Tehnokratija, NWO, Covid i vera..

Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.283
Mire prosto pitanje. Šta sledi dan nakon poslednjeg dana zimske kratkodnevice. I piši na onoj drugoj temi gde piše Željko

Jovane..

Sta sledi nakon 21. decembra? Tog datuma je kratkodnevica a ne 24. ili 25. decembra.. I svi raniji praznici brumalije i saturnalije su se zavrsavali pre 21. decembra. Dakle, brumalije i saturnalije traju do 17. decembra --->

Hrvatska enciklopedija:

"saturnalije su se svetkovale od 17. do 23. prosinca (isprva 19. prosinca, pa od 17. do 19. prosinca) kada su bili završeni svi poljodjelski poslovi."

Wikipedija:

"Сатурналије су биле древни римски фестивал у част бога Сатурна које су првобитно одржаване 17. децембра, а касније продужена незваничним свечаностима до 23. децембра"


Kasnije su rimljani pokusavali da povezu slavlja, pa su kroz Saturnalije obuhvatili i dan "nepobedivog boga sunca", a to je 25. decembar, da bi se dodvorili Hriscanima koji su to vec ranije slavili!

Niko od pagana nije slavio taj datum.. Mitraizam je pomeranjem datuma pokusao da sinkretizuje Hriscanstvo, kao i ostale paganske obicaje. .

Evo sta kaze wikipedija:

"prema zadnjim poznatim zapisima saturnalije, iako tretirane kao poganski običaji, slavljene su i u doba kršćanstva, od 17. do 23. prosinca, prema kršćanskim kalendarima. S vremenom, isprepleli su se običaji saturnalija s novim kršćanskim svetkovinama."

Znaci u Hriscansko vreme, Saturnalije nisu obuhvatale 25. decembar, a nisu se ni zavrsavale dan ranije! Kasnije su pomerane na 23. decembar, cisto zbog greske u kalendaru (carevi su menjali kalendare), jer se smatralo da treba dodati jos dva dana, da bi se ovo poklopilo sa kratkodnevnicom!


Dakle, sva ta prica veze nema sa 25. decembrom, jer tog datuma astonomski ne nastupa kratkodnevica, cak ni dan pre toga ne nastupa! Medjutim, raznim rimskim uredbama je to pomerano, da bi se poklopilo sa 25. koji se tek kasnije pocinje slaviti kroz MITRAIZAM!

Dakle, slavljenje 25. decembra (rodjenje boga sunca) je kasnijeg datuma, a Saturnalije su u vreme Hriscana trjajale najkasnije do 23. decembra, sto opet nije 25.

I ne mozes mi ovo nastimovati, jer u vreme Hriscanstva 25. decembar nije bio "pocetak duze obdanice". Taj dan uopste nije bio vezan za "pocetak duze obdanice"! Kratkodnevica je po rimskom kalendaru padala na 21. 22. 23. ali nikada na 24. sve dok MITRAIZAM nije preuzeo svoju ulogu!

I necu da pisem na drugoj temi, jer nema svrhe, mislim da sam ovde sve rekao, a tamo dokazao ranije, pa oni koji zele da saznaju istinu, procitace sta sam pisao, kao i istoriju!
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.403
Kasnije su rimljani pokusavali da povezu slavlja, pa su kroz Saturnalije obuhvatili i dan "nepobedivog boga sunca", a to je 25. decembar, da bi se dodvorili Hriscanima koji su to vec ranije slavili!

Mire, hrišćani to nisu slavili do IV veka. Ako si pratio diskusiju, najraniji pomen 25.decembra je bio početkom III veka od strane Hipolita Rismkog. Ali to još niko nije slavio niti su se Hristovi rođendani slavili, ni na druge datume koji su bili u opticaju pre pomene 25.decembra tj. u aprilu i maju. Tertulijan u III veku jasno kaže da proslavu rođendana smatra paganskom tekovinom. To je bio opšti stav hrišćana u tom dobu tj. u III veku. Dakle, i te datume u aprilu i maju(starija tradicija) nisu proslavljali već samo pominjali kao moguće datume rođenja. A 25.decembar kao pomen rođenja prvi put je spomenut tek početkom III veka.

Tako da Rimljani nisu mogli preuzeti 25.decembar od hrišćana kao datum proslave.


Sta sledi nakon 21. decembra? Tog datuma je kratkodnevica a ne 24. ili 25. decembra.. I svi raniji praznici brumalije i saturnalije su se zavrsavali pre 21. decembra. Dakle, brumalije i saturnalije traju do 17. decembra --->

Hrvatska enciklopedija:

"saturnalije su se svetkovale od 17. do 23. prosinca (isprva 19. prosinca, pa od 17. do 19. prosinca) kada su bili završeni svi poljodjelski poslovi."

Wikipedija:

"Сатурналије су биле древни римски фестивал у част бога Сатурна које су првобитно одржаване 17. децембра, а касније продужена незваничним свечаностима до 23. децембра"


Brumalije i saturnalije idu maksimalno do 24.decembra. To je uredu. Ali postoji praznik Sol Invictus koji jeste slavljen i na 25.decembar. Već sam tamo pomenuo, bilo je više datuma Sol Invictusa..11.decembar, 21.decembar i 25.decembar. Dakle, svi se ti praznici nadovezuju jedni na druge. Sol Invictus na 25.decembar jeste deo proslave zimske kratkodenevice koja počinje 21. decembra. I to je u Rimu poznato već od IV-III veka p.n.e pošto se od tada slavi Sol Invictus. Solarni praznik je u Rimu od Tita Tacija(oko 748. pr. Kr) još, dakle od samog nastanka.


Tako da ukratko, praznik je poznat Rimljanima. No, nije bio jedini i nije bio obavezujuć do Aurelijana 274.n.e. To je ono što je Aurelijan pak doneo novo..obaveznost tog praznika.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.357
Mire, .... Ako si pratio diskusiju, najraniji pomen 25.decembra je bio početkom III veka od strane Hipolita Rismkog.

A najraniji pomen slavljenja nekog poganskog boga 25.12. jeste koncem trećeg stoljeća - Aurelijanov bog Sol Invictus 274. godine.

"Uistinu, jedini dokaz za proslavu rođendana 'boga Invictusa' na dan 25.12. je onaj u Filokalusovom kalendaru - proslava Sol Invictusa, Aurelijanova boga sunca." (Roger Beck, "Merkelbach's Mithras")

I to je u Rimu poznato već od IV-III veka p.n.e pošto se od tada slavi Sol Invictus. Solarni praznik je u Rimu od Tita Tacija(oko 748. pr. Kr) još, dakle od samog nastanka.

"Uistinu, jedini dokaz za proslavu rođendana 'boga Invictusa' na dan 25.12. je onaj u Filokalusovom kalendaru - proslava Sol Invictusa, Aurelijanova boga sunca." (Roger Beck, "Merkelbach's Mithras")
-----------------------------------

Kako se ovdje potpuno suprostaviše Jovan P.Fč i Roger Beck, a za Jovana nam je poznato da "zahvaća iz Miroljubovih septičkih izvora", dobro je da čitatelji znaju tko je točno gore citirani Roger Beck.

Roger L. Beck je profesor emeritus, klasičar, na Odjelu za povijesne studije na Sveučilištu Toronto Mississauga. Rođen je u Engleskoj, a školovao se na Sveučilištu Oxford (BA) i Sveučilištu Illinois (PhD). Roger je ugledni znanstvenik čiji istraživački interesi uključuju religiju u Rimskom Carstvu, posebice kult Mitre; kognitivno proučavanje religije; antička astronomija i astrologija; antički roman, osobito djela Petronija i Apuleja. Njegove njegove knjige su: Religija Mitrinog kulta u Rimskom Carstvu: Misterije neosvojenog Sunca (Oxford, 2006.), Kratka povijest drevne astrologije (Blackwell, 2007.), Beck o mitraizmu: Sabrana djela s novim esejima (Ashgate, 2004.) i Planetarni bogovi i planetarni redovi u Mitrinim misterijama (Brill, 1988.).
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.357
Tvoj Aurelijan ga je učinio "obavezujućim". To je novo

"Uistinu, jedini dokaz za proslavu rođendana 'boga Invictusa' na dan 25.12. je onaj u Filokalusovom kalendaru - proslava Sol Invictusa, Aurelijanova boga sunca." (Roger Beck, "Merkelbach's Mithras")
-----------------------------------

Kako se ovdje potpuno suprostaviše Jovan P.Fč i Roger Beck, a za Jovana nam je poznato da "zahvaća iz Miroljubovih septičkih izvora", dobro je da čitatelji znaju tko je točno gore citirani Roger Beck.

Roger L. Beck je profesor emeritus, klasičar, na Odjelu za povijesne studije na Sveučilištu Toronto Mississauga. Rođen je u Engleskoj, a školovao se na Sveučilištu Oxford (BA) i Sveučilištu Illinois (PhD). Roger je ugledni znanstvenik čiji istraživački interesi uključuju religiju u Rimskom Carstvu, posebice kult Mitre; kognitivno proučavanje religije; antička astronomija i astrologija; antički roman, osobito djela Petronija i Apuleja. Njegove njegove knjige su: Religija Mitrinog kulta u Rimskom Carstvu: Misterije neosvojenog Sunca (Oxford, 2006.), Kratka povijest drevne astrologije (Blackwell, 2007.), Beck o mitraizmu: Sabrana djela s novim esejima (Ashgate, 2004.) i Planetarni bogovi i planetarni redovi u Mitrinim misterijama (Brill, 1988.).
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.403
Čini mi se da si i gospodina Beka nepotpuno citirao. Nema ja njemu šta da se suprotstavim ili da ga podržim. Ali definitivno na osnovu jedne rečenice bez ostalih referenci o svemu što piše još u vezi date teme, nije reprezentativno za razmatranje.

No, Klaus je takođe rekao da 25.decembar nije vezan za Mitrovdan već da Sol Invictus. A Sol Invictus je padao na 21.decembar, na 25.decembar, na 11.decembar.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.357
Čini mi se da si i gospodina Beka nepotpuno citirao. Nema ja njemu šta da se suprotstavim ili da ga podržim. Ali definitivno na osnovu jedne rečenice bez ostalih referenci o svemu što piše još u vezi date teme, nije reprezentativno za razmatranje.

Beck je neznalica i ništarija, a vrijedno i reprezentativno je ovo što si ti našao u "Miroljubovim septičkim jamama", napojio se s time i sada to ovdje bljuješ.

No, Klaus je takođe rekao da 25.decembar nije vezan za Mitrovdan već da Sol Invictus. A Sol Invictus je padao na 21.decembar, na 25.decembar, na 11.decembar.

Na 25. decembar tek od 274. godine.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.403
Kažem, nisi gospodina Beka iscitirao potpuno, već izvukao jednu njegovu rečenicu. Tako da to nije reprezentativno za razumevanje njegovog stava, što može odvesti u pogrešnom pravcu razumevanja samog Beka.
Zato ne bih da to komentarišem.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.357
Kažem, nisi gospodina Beka iscitirao potpuno, već izvukao jednu njegovu rečenicu.

Ja znam da se tebi zbog istine gadi Roger Beck, pa ne možeš sam čitati i citirati što je čovjek napisao. OK, čitaj ti i citiraj ono čime se napajaš u "Miroljubovim septičkim jamama". Ja bih ti bio zahvalan da taj "napoj" ne bljuješ ovdje po forumu, ali znam da ćeš ti radije poslušati svoga nadahnitelja nego mene. :)

Zato ne bih da to komentarišem.

Ti si "specijalist za bljuvanje", pa bljuj. Pusti da komentira netko normalan.

P.S. Bez obzira na tvoje gađenje na Beckove činjenice, ja ću čovjeka nastaviti citirati svaki put kada zatreba.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.403
Ja bih voleo da ga ti citiraš ali potpuno, pa ako to tvrdi, nikakav problem. Ako je to njegov generalni stav. Ali činimi se da ga nisi dovoljno citirao.

Kako ti volja.
 
Natrag
Top