Tko su antikristi prema svetom apostolu Ivanu?

Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
1 Iv 2, 22-23: Tko je lažac, ako ne onaj koji tvrdi da Isus nije Krist? Antikrist je onaj tko niječe Oca i Sina. Svaki koji niječe Sina, nema ni Oca, a tko priznaje Sina, ima i Oca.
-------------------
Evo vam najtipičnijeg primjera antikrista prema gornjoj definiciji svetog apostola Ivana.

Misliš da li je Hristos na zemlji Bog...Bog Sin? Ne.

Mi bismo kao ljudi hteli razumeti u čemu JE RAZLIKA između Tri Nebeska Sveta...ovo je Gosn Otac, ovo je gosn Sin...ali to nije tako.

Gore vidimo nijekanje, pa čak i izrugivanje s Bogom Ocem i Bogom sinom - "Gosn Otac, ovo je gosn Sin...ali to nije tako". Eto, i Otac i Sin su ljudska izmišljotina, uči nas Jovan, a njemu osobno Bog je otkrio nešto što ni apostolima nije otkrio, otkrio mu je Boga koji se očitovao kao "Tri Nebeska Sveta". Ne samo apostolima, ni Isusu Bog nije otkrio ovo što je otkrio Jovanu. ;)
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Odlično. Red je da otvorimo temu koja će se baviti ovim pitanjem.

Ne zaboravimo 1. Jovanovu 4,2.3 i 2. Jovanovu 7.."koji ne priznaju Hrista da je u došao u telu; ovo je varalica i antihrist".

Šta znači pak u 1. Jovanovoj 2,22.23 negiranje Sina? Da li to pak govori o negiranju Božanske prirode? Ne...

Šta znači negiranje Sina?

Pošto to ne podrazumeva negiranje Božanstva niti se igde to može povezati ima drugo značenje.

"I mi videsmo i svedočimo da otac posla sina da spase svet". 1. Jovanova 4,14

Negiranje sinovstva je negiranje dela koje je Hristos učinio za nas..a to je da se preko Njega spasavamo. Uloga Spasitelja je ono što ko poriče Hristu zapravo podrazumeva poricanje da je On Sin.

Sledeći tekst opet povezuje izraz "Sin" sa delom spasenja.

"Ko je lažljivac osim onoga koji odriče da Isus nije Hristos? Ovo je antihrist, koji se odriče oca i sina", 1. Jovanova 2,22

Odricanje od Oca i Sina je povezano sa odricanjem da Isus nije Hristos. Dakle, opet poricanje Hrista kao Spasitelja. On je naš Spasitelj i posrednik kod Boga...zato bez Hrista nema ni Oca tj. ne možemo bez Hrista doći k Ocu.

Znači, ne radi se o poricanju Božanstva već o poricanju Spasiteljstva i posredništva Hristovog za nas. To je odricanje od "Sina"
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Evo još zornih primjera tipičnih za antikrista prema definiciji koju Ivan daje za antikriste. Evo ponovo Ivanove definicije antikrista, da lakše pratimo čitavu stvar.

1 Iv 2, 22-23: Tko je lažac, ako ne onaj koji tvrdi da Isus nije Krist? Antikrist je onaj tko niječe Oca i Sina. Svaki koji niječe Sina, nema ni Oca, a tko priznaje Sina, ima i Oca.

Jovan Prezviter, citat:
argumentima Pisma sam došao do zaključka da ne postoji "Sin" pre početka vremena. Postoji samo Drugo Lice Božanstva tj. Jahve. Isus Hristos je Jahve kao i Duh Sveti..i to je bio oduvek...pre utelovljenja.

Jovan Prezviter, citat:
što se tiče mog shvatanja izraz Otac takođe ne mora isključivo predstavljati Boga. Ni izraz Sin ni izraz Otac...da li si možda...možda primetio da su to izrazi ovo zemaljske kategorije?
---------------------
Antikrist je onaj tko niječe Oca i Sina, reče sveti Ivan. Svaki koji niječe Sina, nema ni Oca.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Evo još zornih primjera tipičnih za antikrista prema definiciji koju Ivan daje za antikriste. Evo ponovo Ivanove definicije antikrista, da lakše pratimo čitavu stvar.

1 Iv 2, 22-23: Tko je lažac, ako ne onaj koji tvrdi da Isus nije Krist? Antikrist je onaj tko niječe Oca i Sina. Svaki koji niječe Sina, nema ni Oca, a tko priznaje Sina, ima i Oca.

Jovan Prezviter, citat:
argumentima Pisma sam došao do zaključka da ne postoji "Sin" pre početka vremena. Postoji samo Drugo Lice Božanstva tj. Jahve. Isus Hristos je Jahve kao i Duh Sveti..i to je bio oduvek...pre utelovljenja.

Jovan Prezviter, citat:
što se tiče mog shvatanja izraz Otac takođe ne mora isključivo predstavljati Boga. Ni izraz Sin ni izraz Otac...da li si možda...možda primetio da su to izrazi ovo zemaljske kategorije?
---------------------
Antikrist je onaj tko niječe Oca i Sina, reče sveti Ivan. Svaki koji niječe Sina, nema ni Oca.

Postoji širi smisao ovih termina u Bibliji u zavisnosti od konteksta. Ti to ne vidiš...

Ko negira Oca i Sina...tj.ko ne prihvata Isusa za Hrista. To je poenta.

Isto tako neko negira Isusa za Hrista kada Mu oduzima ulogu Jedinog posrednika između Boga i ljudi i postavlja neke još..On zaista negira Sina.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Postoji širi smisao ovih termina u Bibliji u zavisnosti od konteksta. Ti to ne vidiš...

Ko negira Oca i Sina...tj.ko ne prihvata Isusa za Hrista. To je poenta.

Isto tako neko negira Isusa za Hrista kada Mu oduzima ulogu Jedinog posrednika između Boga i ljudi i postavlja neke još..On zaista negira Sina.

Ivan je jasan da ne može biti jasniji. Pa da još jednom ponovimo:

1 Iv 2, 22-23: Tko je lažac, ako ne onaj koji tvrdi da Isus nije Krist? Antikrist je onaj tko niječe Oca i Sina. Svaki koji niječe Sina, nema ni Oca, a tko priznaje Sina, ima i Oca.

A evo kako ovdje prisutni Jovan, čovjek zvani "kako vjetar puše", govori o Ocu i Sinu:

Jovan Prezviter: Bog...Bog Sin? Ne.

Jovan Prezviter: ovo je Gosn Otac, ovo je gosn Sin...ali to nije tako.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Ivan je jasan da ne može biti jasniji. Pa da još jednom ponovimo:

1 Iv 2, 22-23: Tko je lažac, ako ne onaj koji tvrdi da Isus nije Krist? Antikrist je onaj tko niječe Oca i Sina. Svaki koji niječe Sina, nema ni Oca, a tko priznaje Sina, ima i Oca.

A evo kako ovdje prisutni Jovan, čovjek zvani "kako vjetar puše", govori o Ocu i Sinu:

Jovan Prezviter: Bog...Bog Sin? Ne.

Jovan Prezviter: ovo je Gosn Otac, ovo je gosn Sin...ali to nije tako.

Jovan ne govori o Bogu pod pojmom Sin. To ti učiš...Jovan nigde ne poistovećuje termin Sin i Bog.

Nema ni jednog retka u Bibliji gde stoji Bog Sin. Sin u kontekstu Hrista je uvek odlika Mesijanskih odlika a Mešijah je prema prorocima "izdanak korena Jesejeva"...i ČOVEK kako kažu apostoli.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Ivan govori o "nijekanju ušiju". Dakle, Ivan kaže da je antikrist svaki onaj tko niječe da Isus ima uši. :)

Tko niječe Sina nema ni Oca.

A Sin je po Bibliji?

Nađeš tekst gde kaže Sin Bog i rešismo.

Ali naći se može samo ČOVEK i "izdanak Jesejev".

Zašto ne možeš naći definiciju Sin Bog? Zato što ne postoji. Možeš li je naći u Pismu?

Da li vidiš ako si objektivan šta znači oslanjati se na definicije koje nisu potvrđene Pismom?

Isto je za Theos..misliš da se uvek odnosi na Boga...a to je neko rekao. Ti ne proveri tj.ne poznaješ sve aspekte termina Theos i onda gradiš pogrešnu interpretaciju.

Tako ti je i za ovo... Termin Bog Sin NEPOSTOJI. Na ne postojećem terminu izgradi zaključak da je negiranje Sina negiranje Božanstva. A veze to nema nikakve.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
A Sin je po Bibliji?

Nađeš tekst gde kaže Sin Bog i rešismo.

Sveti Toma: Gospodin moj i Bog moj.

Ali naći se može samo ČOVEK i "izdanak Jesejev".

Dakle, osim što je pravi Bog, Isus je i pravi Čovjek, Isus je Bogočovjek.

Zašto ne možeš naći definiciju Sin Bog? Zato što ne postoji. Možeš li je naći u Pismu?

Ja i Otac jedno smo. Tko niječe Sina nema ni Oca.

Da li vidiš ako si objektivan šta znači oslanjati se na definicije koje nisu potvrđene Pismom?

Znam ja to vrlo dobro što to znači. I to je karakteristika antikrista. A najbolji primjer za takvu antikristovsku rabotu upravo je nastanak adventističke sekte i djelovanje "antikristovske vjesnice" Ellen White. Upravo je ona sa svojom "zločinačkom družinom" osnovala sektu na razvalini sotonskog računanja datuma Kristova dolaska. Reče ti neki dan da čak ni Isus ne zna dana i časa, ali eto, vjeruješ da ga Miller zna.

Tako ti je i za ovo... Termin Bog Sin NEPOSTOJI. Na ne postojećem terminu izgradi zaključak da je negiranje Sina negiranje Božanstva. A veze to nema nikakve.

Tko niječe Sina nema ni Oca.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Sveti Toma: Gospodin moj i Bog moj.

Bog Sin-gde je ta formulacija?

Dakle, osim što je pravi Bog, Isus je i pravi Čovjek, Isus je Bogočovjek.

Nema tog termina u Bibliji..

Ja i Otac jedno smo

I mi smo jedno sa Njima...onda smo i mi Bog?

Reče ti neki dan da čak ni Isus ne zna dana i časa, ali eto, vjeruješ da ga Miller zna.

Miler zna...naravno. Može mu se :) :).

Ma hajde...koji Miler...koji Slap..

Ne zna niko...ni Hristos..zato što je Čovek..da je BogoČovek evo uzmi primer...On bi rekao da jedan deo Njegove prirode to zna ali drugi da ne zna...pa zar ne bi tako rekao? Jer ako kaže da ne zna...onda ne govori istinu za onaj Božanski deo.

Ali Isus ovori istinu da ne zna a ta istina nas dovodi do toga da je On zaista samo Čovek. Ne u dva dela..jedan jedini.

Nego da se mi ovde bavimio "antikristom" da ne idemo od teme...

Ja sam pojasnio da negiranje Sina nema veze sa negiranjem Božanstva već to ukazuje na negiranje Hrista-Jedinog Spasitelja....1. Jovanova 4,2.3.14.15
 
Natrag
Top