Učlanjen(a)
16.03.2018
Poruka
54
E ovako posle nedelju dana korišćenja da kažem i svoje utiske.
Sve u svemu navigacija je dobra i lepo dizajnirana.

Međutim, ne vidim nikakvu posebnu prednost ove aplikacije u odnosu na druge (korišćenjem na Balkanu bez informacija o saobraćaju).
1 - Za razliku od Here mapa koje su zaista detaljne, TomTom nema pojma o saobraćajnim znacima. Lupa ko Maksim po diviziji. U većini gradova ne zna koja su realna ograničenja brzine, a tamo gde ne zna opet lupa da je ograničenje 60 km/h umesto da ne prikaže ništa jer nikakav podatak je bolji nego pogrešan.
2 - Za razliku od Here mapa koje gotovo svuda znaju kućne brojeve, TomTom pokriva samo najveće gradove. Kod ostalih ova informacija ne postoji, a gde god išao uvek tražim neki kućni broj a navigacija mi ne treba da dođem do Novog Sada pa ću dalje sam. To mi je baš velika mana.
3 - Za razliku od Here mapa, TomTom pojma nema gde se nalaze kamere za merenje brzine. Bio sam na više lokacija na kojima znam da postoje kamere i na kojima npr iGo i Sygic redovno upozoravaju na iste... TomTom ćuti.
4 - Malo je nezgrapno napraljeno biranje ruta. Nekako se više svodi na to da TomTom odradi rutiranje a da se ja ništa ne pitam. Jednostavno na ekranu dobijete po njemu ispravnu rutu i to je to. Dok kod drugih navigacija obično dobijete par ruta, ovde to nije slučaj. Da bismo pronašli arternativu mora se ići u menu i tamo potražiti što po meni nije baš zgodno. Čak i kada dobijemo rutu veoma teško vidim kroz koja tačno mesta prolazi. Na čitavoj ruti pokaže samo neke veće gradove, a kada me zanima koji je neki manji grad koji vidim kao tačkicu, ma koliko zumirao ne dobijam podatak o njegovom imenu.
5 - Takođe ne sviđa mi se ni kako su odradili snimanje trenutne lokacije (možda to nisam dovoljno istražio, ne znam). Kada ostavim auto i želim da snimim lokaciju nisam pronašao opciju da snimim trenutnu lokaciju nego moram maksimalno zumirati mapu na deo gde se nalazim pa prstom kliknuti negde na nju. Ukoliko kliknem baš na strelicu koja označava gde se nalazim nisam dobio opciju za pamćenje lokacije, nego prstom moram označiti negde pored i onda tu tačku mogu snimiti.

Sve u svemu navigacija je korektna. Biće super ako će redovno update-ovati mape pa se ne moraju tražiti po net-u već se iste skinu iz aplikacije. Sve ostalo... ne znam, vrlo prosečno. Najveće mane lupanje oraničenja brzine i nepoznavanje kućnih brojeva. Gde god da idem kako uvek tražim neku adresu sa kućnim brojem, uvek ću pre upaliti bilo koju navigaciju sa Here mapom što je po meni osnovna funkcija navigacije (da me dovede na tačnu adresu). Ostalo su samo nadogradnje.

Da još malo budem hejter.
Upravo sam odabrao rutu Sombor - Beograd. Navigacija uredno ponudila jednu rutu. Izabrao opciju "alternativne rute" i dobih odgovor navigacije da alternativna ruta za toliki put ne postoji. Samo jedna jedina. Pa sjajno!
 
Učlanjen(a)
16.03.2018
Poruka
54
Ne znam, ja ovu preko Kule nisam dobio. Samo tu donju crvenu.
Nameštena na brzu putanju. Mogu da se kladim da bi mi ponudio još neku da sam podesio najkraću rutu ali to nema smisla. I na brzoj putanji na toliki put ne treba, nego mora da ponudi još neku putanju, ne samo jednu.

Update. Evo sada sam uradio istu pretragu, bez da sam bilo šta dirao u navigaciji od prošlog puta i sada imam ponuđene 3 rute a ti imaš 2. Znači svaki put daje drugačije što opet nije logično.
 

WOB

Član
Učlanjen(a)
11.08.2009
Poruka
859
Rutiranje se prilagođava stanju put i uslovima saobraćaja?
Možda je put preko Kule jednosmeran, pa ti ga nije prikazao, jer ja "rutiram" od Beograda do Sombora, a ti od Sombora do Beograda?
 
Učlanjen(a)
16.03.2018
Poruka
54
Kako uslovima saobraćaja kada nema live traffic?
Kakav jednosmeran put aloe? Sombor, Kljajićevo, Sivac, Crvenka, Kula Vrbas... Međugradski putevi. Nije to u gradu pa ne vodi kroz određenu ulicu. Traži rutu u bilo kojoj navigaciji i dobićeš je sigurno. Čak je i lep put.

Ono što je zanimljivo je da sam prvi put dobio onu tvoju crvenu putanju, pa išao na opciju alternativne rute i desilo se ništa. Onda sam probao još 3 puta svaki put... ništa. Tek treći put sam primetio da u gornjem delu ekrana napiše da traži i onda kratko prikaže poruku da alternativna ruta nije pronađena. E onda sam probao još par puta jer nisam mogao da verujem šta vidim pa kao da budem siguran da dobru opciju biram, i uvek isti odgovor i ponuđena samo jedna ruta. Ništa nisam dirao, rekoh u sebi koje smeće i zatvorio je. Kada si ti postavio sliku sa 2 rute opet sam je upalio i probao isto te dobio 3 rute a ti 2. Znači ništa nisam dirao u međuvremenu, samo je ugasio.
 
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
920
@blue82, tvoja mržnja nije baš jasna. Jednu svetski priznatu navigaciju ti nazivaš smećem. Zašto ?
Kada sam video tvoj post, u 19h sam probao i dobio 3 alternativne putanje. Ponovio sam posle 21h i alternative su iste ali su vremena sada promenjena. Trebalo bi da znaš da se radi o podacima o vožnji u različito doba dana...Slike su u prilogu.
Što se alternativnih ruta tiče, kažeš " I na brzoj putanji na toliki put ne treba, nego mora da ponudi još neku putanju, ne samo jednu". Zašto mora ? Koja je korist od alternativnih putanja ? Za razliku o tebe, smatram da je najbolja ona navigacija koja ti ponudi samo jednu OPTIMALNU rutu na dužem putu. Jer, po kom kriterijumu ćeš izabrati. Ako znaš koja je najbolja ponuda, tebi navigacija nije potrebna, tebi je dovoljna mapa...
 

Prilozi

  • Screenshot_2018-11-07-19-09-46.png
    Screenshot_2018-11-07-19-09-46.png
    278,1 KB · Pregleda: 30
  • Screenshot_2018-11-07-19-08-24.png
    Screenshot_2018-11-07-19-08-24.png
    156,9 KB · Pregleda: 21
  • Screenshot_2018-11-07-21-22-52.png
    Screenshot_2018-11-07-21-22-52.png
    155,8 KB · Pregleda: 16
  • Screenshot_2018-11-07-19-08-44.png
    Screenshot_2018-11-07-19-08-44.png
    159,6 KB · Pregleda: 19
  • Screenshot_2018-11-07-21-23-11.png
    Screenshot_2018-11-07-21-23-11.png
    158,9 KB · Pregleda: 15
UREDNIK
Učlanjen(a)
07.03.2011
Poruka
2.981
Aplikacija ima problem pri radu sa "ugasenim" ekranom. Poslije nekog vremena se aplikacija iskljuci.
Ostaje da rijesimo i ovaj problem.
Hvala clanovima koji su ukazali na ovaj problem.
 
Učlanjen(a)
16.03.2018
Poruka
54
Upravo testirano, navigacija ima problem sa ugašenim ekranom i u modu za pešake. Nemoguće ju je koristiti turistički kada tražite nešto u blizini šetajući. Ne znam koliko je brzo potrebno ići da se ne bi ugasila ali ni brza šetnja ne pomaže. U kolima dok god se vozite radiće bez problema ali ako upadnete u gužvu ili na semaforu malo duže stoji crveno ona će se samoinicijalno ugasiti.
 

NiM

Učlanjen(a)
20.09.2014
Poruka
16
Aplikacija ima problem pri radu sa "ugasenim" ekranom. Poslije nekog vremena se aplikacija iskljuci.
Ostaje da rijesimo i ovaj problem.
Hvala clanovima koji su ukazali na ovaj problem.

Meni je to isto radila Tom-Tom GO aplikacija. Rijesio sam to u postavkama u telefonu, tj. aplikacije. U dozvolama za aplikaciju GO (u ovom slucaju TomTom NDS) treba cekirati "prevent phone from sleeping"
(Naravno ne zaboraviti i u postavkama navigacije omoguciti rad u pozadini)

Setting - App&notification - App info - GO - Permission - All permissions - prevent phone from sleeping

EDIT: Ipak nije to, kada sam promijenio tu postavku mobitel mi je bio na napajanju, i aplikacija je radila u pozadini bez da se sama iskljuci, sada sam isprobao bez napajanja i ugasila se, najvjerojatnije da je nesto u vezi sa baterijom...
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
16.03.2018
Poruka
54
Upravo se vratio sa duzeg puta. Posle testiranja TomTom NDS zakljucak sledeci:
1. vizuelno mi se mnogo vise svidja nego za sve ovo pocetno vreme koriscenja. Grafika je svedena, jednostavna, lako citljiva sto je odlicno, jer oci brzo pronadju trazeni podatak umesto da oci saraju po ekranu dok ispred prolazis desetine metara i ne pratis put.
2. svidja mi se sto prikazuje blizinu pumpi sve vreme puta
3. odlicno odradjuje prikazivanje traka kojima treba ici (npr dve leve mozes, u desnu ne ulazi)
4. lepo najavljuje "drzite levu stranu puta" kroz Beograd sto veoma koristi onima koji ne vole da blenu u navigaciju i vise se oslanjaju na slusanje
5. ono sto me je iznenadilo, i na odlasku i na dolasku iako nisam koristio internet, navigacija je na jednom delu rute ponudila brzu rutu koja odstupa od prvobitno zamisljene. Ne znam kako to radi ali ako je verovati ovima sto kazu da ona nema podatke o realnom saobracju ali ima o prosecnom, moja pretpostavka je da je zakljucila da npr posle 11h na nekom delu puta obicno nastaje guzva pa mi je ponudila obilaznicu.
6. naravno, ja ne bih bio ja da nisam danas naleteo na onu eksploziju bombe u Zemunu, usled cega su zatvorili jedan deo Zemuna. Skrenuh u prvu ulicu i iz prve mi je ponudio novu rutu kojom sam izbegao blokadu.
7. mala zamerka ili vise primecivanje, je to sto me je pred ukljucenje na autoput u Srbobranu vodila nekim cudnim putem, tipa svi znaci govore desno ona kaze pravo, sledeca raskrnica znaci desno, navigacija pravo i tako 3 puta. Isao sam nekim ruznim poluputem ali sam dosao gde sam trebao. E sad koliko je navigacija to mogla/morala znati, ne znam.
8. posto je telefon bio na punjacu, da potvrdim da se navigacija nije gasila (dakle, problem sa gasenjem nastaje samo kada nije na punjacu).
9. Juče mi se ponovo update-ovala mapa što dokazuje njihovu tvrdnju da će iste osvežavati često a ne kvartalno što je veliki +
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top