Suicid- hrabrost ili kukavičluk?

Dum
Član
Učlanjen(a)
24.02.2010
Poruka
2.775
Zaista me ponekad iznenađuje kakvi sve mogu biti ljudi...
Veruj mi, i mene iznenađuje, kakvi sve ljudi mogu biti.
Tema je bila ''suicid-hrabrost ili kukavičluk''...A odgovori su davani u skladu sa temom...Ovde niko nikoga ne vređa. Diskutuje se o temi...
Onda bi po tebi bilo nehumano, što je autor temi dao takav naziv?
 
Član
Učlanjen(a)
24.09.2010
Poruka
544
Verujem da je autorica teme, budući da je moj kolega, nazvala ovu temu ovako upravo zato što zna, kao i ja, da mnogi ljudi o samoubicama razmišljaju na toj dimenziji hrabrost/kukavičluk, a ne zato što i sama prihvata tu dimenziju. Ja nisam nikoga vređao, samo mi je žao što postoje ljudi koji razmišljaju na takav način. Teško mi je da shvatim zbog čega ljudi imaju potrebu da ljude koji pokušaju da izvrše, ili izvrše, suicid posmatraju kao hrabre ili kukavice. Čitava koncepcija takvog razmišljanja je nehumana, ružna i potencijalno opasna.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
Zaista me ponekad iznenađuje kakvi sve mogu biti ljudi...
Ne vidim šta ima da te iznenađuje , to je deo kulturološkog obrasca (ovde mislim na judeo-hrišćanski, ne na japanski gde je samoubistvo časan čin ) , kojim se satanizuje čin samoubistva . Taj kurlturološki obrazac se preliva i na pojedince a nije svako psiholog pa da razume poguban uticaj takvog stava (ljudi tj. većina o tome i ne razmišlja - sve dok ne dođu u sličnu situaciju ).
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
07.01.2011
Poruka
1
Dosta teška tema. Ja mislim da nije ni jedno ni drugo, ni hrabrost ni kukavicluk. Ljudima koji se odluce da urade tako nesto je sve jedno. Od zivota ne ocekuju nista vise, i konstantnu patnju, nesrecu i "losu sudbinu" okoncavaju na taj nacin. Niko od njih nije lud u tom trenutku jer se ta pomisao u glavi radja postepeno. Jednostavno, u nekom trenutku svog zivota su skrenuli sa pravog puta i zalutali. Bez pomoci i podrske sredine tesko je vratiti se na pravi put, tako da to zna da ide jako daleko, pa cak i do samoubistva.
 
Član
Učlanjen(a)
20.12.2010
Poruka
892
Eh, eh...

Je li hrabro skočiti s mosta? Po meni, jest. Je li hrabro baciti se ispred jurećeg vlaka? Po meni, opet, jest. Da li mi s druge strane to djeluje suludo? Da. Taman i da su to poduhvati u cilju spašavanja drugog života.
Smatraju li samoubojice to hrabrim činom? To je već drugo pitanje...

Sa druge strane, budući da to nazivaš hrabrošću samoubistvo predstavljaš kao neki ideal ljudskog ponašanja, budući da ljudi treba da teže hrabrim akcijama.

Ljudi teže svakojakim hrabrim akcijama, pa opet ne slijedimo svi njihov primjer.

Ako kažemo da je neko ko ne može da se nosi i da razreši tešku životnu situaciju kukavica jer pomišlja da se ubije to je još jedan način pritiska na potencijalnog samoubicu. Jer neko ko ne uspeva da nađe rešenje svog položaja, a pokušavao je, on zapravo to i ne može. E sad ako ga nazovemo još i kukavicom to je motiv više da izvrši samoubistvo.

Reći da je netko kukavica jer ne može riješiti svoj(e) problem(e), pa se zato ide ubiti ili reći da je kukavica jer se ide ubiti, nije isto.
Opet se postavlja pitanje, imaju li takve riječi uopće učinak na nekoga tko je odlučio ubiti se.

Njegova psiha je više usmerena na cilj da sebi ''presudi'', nego da nađe izlaz iz životnih nedaća.

Nije tako. Vrlo su rijetki oni koji nisu (sve) pokušali učiniti da riješe svoju situaciju. Uzmimo to uvjetno jer možda bi svatko od nas našao bar još jedan način za njegov problem, ali on ga nije vidio. Zato jesmo tu da skrenemo pažnju na takve stvari, na izlaz koji je osobi promakao.


Ne vidim šta ima da te iznenađuje , to je deo kulturološkog obrasca (ovde mislim na judeo-hrišćanski, ne na japanski gde je samoubistvo časan čin ) , kojim se satanizuje čin samoubistva . Taj kurturološki obrazac se preliva i na pojedince a nije svako psiholog pa da razume poguban uticaj takvog stava (ljudi tj. većina o tome i ne razmišlja - sve dok ne dođu u sličnu situaciju ).

Složila bih se s ovim. Čisti heuristik. smile3

Ajmo iz rječnika izbaciti pojam kukavice. Što on uopće predstavlja? Tko su kukavice? Ljudi koji se ne mogu suočiti s nekim stvarima, pa bježe?
 
Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
Ljudi koji su pokušali samoubistvo, često i nisu pomišljali na samoubistvo kao na opciju rješavanja problema. Do tih misli ih je doveo sam život, nemogućnost iznalaženja izlaza iz postojećih problema, usamljenost, sve jače i jače misli o sopstvenom promašenom životu, saznanje da s nikada iz začaranog kruga neće izaći, prejake emocije, ali nekanalisane, i onda spasonosna pomisao - neka samo prestane.
 
Dum
Član
Učlanjen(a)
24.02.2010
Poruka
2.775
Naula: Nije tako. Vrlo su rijetki oni koji nisu (sve) pokušali učiniti da riješe svoju situaciju. Uzmimo to uvjetno jer možda bi svatko od nas našao bar još jedan način za njegov problem, ali on ga nije vidio. Zato jesmo tu da skrenemo pažnju na takve stvari, na izlaz koji je osobi promakao.
Veliki broj ljudi je suočen sa problemima, sa kojima ne znaju kako da izađu na kraj. Bukvalno pokušavaju sve da ''izađu iz problema'', ali ipak ne pokušaju samoubistvo. Samo, nisu svi ljudi isti. Neki prihvate tešku situaciju u kojoj su, a neki sa tim ne mogu da se pomire, odnosno, takvo stanje ih baca u depresiju. I tu je ta razlika.
 
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
Eh, eh...


Reći da je netko kukavica jer ne može riješiti svoj(e) problem(e), pa se zato ide ubiti ili reći da je kukavica jer se ide ubiti, nije isto.
Opet se postavlja pitanje, imaju li takve riječi uopće učinak na nekoga tko je odlučio ubiti se.
Glavni motiv je nemogućnost razrešenja životnog problema, znači isto je. Hoću reći povezano je, jer čim ide da se ubije to radi zbog nekog motiva , a taj motiv je nemoć razrešenja vlastitog problema.
Podvučeno - možda i nemaju ali je ružno , a možda i imaju, onda je pogubno.
Kukavičluk , šta je to ?, teško pitanje.
 
Član
Učlanjen(a)
20.12.2010
Poruka
892
Veliki broj ljudi je suočen sa problemima, sa kojima ne znaju kako da izađu na kraj. Bukvalno pokušavaju sve da ''izađu iz problema'', ali ipak ne pokušaju samoubistvo. Samo, nisu svi ljudi isti. Neki prihvate tešku situaciju u kojoj su, a neki sa tim ne mogu da se pomire, odnosno, takvo stanje ih baca u depresiju. I tu je ta razlika.


Pa da, ali to ipak ne znači da su samoubojice usmjereni na sebe, a ne na probleme. Malo je teško kad drugi sude o tome je li pokušao baš sve...
 
Dum
Član
Učlanjen(a)
24.02.2010
Poruka
2.775
Pa da, ali to ipak ne znači da su samoubojice usmjereni na sebe, a ne na probleme. Malo je teško kad drugi sude o tome je li pokušao baš sve...
Ne, niko nije ni rekao da su samoubice usmerene na sebe, a ne na probleme. Već da ih problemi sa kojima ne mogu da se izbore, čine nemoćnim i ''bacaju'' ih u očaj.
 
Natrag
Top