Suicid- hrabrost ili kukavičluk?

Član
Učlanjen(a)
24.09.2010
Poruka
544
Ti si rekao ovo: "iz bilo kojih razloga taj nagon izgubi, kad on prestane da postoji, može li se takva osoba smatrati normalnom?"

Iako možda ti nisi imao lošu nameru, danas se izraz nenormalan koristi u uvredljivom smislu i zbog toga nije dobro koristiti ga u ove svrhe.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Ok, preformulirat ću pitanje:
Je li depresivna osoba (a kod njih nije rijetko da se ubiju!) normalna osoba?
Naravno da je normalna. Depresija je stanje. I život je stanje. Ljudi prolaze i kroz jedno i kroz drugo.

Ti si rekao ovo: "iz bilo kojih razloga taj nagon izgubi, kad on prestane da postoji, može li se takva osoba smatrati normalnom?"

Iako možda ti nisi imao lošu nameru, danas se izraz nenormalan koristi u uvredljivom smislu i zbog toga nije dobro koristiti ga u ove svrhe.
Ne, nisam u ovom slučaju izraz normalan i nenormalan koristio ni u kakvom uvredljivom smislu. Pa, ljudi, ovdje govorimo o duševnom stanju ljudi koji sebi oduzimaju život. O stanju njihovog uma u tim trenucima. Za mene su izrazi, u ovom slučaju, tipičan = normalan, atipičan = nenormalan.
 
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
Nešto razmišljam pa se setih da je veliki broj pesnika u dvadesetom veku izvršilo samoubistvo , Jesenjin, Majakovski,Cvetajeva , Miljković su samo neki koji su sebi oduzeli život . Kao da je to kod njih bila neka vrsta mode, šalim se naravno, ali izgleda da ta vrsta umetnosti ima veze sa velikim emocionalnim oscilacijama pa kad se amplituda spusti najniže tj. dođu u krizu onda nađu rešenje u suicidu.
 
Dum
Član
Učlanjen(a)
24.02.2010
Poruka
2.775
Može biti i hrabrost i kukavičluk. Hrabar je onaj, koji smogne snage da podigne ruku na sebe...Ali opet, kukavica je onaj koji ne može da se suoči sa životom i sa onim što život nosi!!!
 
Član
Učlanjen(a)
24.09.2010
Poruka
544
Hrabar je onaj, koji smogne snage da podigne ruku na sebe

Iz ovog tvog stava proizlazi da je onda kukavica svako ko ne može da digne ruku na sebe. Sa druge strane, budući da to nazivaš hrabrošću samoubistvo predstavljaš kao neki ideal ljudskog ponašanja, budući da ljudi treba da teže hrabrim akcijama.
 
Dum
Član
Učlanjen(a)
24.02.2010
Poruka
2.775
Iz ovog tvog stava proizlazi da je onda kukavica svako ko ne može da digne ruku na sebe. Sa druge strane, budući da to nazivaš hrabrošću samoubistvo predstavljaš kao neki ideal ljudskog ponašanja, budući da ljudi treba da teže hrabrim akcijama.
Zašto si uzeo u obzir samo to mišljenje. Ja sam napisala, da je samoubica ipak kukavica, kada ne može da se nosi sa problemima koji život donosi...I to i jeste najveći razlog, zašto čovek ''potegne ruku na sebe''. Nisu samoubice samo ljudi koji su ''psihički bolesni''. Vrlo je bitna jačina čoveka, njegovo samopouzdanje, da iz svake situacije traži ili pronađe izlaz, a ne da se prepusti depresiji i da završi sa sobom...Ljudi su u stanju da iz ''afekta'' svašta urade, pa i da se ubiju...Ne rade to, samo depresivni ljudi...
Takvi ljud su su veoma slabi, a opet hrabri da urade tako nešto...I niko ovde njih ne ohrabruje...Ne izvlači iz konteksta...
 
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
Zašto si uzeo u obzir samo to mišljenje. Ja sam napisala, da je samoubica ipak kukavica, kada ne može da se nosi sa problemima koji život donosi...
Ovaj stav je problematičan (i ja sam nešto slično napisao u mom prvom postu). Ako kažemo da je neko ko ne može da se nosi i da razreši tešku životnu situaciju kukavica jer pomišlja da se ubije to je još jedan način pritiska na potencijalnog samoubicu. Jer neko ko ne uspeva da nađe rešenje svog položaja, a pokušavao je, on zapravo to i ne može. E sad ako ga nazovemo još i kukavicom to je motiv više da izvrši samoubistvo.
 
Dum
Član
Učlanjen(a)
24.02.2010
Poruka
2.775
Ovaj stav je problematičan (i ja sam nešto slično napisao u mom prvom postu). Ako kažemo da je neko ko ne može da se nosi i da razreši tešku životnu situaciju kukavica jer pomišlja da se ubije to je još jedan način pritiska na potencijalnog samoubicu. Jer neko ko ne uspeva da nađe rešenje svog položaja, a pokušavao je, on zapravo to i ne može. E sad ako ga nazovemo još i kukavicom to je motiv više da izvrši samoubistvo.
Potpuno se slažem sa ovim što si napisao...Zato sam i dala mišljenje u svom prvom postu, na takav način. Najveći problem je u tome, što potencijalni samoubica ne vidi izlaz uopšte...Na neki način, on se više opredeljuje da završi sa sobom, nego da pokuša da izađe iz životnih problema sa kojima je suočen. I svaki mali pokušaj koji odmah ne rezultira uspehom, baca ga u još veći očaj...Njegova psiha je više usmerena na cilj da sebi ''presudi'', nego da nađe izlaz iz životnih nedaća. I teško je takvog čoveka savetovati...On jednostavno ne prima pozitivne informacije...
 
Član
Učlanjen(a)
24.09.2010
Poruka
544
Zašto si uzeo u obzir samo to mišljenje. Ja sam napisala, da je samoubica ipak kukavica, kada ne može da se nosi sa problemima koji život donosi...I to i jeste najveći razlog, zašto čovek ''potegne ruku na sebe''. Nisu samoubice samo ljudi koji su ''psihički bolesni''. Vrlo je bitna jačina čoveka, njegovo samopouzdanje, da iz svake situacije traži ili pronađe izlaz, a ne da se prepusti depresiji i da završi sa sobom...Ljudi su u stanju da iz ''afekta'' svašta urade, pa i da se ubiju...Ne rade to, samo depresivni ljudi...
Takvi ljud su su veoma slabi, a opet hrabri da urade tako nešto...I niko ovde njih ne ohrabruje...Ne izvlači iz konteksta...

Samoubica nije ni kukavica, i vrlo je ružno i nehumano tako ih nazivati. Ljudi koji se odlučuju na samoubistvo imaju problem(a) i njima je potrebna pomoć. Kako kaže rollmilan, nazivajući ih kukavicama mi ih možemo potaknuti da to i urade. Ljudi se odlučuju na samoubistvo iz razloga što ne znaju, ili misle da ne mogu da se nose sa problemima. U tom stanju jeste teško ukazati im da postoji rešenje i da samoubistvo to nije. No, samo zato što je to (ponekad) i jako teško, nikako ne znači da to ne treba da radimo, a pogotovo ne znači da ih treba nazivati kukavicama.

Zaista me ponekad iznenađuje kakvi sve mogu biti ljudi...
 
Natrag
Top