Torte i kolači sa jabukama

Član
Učlanjen(a)
27.11.2009
Poruka
381
Posle gomile isprobanih recepata i različitih tvrdoća i ukusa kora, došli smo do ove blago hrskave, a opet mekane i sočne varijante lenje pite, koja pleni. Pogledajte video za njenu pripremu.


Sastojci za obe kore:

  • 2 jaja
  • 650 gr brašna
  • 250 gr putera ili margarina
  • 200 gr kristal šećera
  • 200 ml kisele pavlake
  • 10 gr praška za pecivo
Fil:

  • 200 gr kristal šećera
  • 1,5 kg jabuka
  • 5 gr cimeta
Izvor: domacirecepti.net
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Punjene jabuke

Potrebno je:

300 g šećera
sok od pola limuna
1 dl ruma
1 kg jabuka
kesica šlaga (priprema se sa vodom)
slatko od višanja

U šerpu staviti dva litra vode, dodati šećer, sok od limuna i rum. Jabuke oljuštiti, sredinu izdubiti, a zatim ih pažljivo kuvati u pripremljenoj vodi i paziti da se ne raspadnu. Kada jabuke omekšaju pažljivo ih izvaditi i ređati u činiju. Dok se jabuke hlade umutiti šlag sa vodom i zasladiti po ukusu. Ohlađene jabuke puniti umućenim šlagom, pa ukrasiti višnjama iz slatka i po želji poprskati likerom.

Izvor: Politika
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Ovo je toliko jednostavno, da ga ja ne bih ni nazvala receptom. Slučajno sam na njega nabasala juče, pa rešila da podelim sa vama, jer mi se dopalo.


A danas sam probala da to isto uradim sa jabukama. Ispalo je sjajno, tako da sam ih nazvala:

Jabuke u šlafroku na moj način :)


Dve Greni Smit zelene jabuke sam oljuštila i isekla na kriške. Otopila u šerpici 100gr čokolade za kuvanje sa dve kašike kokosovog ulja. Pripremila i dve činijice u koje sam sipala kokos i mlevene orahe, pa u orahe dodala malo muskatnog oraščića a u kokos malo vanile. I onda sam, kao na snimku, umakala kriške jabuka u čokoladu, pa valjala naizmenično u kokos i orahe.
Ispalo je sjajno. Ukusno, zdravo i jednostavno.
Prijatno! :)

15d2gjp.jpg


k9855f.jpg

 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Mokri kolač sa jabukama na moj način :)

gcEhFTJ.jpg


Potreban materijal: 3 jabuke, 1 jaje, 1 mala (kafena) šolja mleka, 1 ista takva šolja ulja, 1 ista šolja šećera (plus još malo za karamel na dnu), 2 šoljice brašna, pola praška za pecivo, malo mlevenih oraha (50-tak gr), malo muskatnog oraščića (ili cimeta), 1 veći limun, 50-tak gr prah šećera.
Uključite rernu da se greje do 180C.

Za to vreme, podmažite kalup u kome će se tortica peći (ja imam silikonski, kao za američke pite), pa dno kalupa pospite sa malo šećera. Oljuštite jabuke, isecite na kriške i poređajte po dnu (u krug kao na slici). Ostatak jabuka iscekajte na kockice i sačuvajte da ih kasnije ubacite u testo.

Umutite (viljuškom je sasvim u redu, ne treba vam mikser za ovo) jaje, mleko, ulje, šećer, brašno, prašak za pecivo i narendajte malo muskatnog oraščića. Kad se sve sjedini, dodajte mlevene orahe i seckane jabuke, pa ovom smesom prelijte jabuke u kalupu, i stavite da se peče.
Biće dovoljno nekih 15-20 minuta, ali proverite za svaki slučaj, onako klasično, čačkalicom. Ako izađe čista, pečeno je.

Kad se ispeče, izvadite iz rerne i ostavite ga da se malo prohladi, pa onda poklopite tanjirom i prevrnite ga na tanjir.
Kolač će verovatno još uvek biti vruć, što nam i treba.

Iscedite limun, dodajte u sok onaj prah šećer i mutite viljuškom dok se ne otopi. Moram priznati da sam imala sreće s limunom, od jednog mi je ispalo baš mnogo soka, tako da ako Vaš nije takav, uzmite slobodno dva komada.

Sirupom prelijte još uvek topao kolač i ostavite ga da se ohladi potpuno i upije sirup.

Hladan secite kao svaku tortu i uživajte u predivnom ukusu.

ac3OpR0.jpg


Prijatno! :)
 
Natrag
Top