Svakome prema zaslugama ili......

Član
Učlanjen(a)
18.06.2010
Poruka
5.646
Svakom prema zasluzi ...slazem se sa ovom konstatacijom.Svako ce dobiti ono sto zasluzuje i koliko je dao drugome.Za dobre stvari bice nagradjen a za lose kaznjen.Trudim se da drugima ne cinim ono sto ne bih da neko meni cini, a da cinim ono sto bih volela da meni neko cini. Tako mislim da kako i koliko nekome poklonim paznje i ljubavi toliko ce mi se i vratiti,kako i koliko je nekome uskratim i taj neko ce je uskratiti meni.
 
Član
Učlanjen(a)
24.09.2010
Poruka
841
Stvarno bih voleo da svakom dajem po zasluzi!
Kao i inače u životu, to nije uvek moguće. Onda dajem po nekom
svom osećaju u tom trenutku - nekad previše, nekad premalo!
 
Član
Učlanjen(a)
12.01.2010
Poruka
472
Za sluge....Reč "zasluga" uopšteno označava dužnu naplatu što ga zajednica ili društvo daje nekom svom članu za delo, prosuđene kao dobro ili zlo, koje prema tome zaslužuje nagradu ili kaznu. Zasluga ulazi u red pravednosti, po načelu jednakosti koje joj je pravilo, ali za mene je i nosilo obeležje nemoći, slabih prema jakima ili ti bezdušnosti jakih prema slabima.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
24.09.2010
Poruka
544
Uvek je bilo i bice svakome onako kako je svojim ponasanjem zasluzio.

Ne slažem se sa ovom konstatacijom. Svi događaji u životu koji se dešavaju nama lično, ljudima oko nas ili generalno ljudima uopšte samo su neki od događaja od svih mogućih koji se mogu desiti u moru slučajnosti i verovatnoća koje nazivamo život. Ne postoji sudbina, ne postoji "apsolutna pravda" niti "Božija pravda" niti bilo šta slično. Jedino što postoji jeste čovekova sklonost da događaje interpretira i daje im smisao tipa "on je to dobio jer je to i zaslužio".
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
26.11.2010
Poruka
45
Ne slažem se sa ovom konstatacijom. Svi događaji u životu koji se dešavaju nama lično, ljudima oko nas ili generalno ljudima uopšte samo su neki od događaja od svih mogućih koji se mogu desiti u moru slučajnosti i verovatnoća koje nazivamo život. Ne postoji sudbina, ne postoji "apsolutna pravda" niti "Božija pravda" niti bilo šta slično. Jedino što postoji jeste čovekova sklonost da događaje interpretira i daje im smisao tipa "on je to dobio jer je to i zaslužio".

...dakle, može se reći da je subjektivizam ili subjektivni sud o bilo čemu merilo zasluga....
...zar ne...što znači takozvana pravda prepuštena je dominantnima / jačima , na ovaj ili onaj način ...
...posmatrano iz tog ugla, onda je jasno otkud toliko nasilja , terora i zločina oko nas ; na
svim meridijanima....u tom smislu , može se reći : žrtve bilo kog terora snose deo krivice što nisu
se osposobile za život ( u smislu odbrane od dominantnih / jakih - rsavo animalnih ) i odbranu -
pa su svojom nesposobnošću i zaslužile taj teror --- a takav stav liči na oblike šerijatskog
prava ukorenjen u starom zavetu ( oko za oko - zub za zub / ubi da nebudeš ubijen )...
u tom slučaju možemo reći da ne teživo očovečenju nego oživotenju ( rsavoj animalnosti )....
pa bi fraza: svakome po zaslugama svojim - više ličila i pristajala životinjskom svetu , nego li
humanom ljudskom društvu .......tako nekako ispade iz ovih uglova kad se sagledava ; što
navodi na zaključak da ova fraza ne može biti kao metaforično kazivanje univerzalno
prihvatljiva ; već u samo kao paralela za neke pojedinačne i sporadične slučajeve ----zar ne...
 
Član
Učlanjen(a)
24.09.2010
Poruka
544
...dakle, može se reći da je subjektivizam ili subjektivni sud o bilo čemu merilo zasluga....
...zar ne...što znači takozvana pravda prepuštena je dominantnima / jačima , na ovaj ili onaj način ...
...posmatrano iz tog ugla, onda je jasno otkud toliko nasilja , terora i zločina oko nas ; na
svim meridijanima....u tom smislu , može se reći : žrtve bilo kog terora snose deo krivice što nisu
se osposobile za život ( u smislu odbrane od dominantnih / jakih - rsavo animalnih ) i odbranu -
pa su svojom nesposobnošću i zaslužile taj teror --- a takav stav liči na oblike šerijatskog
prava ukorenjen u starom zavetu ( oko za oko - zub za zub / ubi da nebudeš ubijen )...
u tom slučaju možemo reći da ne teživo očovečenju nego oživotenju ( rsavoj animalnosti )....
pa bi fraza: svakome po zaslugama svojim - više ličila i pristajala životinjskom svetu , nego li
humanom ljudskom društvu .......tako nekako ispade iz ovih uglova kad se sagledava ; što
navodi na zaključak da ova fraza ne može biti kao metaforično kazivanje univerzalno
prihvatljiva ; već u samo kao paralela za neke pojedinačne i sporadične slučajeve ----zar ne...

A šta drugo, nego subjektivan sud, određuje nečije zasluge? Reci mi, ko bi to mogao da donese objektivan sud o nečijim zaslugama? Sve drugo što izvodiš iz moje konstatacije, gotovo u potpunosti je pogrešno. Pravdu uvek određuje, i sprovodi, klasa na vlasti, i to je opet njen subjektivni sud. U tom smislu si u pravu da pravdu donosi jači i dominantni. Ne znam odakle si došao do zaključka da žrtve zaslužuju teror koji je nad njima počinjen? Ja to nisam rekao. Ono što sam ja rekao jeste da su dešavanja u životu plod slučajnosti i verovatnoća, a ne neke, unapred, određene ideje, sudbine, Božje volje ili nečeg sličnog. U tom smislu mi smo slobodni da biramo i povećavamo, ili smanjujemo šanse da nam se nešto desi, a to isto znači da NE dobija svako uvek ono što zaslužuje.
 
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
...dakle, može se reći da je subjektivizam ili subjektivni sud o bilo čemu merilo zasluga....
...zar ne...što znači takozvana pravda prepuštena je dominantnima / jačima , na ovaj ili onaj način ...
...posmatrano iz tog ugla, onda je jasno otkud toliko nasilja , terora i zločina oko nas ; na
svim meridijanima....u tom smislu , može se reći : žrtve bilo kog terora snose deo krivice što nisu
se osposobile za život ( u smislu odbrane od dominantnih / jakih - rsavo animalnih ) i odbranu -
pa su svojom nesposobnošću i zaslužile taj teror
--- a takav stav liči na oblike šerijatskog
prava ukorenjen u starom zavetu ( oko za oko - zub za zub / ubi da nebudeš ubijen )...
u tom slučaju možemo reći da ne teživo očovečenju nego oživotenju ( rsavoj animalnosti )....
pa bi fraza: svakome po zaslugama svojim - više ličila i pristajala životinjskom svetu , nego li
humanom ljudskom društvu .......tako nekako ispade iz ovih uglova kad se sagledava ; što
navodi na zaključak da ova fraza ne može biti kao metaforično kazivanje univerzalno
prihvatljiva ; već u samo kao paralela za neke pojedinačne i sporadične slučajeve ----zar ne...
A zašto bi neko ko je nesposoban i zbog toga postao žrtva bio kriv? On prosto nije sposoban da se odbrani, to bi bilo kao kaad bi gazelu mladunče optužili da je kriva što je postala žrtva lava jer se nije osposobila da se odbrani (nije mi namera da budem patetičan).
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
26.11.2010
Poruka
45
A šta drugo, nego subjektivan sud, određuje nečije zasluge? Reci mi, ko bi to mogao da donese objektivan sud o nečijim zaslugama? Sve drugo što izvodiš iz moje konstatacije, gotovo u potpunosti je pogrešno. Pravdu uvek određuje, i sprovodi, klasa na vlasti, i to je opet njen subjektivni sud. U tom smislu si u pravu da pravdu donosi jači i dominantni. Ne znam odakle si došao do zaključka da žrtve zaslužuju teror koji je nad njima počinjen? Ja to nisam rekao. Ono što sam ja rekao jeste da su dešavanja u životu plod slučajnosti i verovatnoća, a ne neke, unapred, određene ideje, sudbine, Božje volje ili nečeg sličnog. U tom smislu mi smo slobodni da biramo i povećavamo, ili smanjujemo šanse da nam se nešto desi, a to isto znači da NE dobija svako uvek ono što zaslužuje.

...nisam nastojao da se suprotstavljam , nego sam se nadovezao i u nekim pravcima skretao zarad
razrade temu u tim pravcima ...ako sam to loše učinio izvini ....no tema zaslužuje i sagledavanje iz
tih uglova...šerijatsko pravo načelno optužuje žrtvu ( a ne tvoj stav )...još jednom izvini ...
 
Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
A šta drugo, nego subjektivan sud, određuje nečije zasluge? Reci mi, ko bi to mogao da donese objektivan sud o nečijim zaslugama? Sve drugo što izvodiš iz moje konstatacije, gotovo u potpunosti je pogrešno. Pravdu uvek određuje, i sprovodi, klasa na vlasti, i to je opet njen subjektivni sud. U tom smislu si u pravu da pravdu donosi jači i dominantni. Ne znam odakle si došao do zaključka da žrtve zaslužuju teror koji je nad njima počinjen? Ja to nisam rekao. Ono što sam ja rekao jeste da su dešavanja u životu plod slučajnosti i verovatnoća, a ne neke, unapred, određene ideje, sudbine, Božje volje ili nečeg sličnog. U tom smislu mi smo slobodni da biramo i povećavamo, ili smanjujemo šanse da nam se nešto desi, a to isto znači da NE dobija svako uvek ono što zaslužuje.
Apsolutno se slažem sa izjavom 100Dinara. Nikada se ne dobija po zasluzi, niti se dobija dobro za dobro činjenje, niti loše za loše činjenje. Čini mi se upravo suprotno, barem u današnje vrijeme.
 
Natrag
Top