Koristite zastareli pregledač. Možda neće pravilno prikazivati ove ili druge veb stranice. Trebali biste nadograditi ili koristiti alternativni pregledač.
U sastavu Republike Srbije nalaze se dve autonomne pokrajine: Vojvodina i Kosovo i Metohija. U svrhu adminitracije i statistike, ostali deo Srbije je nazvan Centralna Srbija, koja u svom sastavu ima i Grad Beograd, glavni grad Srbije.
Pokrajine
Autonomne pokrajine Vojvodina i Kosovo i Metohija imaju posebne nadležnosti, kao i pravo na sopstvene simbole, pa tako Vojvodina koristi grb i zastavu. Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija, koja je od 1999. godine pod upravom Ujedinjenih Nacija, zvanično koristi simbole UN. Nezvanično, Albansko stanovništvo koristi albansku narodnu zastavu, koja je identična zastavi susedne Albanije. Srpsko stanovništvo poštuje i koristi simbole Republike Srbije, kao i institucije Republike Srbije na Kosovu i Metohiji, koji ih koriste zvanično.
Upravni okruzi
Prema Zakonu o teritorijalnoj organizaciji i lokalnoj samoupravi, upravni okruzi su regionalni centri državne vlasti. Ministarstva obavljaju državne poslove Republike Srbije preko centara okruga.
Ove teritorijalne jedinice su organi državne uprave, pa tako nemaju svoje simbole već koriste grb i zastavu Republike Srbije.
Opštine i gradovi
Opštine i gradovi su osnovne jedinice lokalne samouprave.
Gradovi su teritorijalne jedinice sa više od 100000 stanovnika, izuzetno i manje, ako su ostali bitni uslovi za takav status ispunjeni. Gradovi dalje mogu biti podeljeni u gradske opštine (primeri Beograda i Niša). Gradovi u Republici Srbiji su: Valjevo, Vranje, Zaječar, Zrenjanin, Jagodina, Kragujevac, Kraljevo, Kruševac, Leskovac, Loznica, Niš, Novi Pazar, Novi sad, Pančevo, Požarevac, Priština, Smederevo, Sombor, Sremska Mitrovica, Subotica, Užice, Čačak i Šabac.
Opštine i gradovi imaju pravo na sopstvene simbole koje samostalno uređuju statutima ili posebnim odlukama o njihovoj upotrebi. Čest je slučaj da se u statutima opština i gradova pominje postojanje simbola, ali da se uopšte ne koriste, niti postoji njihov opis. Sa druge strane neke opštine i gradovi su kroz odluku o simbolima samo delimično opisale njihov izgled, pa se izgled ne može striktno rekonstruisati.
Najsvetliji primeri su opštine i gradovi koji u svojim odlukama o simbolima sadrže i deteljan blazon (opis) grba i zastave.
Naseljena mesta
Naseljena mesta predstavljaju delove teritorije opštine ili grada koji imaju izgrađene objekte za stanovanje i privređivanje i osnovnu infrastrukturu. Mogu biti organizovana u mesne zajednice.
Autonomna pokrajina Vojvodina sastavljena je od fizičko-geografskih regija: Banata, Bačke i Srema. Ove regije nekada su imale svoje grbove, čiji se motivi danas pojavljuju na zvaničnom grbu Vojvodine.
Vojvodina je administrativno podeljena na: 7 upravnih okruga, 3 u Bačkoj, 3 u Banatu i 1 u Sremu.
Upravni okruzi su dalje podeljeni na opštine.
Status grada ima glavni grad pokrajine Novi Sad .
Zastava Autonomne pokrajine Vojvodine
U članu 2. Odluke o zastavi Autonomne pokrajine Vojvodine koja je izdata u "Službenom listu APV" br 2/2004 od 2.3.2004. stoji:
Zastava Autonomne Pokrajine Vojvodine, teritorijalne autonomije u Republici Srbiji, savremene Evropske regije i članice Evropskih regija sastoji se od tri boje, crvene, plave i bele, položene vodoravno u srazmeri 1:8:1. U sredini plavog polja nalaze se poređane u krug tri
zvezde žute boje. Odnos širine i dužine zastave je 1:2. Zastava je dvostrana, identičnog izgleda sa obe strane.
Grb Autonomne pokrajine Vojvodine
Grb Vojvodine se sastoji od istorijskih grbovi tri vojvođanske regije: Srema, Banata i Bačke. Istorijski grb Srema je u donjem delu štita i sastoji se od plavog polja sa tri srebrne vijugave trake koje predstavljaju sremske reke Bosut, Savu i Dunav.
Ispod druge trake je zeleno polje na kome su jelen u ležećem stavu, prirodnih boja i zlatne ogrlice i čempres u prirodnim bojama. U gornjem levom polju je istorijski grb Bačke - Apostol Pavle na plavom polju, sa srebrnim mačem u desnoj ruci i knjigom u levoj ruci. Gornje levo polje je crvene boje sa propetim zlatnim lavom koji desnom šapom drži sablju. Ovo polje predstavlja Banat.
Grad Beograd je posebna teritorijalna jedinica Republike Srbije u Centralnoj Srbiji.Administrativno je podeljen u 17 opština od kojih su 10 gradskih i 7 prigradskih.
Grad BeogradGrad Beograd - gradske opštine:
Voždovac Vračar Zvezdara Zemun Novi Beograd Palilula Rakovica Savski Venac Stari Grad
Pod Centralnom Srbijom podrazumeva se teritorija Srbije koja ne pripada autonomnim pokrajinama. Ona nije upravna kategorija, pa kao takva ne može imati svoja znamenja. Podeljena je na 17 upravnih okruga i grad Beograd (prikazan svetlo plavo na mapi). Svaki okrug podeljen je u opštine, od koje su neke stekle status grada.
8. Mačvanski okrug
Bogatić
Vladimirci
Koceljeva
Krupanj
Loznica
Ljubovija
Mali Zvornik
Šabac 9.Kolubarski okrug
Valjevo
Lajkovac
Ljig
Mionica
Osečina
Ub 10. Podunavski okrug
Velika Plana
Smederevo
Smederevska Palanka
11. Braničevski okrug
Veliko Gradište
Golubac
Žabari
Žagubica
Kučevo
Malo Crniće
Petrovac
Požarevac
U opštini Žitište je u upotrebi neheraldički amblem plave i zlatne boje nepravilnog oblika sa slovom Ж u čelenci.
„Grb” Žitišta
grad Zrenjanin
Skupština grada Zrenjanina je usvajanjem statuta 8. jula 2008. godine usvojila i zastavu i grb grada.
Zastava je bele boje sa grbom u sredini. Razmera je 2:3.
Grb je tradicionalni grb koji postoji od 1769. godine, a ponovo se koristi od 2008. godine. Motiv na štitu predstavlja Uspenje presvete Bogorodice, a štit je nadvišen zlatnom bedemskom krunom sa pet vidljivih merlona.
Kikinda je dobila status slobodnog grada i grb 1893. godine. Blazon: Na crvenom desna oklopljena ruka graničara drži sablju na koju je nataknuta odrubljena glava Turčina, crveno srce u stopi.
Elementi pseudoheraldičkog simbola koji upotrebljava Opština Odžaci su: klasje, laboratorijska posuda, ime opštine i godine 1557. i 1944. Oblik amblema je neuobičajen. Bivši amblem je sadržao i zvezdu petokraku(na slici je crno-bela varijanta).
Stari grb mesta Odžaci u Odžacima je zaboravljen. Na slici je njegova predstava iz mađarskog izvora iz 1880. godine. Crkva u selu posvećena je Sv. Arhanđelu Mihajlu, odakle i motiv.
„Grb” Odžaka
Nekadašnji „grb”Odžaka
grad Sombor
U Statutu grada Sombora od 30. avgusta 2008. godine opisani su grb i zastava: