Član
Učlanjen(a)
29.05.2010
Poruka
466
Ja imam jedan veliki problem.Jako sam sujetna osoba,i pokušavam da se izliječim od toga ali nikako ne mogu.

Da li vi imate savjet ili prijedlog,unaprijed zahvalna,ne mogu više ovako.
 
Član
Učlanjen(a)
12.02.2010
Poruka
90
то је добар знак-препознати непријатеља.
кад је неко у стању да открије у себи бољку која га мучи... па још и када смогне снаге да призна... е, то је већ нешто.
ако ти ове речи пријају, то значи да је бољка захватила већи део твог унутрашњег бића. оно што би сада било најгоре, јесте пасти у очај.
заиста, најважније од свега јесте да човек спозна истину о себи. да загребе, заоре по себи, а све у циљу проналажења узрока за постојање сујете. узроци су разни... често их сами "изазивамо" из најбоље намере.
нормално је и свакако пожељно да се човек образује (ако правилно схватимо овај термин биће нам лакше у животу). наиме, сам термин образовања има врло мало везе са простом схоластиком-са простим стицањем знања. уподобљавати се образу божијем у периоду када стичемо своја знања и искуства, претставља образовање, (а постоје и друга тумачења-ја заступам ово). тада смо великим делом заштићени од гордости - родитеља сујете.
данас је такво време-све је више знања, а све мање љубави, те самим тим и сујета цвета... све је мање богатих и образованих људи, који нису бежали од стицања потребитог им знања, али су итекако водили рачуна о здрављу свог унутрашњег дела бића.
нико од нас није имун на сујету. онај ко каже да није сујетан, јесте озбиљно оболео од ове тешке болескање.
све то захтева време, и лекара за душу и тело...
 
Član
Učlanjen(a)
29.05.2010
Poruka
466
Znam,ali opet,ima ljudi koji je imaju u maloj količini.Ja sam bukvalno bolesna.Prepoznala sam je,nekada mi ne bude ništa po par dana,pa onda cijeli dan se osjećam grozno.

Ja sam svjesna da sam se uvjek osjećala odbačeno od okoline pa da imam želju za dokazivanjem.Hvala ti puno,ali ne znam kako da usmjerim misli na nešto drugo
 
Član
Učlanjen(a)
12.02.2010
Poruka
90
не постоји мала или велика количина сујете. сујета је сујета, и она увек делује у својој пуноћи зла које носи у себи.
лек за сујету је врло горак, али може да се пије. лек за сујету јесте смирење. шта је то смирење, и како се стиче? и за то је потребно време.
да би стекли смирење морамо се научити послушању. послушање се разликује од послушности. послушност није проткана љубављу према ономе кога слушамо, а послушање јесте. када кажу за некога у манстиру например, да је у послушању, то значи да све што ради, ради са љубављу. ко је тај ко све може да ради са љубављу? мало је таквих људи, али чим кажемо да их има, то значи да је тако нешто могуће. само смирен човек је у стању да воли, а самим тим и увек спреман на послушање. све је то тако величанствено проткано и дато човеку на коришћење, а све са циљем лечења од гордости, и њеног чеда-сујете.
преусмеравање мисли може да се деси једино онда када откријемо, тј. разобличимо сами себе. најпре то, а онда лек треба тражити од господа, (неко ће рећи да га не треба ни тражити, јер је то нормално за данашњицу).
онда ћемо почети са правом борбом... тада се у нашем свакидашњем животу почну да дешавају разноразне ситуације, које управо-више него раније, побуђују сујету у нама. да, али ми сада знамо за нашу болескању, и прихватамо борбу.
свакога дана нам ваља напредовати за пола милиметра-не више, али уз обавезу да се не враћамо на пређашње стање.
тешко је то, али је изводљиво... само веруј...
 
Član
Učlanjen(a)
29.05.2010
Poruka
466
Hvala ti puno,na lijepim riječima,ima smila ovo što mi pišeš.Car si.

Pokušaću ovu metodu
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Dobro.:)
Ali mislim da smo svi mi vise-manje sujetni i ako na sujetu gledamo kao na potrebu da stalno dokazujemo sebe,svoje vrednosti,zar je i to lose?
Naravno,dok ta sujeta ne prelazi granice i pocnemo drugima po svaku cenu da namecemo sebe i svoje stavove,da koristimo "radikalne metode" radi lecenja iste,upadamo u paranoju i slicno...:)
 
Član
Učlanjen(a)
29.05.2010
Poruka
466
Dobro.:)
Ali mislim da smo svi mi vise-manje sujetni i ako na sujetu gledamo kao na potrebu da stalno dokazujemo sebe,svoje vrednosti,zar je i to lose?
Naravno,dok ta sujeta ne prelazi granice i pocnemo drugima po svaku cenu da namecemo sebe i svoje stavove,da koristimo "radikalne metode" radi lecenja iste,upadamo u paranoju i slicno...:)


Sujeta je po meni loša u bilo kojem obliku,i predstavlja veliki grijeh!

Šta više,spada u smrtne grijehove.

Dodato posle 4 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

Sujeta je potreba za dokazivanjem sopstvene vise vrednosti.
Svi su ljudi manje-vise sujetni. Bitan je nacin na koji su sujetni.
Kad covek moze da zadovolji sujetu na vreme i na realan nacin, moze da se razvija normalno.
Kada ne moze, kada ga neka situacija ili steceni ili nauceni obrazci ponasanja guraju u osecaj nize vrednosti, onda mora da se dokazuje.
Sujeta se ispoljava se na milion nacina - neki su drustveno pozitivni i pozeljni, uglavnom nisu.

Najgori nacini su oni gde sujeta zahteva kreiranje iluzija jako udaljenih od realnosti da bi se prikrio jaz izmedju stvarnosti gde se zbog necega oseca niza vrednost, i potrebe da se oseca visa vrednost po svaku cenu.
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
12.02.2010
Poruka
90
постоји једно стање код људи које се стручно, (теолошки) зове, униније. у народу је ово познато као, чамотиња, (мрзовоља).
"лек" против унинија, (ако можеш веровати)-гордост, надменост, па и њихово мезимче, сујета. како то може бити?
људи који имају потребу за преузношењем, истицањем свога ега, никако не могу да оболе од болести, унинија... али свака болест има свој крајњи циљ-смрт. ако се човек игра ватром, сигурно ће се и опећи. дозирање сујете једноставно речено не постоји. мало јој одшкрини врата, и она ће да покуља у свој својој "красоти"...
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
05.11.2009
Poruka
109
Ako ti sujeta zaista ometa životno funkcionisanje i ako ti predstavlja problem, najbolje je da se obratiš psihologu, da bi ti neko pomogao, potrebno je da zna više informacija, pošto smo iz istog grada, poslaću ti link jednog psihološkog savjetovališta, mogu ti pomoći da riješiš problem.
 
Natrag
Top