LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Agave%20scabra.jpg
Agave scabra (Gruba agava)
1.-18C
2.Severni Meksiko
3.Grm, 1-1,5m
4.Isto
Raste u centralnom severnom i severoistočnom Meksiku, kao i u jugozapadnom Teksasu, na izrazito kamenitim terenima, na visinama 1200-2000m. Listovi sivo-zeleni,uvijeni, sa gusto raspoređenim mrkim bodljama, na naličju dosta hrapavi i grubi (ime!). Cvetovi žuti, na dršci visine 4-7m. Po izgledu dosta podseća na A.americana. Može da izdrži i nešto niže temperature od navedene, ali je u svakom slučaju potrebna sadnja na izrazito vodopropustljivom, najbolje šljunkovitom tlu.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Agave%20salmiana%20ssp.ferox.jpg

Agave salmiana ssp.ferox (Pulka agava)
1.-15C
2.Severni i centralni Meksiko, hortikultura
3.Grm, 1,5-1,8m
4.Isto
U prirodi se sreće od planina centralnog Meksika do centralnog severnog Meksika, na visinama 1200-2200m. S druge strane, ova biljka se danas često sreće u više hortikulturnih oblika koji ne postoje u prirodi. Listovi zeleni do sivo-plavo-zeleni, dosta široki (posebno kod nekih formi), blago uvijeni do ravni sa gusto raspoređenim mrkim bodljama. Cvetovi žuti, na dršci visine 5-8m.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Agave%20parryi%20ssp.couesii.jpg
Agave%20parryi%20ssp.huachucensis.jpg
Agave%20parryi%20ssp.truncata.jpg

A.parryi ssp.couesii A.parryi ssp.huachucensis A.parryi ssp.truncata
Agave%20parviflora.jpg

Agave parviflora (Sitnocvetna agava)
1.-12C
2.Arizona, severni Meksiko
3.Grm, 0,15-0,25m
4.Isto
Sreće se na planinskim liticama u jugoistočnoj Arizoni (Locus classicus - planina Santa Kruz ), kao i u centralnom severnom Meksiku (Sonora). Listovi tamnozeleni, uski, blago uvijeni, sa bodljama transformisanim u izuvijane konce. Vršna bodlja kratka, svetlobraon do tamnobraon boje. Cvetovi bledožuti, vrlo mali (najmanji cvetovi u okviru roda, oko 2cm dugi), na dršci visine 1-1,5m. Vrsta idealna za alpinetume sa zaštitom.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Agave%20parryi%20ssp.parryi.jpg

Agave parryi (Perijeva agava)
1.-13-23C
2.Jugozapad SAD, severni Meksiko
3.Grm, 0,3-0,6m
4.Isto
I kod ove vrste, kao i kod A.americana, stoji otpornost u širem rasponu, upravo zbog većeg broja poznatih zimootpornih podvrsta. Najotpornija je, u svakom slučaju, A.parryi ssp.parryi (na slici gore), za koju se tvrdi da sigurno može izdržati do -23C, a postoje podaci i da su neki primerci preživeli na -26C uz znatna oštećenja. Sreće se u južnoj Arizoni i jugozapadnom Novom Meksiku, kao i u centralnom severnom Meksiku, na visinama 1200-2700m nadmorske visine. Listovi zeleni, ponekad sa bledoplavim prelivom,dosta uvijeni, sa belim gustim bodljama. U visinu raste do 0,6m, retko više. Cvetovi svetlonarandžasti do žuti na dršci visine 4-5m. A.parryi ssp.couesii je prilično slična prethodnoj, s tim da je manja od nje (0,4m), ima uže listove i kraće bodlje. Listovi sa intenzivnijom plavo-zelenom bojom. Otporna do -20C. A.parryi ssp.huachucensis ima znatno šire bledoplavo-zelene listove, slabije uvijene, dosta gusto poređane u rozetu. Sreće se na obodima hrastovih šuma, na visini 1700-2300m, u južnoj Arizoni i centralnom severnom Meksiku. Otporna u rasponu -18-20C. A.parryi ssp.truncata slovi za jednu od najlepših agava uopšte. Raste do 0,3m,a listovi široki, slabo uvijeni, jako gusto zbijeni u rozetu, plavičaste boje. Cvetovi na dršci visine 6-7m. Sreće se isključivo u centralnom severnom Meksiku (Durango, Zakatekas). Otporna do -13C.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424


Agave%20palmeri.jpg
Agave palmeri (Palmerova agava)
1.-18C
2.Arizona
3.Grm, 0,5-1m
4.Isto
Raste prvenstveno u jugoistočnoj Arizoni, jugozapadnom Novom Meksiku i u centralnom severnom Meksiku, kako na kamenitim planinskim padinama, tako i na obodima hrastovih šuma, na visini 1000-2200m. Listovi zeleni sa kakrakterističnim sivo-plavim horizontalnim "zonama", jako uvijeni, sa srednje gusto raspoređenim kraćim bodljama mrkosive boje i braon vršnom bodljom. Cvetovi bledožuto-zeleni na dršci visine 4-5m. Zanimljivo je da, za razliku od ostalih zimootpornih agava koje cvetaju od proleća do jeseni, ova vrsta počinje sa cvetanjem u kasnu zimu, preko proleća do ranog leta. Takođe, za uspešan razvoj traži nešto jače humusno zemljište od ostalih.
 
Učlanjen(a)
14.08.2011
Poruka
1
Nema nijedan opis sukulenta koji se zove Adenium obesum i mozete li da napisete nesto o njemu?
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Kraljevstvo: Plantae

Odeljak: Magnoliophyta

Klasa: Magnoliopsida

Red: Gentianales

Familija: Apocynaceae

Rod: Adenium



Vrsta (latinski naziv): Adenium obesum


Domaći naziv: Pustinjska ruža,

Kategorija: Sukulenti i kaktusi

Podvrste:
Adenium obesum ssp. boehmianum
Adenium obesum ssp. obesum
Adenium obesum ssp. somalense
Adenium obesum ssp. swazicum

Minimalna temperatura +7, optimalna za prezimljavanje +15.
Ne podnosi vlagu i zadržavanje vode. U prirodi raste na terenima sa puno peska i vulkanskih kamenčića. Prema tome obezbedite mu propusnu zemlju pomešanu sa rečnim peskom, sitnim kamenčićima ili tucanom ciglom. Zalivanje zimi zavisi od temperature na kojoj ga držite, tj.ako ga držite na toplom zalivajte češće i obrnuto.

Potrebno svetlo: Direktno sunce

razmnožavanje : Semenom i reznicom. Biljke nastale iz reznice neće razviti caudex kao one iz semena.

adenum11.jpg



adenum12.jpg


adenum13.jpg


adenum14.jpg
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Pustinjska ruža (Adenium obesum)





ADENIUM OBESUM
Adenium pripada porodici Apocynaceae i potiče sa severa i istoka Afrike te arapskog poluotoka.
Adeniuma obuhvata svega nekoliko vrsta, od kojih je najpoznatiji Adenium obesum.
Iako sporo rastuća i čudljiva biljka, Adenium je lako uzgojiti uz pravilnu negu, što primarno podrazumeva adekvatnu prihranu i zalevanje.
U svojoj prirodnoj okolini Adenium cveta u kasnu zimu. Cvet mu je sličan nama dobro poznatom Oleandru, ali za razliku od Oleandra, Adenium je sukulenta.
Ima sposobnost zadržavanja vode u svojoj ''stabljici'' u svom deblu kako bi izdržao periode bez vode.
Adenium je moguće uzgajati u kućnim uslovima pod uslovom da ima dovoljno svetla i dobru cirkulaciju vazduha.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424


Zemlja:

Što se zemlje tiče, jedino pravilo koje je bitno je da zemlja treba biti prozračna i dobro drenirajuća. Ph varira od 5.5-8. No, svaki uzgajivač ili vlasnik Adeniuma mora sam pronaći zemlju koja odgovara njegovim navikama zalevanja i potrebama biljke.
Isto tako, bolje je za Adenium da bude u plastičnim nego u glinenim posudama. Veličina posude uvelike igra ulogu u razvoju i određivanju rasta Adeniuma.
Rana faza razvoja je bolja u dubljim posudama dok je za starije biljke prikladnija nešto plića posuda.Posebno su bitne rupe na posudama zbog otjicanja vode. Zadržavanje vode pri dnu posude može biti kobno za Adenium
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424

Zalevanje:

Na odgovor na pitanje koliko je vode potrebno, može se odgovoriti na više načina.
Mišljenje je da Adenium ne može podneti puno vode,ali uzgajajte Adenium kao da je tropska, a ne pustinjska biljka.
Za vreme aktivnog rasta, zemlja mora biti umereno mokra celo vreme.
Adeniumi čije je korenje u potpunosti ispunilo korenje trebaju gotovo svakodnevno zalevanje za toplog vremena.
Zalevajte normalno za vreme toplog vremena, a u vreme hladnih dana, zalevajte kao da je kaktus
U zimi, kada većina biljaka prelazi u stanje mirovanja, vrlo malo vode je potrebno, tek toliko da se zemlja ne bi u potpunosti isušila.
Isto tako, koliko zalevati zavisi od vrste zemlje, položaju biljke i temperaturi i godišnjem dobu.
Kada je u fazi aktivnog rasta, Adeniumu je potrebno dosta vode. Premalo vode, neće vidno naštetiti biljci, ali će znatno usporiti njen rast. Adenium najbolje raste u toplim, vlažnim i sunčanim uslovima.
Adenium voli neutralnu do tešku vodu. Preporučljivo je biljku zalevati ranije ujutro da preko dana uspe svu potrebnu vodu upiti. Ne sme se dopustiti da adenium pliva u vodi u podlošku posude niti prekomerno isušivanje. Prekomerno isušivanje može dovesti do stanja mirovanja.
 
Natrag
Top