Tito je bio...

Ko je bio Tito?

  • Drug i drugarica

    Votes: 19 5,7%
  • Predsednik jedne prelepe zemlje

    Votes: 143 42,9%
  • Lovac na zebre

    Votes: 28 8,4%
  • Kome ti to?

    Votes: 22 6,6%
  • Lik iz jedne bajke

    Votes: 17 5,1%
  • Legenda sa Drvara

    Votes: 16 4,8%
  • Glavna faca svog vremena

    Votes: 152 45,6%

  • Total voters
    333
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
Tema je Tito – prvi deo će biti vezan za to
Nema pljuvanja, ali ima reagovanja na neutemeljene konstatacije i zaključke.
Iz ovih dosadašnjih polemika, mnogi su, vjerovatno, stekli utisak da sam ja ubijeđeni titoista, a ustvari nisam. Ja samo volim istinu, a ne volim kada neko tu istinu, iz neznanja ili namjerno falsifikuje i izvće. Recimo, sintagma: brutalni titoistički režim, nikako ne stoji niti je tačna. Brutalni diktatorski režimi su bili u Albaniji, SSSR-u u vrijeme Staljina, Kini u vrijeme Mao-a..., a za režim u socijalističkoj Jugoslaviji se ne može reći da je bio brutalan, jer je to naprosto neistina. Nema ovdje ni vremena ni prostora da se detaljno o tome govori, ali samo kratko da kažem ovo: Vrijeme do pedesetih godina bi se i moglo nazvati brutalnom vladavinom, ali treba imati na umu da je to vrijeme kada je nova vlast bukvalno branila svoj život, kako od vanjskih tako i od unutrašnjih neprijatelja. A nema te vlasti koja nije brutalna kada brani svoj opstanak.

Tačno je to da su Staljinov, Mao Ce Tungov, Pol Potov, . . . režimi bili brutalniji od Titovog. Međutim to ne znači da i Titov režim nije bio brutalan. Ta brutalnost je bila najizraženija neposredno posle rata sa besmislenim streljanjima bez ikakvog suda , hapšenjima, zastrašivanju , nasilnim otkupima, pa nacionalizacijama ( otimanje od ljudi njihove zemlje i imovine). Žrtve ovakvog terora nisu bili samo ljudi koji su sarađivali sa neprijateljima već običan narod, seljaci a naročito ideološki neprijatelji, kako su ih sami titoisti zvali a reč je o ljudima koji su imali drugačije mišljenje. Ta brutalnost se nastavlja posle raskida sa Staljinom .Poznat je radnorekreativni logor na Golom otoku, gde završiše mnogi koji nisu imali veze sa Infrobiroom. I tu je režim iskoristio priliku za zastrašivanje i obračun sa neistomišljenicima. Posle pedesetih brutalnost popušta, no to je i dalje totalitaristička diktatura. I dalje postoji verbalni delikt, politički zatvorenici , bilo kakva kritika ili šala na račun Tita, partije sistema itd vodila je ravno u zatvor. Partija je ulazila u sve segmente društva u privredi ,kulturi,javnoj reči , umetnosti a da ne pričam o zloupotrebama dece u pionirskim organizacijama. Monopol partije bio je neprikosnoven. Na odgovorne funkcije mogli su samo oni koji su članovi partije, skoro svuda se tražila moralnopolitička podobnost. O pluralizmu mišljenja nije moglo biti govora a višestranačje je bio tabu. Nametnuti kult ličnosti dobio je mitske razmere (opet o mitu) , to indoktriniranje od malih nogu trajalo je i posle Titove smrti. Nije bilo ni jedne ustanove od suda do vrtića gde nije bila okačena Titova slika ,priredbe,sletovi i štafeta mladosti, Razne proslave, cela ta ikonografija i kič koji kroz optimizam i priču o pobedi veliča lik i delo voljenog vođe.
Da zaključim , kada sam govorio o brutalnosti titoističkog režima nisam mislio samo na počinjene zločine već i na nasilni mehanizam totalitarističkog delovanja.
Zatim konstatacija o reaktivnoj titoističkoj svijesti, koja ima i danas posledice, naprosto je neutemeljena, kako sa sociološkog, tako i sa psihološkog aspekta.
Sa sociološkog zbog toga što se čovjek po svojoj prirodi nikada ne zadovoljava onim što ima, nego uvijek želi i teži višem i boljem, a sa psihološkog zbog toga, što ljudska svijet nije rijeka koju možeš regulisati i odrediti joj smjer toka onako kako želiš.

Ti pišeš uopšteno o ljudskoj svesti sa humanističke pozicije. Sa tim se može ali i ne mora složiti.
Ja sam pisao o pojedinačnoj svesti koja je u dužem vremenskom periodu bila izložena totalitarističkoj presiji.
Ovdje si djelimično u pravu, ali samo djelimično. Nije problem u dogovornoj ekonomiji (ako se prate trendovi u savremenoj zapadnoj ekonomiji, mogu se čak i tamo naći oblici dogovorne ekonomije i državne intervencije u privredi), nego je problrm u jugoslovenskoj privredi i društvu uopšte, bio najviše u tome što je u privredne odnose uvedena nevjerovatno velika demokratija, umjesto da je to urađeno u političkim odnosima. Privreda se uglavnom zasniva na strogim tehnološkim procesima, a takvi procesi ne trpe nikakvu demokratiju. nego strogo određene operacije i tajminge, koji se moraju poštovati.

Zašto sada propadaju mnoga preduzeće iz socijalističkog perioda? Odgovor nije ni u kakvom nasleđu, kako pokušavaš prikazati, nego je odgovor u sledećem: Amortizacija kao trošak poslovanja koja se pokriva iz dobiti, treba, u prvom redu, da posluži kako za zamjenu dotrajalih sredstava za proizvodnju, tako i za njihovu tehnološku modernizaciju. E, ovo se, u mnogim preduzećima, godinama ne radi, - zbog oportunizma, javašluka, nestručnosti, veće dobiti..., tako da je proćerdano vrijeme za obnovu tehnologije, a sa zastarjelom tehnologijom, nema napretka niti uspješnog poslovanja.


Dogovorna ekonomija ne postoji nigde u onom što nazivamo savremeni kapitalistički svet, tamo dominira takozvano slobodno tržište ( bar formalno , ovde ne pričam o monopolima i kartelskom ponašanju).Intervencija države je nešto drugo. Slažem se sa tobom da u ekonomiji ne treba da vlada demokratija ali upravo je Titov režim to uveo. Objasniću; postoje dva perioda u razvoju privrednih odnosa u SFRJ. Prvi je etatistički i traje do traje do 74 zapravo 72 možda i ranije. U ovom periodu država direktno upravlja preduzećima preko svojih direktora koje ona postavlja. Drugi je samoupravni a radi se da radnici biraju rukovodstvo i upravljaju fabrikama a to nije ništa drugo nego demokratski odnos. Smatralo se, pošto su radnici direktno vezani za proizvodnju , da će oni biti najviše zainteresovani za unapređenja u smislu bolje produktivnosti. No to se nije desilo , radnicima je bilo najvažnije da dobiju platu i polutke od sindikata.
U svakom slučaju oba perioda su bila neuspešna jer su se zasnivala na dogovornoj ekonomiji koja je bliža demokratskom prncipu a ne nemilosrdnoj borbi i konkurenciji kakva postoji na slobodnom tržištu.
A na pitanje „ Zašto propadaju mnoga preduzeća iz socijalističkog perioda“ mogu odgovoriti da su kod nas (u Srbiji ) a predpostavljam da su i kod tebe te firme propale još devedesetih godina a ta priča o amortizaciji i neobnavljanju tehnologije jeste tačna, ali ne krivim ja samo Tita za našu ekonomsku propast, ima onih koji su gori čak i od Tita, ali pošto je tema Tito moram o njemu da govorim. Otvori temu o Miloševiću pa ćeš videti šta mislim o njemu.
Sad, samo kratko bih izašao iz teme.
Pominjanje Hrvatskog,Bošnjačkog,Crnogorskog, Srpskog jezika kao tri odvojena jezika ,za mene je glupost neopevana, inače glavna karakteristika Balkanskog prostora. To je jedan te isti jezik , e sad kako se on zove, to je drugo pitanje . Nekada se on zvao Srpskohrvatski ili Hrvatskosrpski, danas kod mnogih postoji odbojnost prema ovom nazivu. U Hagu ( mislim onom sudu) imaju neki svoj naziv (nikad ga nisam upamtio) eto i oni, čak i oni su shvatili da je to jedan jezik. Uzrok ovakve podele jednog te istog jezika je u zabludi da svaka nacija ne može biti nacija ako nema svoj jezik . To je toliko netačno da nemam reči. Danas Brazilca niko neće poistovetiti sa Portugalcem, Meksikanca,Argentinca,Kolumbijca itd, sa Špancem, Amerikanca , Kanađanina Australijanca sa Englezom. Znači nacionalnost nije vezana za jezik.
@yukic: Ta moja izjava je reakcija na to sto si rekao da su Bosnjaci i Bosanski jezik novokomponovani pojmovi. Meni je to bila uvreda. Rijeci novokomponovani, vjestacki i sl. koriste neki Srbi i Hrvati u cilju negiranja postojanja Bosnjaka, Bosne i Bosanskog jezika.

sanjalice nemoj da brineš, većina nacija je veštačka u smislu, nastanka emancipacijom od matičnog naroda ili mešanjem više nacija.Ovde spadaju i Hrvati i Srbi i Rusi i Slovenci i Nemci , Austrianci itd, itd, itd.
Postoji samo nekoliko matičnih nacija koji nisu nastale ovakvim putem ( a možda i to grešim) ja trenutno mogu da se setim Kineske i Inijske koje su jako stare nacije , možda će neko pomenuti Grke i Baskijce ali to je jako sumljivo.
Na kraju interesantna digresija. Japanci ne spadaju u ovu grupu matičnih nacija (tako da ih nazovem). Japanci su zapravo nastali od Kineza. Na japanskim ostrvima pre dolaska Jajoi kulture zapravo Kineza živeo je narod Ainu koji su bili belci . S kraja osamdesetih godina naši eminentni stručnjaci utvrdili su da su Ainu zapravo Srbi , otuda parola - Srbija do Tokija . ali to je za neku drugu temu.
 
Poslednja izmena:
Master Of The Universe
Član
Učlanjen(a)
28.10.2009
Poruka
911
Danas je 30 godina od Titove smrti:


Kod:
http://www.youtube.com/watch?v=92NR7S2YhsU

http://www.youtube.com/watch?v=l8ps5BjQjjI

http://www.youtube.com/watch?v=bkarwj8gPCc&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=WvDEXlFo4no&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=YdrTVmTROmU&feature=related
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Danas je 30 godina od Titove smrti:
Da, danas se navršava 30 godina od dana Titove smrti. Na njegovoj sahrani okupio se najveći broj svjetskih državnika i krunisanih glava, koji je ikada zabilježen u novijoj istriji. To samo govori koliko ga je svijet cijenio.
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2009
Poruka
3.279
Da, danas se navršava 30 godina od dana Titove smrti. Na njegovoj sahrani okupio se najveći broj svjetskih državnika i krunisanih glava, koji je ikada zabilježen u novijoj istriji. To samo govori koliko ga je svijet cijenio.
Došli ljudi da pokušaju da izvuku nešto od para što su mu dali, i poslednji put ga oteraju u ...! :lol:
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Cinjenica da bi nas Staljin progutao 48.-me da mu se Broz nije suprotstavio.Takodje se ne moze osporiti da je bio protiv Hilera.Tu zaslugu mu niko ne moze oduzeti.
Ali mislim da je upravo on postavio kamen temeljac za sve sto se desavalo devedesetih...
 
Učlanjen(a)
25.12.2009
Poruka
18
Tito je bio glavna faca svog vremena...

Nisam celu temu pročitao,vidim nazivaju ga hohštaplerom...
A dali se neko seća da je tada JNA bila 3 po snazi u evropi i 7 u svetu?
Da je napravio jaku i respektabilnu državu koja se pitala mnogo više nego sadašnje državice,nastale od juge. Dakle imali smo upravo ono za čim neki kukaju u drugoj temi, ugled. A to dokazuje da su naši pasoši bili vrlo popularni za krađu.

Imali smo i nezavisnost,pozicinirao je državu između istoka i zapada i vrlo vešto manipulisao snjima.

Radnička klasa , srednji stalež je postojao i prilično dobro živeo.

A da je imao prilično radikalne metode za političke ne istomišljenike stoji,ali je suzbio i nacionalizam.

Došli ljudi da pokušaju da izvuku nešto od para što su mu dali, i poslednji put ga oteraju u ...! :lol:
pišeš puno budalaština dečače
 
Master Of The Universe
Član
Učlanjen(a)
28.10.2009
Poruka
911
Tito je bio glavna faca svog vremena...

Nisam celu temu pročitao,vidim nazivaju ga hohštaplerom...
A dali se neko seća da je tada JNA bila 3 po snazi u evropi i 7 u svetu?
Da je napravio jaku i respektabilnu državu koja se pitala mnogo više nego sadašnje državice,nastale od juge. Dakle imali smo upravo ono za čim neki kukaju u drugoj temi, ugled. A to dokazuje da su naši pasoši bili vrlo popularni za krađu.

Imali smo i nezavisnost,pozicinirao je državu između istoka i zapada i vrlo vešto manipulisao snjima.

Radnička klasa , srednji stalež je postojao i prilično dobro živeo.

A da je imao prilično radikalne metode za političke ne istomišljenike stoji,ali je suzbio i nacionalizam.

U potpunosti je tacno sve sto si rekao. Od ovih banana-drzavica i samozvanih jajara liderčića samo steta, a koristi nikakve.

102_josip_broz_tito.jpg
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
25.10.2009
Poruka
3.279
pišeš puno budalaština dečače
Onaj žuti znak što se smeje na kraju rečenice predstavlja šalu, foru, razbibrigu. Šta sam imao da napišem o njemu-napisao sam, to je bila samo trenutna inspiracija. Ovo nije redovno zasedanje SANU, ovo je nešto potpuno drugačije...
A da. I da imaš stotinu godina ne možeš me nazivati "dečače", jer to više nikako ne mogu biti. Kome je on i danas idol-neka drži njegovu sliku na zidu, ja nemam ništa protiv, niti mi to smeta... ;)
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Onaj žuti znak što se smeje na kraju rečenice predstavlja šalu, foru, razbibrigu. Šta sam imao da napišem o njemu-napisao sam, to je bila samo trenutna inspiracija. Ovo nije redovno zasedanje SANU, ovo je nešto potpuno drugačije...
A da. I da imaš stotinu godina ne možeš me nazivati "dečače", jer to više nikako ne mogu biti. Kome je on i danas idol-neka drži njegovu sliku na zidu, ja nemam ništa protiv, niti mi to smeta... ;)
Ne vadi se sada!:) Čovjek ti je u figurativnom smislu rekao da dječački razmišljaš, pa makar bio rođen odmah posle potopa:blum3:
 
Natrag
Top