Kako izabrati parfem?
Izbor parfema je veoma subjektivan, savjetujemo vam da prije svega slušate samu ili samog sebe, jer je to dio vašeg stila, unutrašnjeg svijeta ili ideala. Parfem često može priotvoriti vrata u najskrivenije kutke vaše duše i dosta reći o vašim čežnjama i vašem karakteru.
Naša koža ima svoj miris i svoju takozvanu 'hemiju', koja utiče na miris koji nanosite na nju. Jedan te isti parfem može zvučati drugačije ne samo na različitim ljudima, nego i na vašoj koži zavisno od ambijenta, vašeg raspoloženja, godišnjeg doba i mnogo toga... Zato savjetujemo da ne žurite da se što prije izbavite parfema koji kako mislite nije za vas, možda trebate malo pričekati. Uz to ukus se s vremenom mijenja.
Najbolji je prilaz izboru parfema, ako ste već odlučili da uživate, je razumijevanje njegove ljepote kao umjetničkog dijela, njegove jedinstvenosti. Čak ako mislite da nije vaš nemojte ga bezobrizno izgrditi, jer iza njega stoji umjetnik, epoha, svoja posebna priča.
Kako testirati parfem?
Najbolje je testirati parfem na koži ili, ako to ne želite, sa blotera. Kada udišete miris direktno iz bočice, osjetićete miris alkohola i samo visoke note kompozicije. Treba pustiti parfem da zaživi na vašoj koži, a to neće biti prije 10-15 minuta poslije nanošenja. Najbolje je prošetati i mirisati ga s vremena na vrijeme. Nemojte testirati više od tri parfema odjednom, jer vaš nos može da vas iznevjeri.
Najbolje je testirati parfem u onoj koncentraciji koju želite kupiti: parfem, parfemsku ili toaletnu vodu. Ako vam nude ulje ili dezodorans u svojstvu testera, nećete imati predstavu o bogatsku parfemske kompozicije, jer dezodorans, ulje i proizvode za tijelo nisu napravljeni sa ciljem prezentirati miris, već da ga prate. Imajte u vidu da neke toaletne vode se razlikuju ne samo u koncentraciji, već i u kompoziciji od parfemskih voda (Allure Chanel, Crystalle Chanel, Coco Mademoiselle Chanel, Narciso Rodriguez for Her).
Mirisna garderoba ili koliko parfema treba imati?
Koliko god želite. Naravno, ovo nije pitanje za kolekcionara parfema. Ako niste rijetki srećković koji ima jedan jedini omiljeni parfem koji mu služi kao visit-karta, onda bolje nemojte pokušavati da ga tražite godinama. Možete imati parfem za godišnje doba, za posao i za veče, za sebe, za posebne prilike i za raspoloženje. Najbolje je imati mirise raznih mirisnih grupa, jer vaše raspoloženje i prilike mogu biti različite. Racionalna mirisna garderoba može uključivati svježi miris (citrusni, vodeni, lagani voćni) za toplo vrijeme i za sport; dobro je imati dva dnevna mirisa za posao i za sastanke sa prijateljima i dva večernja mirisa za zvaničnu i intimniju situaciju. Ali je to samo savjet za one koji imaju racionalniji prilaz mirisima. Miris je toliko intimni i subjektivni detalj, tako da je izbor isključivo na vama.
Kako pravilno koristiti parfem?
Parfem se nanosi na suhu čistu kožu u mijestima gdje se osjeti puls i koža je zato toplija što pomaže mirisu da se otvori svom svojom punoćom. To su: iza ušiju, pri dnu vrata, na unutrašnost laktova i ispod koljena, na zglob iznad dlanova i ispod grudiju. Možete takođe prsnuti parfem gore ispred sebe i ući u mirisni oblak. Miris se dugo drži na kosi, ali budite pažljivi jer alkohol može je presušiti. Nemojte mirisati odjeću, barem ne samo nju, jer se najbolje parfem otvara samo prilikom hemijske reakcije sa kožom. Takođe nemojte se mirisati prije sunčanja, jer je alkohol štetan po kožu u tom slučaju, osim toga neki sastojci mogu biti fotoosjetljivi i ostaviti pigment na vašoj koži. Prilikom nanošenja parfema nemojte trljati to mijesto gdje ste ga stavili, jer ćete poremetiti njegovu strukturu.
Apsolutno nije obavezno staviti parfem na sva gorenavedena mijesta, pogotovu ako je to parfem ili parfemska voda. Morate biti oprezniji sa orijentalnim, oštrim i snažnim mirisima, nježno cvjetne, vodene i zelene mirise mogu se nanositi intenzivnije. Dan i veče takođe diktiraju svoje uslove: danju se koristi blaža koncentracija mirisa. U hladnije vrijeme parfem se obično drži duže, jesen i zima su obično najzahvalnije za korištenje parfema.
Kako čuvati parfem?
Parfem se čuva prosječno tri godine u slučaju da nije otvaran, i 6-18 mjeseci u slučaju da je otvoren. Ali to nije pravilo za sve parfeme, jer se neki mirisi čuvaju desetljeća, a neki se kvare i nakon nekoliko mjeseci u slučaju da su čuvani u lošim uslovima. Parfemi imaju 3 neprijatelja: svjetlo, visoka temperatura i vlaga. Najbolje je čuvati parfem u njegovoj originalnoj kutiji, pogotovu ako ga rijetko koristite i imate ga u većoj količini. Ako ga čuvate bez kutije, ne smije biti izložen jarkom svjetlu, čak električnom. Nikad nemojte čuvati parfeme u kupatilu. Najbolje je mijesto latica u komodi.
Kako izabrati koncentraciju parfema?
Najčešće miris se proizvodi u nekoliko varijanti koncentracije, svaka od kojih ima svoje prednosti. Po pravilu, miris postoji u koncentraciji parfema, parfemske vode, toaletne vode, kolonjske vode i drugih pratećih proizvoda. Razlika između svih ovih proizvoda je u koncentraciji parfemskog ekstrakta ili takozvanog 'jusa'.
Parfem (parfum (extrait)) sadrži najveđu koncentraciju mirisa, od 15 do 30% parfemskog ekstrakta i ponekad više, koji je razblažen u najkvalitetnijom alkoholu (96%). Parfem se obično prodaje u obimu od 7,5 do 15 ml, ali je zato njegov miris veoma intenzivan, dugo se drži na koži, odnosno sporije se troši. Po pravilu, samo ova koncentracija mirisa daje potpunu predstavu o parfemskoj kompoziciji mirisa. Njegovu visoku cijenu kompenzira užitak od njegovog korištenja.
Parfemska voda (eau de parfum) je najpopularnija koncentracija parfema, jer je idealna u odnosu cijene i kvaliteta. Koncentracija parfemskog ekstrakta je dosta visoka (10-20% u 90% alkoholu), cijena je niža i obim je znatno veći (30, 35, 50ml...). Kod nekih firmi parfemska voda je najveća koncentracija, jer proizvodnja mirisa u koncentraciji parfema je dovoljno skupa, uz to demokratizacija parfemskih proizvoda diktira svoje zahtjeve. Obično parfemska voda se proizvodi u spreju što je udobno za korištenje i putovanje.
Toaletna voda (eau de toilette) sadrži 4-10% parfemskog ekstrakta u alkoholu od 80 do 90%. Neki mirisi se proizvode samo u ovoj koncentraciji. Toaletna voda gubi na intenzitetu i bogatstvu kompozicije u odnosu na parfemsku vodu i parfem, ali je zato demokratičnija i odgovara za dnevnu upotrebu, pogotovu na posao. Za veče je ipak bolje imati koncentrisaniju verziju arome. Toaletna voda za muškarce je obično koncentrisanija toaletne vode za žene i slična koncentraciji parfemske vode, i to je po pravilu najveća koncentracija koju imaju muški mirisi.
Colonjska voda (eau de cologne) obično ima najnižu koncentraciju parfemskog ekstrakta, oko 3-5% u alkoholu od 70%. Ali to ne važi za američke proizvode, natpis 'cologne' u ovom slučaju znači 'parfemska voda'.
After shave (losjon poslije brijanja) sadži ne više od 3% parfemskog ekstrakta. Obično se koristi prije nanošenja parfema i ne odgovara za samostalnu upotrebu umijesto parfema, jer njegov miris nije dugotrajan.
Poznato je da je uljana osnova dugo drži miris, u zadnje vrijeme se pojavljuju nove koncentracije mirisa u ulju ili gelu, kao Chanel #5 Elixir Sensuel u gelu (nešto između parfema i kreme za tijelo) ili Narciso Rodriguez for Her Musk u ulju. Miris u ovoj koncentraciji je dosta skup, ali dobija lijepu meku nijansu i drži se dugo skoro kao parfem.
Struktura parfema
Parfemi kao muzika imaju svoje note. Obično parfem koji je napravljen u skladu sa klasičnom francuskom tradicijom ima tri etape razvoja kompozicije.
Klasična struktura:
Visoke note:
Ovo je prvi utisak od parfemske kompozicije koji osjećate odmah poslije nanošenja ili neposredno iz bočice, i koji traje 1-5 minuta poslije izvjetravanja alkoholne osnove. U visokim notama se obično koriste komponente koje imaju slabu fiksaciju i brzo nestaju ali služe kao lijep i harmoničan uvod u srce kompozicije. Obično su to citrusi, zelene note, nježno cvijeće ili svježe voće.
Srednje note:
ili note srca su dominantne u parfemskoj kompoziciji. U srednjim notama je po pravilu cvjetna kompozicija. Srednje note se pojavljuju kada visoke note počinju nestajati i koža stupa u hemijsku reakciju sa parfemom, srednje note se čuju na koži oko sata i više kod veće koncentracije parfema.
Bazne note:
Bazne note su najtrajnije note parfemske kompozicije, koje se pojavljuju prosječno nakon 10-15 minuta poslije nanošenja parfema i ostaju na koži do 24 sata, a ponekada i više, zavisno od koncentracije mirisa. Po pravilu, ovaj dio kompozicije je najtopliji i najsenzualniji koji se harmonično miješa sa prirodnim mirisom kože. U svojstvu baze se koriste obično takve dugotrajne fiksatore mirisa kao amber, mošus, tamjan, sandalovina, vanilija, raznovrsne smole. Dakle, samo 15-20 minuta poslije nanošenja parfema možete osjetiti čitavu njegovu kompoziciju.
Moderna struktura:
Savremeni mirisi mogu imati svoju originalnu strukturu, kao recimo struktura 'Eha' kada se note šire talasima, poput eha tokom čitavog dana. Početne note se ponovo javljaju kroz neko vrijeme. Primjerom takve organizacije može služiti Trezor Lancome i mnogi američki mirisi.
Kompozicija u obliku 'osmice': kada poslije svog potpunog otvaranja kompozicija mirisa krene u suprotnom pravcu da bi se poslije ponovila ispočetka. Primjerom može služiti Magie Noir Lancome i mnogi američki mirisi.
Mirisi doma Comme des Garsons se odlikuju po svojoj originalnoj strukturi u kojoj svaka nota živi svoj poseban život i otvara se u zavisnosti od 'hemije' koži.