će ekonomski odnosi dve zemlje dobiti novi podsticaj skorom posetom premijera Italije Silvia Berluskonija Srbiji.

"Pripremamo posetu premijera Berluskonija koji će u narednom periodu posetiti Beograd, što potvrđuje da Italija u Srbiji vidi strateškog partnera", rekao je italijanski ambasador i naveo da mnogo italijanskih preduzeća radi u Srbiji, ali i da veliki broj firmi iz Italije traži mogućnosti za rad i investiranje u Srbiji.

Variko je kazao da poseta predstavnika Italijanskih železnica, zbog uvođenja železničke linije Beograd-Venecija i pripreme rekonstrukcije pruge Beograd - Bar, potvrđuje strateški odnos koji Italija ima prema Srbiji.

Mrkonjić je kazao da bi ove godine trebalo da počne rekonstrukcija pruge Beograd - Bar, koja je deo tzv. Koridora 11 koji treba da poveže Italiju, Crnu Goru, Srbiju i Rumuniju.
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.020
Najčešće greške turista na putovanjima

Najčešće greške turista na putovanjima

Žena blic 04.04.2011 06:55

201374.jpg

Turisti početnici, pasoš treba uvek da nose na sigurnom mestu, a moraju da paze i šta i gde fotografišu. Neprijatnosti putovanja najčešće počinju već na aerodromu, a ljudi treba da isprazne sve iz svojih džepova osim novca i kreditnih kartica.

- Pasoš treba da je otvoren na stranici sa slikom - upozorava John DiScala, savetnik putnika u jednoj avio kompaniji.
Obezbeđenju je dovoljno nekoliko sekundi da propusti ljude ako sve odgovara, zato bi pristojnost, pridržavanje sigurnosnih mera i izbegavanje svađa trebalo izbegavati.

ULAZAK U AVION
Na većini aerodroma postoje uputstva za početnike kako se ponašati pri ulasku u avion. Ipak, većina se boji da će avion pobeći pa se guraju i ne pridržavaju pravila da prednost imaju putnici iz prve klase. Zbog toga često nastaju nepotrebne gužve.


NOVAC
Turisti se često odlučuju da menjaju novac u lokalnu valutu u poslednjem času, pa se često to svodi na promene na aerodromima u stranim zemljama. To je velika greška jer tako gubite dosta novca. Uvek to obavite u lokalnim menjačnicama ili bankama.


INTERNET
U internet kafićima uvek se odlogujte sa svojih računa elektronske pošte kako biste sprečili neprijatnosti. Isto važi i za poštu i Fejsbuk profil.


FOTOGRAFIJE
Fotografisanje lokalnog stanovništva bez dozvole nije dopušteno u svim kulturama. Negde je to izrazito nepristojno. Zato se dobro raspitati o običajima u zemlji u koju putujete.


NEPOZNATI JEZIK

Turisti često znaju neprikladno da komentirišu uslugu u stranim zemljama i ponašaju se kao da su domaćini gluvi i neuki i da ih neće razumeti. To je vrlo arogantno.



 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.020
Dvorski kompleks na Dedinju otvara vrata posetiocima

05. 04. 2011. 08:00h| Vestionline

Dvorski kompleks na Dedinju otvara vrata posetiocima

Dvorski kompleks na Dedinju, od narednog vikenda pa sve do 31. oktobra, biće otvoren za turističke obilaske, a prva ovogodišnja tura počela je obilaskom organizovanim za predstavnike medija, koje su pozdravili princ Aleksandar i princeza Katarina Karađorđević.

90406_beli-dvor_f.jpg
Beli dvor biće otvoren za posetioce svakog vikenda

Kraljevski i Beli dvor biće otvoreni za posete svakog vikenda, a posetioce će kroz dvorski kompleks voditi profesionalni turistički vodiči.

Tokom dvočasovnog obilaska, posetioci će imati priliku da se upoznaju sa istorijom, umetnošću i drugim znamenitostima rezidencije, a programom je predviđena i poseta dvorskoj crkvi Svetog Andreja Prvozvanog, zaštitnika kraljevske porodice Karađorđević.

Posete za strance biće organizovane uz vodiče na engleskom jeziku, a uz prethodne najave posete se mogu organizovati i radnim danima. Dvor na Dedinju, građen u periodu 1924-1929. godine ličnim sredstvima i po nalogu kralja Aleksandra I, po projektu Živojina Nikolića i Nikolaja Krasnova, sazidan je od belog kamena u srpsko-vizantijskom stilu.

Kraljevski Dvor je bio dom kralja Aleksandra I i kralja Petra II, a danas u njemu žive princ Aleksandar II Karađorđević sa članovima porodice. Zgrada Belog dvora, koji se nalazi u istom kompleksu sa kraljevskim dvorom, zidana je po želji kralja Aleksandra I kao rezidencija za njegove sinove Petra, Tomislava i Andreja.

Zgradu, koja je građena od 1934. do 1937. godine, projektovao je arhitekta Aleksandar Đorđević, a u njeu se uselio knez Pavle sa svojom porodicom u očekivanju kraljevog punoletstva.

U prizemlju ove klasicističke zgrade nalazi se veliki svečani hol i niz salona opremljenih u stilu Luja XV i Luja XVI sa venecijanskim lusterima. Tu je i dvorska biblioteka koja je imala oko 35.000 knjiga i svečana trpezarija nameštena u stilu čipendejla.

Odlukom Vlade Srbije iz 2010. godine, dvorski kompleks na Dedinju, sa pokretnim stvarima u njemu koje imaju poseban kulturni i istorijski značaj, dobio je status kulturnog dobra.


 
Natrag
Top