Član
Učlanjen(a)
06.06.2009
Poruka
940
[SIZE=-1]ŽUTI SUTLIJAŠ[/SIZE]
[SIZE=-1]1 l mleka
1/2 šolje pirinča
2 kesice vanil šećera
[/SIZE]
[SIZE=-1]4 žumanceta
4 kašike šećera
[/SIZE]
[SIZE=-1]Stavite mleko na plotnu da se kuva, odmah dodajte vanil šećer i pirinać koji ste prethodno dobro oprali. Mešajte da ne zagori i kuvajte dok zrna pirinča ne budu potpuno kuvana. Sklonite sa šporeta. U većoj činiji penasto umutite žumanca i šećer, pa u tu masu ulijte mlak pirinač. Dobro izmešajte i ostavite da se ohladi. Ohladjen sutlijaš stavite u frižider. Možete ga služiti uz sirup od malina ili višanja. [/SIZE]
 
Poslednja izmena od urednika:
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Anžerski sutlijaš

Anžerski sutlijaš

POTREBNO JE
250 g šećera, 4 veće kruške, vanilin šećer, 250 g pirinča, 1 l mleka, šipka vanile, kašika maslaca, prstohvat soli, kašika sitno narendane pomorandžine kore, 6 žumanaca, kašika slatke pavlake, 100 g kandiranog voća.

3962_Untitled-7_kul.jpg


PRIPREMA
Zagrejte polovinu šećera s velikom čašom vode i pustite sirup da ključa pet minuta. Kruške oljuštite, ali im ostavite peteljke. Dodajte sirupu vanilin šećer i vode toliko da kruške ogreznu. Poširajte kruške u tako pripremljenom sirupu dok ne omeknu. Kuvajte pirinač u mleku, zajedno sa preostalim šećerom, šipkom vanile, maslacem, solju i pomorandžinom korom, pa kad provri, nakon 20 minuta ga skinite s vatre i dodajte mu žumanca umućena sa slatkom pavlakom. Potom ga stavite u kalup, dodajte mu krupno sečeno kandirano voće i sačekajte da se stegne. Potom ga izvrnite na poslužavnik, oko njega načinite venac od prepolovljenih krušaka, prelijte mlakim sirupom i poslužite.



 
Član
Učlanjen(a)
27.11.2009
Poruka
1.306
Sutlijaš sa višnjama

Sutlijas sa visnjama






  • 150 g pirinča
  • 1 l mleka
  • 100 g šećer
  • vanilin šećer
  • cimet
  • 3 dl umućene slatke pavlake
  • višnje iz slatkog
  • korica pomorandže
  • listovi nane za dekoraciju
Potopiti pirinaš u toplu vodu na 20 minuta. Potom a ocediti i staviti u šerpu sa 1 l mleka, 100 g šećera, vanilin šećerom i cimetom. Sačekati da provri stalno mešajući, pa poklopiti i kuvati na tihoj vatri još oko 30 minuta. Ostaviti da se skroz rashladi, pa mu dodtai umućenu slatku pavlaku, i staviti u frižider na 1 sat. Poslužiti uz višnje iz slatkog, listove nane i korice pomorandže.


Izvor:Sale&Pepe
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Čokoladni sutlijaš

Čokoladni sutlijaš

  • 200 g pirinča
  • 1 l vode
  • ½ l mleka
  • puding od čokolade
  • 10 kašika šećera
  • preliv od čokolade
Priprema:
Pirinač skuvati sa vodom ,pa kad je skuvan i voda uvrela preliti ga
mlekom u kojem ste pomešali puding .Zatim dodati šećer i sačekati da
mleko provri a onda posudu skloniti sa vatre i sačekati da se ohladi.
Posudu za dezert preliti čokoladnim prelivom pa nasuti ohlađjeni sutlijaš.
Odozgo možete narendati čokoladu.



 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Makrobiotički sutlijaš na moj način

Makrobiotički sutlijaš na moj način

Nema neke velike mudrosti u odnosu na ostale recepte, ali obzirom da sam trenutno na posebnom režimu, morala sam da upotrebim sastojke koji su mi dozvoljeni. Kravlje mleko zamenila sam sojinim, šećer - fruktozom, i tako je nastao ovaj recept. Pirinač koji sam upotrebila je tzv. vitaminizirani, koji možete naći u bilo kojoj prodavnici zdrave hrane.

Oko 300gr pirinča stavite da se kuva u vodi (otprilike oko 2prsta više od pirinča), i dodajte par kapi ulja, da se pirinač ne slepi. Kad provri, smanjite vatru, i kuvajte dok voda ne usahne. Onda dodajte jednu šolju sojinog mleka (možete da koristite već gotovo, ja koristim sojino mleko u prahu, oko 3 kašike mleka prelijem toplom vodom i izmešam u šolji), i po ukusu 3-5 kašika fruktoze. Dodajte i malo cimeta (vanile, muskata, karanfilića, šta volite), i 100gr brusnica (ili suvog grožđa). Prokuvajte još malo, da pirinač lepo upije mleko, a onda sipajte u činijice, i poslužite.

Evo i slike, danas sam ga pravila :)

slika1176.jpg


Prijatno! :)

 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Krem sutlijaš

Krem sutlijaš

hrana.jpg


Sastojci

250 g pirinča
1 l vode
7 dl mleka
5 kašika šećera
1,5 dl slatke
pavlake
cimet
2 vanil-šećera


PRIPREMA


1. Pirinač očistiti i oprati, te kuvati
u litru vode dok ne omekša a suvišna
tečnost ne uvri.
2. Dodati vanil-šećer i šećer, postepeno
dolivati mleko i kuvati na umerenoj temperaturi
mešajući povremeno da ne zagori.
3. Sutlijaš kuvati dok tokom mešanja
varjača ne počne da ostavlja trag na dnu
šerpe. Skloniti ga sa šporeta i ostaviti da
se ohladi.
4. U ohlađen sutlijaš dodati šlag od slatke
pavlake, polako promešati i posuti
cimetom.


 
Član
Učlanjen(a)
08.05.2010
Poruka
156
Sutlijaš je poslastica koja me seća na detinjstvo...sutlijaš sa cimetom odgore..sa žaljenjem sam konstatovala da među ovim receptima nema onog "običnog" sutlijaša...a tajna njegovog spremanja ostaće izgleda takođe u prošlosti ili će me crvendac iznenaditi i odnekuda izbunariti jedan jednostavan..praktičan stari recept za sutlijaš..:)yes3
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Sutlijaš je poslastica koja me seća na detinjstvo...sutlijaš sa cimetom odgore..sa žaljenjem sam konstatovala da među ovim receptima nema onog "običnog" sutlijaša...a tajna njegovog spremanja ostaće izgleda takođe u prošlosti ili će me crvendac iznenaditi i odnekuda izbunariti jedan jednostavan..praktičan stari recept za sutlijaš..:)yes3

Naravno da hoću. :)
Evo onog najjednostavnijeg:

Sutlijaš

Sastojci za 5 porcija
400 g okruglog pirinča
11-12 ravnih kašika šećera
so (na vrh noža)
650 ml vode
650 ml mleka
2 kesice vanilin šećera
cimet

Priprema

Oprati pirinač, procediti i staviti da se kuva u 650 ml hladne vode, na srednjoj vatru. Dodati i šećer, so i vanilin šećer.

Promešati i polu-poklopiti. Kad pirinač upije tečnost, dodati i mleko i nastaviti kuvanje. Promešati i paziti da ne kipi. Kad je pirinač skuvan, to znaci mekan i gust, sipati u činijice i dok je vruće posuti cimetom. Ostaviti da se ohladi. Posle spremiti u frižider.





 
Poslednja izmena:
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Sutlijaš sa šljivama

Sutlijaš sa šljivama

Za 4 osobe: 130 g pirinča, 2 kašike vode i 90 g smeđeg šećera.
Za preliv od šljiva:
5 većih zrelih šljiva, 80 g šećera, štapić vanile, 50 g maslaca i 1 l mleka.


Oštrim nožem štapić vanile prepolovite po dužini, nastružite semenke i ostavite sa strane. Pirinač operite i stavite u šerpu, prelijte hladnom vodom i kuvajte do vrenja. Kada se pojave prvi mehurići, kuvajte 2-3 minuta i odmah skinite sa ringle. Ocedite i ponovo isperite u hladnoj vodi. U većoj šerpi skuvajte mleko, kada proključa smanjite temperaturu i postepeno dodajte dopola skuvan pirinač, smeđi šećer, maslac, semenke i komadiće štapića vanile. Šerpu stalno pomerajte na ringli, a kada mleko ponovo proključa skinite sa ringle. Ovako pripremljen sutlijaš preručite u pleh ili veću vatrostalnu posudu i pecite 35 minuta u rerni zagrejanoj na 170 stepeni. Pazite da sva tečnost ne ispari. U međuvremenu operite šljive, odstranite koštice, isecite ih na kockice i stavite u manju šerpu. Dodajte šećer i vodu i kada proključa kuvajte još 10 minuta na umerenoj temperaturi. Skinite s ringle, sačekajte da se ohladi i izmiksajte. Sutlijaš rasporedite u staklene čaše, odozgo sipajte preliv od šljiva i servirajte.





 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Poslastica od pirinča

KOlac-od-pirinca.jpg


Poslastica od pirinča

Za 4 osobe za kolač od pirinča:100 g pirinča, 100 g suvih kajsija, 1 l punomasnog mleka, pola štapičća vanile i na vrh noža soli.
Za preliv od suvih kajsija:65 g suvih kajsija, 25 g šećera u prahu i 2,5 dl vode.

Štapić vanile prepolovite po dužini, oštricom noža sastružite semenke i sačuvajte ih za kasnije. Pirinač operite i stavite u posudu, sipajte hladnu vodu i kuvajte do vrenja. Dva-tri minuta pošto je voda počela da vri sklonite s ringle, pirinač ocedite i isperite pod mlazom hladne vode. Do pola skuvan pirinač stavite u šerpu, dodajte mleko, zrna vanile, šećer i so i kuvajte do vrenja. Kada mleko proključa poklopite, smanjite temperaturu i kuvajte 30 minuta, povremeno pomerajući šerpu na ringli. Ostavite sa strane da se pirinač sasvim ohladi. U međuvremenu sitno iseckajte 100 g suvih kajsija, pomešajte sa ohlađenim pirinčem, rasporedite u 4 posude za kompot ili sladoled i ostavite da odstoje u frižideru. Za to vreme zagrejte vodu u manjoj posudi do vrenja. Kada proključa, dodajte ostatak suvih kajsija i kuvajte na umerenoj temperaturi 10 minuta. Kajsije procedite i ostavite da se hlade. Ohlađene kajsije pomešajte sa 2,5 dl hladne vode i izmiksujte. Ohlađeni pirinač preručite na tanjiriće i ukrasite prelivom od kajsija.



 
Natrag
Top